Küçük sınıf PAZ-652nin otobüsü: teknik özellikler. Pasık otobüsü 2019

Küçük sınıf PAZ-652nin otobüsü: teknik özellikler. Pasık otobüsü 2019

Küçük sınıf PAZ-652nin otobüsü: teknik özellikler. Pasık otobüsü 91 08.03.2019, 05:04

Küçük sınıf PAZ-652'nin otobüsü: teknik özellikler. Pasık otobüsü

1955'te Pavlovsk Otomobil Fabrikası'nda. Zhdanov, GAZ tesisinden taşınan ünlü "Zafer" Yu. N. Sorochkin'in yaratıcısı tarafından yönetilen tasarım ve deney bölümünde çalışmaya başladı. Bu bölüm, görünüşünden bir yıl sonra, tasarımında o dönemin geleneksel modellerinden farklı olan PAZ-652 otobüsünü geliştirdi.

Nasıl başladı?

Öyle oldu ki evdeOtobüs şasisi için otomobil üssü kamyon şasesi olarak görev yaptı. Bu, gelecekteki otobüsün gövdesinin daha ilerideki düzenini önceden belirledi ve endüstrinin daha da gelişmesi olasılığını neredeyse ortadan kaldırdı. Aynı zamanda, yeni modellerin geliştirilmesinde yer alan tüm uzmanlar, bir kamyonun ve otobüsün farklı amaçlara sahip farklı teknikler olduğunu mükemmel bir şekilde anladı. Bu nedenle, kamyonun şasisinin yapımı otobüs için tamamen uygun değildi. Pavlovtsy, yerleşik geleneklerden uzaklaşmaya ve vagon konfigürasyonu ve farklı bir tasarımla kendi küçük otobüslerini yaratmaya karar verdi.

Inşaat temeli

Her şeyden önce, yeni modelde, tasarımcılarAna şey değişti: Daha önce otobüsün ana kısmı, vücudunun bağlı olduğu bir kargo şasesiyse, şimdi bedenin kendisi bir yatak sisteminin rolünü oynamak zorundaydı. Gerekli bileşen ve mekanizmalara sahip bir çerçeve yapısıydı.

İyi kanıtlanmış bir kargo olan GAZ-51A, gelecekteki PAZ-652'nin doldurulması için bir verici olarak hizmet etti.

PAZ 652

Gövde çerçevesi, çerçeve gibiSac kalınlığı 0.9 mm olan çelik. Tasarımın tüm elemanları ve anahtar bileşenleri bir grup nokta kaynağı ile gerçekleştirilmiştir. Bu, gerekli kuvveti ve yük taşıma kapasitesini korurken karkasın toplam ağırlığını azaltmaya izin verdi.

Cam "Pasika"

PAZ-652 otobüsü cam aldı,görsel olarak tüm yapının genel kolaylığı verdi. Ön cam oldukça eğimli ve eğimli bir şekildeydi, hem görüş hem de yan aynalardan sürücünün iyi bir görüntüsünü sağlıyordu. 651'inci modelin otobüsü olan eski "pazik" hakkında ne söylenemezdi.

PAZ-652

Kabin tasarımcılarının pencereleri açıklıkla donatılmıştıÖzellikle sıcak havalarda önemli bir eklenti olan pencereler. Çatı ayrıca camsız da yapmadı. Yamaçlarına monte edilen renkli cam, bu süre için PAZ-652'nin tasarımını oldukça cazip hale getirdi. Ancak, hasar durumunda otobüsün görünümünü bozabilecek bu gözlüklerdi. Gerçek şu ki, üç katlı bir yapıydı, sözde "tripleks". Böyle bir camın avantajı, çarptığında kırılmadığı, ancak aynı zamanda, tonlamanın koyu arka planına karşı çirkin biçimde dikilen hafif şeritler-çatlaklarla kaplıydı.

Salonun kalan kısmı yapıldı."Stalinites" - özel olarak eğitilmiş cam. Onun özelliği bile çekiç darbe dayanacak gerçeğinde yatmaktadır, ama yine de kırık varsa, o zaman kişinin yaralanma olasılığını ortadan kaldırarak, hiçbir keskin kenarlı küçük küpler halinde ufalanmış. Böylece, PAZ-652 ek bir sürücü ve yolcu güvenlik faktörü çalıştı.

Otobüsün salonu

Tasarımcıların yaptığı ilk şey olduTeknik parçayı sürücü koltuğu ile birlikte yolcu bölmesinden ayırıyormuş gibi, alanı ayırdı. Bunu yapmak için, sürücü koltuğunun arkasına yerleştirilmiş olan çapraz kanalda bir pleksiglas levhası kuruldu.

Pasık otobüsü

Otobüs ayrıca, koltuğun üstündeki duvara bağlı bir işaret ile gösterildiği gibi, iletken için özel olarak tasarlanmış iki yan koltuk sağladı.

Salonun duvarları plastik veya sunta ile kaplıydı.işlem görmüş yüzey. Bu, onu, sıradan kartonlarla iç içe geçmiş olan eski "pasika" modelinden olumlu bir şekilde ayırdı. Zamanla karton çözgü, çatlak, çatlak ve sonunda düştü başladı.

Küçük otobüs

Otobüsün hem oturmuş hem de ayakta duran yolcuların taşınması için kullanılması gerekiyordu. Son olarak kabinin çevresi boyunca, tavana tutturulmuş korkuluklar sağlanmıştır.

PAZ-652 özellikleri

Otobüse binmek ve inmek için sancak tarafındaki iki adet perde kapısı vardı, bir vakum kontrol tahriki ile donatıldı.

