Kendi elleriyle kulübede topraklama: devre, fotoğraf 2019

Kendi elleriyle kulübede topraklama: devre, fotoğraf 2019

Kendi elleriyle kulübede topraklama: devre, fotoğraf 44 08.03.2019, 23:47

Kendi elleriyle kulübede topraklama: devre, fotoğraf

Birçok insan ülkede yaz geçirmeyi tercih ediyorev. Bu şehrin gürültüsünden biraz dinlenmek için mükemmel bir seçenek, kendi sebze ve meyvelerinizi büyütün. Fakat bu yazının amacı bahçeyle ilgili değil, güvenlikle ilgilidir. Eğer yüksek katlı binalar inşa etme sürecinde, geliştirici mutlaka topraklama sağlarsa, o zaman özel sektör kendi kendine ilgilenmelidir. Kendi ellerinizle köydeki topraklamayı nasıl yapacağınızı konuşalım. Şema ve bağlantı süreci - bu vurgulanacaktır.

kendi ellerinizle köye topraklama

Topraklama nedir ve neden gereklidir?

Elektrik akımı sadece su ile karşılaştırılabilirbir özellik En az direnç yolu boyunca hem sıvı hem de elektrik akışı. Bugün neredeyse tamamen elektriğin kullanılabilirliğine bağımlıyız. TV setinden ısıtma ekipmanına kadar neredeyse tüm ev aletlerini barındırır.

Bu cihazların her birinde sigorta var veTüketiciyi elektrik çarpmasından korumak için tasarlanmış izolasyon. Bir yalıtım malzemesi tabakası kırılırsa neler olabileceğini düşünün. Doğru, elektrik çarpmasına neden olabilir. Eh, otomatik bir cihaz kurulursa, zaman içinde ekipmanın enerjisi kesilir. Eğer mevcut değilse, sonuçlar en üzücü olabilir. Bunun gibi bir şeye rastlanmazsa, şema üzerinde kendi elleriyle kendi toprakları üzerinde bir topraklama kurarlar, bu da düzeni farklı olabilir, ama özü birdir.

ülkede toprak düzeni

Nedir bu, ideal topraklama?

Bu soruya net bir şekilde cevap verilebilir: en az dirençli olanı. Zaten akımın daha az dirençli yere gideceğini anladık. Bizim durumumuzda mümkün olan en düşük değere ulaşmak gereklidir. İnsan vücudunun da kendi direncine sahip olduğunu unutmayın. İklim koşullarına ve insan durumuna bağlı olarak değişir. Örneğin, bir kişinin sarhoş durumdaki direnci göz ardı edilebilir, bu nedenle bir siğilin şiddetli bir elektrik çarpmasından sonra hayatta kalmak her zaman daha zordur.

Bizim durumumuzda, 4 ohm değerine bağlı kalacağız. Bu durumda, topraklama direnci bu rakamdan biraz daha az olmalıdır. Her durumda, PUE'de bu tür bilgilerin öğrenilmesi arzu edilir. Eh, şimdi doğrudan konuya hareket edelim.

Toprağın önemi nedir?

Birçoğu, nerede ve hiçbir fark olmadığını söyleyebilir.topraklama yapmak için hangi derinlik ve kesinlikle doğru olmayacaktır. Toprak tipi, su derinliği ve diğer faktörler birincil öneme sahiptir. Ama her durumda genel bir kural var. Yeryüzünün suya daha fazla doymuş olmasından, elektrotların tıkanması için gerekli derinliğin ne kadar düşük olmasından oluşur. Ayrıca sahalarını azaltmanız gerekiyor.

Ve şimdi toprak türü hakkında. Direniş açısından da önemi vardır. Örneğin, turba - 20 Ohm * m, siyah toprak ve kil - 25-30 Ohm * m, kumlu balçık - 150 Ohm * m. Direnci 500 ila 1000 Ohm * m arasında olan kumlardan da bahsetmeye değer. Bu parametre yeraltı suyunun derinliğine bağlı olarak artar. Gördüğünüz gibi, şempanzede kendi elleriniz olan topraklama, düzeni biraz daha düşük olarak kabul edilecektir, doğru yapılmamıştır.

Elektrotlar hakkında her şey

Ülkede kendi ellerinizle topraklama

Belirlemeniz gereken ilk şey derinliktir.elektrotların oluşumu. Onları 3 metreden daha derine gömmemek, yüzeye 1,5 metreden daha az olmamak da tavsiye edilemez. Burada suyun hangi derinlikte olduğuna bağlı. 2,5 metreyse, elektrotları 2 metreden fazla olmayan bir derinliğe kadar sürmek yeterli olacaktır.

