Kandaki hemoglobin normu: bu konuda bilmeniz gerekenler 2019

Kandaki hemoglobin normu: bu konuda bilmeniz gerekenler 2019

Kandaki hemoglobin normu: bu konuda bilmeniz gerekenler 89 19.02.2019, 13:55

Kandaki hemoglobin normu: bu konuda bilmeniz gerekenler

İnsan kanında hemoglobin rolüÇok söyledi. Ama asıl önemli olan, özünde, vücudun tüm organlarına oksijen taşınmasını sağlayarak, gerekli metabolizma seviyesini sağlamasıdır.

Kandaki hemoglobin normu belirsizdirsadece kişinin cinsiyetine değil, aynı zamanda yaşına ve aynı zamanda çevresel koşullara da bağlı bir gösterge. Tıpta, belirli bir düzeyde hemoglobin vardır: hemoglobin erkeklerde, kadınlarda, çocuklarda. Erkekler için en yüksek aralık 130 g / l ila 170 g / l arasındadır. Kadın bedeni için bu seviye en az 120 g / l ve maksimum 160 g / l olabilir. Bunlar genel göstergelerdir. Ancak sonucu yorumlarken, doktorun sadece hastanın cinsiyetini bilmesi yeterli değildir.

Özel pozisyon

Analizin sonucunun yorumlanması sadece hastanın cinsiyetine bağlı değildir. Bazı hasta gruplarında kandaki hemoglobin normu, fizyolojik özelliklere ve yaşa bağlı olarak değişir.

Çocuğun yatağında hemoglobin normu. Gebeliğin üç trimesterinde, doktorlar bu göstergeyi hamile bir kadının kanında izlerler. Bu durumda, 110 g / l ila 150 g / l arasında 10 birim azalır.

Yaşayan insanların kanında hemoglobin normuYüksek fiziksel stres ve basınç değişimlerine maruz kalan yüksek dağlar da değişime tabidir ve 150 ile 170 g / l arasındadır. Bu tür önemli bir azalma, potansiyel hastalıkların bir göstergesidir ve ilgilenen hekim tarafından izlenmelidir.

Doktorların özel kontrolünde hemoglobin varçocuklar. Norm, çocuğun yaşına bağlı olarak değişir ve ondan sapma, fiziksel veya zihinsel gelişimin ihlali anlamına gelebilir. Standart "yetişkin" normlarına en yakın olan, bu göstergenin ergenlerin on altı ile on sekiz yaşlarındaki kanındaki seviyesidir. Fakat yenidoğanda hemoglobin, 145 g / l'den 225 g / l'ye kadar önemli ölçüde farklıdır. Çocuğun yaşamının ilk haftası, seviyesinde 10 birim azalma ile karakterize edilir ve ikinci haftanın sonunda 125 g / l-205 g / l çerçevesine uyar.

Yıl boyunca anne baba ve doktor zorunludurÇocuklarda hemoglobin dinamiklerini izler. Bu süresi değişiklikleri oranı, aşağıdaki gibi: ilk ay - 100 g / l / -180 g / l, ikinci ayda - 90 g / 140 g / L L, üç ila altı aylık bir süre içinde - 95 g / l ila 135 g / l ve 140 g / l ila 100 g / l ila göstergeleri ile karakterize yaşamın ilk yılında ikinci yarısı. Daha sonraki dönemlerde, hemoglobin değeri giderek, "yetişkin" a uygun olarak ikamet yeri karakteristik hizalanır.

Normdan sapma.

Hemoglobin kanındaki norm, hastanın fiziksel sağlığının bir göstergesidir, bu yüzden ondan bir düşüş veya artışa doğru bir sapma ciddi bir hastalığa işaret eder.

Hemoglobin seviyesini düşürmekanemi varlığı ve ciddi kan kaybı. Her iki vaka da vücudun muayenesi ile tıbbi müdahale gerektirir. Kadınlarda hemoglobin seviyesinde bir düşüşün bol menstruasyonla gözlenebileceği unutulmamalıdır; bu, bu dönemde yapılan analizlerin sonucunun çok bilgilendirici olmadığı anlamına gelir. Ayrıca yenidoğanlarda hemoglobinin düşürülmesine özel dikkat gösterilmelidir. Kural olarak, intrauterin gelişim sorunlarına işaret eder ve yenidoğanın ve takip eden izlemin tam bir incelemesini gerektirir.

Ama daha yüksek hemoglobinVücudun işleyişinde pozitif bir faktördür. Tipik olarak, bu, hastanın aşırı fiziksel eforlara maruz kaldığını, aşırı miktarda demir aldığını veya önemli bir organın (örn., Kalp hastalığı veya bağırsak yetmezliği) bir lezyonu olduğunu gösterir. Bu nedenle, hemoglobin indeksinde bir artış olması durumunda, organizmanın daha dolu bir muayenesi de gereklidir.

Kandaki hemoglobin normu: bu konuda bilmeniz gerekenler 2019

Kandaki hemoglobin normu: bu konuda bilmeniz gerekenler 2019

Related news

 • Sen Anlat Karadeniz
 • Erişilebilir Oy Şablonları Projesi
 • Ünlülerin burçları

 • Kandaki hemoglobin normu: bu konuda bilmeniz gerekenler 61

  Kandaki hemoglobin normu: bu konuda bilmeniz gerekenler


  Kandaki hemoglobin normu: bu konuda bilmeniz gerekenler 74

  Kandaki hemoglobin normu: bu konuda bilmeniz gerekenler 68

  Kandaki hemoglobin normu: bu konuda bilmeniz gerekenler 96

  Kandaki hemoglobin normu: bu konuda bilmeniz gerekenler 81

  Kandaki hemoglobin normu: bu konuda bilmeniz gerekenler 62

  Kandaki hemoglobin normu: bu konuda bilmeniz gerekenler 76

  Kandaki hemoglobin normu: bu konuda bilmeniz gerekenler 13