Kan plazması 2019

Kan plazması 2019 Kan plazması

Kan plazması

Kan, sıvı kısım (plazma), içinde çözünen maddeler ve hücresel (şekilli) elemanlardan oluşan vücudun en önemli dokularından biridir.

Sıvı kısım - kan plazması daha fazlahacminin yarısı (% 52-60). Makroskopik olarak, şekilli elemanların birikmesinden sonra kan damarlarının üst kısmında toplanan şeffaf (bazen biraz bulutlu), düzgün sarımsı bir sıvıdır. Histolojik olarak, kanın sıvı kısmının hücre içi maddesidir.

Aslında proteinler ile su (kütlenin% 7-8'i) veonun tuzları ve diğer organik bileşiklerde çözündürülür. Bir litre plazma yaklaşık 900 g su, 60-80 g protein (bu, vücutta bulunan tüm proteinlerin% 4'ü) ve 20 g düşük molekül ağırlıklı bileşik içerir. Toplamda, plazmada yaklaşık 100 protein bulunur: albümin, a1-, a2-, β-, γ-globulinler.

Kan plazmasındaki ana proteinler albümindir.(% 4-5), fibrinojen (% 0.2-0.4), globulinler (% 3), immünoglobulinler (bağışıklık düzeyinden sorumlu proteinler) ve kan pıhtılaşma süreçlerine katılan özel proteinler. Ayrıca besinleri (glikoz, lipidler), hormonları, yağları, şekeri, vitaminleri ve mineralleri, son ve ara metabolik ürünleri, elektrolitleri, inorganik iyonları içerir.

Sağlıklı bir organizmada, plazmadaki protein seviyesi sürekli olarak korunur. Katabolizma ve sentezde yer alan organ hastalıkları ile konsantrasyonları değişir.

Kan plazması bir dizi işlevi yerine getirir. Her şeyden önce, kan hücrelerinin taşınmasını sağlar. Aynı zamanda vücutta su stratejik bir rezervuardır. Kanın sıvı kısmı, kapların birbirine yapışmasına izin vermez, kan pıhtıları ile tıkanmasını önler, organları oksijen ve besinler ile besler, kan basıncını düzenler.

Ayrı bir plazma proteinleri grubu, antikorlardır. Vücudu virüslerden, mantarlardan, bakterilerden, malign hücrelerden (tüm yabancı maddeler) korurlar. Kanın sıvı kısmında da bulunan pıhtılaşma sisteminin proteinleri kanamayı önler ve kan kaybına karşı koruma sağlar. Ayrıca, kan plazması hormonları düzenler ve taşır, stabil bir sıcaklığın korunmasına katılır.

Plazma lipoprotein içerir - kompleksProteinlerin ve lipitlerin yüksek moleküler ağırlıklı suda çözünen bileşikleri, kan dolaşımındaki lipitlerin organ ve dokulara taşınmasını sağlar. Bunlar özel bir yapı ile karakterize edilir.

Plazma sürekli olarak hücreye taşındığındanHayat için gerekli olan her şeyi ve onlardan yaşam ürünlerini kaldırır, sonra zamanla çok fazla "çöp" yerleşir. Gençlerde, plazma berrak ve saftır, ancak yaşla birlikte "atık" işlenmesiyle tamamen baş edemez ve vücut için gereksiz olan kimyasalları bir araya getirir. Şeffaflığı kaybeder, karanlık gölgeler kazanır. Bu nedenle bugün, kanın sıvı kısmının yenilenmesine yardımcı olan bir plazmaferez prosedürü vardır.

Aynı şekilde, donör plazma toplanır -özel bir cihaz (plazmaferez) üzerinde santrifüj yoluyla kan hücreleri ayırarak. Kan plazmasının verilmesi, işlemden sonra donöre eritrositlerin dönüşüyle ​​tamamlanır. Yüksek trombosit içeriğine sahip kanın sıvı kısmı, ilacın vücudun çeşitli dokularının yenilenmesi ve iyileşmesi için uyarıcı olarak kullanılır.

Çok uzun zaman önce, bilim adamları plazmanın olduğu sonucuna vardılar.Kan gençliğin sırrını içerir. Günümüzde, daha fazla donanım ayrımı amacıyla katmanlara kan vermek için zaten bir prosedür var. Bunlardan biri - hastanın cildine yüksek bir trombosit konsantrasyonuna sahip bir plazma tabakası enjekte edilir ve onu içeriden yeniden yapılandırmaya başlar. Bu, kırışıklıkların sayısında bir azalmaya yol açar ve cildi önemli ölçüde canlandırır. Yakın gelecekte tıp sadece cildi bu şekilde değil, iç organlarını da geri kazanabilir.

Kan plazması 2019

Kan plazması 2019

Related news

 • Doğumdan sonra cinsel ilişki pozisyonları ile Etiketlenen Konular
 • Çikolatalı Çubuk Kurabiye Tarifi
 • Beslenme ile mide ülseri nasıl önlenir
 • Uzun Postiş Nasıl Takılır
 • Skyrim deki gibi bir ejderha ya da İmkansız hale geldi

 • Kan plazması

  Kan plazması


  Kan plazması

  Kan plazması

  Kan plazması

  Kan plazması

  Kan plazması

  Kan plazması

  Kan plazması

  Kan plazması

  Kan plazması

  Kan plazması

  Kan plazması

  Kan plazması

  Kan plazması

  Kan plazması

  Kan plazması

  Kan plazması