Ülkedeki topraklama düzeni (kendi elleriyle)monte edilmiş) elektrotlar arasında belirli bir adım (mesafe) anlamına gelir. Genellikle 1.2-3 metre mesafeye yapışmak mantıklıdır. Devredeki elektrot sayısına gelince, bunların en az üçü olmalı. Düzen bir satırda veya bir üçgendir. Konturdan binanın temeline kadar olan mesafe en az 3 metredir. Her durumda, yardım için elektrik teknisyenleri ile irtibata geçilmesi tavsiye edilir. Yükleme işi kendiniz yapsın, ama toprak türü hakkında bilgi edinin ve profesyonellerin sularının derinliği hala zarar görmeyecektir. Buna ek olarak, kendi elleriyle dada üzerinde bir topraklama şeması çizmek mümkündür, örnek için mevcut seçeneklerin yararı boldur. Şimdi daha da ileri gidiyoruz.

Kendi ellerimizle köprüyü topraklıyoruz: bir diyagram, bir fotoğraf

dacha topraklama

Bu bölümde hakkında konuşacağıztopraklama devreleri. En yaygın şema, üst kısımda elektrotlu bir üçgendir. Bütün konturun aynı derinlikte (zeminin donması altında) olması gerektiği anlaşılmalıdır.

Ayrı bir konu konturun bağlantısıdır. Kendi içinde, zeminde kazılan elektrotlar herhangi bir yük taşımamaktadır. Topraklama tamamen hazır olmadan önce birbirine bağlanmalıdır. Bu amaçla, bir metal şerit, uç durumda, bir armatür uygundur.

Bağlantı tipine göre öncelikli olarakkaynak olmalı, üstelik, elektrotların birbirine bağlanması için bu yöntemin kullanılması gereklidir. Bir elektrottan güç kabinine (elektrikli kalkan) bir çelik şerit. Elektrotlar olarak, 4 x 4 mm çelik bir köşe kesiti, 12 x 12 mm takviye, en az 3,5 mm duvar kalınlığı olan çelik boru veya 12 x 4 mm çelik şerit kullanabilirsiniz. Genel olarak, bu, yanı sıra kürek ve kazayağı tam bir topraklama düzenlemek için yeterli olmalıdır.

bir gaz kazanı için kendi ellerinizle dadalıkta topraklama

Elektrotların malzeme ve kesiti üzerinde

Bunu itmek için güvenle söyleyebilirsin.Malzemenin bölümünden gereklidir. Ancak, seçilen elektrodu yere toplayıp puanlayamayacağınız önemli bir rolün oynadığını anlamanız gerekir. Örneğin, topraklanmış bir çelik çubuk tercih edebilir ve bir profil boru veya bir I-kiriş olsun fark etmez. Eğer bir köşe aldıysanız, bir Bulgar yardımıyla kesebilirsin. Bu, yere sürmek için çok uygun olan keskin bir kamaya neden olur. Ancak takviye ile ilgili olarak, o zaman toprak direncinin azaltılması nedeniyle kabul edilemez dalgalanma vardır.

Hazır satın alma fırsatınız varsatopraklama için ayarlayın, o zaman yapın. Bir metre uzunluğunda bir dizi bakır kaplı elektrottur. İnşaat, dişli bağlantılarla bağlanır. Bu çok uygundur ve kurulum mümkün olduğunca çabuk gerçekleştirilir, ancak böyle bir setin fiyatı oldukça büyüktür. Bu arada, çelik şeridin elektrik dolabına bağlı olması nedeniyle topraklamanın bir gaz kazanı veya bir mikrodalga fırın için elle yapılıp yapılmadığı hiç önemli değil. Bu nedenle, tüm ekipman topraklanacaktır.

kaynaksız el ile topraklama topraklama

Kendi elleriniz için bir topraklama nasıl yapılır: adım adım talimat

Şimdi hafriyat yapmaya başlama zamanı. Elektrotların malzemesine ve oluşma derinliğine çoktan karar verdik. Şimdi doğru yeri seçmelisin. Öncelikle, kalkandan 10 metreden fazla olmayan bir hendek kazmanız gerekir. Yapmamız gereken ilk şey, bir eşkenar üçgenin şeklinde yarım metre genişliğinde ve bir metre derinliğinde bir siper kazmaktır. Ondan güç kabinine bir siper açıyoruz. Toprağın yoğunluğu ve türü izin veriyorsa, elektrotları üçgenin köşelerine sürün. Aksi halde, küçük kuyular açmak zorunda kalacaksınız.

