Keçi Sütü 2019

Keçi Sütü 2019 Keçi Sütü

Keçi Sütü

-- Sponsorlu Bağlantılar --
Keçi sütü adı üstünde keçiden sağlanan bir süttür. Keçi sütü anne sütünden 3 kat daha fazla protein içermektedir. Bu yüzden de yeni doğan keçilerin büyüme işlevleri daha yüksek hızda olmaktadır. İnek peyniri gibi şişkinlik yapmayan keçi sütünün anne sütüne yakın besin değerlerine sahip olduğu da açıktır. Bu yüzden de bebeklerin emzirilememesi durumunda bebekler için kullanılabilir olacaktır. Kdın portalımızdaki bugünkü yazımızda keçi sütünün çok merak edilen yararları ve zararları konusunu detaylıca ele almaya karar verdik. Öncelikle keçi sütünün yararları nelerdir gelin kısaca bir göz atalım.
keçi sütü

Keçi Sütünün Faydaları

-Keçi sütü inek sütüne göre daha kolay sindirilebilen bir besin olarak karşınıza çıkmaktadır. İnek sütünün yağı üzerine toplanır. Oysa keçi sütünde bu durumun yaşanmaması kolay sindirileceğinin işaretidir.
-Anne sütüne yakınlığı ile bilinen keçi sütünün alerjik reaksiyona neden olma olasılığı çok düşük olmaktadır. İçerdiği protein ve vitamin değerleri insan vücudunun alışkın olduğu bir oranda olduğundan alerjik reaksiyon göstermesi çok nadir görülen bir durumdur.
-Keçi sütünün kalsiyum oranı çok yüksektir. Bir bebeğin anne sütünden aldığı kalsiyum oranının 4 katı keçi sütünde bulunmaktadır. Kalsiyum bilindiği gibi diş ve kemik oluşumunda kullanılan önemli bir enzimdir. Bebeklerin en çok ihtiyaç duyduğu şey olan kalsiyumun keçi sütünde bu kadar fazla bulunması bebek mamalarında keçi sütü kullanılabileceği fikrini doğurmuştur.
-Bebeklerin ilk dönemlerinde yaşanan gaz problemlerinde keçi sütü önemli bir kaynaktır. Kolay sindirimi ile bebeklerin huzursuz kalmasını önleyecektir.
-Yetişkin kişilerde görülen karaciğer hastalıklarının tedavisi için kullanılabilmektedir.
-İçerisinde bulunan azımsanamayacak derecedeki fosfat sayesinde et alamayan kişilerin fosfat dengesini korur ve etin vermesi gereken proteinleri verir.
-Düzenli kullanılan keçi sütü egzamadan sindirim sistemi rahatsızlıklarına kadar iyi gelmektedir. Ayrıca alerjik reaksiyonların eşiğini düşürmede de yardımcı olacaktır.
-Keçi sütü inek sütüne göre daha az mikroorganizma içermektedir.
-Öksürük nöbetlerinde ılık bir şekilde tüketilmesi öksürüğün geçmesi için önemlidir.
-Organizmanın iltihaplanma olaylarına açık olmasını önlemektedir. Bazı durumlarda iltihap sökücü özelliği bulunmaktadır.
Gördüğünüz gibi keçi sütünün faydaları saymakla bitmiyor. Peki bu şifalı besin maddesinin olumsuz tarafları nelerdir? Keçi sütü zararlı mıdır?
Keçi Sütünün Olumsuz Yönleri

-Keçi sütü anne sütüne en yakın besin maddesi olsa da folik asit bakımından düşük olması yüzünden bebeklerde kullanımına dikkat edilmelidir. Folik asit gelişim için çok gerekli bir vitamindir. Folik asitin yeterince alınmaması durumunda gelişim bozuklukları ortaya çıkacaktır.
-Gelişim sürecinde bildiğimiz gibi D vitamini de oldukça önemlidir. Keçi sütü her ne kadar birçok yönden anne sütünden bile iyi olsa da D vitamini yönünden de yeterli olan bir besin olamamaktadır.
-Eksikleri nedeniyle kullanıldığında kansızlık yaratabilecek olan keçi sütünden de inek sütünden yapılan her besin yapılabilmektedir.
Keçi Sütü ve Egzama

Keçi sütü vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan egzamaya karşı tedavi edici olmaktadır. Bilindiği gibi egzama bir deri rahatsızlığıdır ve bu hastalık vücut kurudukça daha fazla genişleyerek yayılmaktadır. Keçi sütü egzamanın yayılmasını durdurarak oluşan bölgeleri tedavi eder. Aslında egzama alerjik reaksiyon sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Ellerde, yüzde, cinsel organda görülebilir. Bu hastalığın alerjik reaksiyonu yine sütten kaynaklanmaktadır. Alerjik reaksiyona bünye olarak açık kişiler inek sütünün içerdiği bazı maddelere karşı alerjik reaksiyon geliştirebilirler. Egzama da bunlardan bir tanesidir. Keçi sütünün alerjik reaksiyonları önleyici hatta reaksiyon eşiğini düşürücü bir etkisi bulunmaktadır. Egzama yaşayan kişinin keçi sütü ya da soya sütü tüketmesi alerjiyi tetiklemez aksine alerjinin geçmesini sağlar. Bunun için haftada 3 kez 1 bardak keçi sütü yeterli olacaktır. İstenirse egzamalı bölgeye keçi sütü ile bir pamuk yardımıyla tampon yapılarak da sürülebilir. Bu iyileşmeyi hızlandıran bir harekettir.
Keçi Sütü 2019

Keçi Sütü 2019

Related news

 • Dantelden Kendi Gelinliğini Dikti
 • Sosyete Mantısı Tarifi
 • Patatesli Mantar Sote Tarifi Videosu
 • Toka Süslemesi Yapımı
 • 8 Mükemmel Gelin Kolyesi

 • Keçi Sütü

  Keçi Sütü

  Keçi Sütü

  Keçi Sütü

  Keçi Sütü

  Keçi Sütü

  Keçi Sütü

  Keçi Sütü

  Keçi Sütü

  Keçi Sütü

  Keçi Sütü

  Keçi Sütü

  Keçi Sütü

  Keçi Sütü

  Keçi Sütü

  Keçi Sütü

  Keçi Sütü

  Keçi Sütü

  Keçi Sütü

  Keçi Sütü

  Keçi Sütü

  Keçi Sütü

  Keçi Sütü

  Keçi Sütü

  Keçi Sütü

  Keçi Sütü

  Keçi Sütü

  Keçi Sütü

  Keçi Sütü