Kandaki kolesterol: kadınlar ve erkekler için norm 2019

Kandaki kolesterol: kadınlar ve erkekler için norm 2019 Kandaki kolesterol: kadınlar ve erkekler için norm

Kandaki kolesterol: kadınlar ve erkekler için norm

Kolesterol lipidin ana göstergesidirvasküler arteriosklerozun olası gelişimi için belirleyici faktör olan değişim. Kardiyovasküler hastalıklar, dislipidemiler ve karaciğer patolojileri olan kişileri incelerken, kandaki kolesterol gibi bir maddenin seviyesini belirlemek zorunludur. Bu biyokimyasal göstergenin kadınları için norm, erkeklere göre biraz daha yüksektir. Bu neden oluyor? Bu makalede, kandaki kolesterolün diyet, folk ve ilaçlar ile nasıl azaltılacağı tartışılacaktır.

Kandaki kolesterolü nasıl düşürürüm

Kolesterol nedir?

Kolesterol bir organikİnsanların ve tüm canlı organizmaların hücre zarlarında bulunan bir lipit bileşiği. Vücudumuzda kolesterolün yaklaşık% 80'i üretilir. Karaciğer, böbrek, adrenal, bağırsak ve seks bezlerinin hücreleri tarafından sentezlenir. Kalan% 20'lik diyetle gelir.

Kolesterol ne için kullanılır?

Daha önce de belirtildiği gibi,hücre zarları için yapı malzemesi, bu yoğun hücrelerin bu kabuk geçer. (- testosteron ve dişi - östrojen erkek) Kolesterol D vitamini, steroid hormonları ve cinsiyet sentezi için gerekli olan, sinir ve bağışıklık sistemi için önemli bir rol oynar.

İnsan vücudu için kolesterol gereklidir:

 • Safra asitleri ve türevleri karaciğer hücrelerinde sentezlenir. Bu maddeler olmadan sindirim süreci imkansızdır.
 • Kolesterol olmadan, erkek ve dişi olmak üzere seks hormonlarının sentezlenmesi imkansızdır. Ve eksiklikleri üreme fonksiyonunu olumsuz yönde etkileyebilir.

Küçük bir adam için kandaki kolesterol nedir? Norm nedir? Bu konularda, bu makaleyi anlayacağız. Bu maddenin açığının insan sağlığı üzerinde, fazlalığı gibi, kötü bir etkisi olduğu açıktır.

Kadınların kanında kolesterol

Kandaki kolesterol. Kadınlar için norm

Bu göstergenin normal değeri değişiradil seks yaşına bağlı olarak 3,0 ila 7,2 mmol / l arasındadır. Kadın ne kadar küçük olursa, normal kolesterol ne kadar düşükse ve yaşla birlikte bu gösterge biraz artar, bu normaldir ve birçok faktöre bağlıdır.

Kandaki toplam kolesterol gibi normal değerler ile, yaşlarına göre kadınlar aşağıdaki tabloda bulunabilir.

Kadın yaşı (yıl) Toplam kolesterol normu, mmol / l
15-20 3,0-5,15
21-25 3,1-5,4
26-30 3,3-5,6
31-35 3,3-5,8
36-45 3,8-6,5
46-50 3,9-6,6
51-60 3,9-7,0
61-70 3,9-7,2
71-80 3,9-7,25
80'in üzerinde 3,9-7,4

Tablodan kolesterolün üst sınırında görülebilir.yaşla artar. Kandaki kolesterolü yılda en az bir kez kontrol etmek önemlidir. Tablodan görülebileceği gibi kadınlar için norm (üst sınır), yaşanılan yılların sayısıyla artmaktadır. Bu, özellikle menopoz döneminde kadınların hormonal arka planının yeniden yapılandırılmasından kaynaklanmaktadır. Kural olarak, bütün çalışan insanlar, yılda bir kez kanda kolesterol ve şeker seviyesini inceledikleri bir tıbbi muayene (fizik muayene) geçirirler.

