Kelebek Etkisi 2019

Kelebek Etkisi 2019
Kelebek Etkisi


Kelebek Etkisi

Hala Buradayım Pislikler !!!

Kelebek benim de düşündüğüm şeyi yaptı ve eskisinden daha iyi olacağım dedi, kendine verilen berbat yemekleri yedi, beş adımlık hücresinde geldi gitti ve düzenli olarak şınav çekmeye başladı, işte bu sahneyi gösterdiğinde ben elimde olmadan “Adamım benim be!” deyiverdim, aslında hücrenin yukarısı parmaklıklıydı ve barfiks de çekmesini bekledim, bunu yapmasa da o demirlere asıldı ve onun durumundaki her insana yakışacak şu cümleyi bütün hırsıyla söyledi “Hala buradayım pislikler!” Henri içerdeyken bütün olumsuzluklara rağmen kararından asla dönmedi.

Hücreden çıktığında ilk işi yeni bir kaçış ayarlamak olur ve bunu yapar da, ancak yine hiç ummadığı bir yerden ihanete uğrar ve yakalanır, bu sefer beş sene hücreye girer, pek çoklarının aksine o ölmez ancak fiziken bütün kuvvetini yitirmiş durumdadır, beş sene boyunca güneş bile görmemiştir. Ona bakınca anlıyorsunuz ki eski kuvvetinin yerinde yeller esiyor, yeniden kendini toparlaması mümkün olsa bile bu uzun zaman alacak…

Kelebek daha sonra dört duvar arasında tutulmadığı, bir küçük ev ve bahçeye sahip olabildiği Şeytan Adası’na gönderilir. Bu adadan kaçılmasını engellemek için hiçbir önlem alınmamıştır çünkü tabir-i caizse Allah’ın unuttuğu bu ada zaten doğal nedenlerden ötürü bir hapishanedir. Adada kayık yapacak imkanlar yoktur, adanın mahkumlara açık tarafı uçurumlarla çevrilidir, adanın etrafında çok kuvvetli bir gelgit etkisi vardır ve yüzmek bile çok zordur, tüm bunların üstünde adanın etrafında daha önceki ölü mahkumların tadına bakan bolca köpekbalığı vardır. İşte Kelebek bu adaya geldiğinde ne yapacağını seyretmeye koyuluyorsunuz. Adada hücrede olduğu için yıllardır görmediği arkadaşı Dega da vardır ve onu gördükten sonra yıllar önce söylediği şeyi tekrarlar; kaçacağım. Bu adama hayran olmamak elde değil. Kelebek istese o adada meyve sebze yetiştirip cezasını doldurmayı bekleyebilirdi ama bunu yapmadı, işte Kelebek bu yüzden beni etkiledi. O, kaçış planını Dega’ya anlattığında Dega onu bundan vazgeçirmeye çalıştı ve paramparça olabileceğini söyledi ve Kelebek ona “Farkeder mi?” dedi. Haklıydı, bence de fark etmezdi.

Sonuçta Kelebek Hindistan cevizlerinden yaptığı minicik salını denize attı, Dega ise kendisine yapılan sala dokunamadı. O, daha önce Kelebekle birlikte kaçmış ve yakalanmıştı, ikinciyi denemedi. Kelebeği izliyordu, o biraz uğraştan sonra minicik salının üstüne çıktı ve umuda doğru yol almaya başladı, son kez onu gördüğümde “Hala buradayım pislikler!” dedi.

Kelebek yenik düşürülmüştü, yakalanmıştı ve diğer mahkumlar gibi insanlık dışı muameleye maruz kalmıştı. O ne kalanlardan olmak istedi ne de bir anlık aptallıkla kaçıp yakalananlardan. Kelebek kaçabildi mi? Bence hiç önemi yok, o kazandı ve asla yenilmedi. Çünkü bazen kazanmak için mücadele etmek yeterlidir. Kelebek mücadeleciliği ve kararlılığıyla hepimize örnek olacak niteliktedir.

O Yolun Üzerinde Her zaman Bir Pislik Vardır

Önce karar ver, doğru kararlar zordur ve risklidir. Ama bunu ver. Sonra bundan asla vazgeçme ve amacına ulaşmak için yürümeye başla, ama şundan emin ol ki o yolun üstünde seni onlarca pislik onlarca engel bekliyor olacak sen ise asla pes etme! Pes etmemek genellikle zor bazen daha da zordur, ancak ne yaparsan yap teslim olma, geri dönme!

Tabi harekete geçmeden önce Kelebek Henri’yi hatırla ve onun gibi kararlı ol. Onun kararlılığı gelip geçici değildi, onun kararı ve kararlılığı anlık bir coşkunluk değildi, çünkü bir anlık coşkunluk gösterenler öldü gitti. Onun kararı ufak ya da büyük engellerde dimdik ayakta duruyordu, o bu uğurda büyük çileler çekti ama asla pişman olmadı ve asla vazgeçmedi. İçindeki Kelebek nerede? Sen kimsin? Dega mı, yoksa başkası mı yoksa Kelebek mi? Ya da şöyle demeliyim, sen kim olmak istiyorsun, Kelebek olabilir misin?

Düzenli, bilinçli ve sürekli spor yapmak pek çok nedenden ötürü zordur, bazen tekdüze ve sıkıcıdır da. Tüm bunlara rağmen sen yeri geldiğinde bu sıkıntınla mücadele etmelisin. Bazen paran olmaz bu sana sorun yaratır, yani yolunun üzerindeki “pisliklerin” asla bir “kişi” olması gerekmiyor bu çok nadiren olur, o pislik senin parasızlığın o pislik senin mıymıntılığın o pislik senin hastalığın o pislik senin maymun iştahlılığın olabilir o pislik senin talihsiz genetiğin olabilir… Sana düşen tek şey kararından vazgeçmemek ve “Hala buradayım pislikler!” demektir.

Kelebek Etkisi 2019

Kelebek Etkisi 2019

Related news Kelebek EtkisiKelebek Etkisi


Kelebek Etkisi


Kelebek Etkisi


Kelebek Etkisi


Kelebek Etkisi


Kelebek Etkisi


Kelebek Etkisi


Kelebek Etkisi