Kiev Rus kalkınması ve gelişimi 2019

Kiev Rus kalkınması ve gelişimi 2019

Kiev Rus kalkınması ve gelişimi 86 30.01.2019, 08:36

Kiev Rus kalkınması ve gelişimi

Kiev Rus en büyük devlettirOrtaçağ Avrupa. Slav kabilelerinin iç gelişiminin sonucu olarak 9. yüzyılda kuruldu. Kiev Rus, Doğu Slav halklarının tarihinde önemli rol oynamıştır. Devletin varlığı boyunca Eski Rus halkı gelişti ve bu durum üç halkın etnik temelini oluşturdu: Ruslar, Beyaz Rusya ve Ukrayna. Slav kabilelerinin birliği ekonomik, kültürel ve politik alanların gelişmesini teşvik etti. Kiev Rus uluslararası arenada lider konumdaydı. Yakın temaslar Çek Cumhuriyeti, Gürcistan, Polonya, Fransa, Bizans, İngiltere ile kuruldu.

Kiev Rus'un çağını takip eden

Avrupa'nın en büyük devleti için uzun süren parçalanma ile karakterize edildi. Prensler basit soruları çözerken bir anlaşma yapamadılar.

Kiev Rus'un gelişmesi büyük orandaPrens Vladimir tarafından gerçekleştirilen dinsel reformlar. Paganizmin böyle güçlü bir devletin çıkarlarına uymadığını anladı. Doğadaki güçlere inanç, birçok tanrıya ibadet anlamına geliyordu. Ve Vladimir, Hıristiyanlığın yardımıyla gücünü güçlendirmeye karar verdi. Böylece, Kiev Rus nüfusu anlaşıldı - eğer cennette yalnızca bir tanrı varsa, o zaman tek bir egemen olabilir - Vladimir. Hıristiyan inancını kabul etti. Bundan hemen sonra, neredeyse tüm nüfus vaftiz edildi. Hristiyanlığın benimsenmesiyle, prenslik güç güçlendi.

Kiev Rus'un gelişmesi bu dönemde de devam ettiYaroslav Hükümdarlığı bilge. Onunla birlikte, Hıristiyanlığın konumunun güçlendirilmesine büyük önem verildi. Buna ek olarak, kültür ve eğitim en üst düzeye ulaştı. Bu dönemde çok sayıda kitap Yunan'dan Eski Rus'ya tercüme edildi. Novgorod'ta, üç yüz öğrencinin okur yazarlığı okuduğu bir okul oluşturuldu. Kiev'de, Ayasofya Katedrali, Rusya'daki ilk kütüphanenin kuruluşuydu. Sadece tercüme edilmiş kitapları değil, aynı zamanda tarih yazan kronikleri de yazdı.

Kiev Rus'un çağlar boyu gelişimiyle karakterize edildimimari ve resim. Canlı bir örnek, Ayasofya Katedrali'dir. Herhangi bir devletin hiçbir analogu yoktur. Katedral belirgindir. Zamanın mimari başyapıtlarından farklı olarak Kiev Sofya yerden kalkmadı. Resimde fresk ve mozaik önemli bir yerdi.

Kiev Rus dış politikası

Eski Rus Prenslerinin başlıca görevleri şunlardı:

- ticaret yollarının korunması;

- stepne göçebeleri ile mücadele etmek;

- Bizans İmparatorluğu ile bağları güçlendirmek.

Sürekli saldırıların şartlarında, tehditlerRus prenslerinin göçebe partileri savunma hattını güçlendirdi. Yani, Vladimir altında, Desna, Sula, Struna gibi nehirlerde güçlü hatlar kuruldu. Savunma hattı boyunca kaleler ve tahkimatlar yapıldı.

Bizans ve Kiev arasında 10. yüzyıldan beriRusya sık sık savaşlar yaşadı. Pek çok açıdan ticaret yolları mücadelesi, tüccarlar için görevlerin azaltılması ve gücün güçlendirilmesi ile bağlantılıydı. Sadece 1046'da Avrupa'nın iki güçlü devleti, Kiev prensi Yaroslav ve Bizans imparatoru Monomakh'ın kızı tarafından mühürlenen nihai barış anlaşmasını sonuçlandırdı.

Antik Rusya'nın Prensleri

Norman teorisine göre, 9'a kadar olan antik Slavlaryüzyılda merkezi yönetim olmadan küçük kabileler yaşadı. Sonra eski Rus devletinin oluşumunu başlatan Varangian prenslerine davet ettiler. Bu dönemde, topraklar göçebeler tarafından saldırıya uğradı. Sonuç olarak, Varangian prenslerinden biri (Rurik) öldürüldü. Kiev Prens'in yeri Oleg tarafından işgal edildi. Oleg'in ölümünden sonra, Igor devlet oldu.

Kiev Rus gelişmesinde büyük bir rol Vladimir'e aittir. Tüm toprakları birleştirmekle kalmadı, aynı zamanda Hıristiyanlığı da kabul etti.

Eski Rus tarihinde daha az önemli bir yer yokdevlet bilge yaroslav'ya verilir. Ona göre, Kievan Rus, dünyanın birçok ülkesiyle ilişkilerini güçlendirdi ve kültürel alanda bir atılım gerçekleşti.

Yaroslav Prensliği'nden sonra taht Vladimir Monomakh'a ve daha sonra Yury Dolgoruky'a geçti.

Kesinlikle, her hükümdar Kievan Rus ilefarklı bir gelişme seviyesine ulaştı, ancak eski Rus devletinin gelişiminin zirvesine ulaştığını Vladimir ve Yaroslav'un ​​altında olduğu gerçeğini inkar edemez.

Kiev Rus kalkınması ve gelişimi 2019

Kiev Rus kalkınması ve gelişimi 2019

Related news

 • Abiye ile Şık ve Güzel Görünmek için Stil İpuçları
 • Hamile Bayanlara Özel Elbise Modelleri
 • Kardeşlik sözleri 2019 facebook

 • Kiev Rus kalkınması ve gelişimi 46

  Kiev Rus kalkınması ve gelişimi


  Kiev Rus kalkınması ve gelişimi 19

  Kiev Rus kalkınması ve gelişimi 51

  Kiev Rus kalkınması ve gelişimi 93

  Kiev Rus kalkınması ve gelişimi 66

  Kiev Rus kalkınması ve gelişimi 72

  Kiev Rus kalkınması ve gelişimi 49