Erkeklerin kanında kolesterol

Erkeklerde kolesterol

Erkeklerin kanındaki kolesterol önemliindeks. Gerçek şu ki, erkek seks hormonları, cinsiyette kadın cinsiyet hormonları gibi, kalp-damar sistemini (SSS) korumaz. Bu nedenle, ateroskleroz, kolesterol plaklarının oluşumu ve erkeklerde kan damarlarının tıkanmasıyla ilişkili komplikasyonların yeterince genç yaşta çalışma yaşı kadınlara göre daha yüksektir. Yaştakilere göre erkeklerde total kolesterol normu ile tanışmak aşağıdaki tabloda bulunabilir.

Adamın yaşı (yıl) Toplam kolesterol normu, mmol / l
15-20 2,91-5,1
21-25 3,1-5,5
26-30 3,4-6,3
31-35 3,5-6,5
36-40 3,7-6,9
41-50 3,9-6,9
51-70 4,0-7,1
70 üzeri 3,7-6,8

İstatistikler sıklığı göstermektedirOrta yaşlı erkeklerde inme ve kalp krizi oluşması kadınlarınkinden daha yüksektir. Kadınlarda, bu hastalıkların riski, bir kural olarak, menopoz sırasında, olgun bir çağda zaten artar.

Kandaki kolesterol. nedenleri

Artan kolesterol konsantrasyonunun nedenleri

Kolesterol neden kanda yükselir? Bu artışın nedenleri (hiperkolesterolemi) çok farklı olmakla birlikte, çoğu zaman hastanın kendisi bundan ya da yaşam tarzından suçludur.

 1. Kötü beslenme, yemeYüksek oranda doymuş yağ içeriği olan ürünler, kanda artmış kolesterollere neden olur. Yağ, yağlı et, tüm sosisler, hamur işleri, yağlı peynirler gibi ürünler sadece çok sınırlı miktarlarda diyete dahil edilebilir.
 2. Sedanter, hipodinamik yaşam tarzı, kolesterol konsantrasyonunu arttırmak için bir risk faktörüdür.
 3. Özellikle sigara ve alkol kullanan zararlı alışkanlıklar ateroskleroz gelişimi için risk faktörleridir.
 4. Aşırı kilo ve obezite varlığı.
 5. Kalıtım.
 6. Orta yaşlı erkeklerde, gelişme riskiateroskleroz ve CVS kadınlardan daha yüksektir. Bu hastalıklar artmış kolesterolün bir sonucudur. Her iki cinsin de bu hastalıkları geliştirmedeki şansı, sadece daha yaşlı bir şekilde, kadınlarda menopozun başlamasından sonra, daha yaşlı bir şekilde eşitlenmekte, çünkü bu dönemde kanında kolesterol artabilir. Bu göstergenin kadınları için orta yaşta (menopoz öncesi) norm, erkeklerden daha düşüktür.

kandaki kolesterol kadınlar için normaldir

Normal kolesterol nasıl geri alınır?

Bu göstergenin seviyesi artmışsa, o zamanolumsuz sonuçlardan kaçınmak için azaltılmalıdır. Kandaki kolesterolü nasıl düşürürüm? Bu, farklı şekillerde yapılabilir: beslenme, halk yöntemleri, ilaçlar (statinler), vb. Dengesini dengelemek. Beslenme düzeltmesi ile kan kolesterolünü nasıl azaltabiliriz?

Hiperkolesterolemi önemsiz ise,sigara ve alkol tüketimi - norm sapma sonra diyet tüm yağlı gıdalar, hamur işleri ortadan kaldırmak, kolesterol düzeyleri dengeli bir diyet yardımı ile olabilir normalleştirmek ve kötü alışkanlıklar vazgeçmek,% 10'dan daha fazla değildir. herhangi konsantrasyonda Alkol sağlığı olumsuz etkiler, dolayısıyla mutlak olmalıdır feragat.

Kolesterolü düşürmek için diyet

Gıdada tüketilmelidir:

 • Taze sebze ve otlar, az miktarda zeytin veya keten tohumu yağı ile salata şeklinde olabilir.
 • Taze meyveler, özellikle yeşil elma ve avokado (trigliserit seviyesini azaltabilirler).
 • Az yağlı içerikli süt ürünleri.
 • Tam buğday ekmeği, kepek ile yapabilirsiniz.
 • Soya ürünleri.
 • Protein ve yulaf lapası.
 • Berry meyve içecekleri ve doğal meyve suları.
 • Chanterelles mantarları doğal statinler içerir, bu nedenle diyete dahil edilmelidir.
 • Ringa doğal statinler içerir, amayemek için tuzlanmış olmamalı, ancak fırında ya da bir çift için pişmiş olmalıdır. Tuz aynı zamanda vücutta su tutma kapasitesine sahiptir, böylece artan kolesterol ve aterosklerotik plaklar ile kombinasyon halinde inme ve kalp krizi gelişme riskini arttıran artan kan basıncına katkıda bulunur.

