Kök modifikasyonu: tablo ve karakteristik 2019

Kök modifikasyonu: tablo ve karakteristik 2019 Kök modifikasyonu: tablo ve karakteristik

Kök modifikasyonu: tablo ve karakteristik

Makalemizi inceledikten sonra, kolayca doldurabilirsinizkök modifikasyonu tablosu. Bu yeraltı bitki organı, ekonomik faaliyetlerde insan tarafından yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Fakat bazen ne tür metamorfozlarla uğraştığımızı tahmin bile edemiyoruz.

Kök türleri

Köklere, bitkinin yeraltı kısmı denir. Yapısında, genellikle birkaç parça bulunur. Ana kök, embriyonun kökünden gelişir. Bu telaffuz edilir ve bitki daima bir tane bulunur. Ana kökü yanal geliştirirler. Bunlar sayısızdır ve toprağın suyunu daha yoğun emme süreci yaparlar. Direkt olarak kökten yetişen köklere astsubay adı verilir. Yanal olanlar da gelişebilirler.

kök tablasının modifikasyonu

Kök Sistem Çeşitleri

Bitkiler asla yalnızca bir tür kök oluşturmazlar. Bu mineral beslemeyi sağlamak için yeterli olmayacaktır. Tek bir bitkinin köklerinin toplamı kök sistemi olarak adlandırılır.

Karahindiba karanın derinliklerine nüfuz eden ana kök ile yanal olarak oluşur. Böyle bir kök sistemine bir çekirdek sistemi denir. Tüm dikotiledonların özelliği.

Buğdayın kökleri çoktur. Hepsi neredeyse aynı uzunluktadır ve filikten bir demetle büyürler. Böyle bir kök sistemi kırılgan olarak adlandırılır. Varlığı monokotların sistematik bir özelliğidir.

kök değiştirme tablosunu doldurun

Kök neden bir değişiklik oluşturuyor?

Tablolardaki köklerin değişimini hatırlabiyoloji (6. sınıf)? Havuç, pancar, turp ... Bu kökendir mi? Çıkıyor, evet. Kök bitkide yaşamsal işlevleri yerine getirir. Mineral beslenmesini sağlar, toprağa sıkıca tutar, vejetatif üreme sağlar. Ancak normal yapısının ek işlevlerini yerine getirmek yeterli değildir. Bu nedenle, kök değişiklikler oluşur.

kök mutasyonlarının karşılaştırmalı özelliği

Köklerde değişiklikler: masa

Bir yeraltı organının metamorfoz tipleri farklıdır.bir ve çok yıllık bitkiler, büyümenin yerini, iklimin özelliklerini, desteğe göre konumu bağlıdır. Kök değişikliklerin yapısı ve fonksiyonları tabloda verilmektedir.

Kökü değiştirme Yapının özellikleri fonksiyon örnek
Köklü bitkiler Ana kök ve kalın kök kısımlarının kalınlaşması Su ve besin maddesi stoğu Havuç, buryak, rutabaka
Kök yumruları Yanal ve aksesuar köklerinin kalınlaşması Rezerv, vejetatif üreme Dahlia, pastırma, tatlı patates (tatlı patates)
Kökler fırlatma oyununu Aksesuar köklerinin değiştirilmesi Desteğe ekleme sarmaşık

nefes

(Hava)

Yukarı doğru büyüyen ve toprağın ya da suyun yüzeyinin üzerinde yükselen yan kökler Suyun havadan emilmesi orkide
destekleme Kökün görünür kısmında gelişen konjuge kökler Tesisi dik konumda tutun Mısır, ficus banyan
Kökler-enayi Diğer türlerin saplarına nüfuz edebilen yapışık kökler Parazitik bir yaşam yoluna, "komşular" dan meyve suları yiyorlar. bağbozan

kök modifikasyonları karşılaştırmalı özellikleri

kök varyasyonu

Kök ve kök yumrularuygun olmayan bir dönemde gerekli besinleri besler. Köklerdeki bu değişiklikler (tabloda, bitkilerin örnekleri verilmiştir) sadece iki ve çok yıllık türlerde oluşur. Gelişmenin ilk yılında, tohumlarından sadece vejetatif organlar oluşur. Sonbaharda, gövde ve yapraklar ölür ve yeraltı kısmı su ve maddelerin temini nedeniyle hazırda bekletilir. Ertesi yıl, bu tür bitkiler tohumları bozar ve oluşturur. Soğuk kışı hayatta kalmak için köklerin modifiye edilmesine yardımcı olurlar.

