Kamera Nedir 2019

Kamera Nedir 2019 Kamera Nedir

kamera-nedir

Kamera nedir?

Dış kaynaklı görüntülerin kaydedilmesini sağlayan teknolojik aletekameraadı verilir. Kamerayı fotoğraf makinesinden ayıran en önemli özellik; fotoğraf makinesinin donmuş kareleri kaydedebilme özelliğinin yanında kameranın hareketli görüntüleri de kaydedebilme özelliğinin bulunmasıdır. Sinema ve televizyon sektörünün olmazsa olmaz tek aleti kameralardır.

Kameranın temel parçaları

Mercek : Çekilen görüntüyü kameradaki hafızaya ileten kısımdır. Eğer kamera filmliyse filme kaydedilme işlemi mercekten geçen görüntüler sayesinde gerçekleşir. Bir kameranın mali değeri, sahip olduğu objektifin kalitesiyle belirlenmektedir. Kamera üzerindeki merceklerin topluluğuna da objektif denmektedir. Her objektifin birbirinden farklı odak uzaklıkları bulunmaktadır ve bu ölçümler milimetre üzerinden hesaplanmaktadır (örneğin 18-55 milimetre objektifler en sık üretilen orta seviyeli objektiflerdir.) Çekilecek görüntünün uzaklığı ya da netliği objektifin sağa ya da sola çevrilmesiyle ayarlanır.

Diyafram :Kameranın görüntüyü kaydederken ki alacağı ışık miktarını belirler. Filmli kameralarda filmin üzerine düşen ışığın miktarı da diyafram sayesinde belirlenir. Yeni teknolojilerle yapılan kameralarda kendiliğinden diyafram belirleyici özellik olmasına karşın eski tip kameralarda bu özellik bulunmadığından dolayı diyaframın çok hassas bir şekilde manuel olarak ayarlanması gerekir. Çünkü kayıt sırasında diyafram çok fazla ışık alırsa makinedeki film yanar. Tam tersi bir biçimde ışık çok az olursa da kamera görüntüyü yakalayamaz.

web-kamera-nedir

Obtüratör :Kameranın kayıt süresince hareketli görüntüyü kaydetmesine bağlı olarak hızlanan ve ışığın çok kısa bir süre içerisinde kameranın algı açısında kalmasını sağlayan mekanizmadır. Hareketli görüntünün kayıtlarında kamera sürekli hareketli olacağı için görüntüde bir ışık değişikliği ya da renk değişikliği yaşanmaması gerekir. Bunu da yerinde ve zamanında bir anda ışık alabilecek obtüratör sağlamaktadır. Obtüratör saniyede 24 kez görüntü alabilmektedir.

Orbiratör :Orbiratör, çoğu makinede ”örtücü” olarak adlandırılmaktadır. Eski model kameralarda görüntü olarak silindire benzemektedir. Daha yeni teknolojilerle yapılan ve en sıklıkla kullanılan örtücü şekli ise kelebek kanadı şeklinde olan ya da yarım daire şeklinde olan örtücülerdir. Örtücünün asıl görevi görüntü alımı sırasında objektifin ön kısmında açılıp kapanmaktır. Örtücünün açık olan kısmının büyüklüğü, açık kalma süresinin de o kadar uzun olmasına yardımcı olmaktadır. 230 dereceye varan örtücü boyutları vardır.

Web kameranın genel özellikleri

Normal kameranın bir türevi olarak kullanılabilen web kamerası, bilgisayara kablolar ya da bluetooth aracılığıyla bağlanan kamera sistemleridir. Dış kaynaklı görüntüleri alıp bilgisayarın veri tabanına kaydetmektedir. Bu alet sayesinde normal kamerayla yapabileceğiniz görüntü kaydını web kamerasıyla yapabilmeniz mümkün olacaktır. Video kaydı dışında internet sayesinde kullandığınız bir çok programla birlikte görüntü aktarımı sağlayabilir, örneğin uzun zamandır uzağınızda olan görmediğiniz bir dostunuzu web kamerası sayesinde görebilir, kendi görüntünüzün de ona ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Üstelik aldığınız görüntüleri kaydettikten sonra elinizde bulunan uygun yazılım ve kablolar aracılığıyla başka ortamlara ve başka aletlere de aktarmanız mümkün olabiliyor. Bu görüntüleri çekildikleri anlardan çok daha sonraları kayıt altına aldığımız bilgisayardan ya da usb’den tekrar izlememiz de mümkün kılınıyor.

Kamera Nedir 2019

Kamera Nedir 2019

Related news

 • İlkbahar İçin Trenchcoat Kombinleri
 • Elmalı Kurabiye Yumurtasız Tarifi Videosu
 • Kozmetik Desheli ile ilgili öneriler ve referanslar
 • ANJELİNA JOLİE’NİN GÜZELLİK SIRLARI
 • Hindistan Cevizli Sürpriz Kek Tarifi Videosu

 • Kamera Nedir

  Kamera Nedir


  Kamera Nedir

  Kamera Nedir

  Kamera Nedir

  Kamera Nedir

  Kamera Nedir

  Kamera Nedir

  Kamera Nedir

  Kamera Nedir

  Kamera Nedir

  Kamera Nedir

  Kamera Nedir

  Kamera Nedir

  Kamera Nedir

  Kamera Nedir

  Kamera Nedir

  Kamera Nedir

  Kamera Nedir

  Kamera Nedir

  Kamera Nedir

  Kamera Nedir

  Kamera Nedir

  Kamera Nedir

  Kamera Nedir

  Kamera Nedir