İstanbul’da yoğun bakım yeri aranan hasta sayısı bazen günlük 100 hastanın üstüne çıkabiliyor 2019

İstanbul’da yoğun bakım yeri aranan hasta sayısı bazen günlük 100 hastanın üstüne çıkabiliyor 2019
16.10.2019

İstanbul’da yoğun bakım yeri aranan hasta sayısı bazen günlük 100 hastanın üstüne çıkabiliyor 29

İstanbul’da yoğun bakım yeri aranan hasta sayısı bazen günlük 100 hastanın üstüne çıkabiliyor.

Kış mevsiminde ve birçoğumuzun sömestr tatilinde gidecek yer derdine düştüğü bugünlerde acil servisler hınca hınç dolu. Habertürk’ten Ceyda Erenoğlu’nun haberine göre soğuk havayla beraber özellikle bağışıklığı zayıf yaşlılar, kronik hastalığı olanlar ve kanser hastalarının zatüree ve benzeri enfeksiyonlara yakalanma oranı artıyor. Ne yazık ki bu tip hastalar basit antibiyotik tedavisi ile bu enfeksiyonları ayaktan atlatamıyor ve çoğunlukla yatarak tedavi görmeleri gerekiyor. Üstelik bu hastaların azımsanamayacak bölümünün tedavi sürecinde yoğun bakımda takibi gerekiyor. İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İbrahim İkizceli, “Ama pratikte işler bu kadar kolay yürümüyor” diyor ve devam ediyor;

ACİL SERVİSLERDE MECBURİ YATIŞ

“Kış aylarında solunum yolu enfeksiyonlarının artması nedeniyle gerek acil servislere gerek polikliniklere ayaktan hasta başvuru sayısı artıyor. Ayrıca enfeksiyonlar yüzünden birçok bölümde kronik hastalığı için takip edilen hastaların akut atak geçirme sıklıkları da artış gösteriyor. Özellikle yaşlılar, evde bakım ihtiyacı olan yatalak hastalar, kronik hastalığı olanlar, kanser hastaları, bağışıklık baskılayan ilaç kullananlar ve bağışıklık sistemi ile ilgili hastalığı bulunanlar bu enfeksiyonları daha ağır geçiriyor. Çoğunun hastane ortamında yatarak tedavi görmesi gereken bu hastaların yatışları servisler dolu olduğu için yapılamıyor ve tedavilerine mecburen acil servis ortamında devam ediliyor.”

GÜNLÜK 100’DEN FAZLA HASTA İÇİN YOĞUN BAKIM ARAYIŞI

Asıl kritik olanın bu hastaların bir kısmının tedavi sürecinde kötüleşip yoğun bakım ihtiyacı gelişmesi olduğu belirtiliyor. Bu durumdaki hastalara 112 aracılığı ile yoğun bakım yatağı aranıyor ama çoğu zaman kısa sürede yoğun bakım yatağı bulunamadığı için yer bulunana kadar hastanın tedavisi yine acil serviste devam ediyor. İstanbul içinde yoğun bakım yeri aranan 112’ ye kayıtlı hasta sayısı zaman zaman günlük 100 hastanın üstüne kadar çıkabiliyor. Hatta bu hastalar önceliklerine göre entübe olanlar ( nefes borusuna tüp takılıp, uyutularak ve makineye bağlı olarak takip edilen hastalar) ve olmayanlar olarak ikiye bölünüyor ve yatış önceliği entübe olanlara veriliyor. Genelde üçüncü basamak adı verilen en gelişmiş acil servislerde bu dönemde her gün ortalama 4-5 yoğun bakım hastası kendisine yer bulunmasını beklediği için bu süreçte hastanın takip ve tedavisi acil serviste devam edilmek zorunda kalınıyor.

