Kanda İltihap Neden Olur 2019

Kanda İltihap Neden Olur 2019 Kanda İltihap Neden Olur

Kanda İltihap Neden Olur?

Kanda iltihap ilk duyulduğunda anlamsız bir ikiliymiş gibi gelebilir. Ancak burada iltihap kelimesinin anlamını ve vücudumuzda ne denli bir öneme sahip olduğunu anlamak çok önemlidir.

Birçok kişi bir enfeksiyon ya da virüsle iltihabı aynı kefeye koyar. Hatta vücudumuzun her hangi bir noktasında iltihaplanma olduğunda tıpkı hastalanmışız, ya da bulaşıcı bir virüs kapmışız gibi tepkiler veriri.z Birde kanda iltihaplanma olunca daha da önemli bir noktaya parmak basıldığını düşünürüz.

Aslında yaygın inanışın tersine iltihap enfeksiyonlarla savaşmak için vücudumuzun ürettiği bir yoldur. Enfeksiyon riski taşıyan bölgelerde, vücuttaki bakteri ve virüsler tehlike arz etmeye başladığında yapılacak tek şey savunma kalkanlarını devreye sokmaktır. Vücudumuzda bizim dışımızda gelişen bu enfeksiyonu bizim dışımızda geliştirdiği iltihap ile etkisiz hale getirir. Dolayısıyla kanda iltihap olması kanımızdaki enfeksiyon riskini bize işaret eder. Kanda iltihap nasıl olur sorusunun cevabını anlamak ufak bir testle mümkün.

CRP ismi verilen test C- Reaktif Protein olarak bilinen ve karaciğerimizin vücudumuzun sağlığı için ürettiği bir proteindir. Bu proteinin az olması ya da çok olması sağlığımızı net olarak doğrudan etkilemez. Zira bazı işaretler vermeyeceği anlamını da taşımaz. Eğer CRP testinin sonucu yüksek çıkarsa bunun anlamı kanımızdaki enfeksiyon riskinin yüksek olduğudur. Çünkü buna göre karaciğerimiz bu bakterilerle savaşmak için CRP üretimini hızlandırmıştır. Düşük çıkması ise kanda iltihap riskinin de düşük olacağı anlamına gelir.

Makale İçeriği

Kanda İltihaplanma Sebepleri

Kanda iltihaplanma zamanla kan zehirlenmesi olarak adlandırılan Sepsis sendromuyla sonuçlanabilir. Birçok iç organımızı alakadar eden, sebepleri arasında da barındıran bu kan iltihabı aslında önemli rahatsızlıkların başında gelmektedir. Vücudumuzun temizliğinden kaynaklanan çok sayıda hastalığın da ucunun kanımızda oluşabilecek iltihaba dokunabileceğini unutmamalısınız.

 1. Hastalıklar

Vücudumuzun iç organlarından kanına kadar birçok noktasını etkileyebilecek hastalıklar vardır. Örnek vermek gerekirse akciğerimizden böbrek ve bağırsaklarımıza kadar uzanan geniş bir hastalık yelpazesinden bahsetmek mümkündür.

 • Tüberküloz

Akciğer kaynaklı olan, ancak önlem alınmadığı takdirde yavaşça tüm organları etkisi altına alan hastalığın bakteriyel oluşumu kan zehirlenmesine, kanda iltihap oluşmasına neden olabilmektedir.

 • Kalp Rahatsızlıkları

Birçok kardiyoloji uzmanının belirli belirtiler ışığında kalp krizi teşhisi koyduğu hastaları vardır. Bu durum doğrudan kanda iltihap riskini arttıran bir faktördür.

 • Bağ-Doku Rahatsızlıkları

Yağ, Kıkırdak ve Kemik gibi bağlantı dokularını kapsadığı düşünülen bu rahatsızlıklar aslında vitamin ve minerallerin yardımıyla tüm vücudumuzu ayakta tutmaktadır. Yaşanabilecek temel bir rahatsızlığın ise gözlerinizden kalbinize, midenizden böbreğinize uzanan zararlarıyla karşılaşırsınız. Kan iltihabı oluşumunda da önemli rol oynamayı ihmal etmez.

 • İltihaplı Rahatsızlıklar

Özellikle bağırsak kökenli olup organın dışını iltihapla kaplayan hastalıkların kana karışarak tüm vücudumuzda bakteri oluşumunu hızlandırdığını söyleyebiliriz. Bu durumda iltihaplı böbrek ve bağırsak hastalıklarında yapılması gereken ilk iş bu tedaviye başlamaktır.