Kuyular açarsak dikkat çekicidir.Yiv, toprakla kaplanabilir ve tuzla karıştırılabilir. Bu direnci önemli ölçüde azaltacaktır, ancak korozyon süreci daha aktif şekilde ilerleyecektir. Kurulumdan sonra elektrotlar, kaynaklanabilmeleri için zeminin biraz üzerinde yükselmelidir. Kuyruğu kaynaksız elle topraklamak kabul edilemez olduğuna dikkat edin. Kaynak çalışması tamamlandıktan sonra kapalı bir üçgen elde ettikten sonra, şeridi güç kabinine yönlendiririz. Orada 10 mm'lik bir cıvata ile tutturup şeride kaynak yapıyoruz.

Test çalışmaları

Yukarıdakilerin tümünü tamamladıktan sonraDöngü direncini kontrol edin. Bunun için bir ohmmetre ihtiyacımız var. Bu durumda, enerji yönetiminden bir uzmanı dahil etmek arzu edilir. Şayet şemasındaki topraklama bir şekilde daha yüksek verilmişse, gerekli ölçümleri yapacaktır, gerekli belgeleri yapacaktır.

Eğer 4 ohm'dan daha az bir direnç elde edersek, o zamanMükemmel, değilse - ek elektrotlar ile bizim devre genişletmek. Eğer her şey yolundaysa, o zaman uykuya dalın. Bu durumda, bina kalıntıları ve diğer atıkların kullanılmasına izin verilmez. Tek tip bir toprağı doldurmanız gerekiyor.

kendi kendine catering için topraklama

Bu önemli

Birçok uzmana dikkat edin.Devreyi su ile doldurmanızı ve böylece direncini azaltmanızı öneririz. Çoğu zaman bu, bir çalışanın enerji yönetiminden gelmesinden önce yapılır, böylece dokümantasyonla ilgili sorunlara neden olmaz. Ama bunu kağıda basmayı denemedik, ama kendi güvenliğimiz için bunu unutma.

Kayalık bir arazide yaşıyorsanızElektrotların dikey yerleşimi size uygun değildir. Bu durumda, yatay veya ışın tipi elektrotların kullanılması tavsiye edilir. 3 ila 10 metre arasında bir adım gereklidir ve elektrotlar farklı ışınlar veya bir ızgara şeklinde yerleştirilmelidir.

Sonuç

Başka bir harika çıkış da şu andakazıklı temel. Bu durumda, bir siper kazmak ve elektrotları tıkamak gerekmez. Yeterli bir kazık konturu oluşturmak yeterlidir. Ancak, bu durumda elektrokimyasal korozyon olasılığının arttığını anlamalıyız. Sonuç olarak, yığınlar yapabileceğinden daha az bir büyüklük sırasına hizmet edecektir. Ancak güvenilirlik açısından, bu iki taraftan da mükemmel bir çözümdür.

Genel olarak, kendi ellerimizi nasıl kullanacağımızı anladık.topraklama yapmak. Özellikle karmaşık bir şey yoktur, en önemli şey her aşamada dikkatli olmaktır, zeminin donma derinliğini, yeraltı suyu seviyesini ve diğer önemli parametreleri hesaba katmaktır. Her durumda, her şeyi doğru yaparsanız, o zaman tatmin olursunuz. Ev aletlerinden elektrik çarpması riski en aza indirilecektir.

Kendi elleriyle kulübede topraklama: devre, fotoğraf 2019

Kendi elleriyle kulübede topraklama: devre, fotoğraf 2019

Related news

 • Evde Tavuk İskender Videosu
 • Şam Uluslararası Havaalanı
 • AMİGURUMİ TIĞLA OYUNCAK SAÇLI BEBEK NASIL ÖRÜLÜR RESİMLİ
 • LOKUM KEK Enfes Yemek Tarifleri
 • Antep Fıstık Çorbası Tarifi
 • Post Tagged with: pastane Poğaçası nasıl yapılır

 • Kendi elleriyle kulübede topraklama: devre, fotoğraf 93

  Kendi elleriyle kulübede topraklama: devre, fotoğraf


  Kendi elleriyle kulübede topraklama: devre, fotoğraf 78

  Kendi elleriyle kulübede topraklama: devre, fotoğraf 35

  Kendi elleriyle kulübede topraklama: devre, fotoğraf 100

  Kendi elleriyle kulübede topraklama: devre, fotoğraf 36

  Kendi elleriyle kulübede topraklama: devre, fotoğraf 55

  Kendi elleriyle kulübede topraklama: devre, fotoğraf 25

  Kendi elleriyle kulübede topraklama: devre, fotoğraf 64

  Kendi elleriyle kulübede topraklama: devre, fotoğraf 52

  Kendi elleriyle kulübede topraklama: devre, fotoğraf 30

  Kendi elleriyle kulübede topraklama: devre, fotoğraf 15

  Kendi elleriyle kulübede topraklama: devre, fotoğraf 47

  Kendi elleriyle kulübede topraklama: devre, fotoğraf 81

  Kendi elleriyle kulübede topraklama: devre, fotoğraf 14