Kazakistanda Tengiz Gölü: fotoğraf, açıklama 2019

Kazakistanda Tengiz Gölü: fotoğraf, açıklama 2019

Kazakistanda Tengiz Gölü: fotoğraf, açıklama 47 19.01.2019, 14:00

Kazakistan'da Tengiz Gölü: fotoğraf, açıklama

Güneş enerjisi Kazakistan'da kırk bin'den fazla göl vardır. Büyük miktarda temiz su birikintisi biriktiren 4.000'den fazla yapay rezervuar inşa edildi.

Göl suyunun kalitesi ve miktarı farklıdır.. Doğa bölgelerine bağlı olarak: - 1870 üzerinde yarı - 216, çöl bölgelerinde - 142. göl tüm suyun toplam yüzey alanı, 45 bin metrekarelik ulaşan bir step bölgeleri 740 göller, step bölgeleri yaklaşık olarak. kilometre. Bunlardan en büyüğü - Zaisan, Alakol, Balkaş ve Sasykkol Seletyteniz. Aralarında bu makalede ele alınacak acı bir-tuzlu göl Tengiz vardır.Tengiz Gölü

Göllerin çoğu Turan'a kadar uzanır.Batı Sibirya'nın ovalarında, devletin güneydoğusundaki dağlık bölgelerde ve Saryarka'nın ovalarında bulunan Hazar ovaları. Hemen hemen hepsi boşluksuz, bu yüzden tuzlu su içerirler. Birçok rezervuarda tuz çıkarılır.

Dipsiz göl: konum, boyutlar

Göl Devlet topraklarında bulunur.Kurgalzhinskogo, Sary-Arka'ın (melkosopochnik) tam merkezindeki tektonik oyukta saklıdır. Birçok küçük adacıktan oluşan Tengiz Gölü'nde, Kulanutpes ve Nura nehirleri göle akmaktadır.

Doğal rezervuar alanı 1590 metrekaredir. kilometre boyunca uzunluğu 75 km, derinliği 8 metredir ve genişliği 40 kilometredir.Dipsiz göl

tanım

Havuzun tabanı düzdür, siyah çamurdan katlanmış yerlerde, tıbbi kullanıma uygun. Su tuzlu.

Kazakistan'daki Tengiz Gölü oldukça büyükBoyutları Bodensky Gölü'nden üç kat daha büyüktür. Rezervuarın kıyıları çoğunlukla düşüktür. Göl esas olarak çözülmüş karların suları üzerinde beslenir. En kurak yıllarda gölün önemli bir kısmı kurur. Aralık ayında, Tengiz donuyor ve Nisan ayında açıldı. Suyun bileşimi mirabiliti (gölde tuzluluk oranı m³ başına 3 ila 12.7 gram arasında ve Körfez'de m³ başına 18.2 gram) içerir.

Tengiz, Sovyet kozmonotiğinin tarihinde, Soyuz-23 uzay gezisinin mürettebatının başarılı bir şekilde kovulduğu ilk kez önemliydi.Tengiz Gölü (Kazakistan)

Göl özelliği

pembe flamingo dünyanın en kuzey üreme nüfus - Göl Tengiz teklik bu birkaç habitatları inanılmaz güzel peri kuşlar biri olmasıdır.

Bunlar çok dikkatli kuşlaryuvalar insanlar için yerlere ulaşmak zor. Bu gölün adalarına yerleşmiş olmaları şaşırtıcı değildir: bunun bir kısmı tuz kabuğu ile kaplıdır. Aynı zamanda 14 bine kadar çift yuva burada ve toplam kişi sayısı 60 000'e ulaşabilir.

Burada oldukça nadir siyah leylek, kırmızı göğüslü şarap ve kuğu-kuğu bulunur. Sonsuz bozkır gökyüzünde, gururlu bozkır kartalları gölün üzerinde durmaktadır. Sadece balıklar burada değil.Tengiz'in acı tuzlu gölü

Ortak ekosistem

1968'den bu yana, arazinin çoğuTengiz gölün etrafında bir doğa koruma bölgesidir ve Kurgaldzhinsky rezerv avı rezervinin bir parçasıdır. Genel olarak, göl, kazlar ve ördekler gibi su kuşları için cazip değildir, ancak yuva, martı ve çukurlar için mükemmel bir yerdir. Sazlık yatakları, birçok su kuşu türüne sadece yuvalanma sırasında değil, aynı zamanda (geç yaz aylarında) ve sonbahar ve ilkbahar göçlerinde de barınak sağlar.

Bu eşsiz doğa koruma bölgesinde, bilim adamları50 memeli türü, 318 kuş türü ve 340 bitki türü sayılmıştır. Bozkır kurt ve saigas gibi hayvanlara özellikle dikkat edilmelidir. İç gölün Tengiz yuvasının sayısız adasında, anılan flamingoların yanı sıra, Kızıl Kitap'ta listelenen kıvırcık pelikanlar da (sadece 500 çift) bulunmaktadır. Bozkırlarda Numidian vinci de bulunabilir.flamingo

Rezervin önemi hakkında

Ekosistemin göller etrafında korunmasıSibirya-Güney Avrupa ve Orta Asya - iki önemli göçmen kuşların bu yerlerde yolları kesişir çünkü, Kazakistan için değil sadece çok önemlidir. Coğrafi (Avrasya kıtasının merkezi), rezerv eşsiz konumu büyük önem taşımaktadır. (Yarı-kuru bir iklime sahip alanı - step ve yarı çöller) bu alan içinde bir göl sisteminin varlığı çok önemlidir.

Bu yerlerin niteliği üzerindeki insan etkisi izleriMinimal, bu nedenle bölge doğal doğal görünümünü korudu. Bugün, abartmadan, bu eşsiz bölgenin, bu zenginlikleri yaratan doğaya tamamen ait olduğunu söyleyebiliriz.

Sonuç

Tengiz Gölü, bugün için en önemli olayın mekanı olarak tarihe girer. Gelecekte Korgalzhyn Reserve, "Flamingo" adında yıllık bir festival planlıyor.

Bu etkinlik, amacıNadir kuş türlerinin korunmasına dikkat çekilmesi ve sadece Kazakistan Biyoçeşitlilik Koruma Fonu ve EIMRC (Avrasya Doğal Kaynaklar Şirketi) desteklenmemektedir. Kazakistan'ın bu gölü olan bu köşesi eşsiz ve güzel.

Kazakistanda Tengiz Gölü: fotoğraf, açıklama 2019

Kazakistanda Tengiz Gölü: fotoğraf, açıklama 2019

Related news

 • Sinan Çetin
 • Tuzlu Keklerin En Şahanesi: Peynirli Zeytinli Kek
 • Lyshchikova Tepesinde Şefaat Kilisesinin görüntüsünün geçmişi

 • Kazakistanda Tengiz Gölü: fotoğraf, açıklama 47

  Kazakistanda Tengiz Gölü: fotoğraf, açıklama


  Kazakistanda Tengiz Gölü: fotoğraf, açıklama 27

  Kazakistanda Tengiz Gölü: fotoğraf, açıklama 58

  Kazakistanda Tengiz Gölü: fotoğraf, açıklama 54

  Kazakistanda Tengiz Gölü: fotoğraf, açıklama 26

  Kazakistanda Tengiz Gölü: fotoğraf, açıklama 26

  Kazakistanda Tengiz Gölü: fotoğraf, açıklama 88