Intel işlemcinin hız aşırtması. Teori ve uygulama 2019

Intel işlemcinin hız aşırtması. Teori ve uygulama 2019

Intel işlemcinin hız aşırtması. Teori ve uygulama 68 14.02.2019, 22:27

Intel işlemcinin hız aşırtması. Teori ve uygulama

Şu anda ana üreticilerkişisel bilgisayarlar için merkezi işlemciler iki büyük şirket - Intel ve AMD. Alternatif çözümler varsa, ya birincisi, ilk ikisinin mevcudiyetinde bir şekilde kalabilmeleri için çok az, ya da eskimiş modeller (gerçekten varolmadan önce).

Intel işlemciyi overclockÇeşitli siteleri ve forumları ziyaret ederken,Özellikle bilgisayar bileşenlerine ve işlemcilere ayrılmış olan bu tema, artık Intel işlemcinin hız aşırtmasının dikkate alındığı temaların son derece popüler olduğu ortaya çıkıyor.

Biraz teori

Overclock veya overclock (İngilizce'den). overclock) çipin nominal değerinin, nominal değerinin üzerinde bir artmasıdır. Örneğin, çift çekirdekli Intel Core i3-2120 işlemcisinin frekansının 3300 MHz olduğu bilinmektedir. Bu, üreticinin sağladığı, mikro devrelerin uzun süreli istikrarlı çalışmasının garanti edildiği değerdir. Bununla birlikte, çeşitli ayarlarla, cihazın daha yüksek bir frekansta çalışması için "zorlamak" mümkündür: 3.5 GHz veya daha fazlası (eğer şanslıysa). Bu, üretkenlikte bazen% 50'yi aşan somut bir artış sağlar. Örneğin, bu modelin yeni Core2Duo ile birlikte uzun bir süre piyasada bulunmasına izin veren Intel pentium 4 işlemcinin overclock'uydu. Frekansta bir artış olmadan, karşılaştırma açıkça dördüncü "Pentium" lehine değildi, ancak overclock durumu tamamen değiştirdi. Şimdi, elbette, bu işlemciler bilgisayarlardan çoktan yok oldular, performansta bile önemli ölçüde kaybediyorlardı, bütçe modern modelleri.overclock intel pentium 4Öte yandan, şimdi bile, Intel Celeron işlemcinin (ucuz modifikasyonlar) hız aşırtmasıyla, matematiksel işlemlerin hızını artırabilirsiniz.

İki tip overclock var. Biri meraklıların ayrıcalığıdır. Kural olarak, aşırı hızaşırtılmış çekirdeklerin soğutulması için, işlemci üzerine yerleştirilmiş sıvı nitrojenli şişeler kullanılır. Böyle bir sistemle çalışmanın imkansız olduğu ve elde edilen sonuçların teorik "tavan" ı belirlemek için kullanıldığı anlaşılabilir.

Sıradan kullanıcılar ikinciyle daha çok ilgileniyoryöntemi. Uygulamasında Intel işlemciyi overclock etmek, frekanslarda daha küçük bir artış olmakla birlikte, normal hava soğutma sisteminin bakımıyla. Bu, bilgisayar sisteminin normal modda kullanılmasını mümkün kılar.

uygulama

overclock intel celeronMikro devrenin frekansı iki tarafından belirlenir.göstergeler - referans değeri ve çarpan. Yani, 1000 MHz 100 MHz * 10'a karşılık gelebilir. Böylece, Intel işlemcinin overclock'u çarpanlardan herhangi biri arttırılarak mümkündür. Performansta böyle bir artış olasılığını önlemek için Intel, en son mikroçip modellerinde ana çarpandaki değişimi engelledi. İstisna, hem yukarı hem de aşağı doğru değişebilen "K" serisidir. Ve bu çözümler oldukça pahalı olduğu için, Intel işlemcisinin tek overclock işlemi referans frekansı üzerinden gerçekleşiyor. Bunu değiştirmek için, anakartın BIOS'una (bilgisayarı açtıktan hemen sonra "Del" düğmesine) gitmeniz, frekans ayarlarıyla ilgili bölümü bulmanız, manuel modu belirtmeniz ve istediğiniz değeri ayarlamanız gerekmektedir. Örneğin, şimdi standart 100 MHz. Bu nedenle, 110 MHz belirtmeniz, değişiklikleri kaydetmeniz ve bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekir. Sonuç çarpanına bağlıdır. Yani, bahsi geçen Core i3 için 33'tür. Yani, 100 * 33 = 3300 yerine 110 * 33 = 3630 elde ederiz. 330 MHz ücretsiz!

Çok fazla aşırı frekans, buna değmez, çünküsistem veriyoluna bağlanır. Bazen çekirdeğin voltajında ​​hafif bir artış (BIOS'ta yapılır) gerekebilir. Ayrıca, bütçe ücretlerinin hızaşırtmayı desteklemeyebileceğini de unutmayın.

Intel işlemcinin hız aşırtması. Teori ve uygulama 2019

Intel işlemcinin hız aşırtması. Teori ve uygulama 2019

Related news

 • Pastel boyalarla ruj yapımı
 • En Mükemmel Browni Tarifi
 • EVDE LAVAŞ TARİFİ
 • Tunus örme: tığ işi başyapıtlar oluşturuldu

 • Intel işlemcinin hız aşırtması. Teori ve uygulama 22

  Intel işlemcinin hız aşırtması. Teori ve uygulama


  Intel işlemcinin hız aşırtması. Teori ve uygulama 13

  Intel işlemcinin hız aşırtması. Teori ve uygulama 56

  Intel işlemcinin hız aşırtması. Teori ve uygulama 75

  Intel işlemcinin hız aşırtması. Teori ve uygulama 67

  Intel işlemcinin hız aşırtması. Teori ve uygulama 32

  Intel işlemcinin hız aşırtması. Teori ve uygulama 67

  Intel işlemcinin hız aşırtması. Teori ve uygulama 15