İŞ YÜKÜNDE CİDDİ ARTIŞ

Prof. Dr. İbrahim İkizceli, “Aklın alması zor ama acil servislerde sürekli devam eden hasta girişi, beraberinde doktor, hemşire ve hasta bakıcıların çok sıkı takip gerektiren yoğun bakım hastalarına da yetişmek zorunda olmaları anlamına geliyor” diyor. Acil servislerin kırmızı alan olarak isimlendirilen kritik durumdaki hastaları takip ettikleri alanlar adeta küçük bir yoğun bakım ünitesi gibi çalışıyor. İkizceli’ye göre bu durum çalışanların iş yükünü ciddi derecede artırıyor. Bu sorunu sık yaşayan acil kliniklerinin sorumlu doktorları sadece bir yoğun bakım hastasını izole olmayan bu ortamda takip etmenin en az 10 ağırlıkta hasta takip etmek kadar emek istediği konusunda hem fikirler. Bu nedenle gerek sağlık çalışanları gerekse hastaların hak ettikleri uygun koşulların sağlanması için İstanbul gibi büyük şehirlerde özellikle kış aylarında en üst seviyeye çıkan yoğun bakım yatağı ihtiyacına acilen bir çözüm getirilmesi bekleniyor.

 

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlananKullanım Koşulları’nı veGizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

İstanbul’da yoğun bakım yeri aranan hasta sayısı bazen günlük 100 hastanın üstüne çıkabiliyor 2019

İstanbul’da yoğun bakım yeri aranan hasta sayısı bazen günlük 100 hastanın üstüne çıkabiliyor 2019

Related news

 • Basit ikinci ev pişirme
 • Kronik Hastaların seyahatlerde nelere dikkat etmelidir
 • Aerobik Kaç Kalori Yakar
 • Soya fasulyesi
 • Söğütlüçeşme

 • İstanbul’da yoğun bakım yeri aranan hasta sayısı bazen günlük 100 hastanın üstüne çıkabiliyor 6

  İstanbul’da yoğun bakım yeri aranan hasta sayısı bazen günlük 100 hastanın üstüne çıkabiliyor


  İstanbul’da yoğun bakım yeri aranan hasta sayısı bazen günlük 100 hastanın üstüne çıkabiliyor 41

  İstanbul’da yoğun bakım yeri aranan hasta sayısı bazen günlük 100 hastanın üstüne çıkabiliyor 7

  İstanbul’da yoğun bakım yeri aranan hasta sayısı bazen günlük 100 hastanın üstüne çıkabiliyor 72

  İstanbul’da yoğun bakım yeri aranan hasta sayısı bazen günlük 100 hastanın üstüne çıkabiliyor 10

  İstanbul’da yoğun bakım yeri aranan hasta sayısı bazen günlük 100 hastanın üstüne çıkabiliyor 65

  İstanbul’da yoğun bakım yeri aranan hasta sayısı bazen günlük 100 hastanın üstüne çıkabiliyor 86

  İstanbul’da yoğun bakım yeri aranan hasta sayısı bazen günlük 100 hastanın üstüne çıkabiliyor 18

  İstanbul’da yoğun bakım yeri aranan hasta sayısı bazen günlük 100 hastanın üstüne çıkabiliyor 100

  İstanbul’da yoğun bakım yeri aranan hasta sayısı bazen günlük 100 hastanın üstüne çıkabiliyor 83

  İstanbul’da yoğun bakım yeri aranan hasta sayısı bazen günlük 100 hastanın üstüne çıkabiliyor 12

  İstanbul’da yoğun bakım yeri aranan hasta sayısı bazen günlük 100 hastanın üstüne çıkabiliyor 75

  İstanbul’da yoğun bakım yeri aranan hasta sayısı bazen günlük 100 hastanın üstüne çıkabiliyor 17

  İstanbul’da yoğun bakım yeri aranan hasta sayısı bazen günlük 100 hastanın üstüne çıkabiliyor 86

  İstanbul’da yoğun bakım yeri aranan hasta sayısı bazen günlük 100 hastanın üstüne çıkabiliyor 43