Birkaç özellik daha

Yeni "pazika" da genel olarak bir nokta vardı.Otomotiv endüstrisinin genel çerçevesine uymadı. Tasarımcılar bir soğutma radyatörü kurdu, geleneksel olarak motorun önünde değil, yan tarafında. Aynı zamanda özel bir tuval kapak ile bir fırsat otobüs kanal sistemi ile fanı kasasını birleştirir. Bu nedenle, ne zaman sıcak hava, motordan çıkış, kabin içine doğrudan geçti kışın otobüs çalışma. Diğer zamanlarda, kapak katlanmış ve radyatör bölmesine yerleştirilmiştir.

Motor tasarımcıları kendilerini kabinde bulurlarÖzel bir motor bölmesinde, sürücünün sağında. Bölmenin duvarları bir ısı yalıtımı tabakasıyla kaplanmış ve üst kapak dermatom ile kaplanmıştır. Böylece, sürücü direkt olarak otobüsün kabininden motora erişebiliyordu.

PAZ-652 otobüsü

Fren sistemi bir vakum yükselticisi ile donatıldı ve süspansiyondaki yaylara şok emiciler eklendi.

Aydınlatma konusuna gelince, burada GAZ-51A'nın unsurlarına ek olarak Zafer Aletleri de kullanıldı. Bunlara ek olarak, otobüsün arkasındaki retroreflektörler (kataforlar) ekledi.

PAZ-652: teknik özellikler

 • Boyutlar - 7,15х2,4х2,8 m (sırasıyla uzunluk, genişlik ve yükseklik).
 • PAZ'ın donanımlı kütlesi 4.34 tondur.
 • Toplam kütle 7.64 tondur.
 • Salonun kapasitesi 23 kişinin oturduğu 42 koltuk.
 • Yerden yükseklik 25.5 cm.
 • Motor - karbüratör yakıt sistemi ile dört zamanlı, altı silindirli.
 • Güç ünitesinin gücü 90 l / s'dir.
 • Motor kapasitesi - 3, 48 cu. cm'dir.
 • Kaplin - tek diskli tasarım, kuru.
 • Mümkün olan maksimum hız 80 km / s'dir.
 • Benzin tüketimi 100 kilometrede 21 litredir.

Üretim başlangıcı ve ilk değişiklikler

Deneyimli bir otobüsün ilk testleri başladıAynı yıl 1956'da yeni otomobillerin seri üretimine yönelik hazırlıkların başlaması için bir emir imzalandı. Dört yıl sonra, 1960 yılında, ilk seri "pasik" bitkinin montaj hattından çıktı.

Ana versiyona ek olarak, otobüs iki modifikasyon daha vardı: 652B ve 652T.

Modifiye edilmiş "pazik" 652B, referans modelinden hafifçe değiştirilmiş gövde yapısı ve makinenin ön tarafının tasarımından farklıdır.

Diğer bir değişiklik olan PAZ-652 T (turist), kabin içinde ek olanaklar ve yolcular için bir kapı ile üretildi.

Konveyörden 10 yıllık seri üretim için62121 otobüsü fabrikadan çıktı. Üretim süreci boyunca, PAZ rafine edilmiştir: Değişiklikler, tasarımında çeşitli değişiklikler yapılmış, makinelerin çalışması sırasında ortaya çıkan eksiklikler giderilmiştir. Ama genel olarak, otobüs fonksiyonları ile iyi başa çıkmıştı, bu yüzden de dizide çok zaman sürdü.

Küçük sınıf PAZ-652nin otobüsü: teknik özellikler. Pasık otobüsü 2019

Küçük sınıf PAZ-652nin otobüsü: teknik özellikler. Pasık otobüsü 2019

Related news

 • Baklava yufkasından tahinli kurabiye tarifi
 • Erdoğan, Putin’le fotoğraf çekiminde duruma müdahale etti
 • Asla Kaybettirmeyen Bahis Sitesi
 • Mülakat Ve İş Toplantıları İçin Stil Tüyoları
 • Elmalı marmelat nasıl hazırlanır
 • TBB Başkanı Feyzioğlu: 3. havalimanının adı Mustafa Kemal Atatürk olmalı

 • Küçük sınıf PAZ-652nin otobüsü: teknik özellikler. Pasık otobüsü 13

  Küçük sınıf PAZ-652nin otobüsü: teknik özellikler. Pasık otobüsü


  Küçük sınıf PAZ-652nin otobüsü: teknik özellikler. Pasık otobüsü 51

  Küçük sınıf PAZ-652nin otobüsü: teknik özellikler. Pasık otobüsü 68

  Küçük sınıf PAZ-652nin otobüsü: teknik özellikler. Pasık otobüsü 62

  Küçük sınıf PAZ-652nin otobüsü: teknik özellikler. Pasık otobüsü 69

  Küçük sınıf PAZ-652nin otobüsü: teknik özellikler. Pasık otobüsü 49

  Küçük sınıf PAZ-652nin otobüsü: teknik özellikler. Pasık otobüsü 21

  Küçük sınıf PAZ-652nin otobüsü: teknik özellikler. Pasık otobüsü 12

  Küçük sınıf PAZ-652nin otobüsü: teknik özellikler. Pasık otobüsü 69

  Küçük sınıf PAZ-652nin otobüsü: teknik özellikler. Pasık otobüsü 64

  Küçük sınıf PAZ-652nin otobüsü: teknik özellikler. Pasık otobüsü 12

  Küçük sınıf PAZ-652nin otobüsü: teknik özellikler. Pasık otobüsü 97

  Küçük sınıf PAZ-652nin otobüsü: teknik özellikler. Pasık otobüsü 41