Kök sistemleri ve büyüme koşulları arasındaki farkçeşitli metamorfoz sağlar. Böylece, solunum kökleri sulak topraklarda yetişen bitkilerde oluşur. İçlerindeki oksijen içeriği sınırlı olduğundan, bu gaz aksesuar kökleriyle doğrudan havadan emilir. Bu, solunum işlemini mümkün kılar.

Bir bitki sadece koşullar altında büyüyebilirfotosentez yoğun sızıntısı. Bazen bu, kesinlikle dikey yüzeylerde bile düzenlemeyi gerektirir. Örneğin, evlerin duvarlarında bile sarmaşık büyüyebilir.

Tablo 6'nın biyoloji sınıfındaki köklerinin modifikasyonu

Ekonomi ve Doğada Önemi

Değişiklik tablosundan birçok bitki ismikökler herkese tanıdık geliyor. Her şeyden önce, onlar kök bitkileridir. Adam onları ana yemek ve baharat olarak yiyecekler için kullanır. Bu turp, parsnips, pancar, havuç, maydanoz, horseradish. Evcil hayvan yemi olarak şalgam ve şalgam kullanılır. Şeker pancarı, gıda endüstrisi için talep edilen bir hammaddedir. Kök yumruları veya konilerin alt tomurcukları vardır. Bu nedenle vejetatif üreme yardımı ile gerçekleştirilir. Bu iki çeşit değişiklik, köklerin depolandığı gruba atfedilir.

Özel bir metamorfoz grubu haustoria veyaSucker-kökler. Hücreleri tamamen kloroplast içermezse, bu tür bitkiler parazitlerdir. Diğer türlerin pahasına varlar. Parazitik bitkilerin en çarpıcı örneklerinden biri, en büyük çiçeği olan rafflesia'dır. Bu tür, sadece çok sayıda tropik yağmur ormanlarından besin alır. Ancak ökse otu, ustanın meyve suları üzerinde beslediği gerçeğine rağmen, fotosentez yapma yeteneğini kaybetmemiştir. Bu türlere semiparazitler denir.

Yani, kök, yeraltı organı modifikasyonlarıbitkiler, ek fonksiyonlar gerçekleştirmek için oluşturulmuştur. Kök bitkileri ve yumrular (koni) maddeleri depolar. Haustoria, bitkilerin paraziter beslenmesini ve hava - nefes alma işlemini egzersiz. Destekleme ve yapıştırma kökleri, güneş ışığına göre çekmenin en elverişli yerini sağlar. Bu, fotosentezi mümkün olduğunca yoğun hale getirir. Artık herkesin köklerin değiştirilme tablosunu doldurabileceğini umuyoruz.

Kök modifikasyonu: tablo ve karakteristik 2019

Kök modifikasyonu: tablo ve karakteristik 2019

Related news

 • Umudu Her Daim korumak Gerek
 • Greyfurtta kaç gres, greyfurt diyeti, artı ve eksileri
 • Kuşkonmaz Çorbası Tarifi – Çorba Tarifleri
 • Enginarlı Köfte Tarifi
 • Pratik Okul Makyajı Nasıl Yapılır

 • Kök modifikasyonu: tablo ve karakteristik

  Kök modifikasyonu: tablo ve karakteristik


  Kök modifikasyonu: tablo ve karakteristik

  Kök modifikasyonu: tablo ve karakteristik

  Kök modifikasyonu: tablo ve karakteristik

  Kök modifikasyonu: tablo ve karakteristik

  Kök modifikasyonu: tablo ve karakteristik

  Kök modifikasyonu: tablo ve karakteristik

  Kök modifikasyonu: tablo ve karakteristik

  Kök modifikasyonu: tablo ve karakteristik

  Kök modifikasyonu: tablo ve karakteristik

  Kök modifikasyonu: tablo ve karakteristik

  Kök modifikasyonu: tablo ve karakteristik