 • Lupus Rahatsızlığı

Bağışıklık sisteminin kontrolden çıkarak ters davranışlar sergilediği Lupus’ta gerçekten sağlıklı hücrelerinizin vücudunuz tarafından hızlı bir biçimde öldürüldüğü gerçeğiyle tanışırsınız. Tabi bu süreçte kan değerlerinizde iltihaplar ile bundan payını alacaktır.

 • Romatoid Artrit

Tıpkı Lupus gibi bağışıklık sistemi tarafından katledilen eklemlerle tanışılan bir rahatsızlıktır. Kan iltihaplanması için sebepler arasında yer aldığını bilmekteyiz.

 • Zatürre ve Ağır Ateşli Hastalıklar

Aslında bir Akciğer iltihaplanması olan Zatürre bunu kana taşıyabilecek bir rahatsızlıktır. İltihaplı hastalıklar arasında sayılabilen, romatizmal ateş ya da kalp romatizması olarak adlandırılabilen yüksek ateş rahatsızlıklarında risk oldukça fazladır. Aynı zamanda bu rahatsızlıkların görülme oranı da daha yüksektir.

 1. Enfeksiyon

Vücudumuzun her noktası enfeksiyonlar için müsaittir. Bir virüsün, bakterinin ya da farklı bir organizmanın vücudumuz üzerinde yaşaması, hatta yaşamanın dışında da çoğalmasına şahit oluruz. Günümüzde bunu kan iltihabı ile içimizde de yaşıyoruz. Kanda iltihap oluşması demek enfeksiyona karşı vücudumuzun savaştığı anlamına gelir.

 Olduğunda Tedavisi Var Mı?

Kanımızda var olan iltihap vücudumuzun bağışıklık sistemiyle birlikte enfeksiyonlara ve bakterilere karşı yürüttüğü savaşı sembolize eder. Dolayısıyla vücudumuzun zaten mikroplarla savaştığı bu esnada bizim doktorlardan destek alarak bu süreci hızlandırmamız mümkün olmaktadır. Ancak teşhisin doğru konulması, bu enfeksyionel durumun neyden kaynaklandığı ve uygulanacak tedavi çok önemlidir.
Bildiğiniz gibi farklı enfeksiyon kaynaklı rahatsızlıklar için şuan tıbbi anlamda antibiyotik kullanımı tercih edilmektedir. Dolayısıyla bu alanda da neredeyse kesin suretle başarılı sonuçlar alınabiliyor. Ancak iltihabın büyüklüğü, mevcut bakterilerin sayısı, ne kadar zamandır vücudumuzda yer ettiği, farklı rahatsızlıklara sebebiyet verecek durumlar araştırılmalıdır.

Bu gibi durumların araştırılması ile birlikte Kanda iltihaplanma tedavisi başarılı bir biçimde yürütülerek hastanın kan zehirlenmesi riski ortadan kaldırılır.

Kanda İltihap Neden Olur 2019

Kanda İltihap Neden Olur 2019

Related news

 • Dağılan Kurabiye Hamuru Nasıl Toparlanır
 • Emma Stone’un saç ve makyaj sırları 2019
 • Karidesli Makarna Nasıl Yapılır – Yemek Tarifleri
 • Kumaştaki Kan Lekesi Nasıl Çıkar
 • Dünyaca ünlü oyuncu Türkiyeye geliyor

 • Kanda İltihap Neden Olur

  Kanda İltihap Neden Olur


  Kanda İltihap Neden Olur

  Kanda İltihap Neden Olur

  Kanda İltihap Neden Olur

  Kanda İltihap Neden Olur

  Kanda İltihap Neden Olur

  Kanda İltihap Neden Olur

  Kanda İltihap Neden Olur

  Kanda İltihap Neden Olur

  Kanda İltihap Neden Olur

  Kanda İltihap Neden Olur

  Kanda İltihap Neden Olur

  Kanda İltihap Neden Olur

  Kanda İltihap Neden Olur

  Kanda İltihap Neden Olur

  Kanda İltihap Neden Olur

  Kanda İltihap Neden Olur

  Kanda İltihap Neden Olur

  Kanda İltihap Neden Olur

  Kanda İltihap Neden Olur

  Kanda İltihap Neden Olur

  Kanda İltihap Neden Olur

  Kanda İltihap Neden Olur