Kandaki kolesterol. tedavi

Halk kolesterol düşürücü yöntemler

Kolesterol kanda yükselirse ne olur? Halk ilaçları bu konuda yardımcı olacaktır, eğer bu gösterge normun üst sınırından% 10-15 daha fazla artmamışsa.

Günlük sarımsak ve soğan tüketimibir ay boyunca düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) seviyesini% 30 veya kötü kolesterolü azaltabilir. Bu, toplam kolesterolü kanda azaltacaktır.

Seviyesini düşürmek için bir tarif yaygın olarak bilinirlimon ve sarımsak dayalı kolesterol. Bunu yapmak için 24 limon ve 400 gram soyulmuş sarımsak gerekir. Limonlardan suyu sıkın, sarımsakları bir karıştırıcıyla doğrayın veya bir kıyma makinesinden geçirin. Hepsi karışık ve 7 gün boyunca karanlık bir yerde ısrar etti. Daha önce soğuk kaynamış suyla seyreltilmiş bu ilacın bir çay kaşığı sabahları aç karnına alınır. Bu şekilde hazırlanan terapötik karışım, yılda bir kez tekrarlanan tedavinin seyri için yeterli olacaktır. Mide ülseri ve pankreatit alevlenmeleri durumunda kontrendikedir.

Keten tohumu, kandaki kolesterolü azaltabilir, gıdaya eklenmelidir.

Kandaki kolesterol. halk ilaçları

Kandaki kolesterol. Tedavi ilaç

doktor kardiyolog danışmalısınız kolesterol önemli bir artış ile. Böyle ve arkadaşları, "Vasilip" "Lovastatin" "Lescol Forte" "Simvakard" gibi ilaçlar, statinler, tayin edecektir.

Bu ilaçlar alınmalıALT, AST ve bilirubin gibi biyokimyasal analizlerin kontrolü, bunların bir kısmı bu parametrelerde bir artışı provoke edebildiğinden, diğer bir deyişle karaciğere olumsuz bir etkisi vardır. Bu nedenle, kolesterol düşürmek için ilaç, daha iyi bir muayene sonra bir doktor atarsanız daha iyidir.

Kandaki kolesterol: kadınlar ve erkekler için norm 2019

Kandaki kolesterol: kadınlar ve erkekler için norm 2019

Related news

 • Etli Nohutlu Pilav
 • Elektrikli tıraş makinesi Braun: seçim özellikleri
 • Balıkesir Keşkeği
 • Vücudun bir parçası nedir Vücut parçalarının adı. Çocuklar için İngilizce beden parçaları
 • Maincraft ı güncelleme hakkında: A dan Z ye

 • Kandaki kolesterol: kadınlar ve erkekler için norm

  Kandaki kolesterol: kadınlar ve erkekler için norm


  Kandaki kolesterol: kadınlar ve erkekler için norm

  Kandaki kolesterol: kadınlar ve erkekler için norm

  Kandaki kolesterol: kadınlar ve erkekler için norm

  Kandaki kolesterol: kadınlar ve erkekler için norm

  Kandaki kolesterol: kadınlar ve erkekler için norm

  Kandaki kolesterol: kadınlar ve erkekler için norm

  Kandaki kolesterol: kadınlar ve erkekler için norm

  Kandaki kolesterol: kadınlar ve erkekler için norm

  Kandaki kolesterol: kadınlar ve erkekler için norm

  Kandaki kolesterol: kadınlar ve erkekler için norm

  Kandaki kolesterol: kadınlar ve erkekler için norm

  Kandaki kolesterol: kadınlar ve erkekler için norm

  Kandaki kolesterol: kadınlar ve erkekler için norm

  Kandaki kolesterol: kadınlar ve erkekler için norm

  Kandaki kolesterol: kadınlar ve erkekler için norm