Karpuz Neden Sağlıklı Yaz Atıştırmalığıdır


Karpuz Neden Sağlıklı Yaz Atıştırmalığıdır?

Karpuzun faydaları nelerdir? Karpuz fazla tüketilirse zararı var mıdır? Karpuzun besin değerleri nedir? 1 dilim karpuz kaç kaloridir? Karpuz kilo vermeye yardımcı olur mu? İşte karpuz ile ilgili tüm bilmeniz gerekenler

Yaz aylarına, sonundakarpuz mevsimigeldi diye sevinenlerden biri misiniz? Pek çok kişi için yaz aylarının ve elbettediyetyapanların vazgeçilmez meyvesidir, karpuz. Sadece bir ara öğün olarak tüketmekle kalmaz, çoğu zaman ana öğünlerin de baş kahramanıdır.Peki yaz aylarında bu kadar çok tükettiğimiz karpuzun faydalarını biliyor muyuz? Karpuz neden sağlıklı bir atıştırmalık? İşte, karpuzun neden sağlıklı bir yaz atıştırmalığı olduğunun kanıtları;

Bir çok kişi için karpuz mükemmel bir yaz aperatiflerinden biri. Yaz aylarında yenilecek iyi bir tatlı alternatifi olmasının yanında genel sağlığımız için de oldukça güçlü sebepler taşımaktadır. Serinletici bir tatlı olmasının yanında, orta büyüklükteki (yaklaşık 200 gr olduğunu düşünelerek) bir dilim karpuzun kalorisi ortalama 50-60 kaloridir. Diğer yandan aynı miktar karpuz günlük C vitamini ihtiyacınızın %20’sini, A vitamini ihtiyacınızın da %17’sini karşılamaktadır. Yazının henüz başındayken belirtmeliyim ki diyet yapıyorsanız veya şeker hastalığı gibi yediklerinize özen gösterdiğiniz bir rahatsızlığınız varsa, sağlıklı olsa da tükettiğiniz karpuz miktarına dikkat etmelisiniz. Kalorisinin az olması gibi etkenler, karpuz tüketiminizin artmasına, doktorunuzun tavsiyelerinin dışına çıkmanıza sebep olmamalı.

Karpuz neden sağlıklı bir atıştırmalık? Karpuzun Faydaları Nelerdir?

1- Kas Ağrıları :Yapılan çalışmalar, özellikle yüksek tempoda yapılan egzersizler önce tüketilen karpuz suyunun kas ağrılarını önlemeye, azaltmaya faydalı olduğunu göstermiş. Bu faydanın gerçekleşmesinin sebebi karpuzda bulunan L-citrulline isimli amino asit aslında. Çünkü bu amino asit vücut tarafından L-arginin aminoasitine dönüştürülüyor. Bu temel aminoasit, kan damarlarının rahatlamasına yardımcı olup, kan dolaşımının artmasını sağlıyor. Böylelikle de ağır, yorucu egzersizler sonrası oluşan kas ağrıları hafiflemiş oluyor.

2- Kalp Sağlığı :Aslında biraz önce kas ağrılarını azaltmak için gösterdiği etki sırasında söylediğimiz kan akışını kolaylaştırması konusu bir anda akla kalp sağlığını getiriyor. Bu ne demek derseniz, kısacası kan basıncını düzenleme gibi bir etkisi olduğu anlamına geliyor. Kan basıncının düzenlenmesi de kalp sağlığımız için oldukça kritik bir konudur. İnme ve felç risklerini de azaltmış olur.

karpuz diyet saglik_mini_mini

3- Vücuttaki Yağ Miktarı :Karpuzun içerisinde bulunan sitrulin yağ hücrelerindeki yağ birikimini azaltan bir etki göstermektedir. Bu sebeple de doğru beslenme programı içerisinde karpuzun tüketilmesi halinde yağı yakımını arttıran etki gösterecek ve kilo vermeyi kolaylaştıracaktır.

Karpuzun faydalarıelbette bunlarla sınırlı değil. Çünkü içerisinde pek çok faydalı vitamin ve mineraller bulunmaktadır.
Related news Karpuz Neden Sağlıklı Yaz AtıştırmalığıdırKarpuz Neden Sağlıklı Yaz Atıştırmalığıdır


Karpuz Neden Sağlıklı Yaz Atıştırmalığıdır


Karpuz Neden Sağlıklı Yaz Atıştırmalığıdır


Karpuz Neden Sağlıklı Yaz Atıştırmalığıdır


Karpuz Neden Sağlıklı Yaz Atıştırmalığıdır


Karpuz Neden Sağlıklı Yaz Atıştırmalığıdır


Karpuz Neden Sağlıklı Yaz Atıştırmalığıdır