Çift geçişli bir çift devre kesicinin atama ve devresi 2019

Çift geçişli bir çift devre kesicinin atama ve devresi 2019
14.05.2019

Çift geçişli bir çift devre kesicinin atama ve devresi 21

Çift geçişli bir çift devre kesicinin atama ve devresi

Geniş yaşam alanlarının çoğu sahipleriProblemle karşı karşıya geldiğinde, ışık cihazlarını açtığınızda karanlık bir odadan geçmek gerekiyor. Böyle bir sıkıntı, özel bir devre kesici tipiyle çözülebilir. Onun hakkında ve makalede tartışılacaktır.

iki kırıcı devre

Geçiş anahtarları neden gereklidir?

Geçişli çift anahtarın devresiIşık kaynağını, belli bir mesafede diğerinden bulunan iki konumdan kontrol edin. Bu elektrikli ekipman, geleneksel bir anahtar prensibi ile çalışır. Böylece, aydınlatmayı kapatmak için artık ilk cihaza geri dönme ihtiyacı kalmaz. Işık uygun bir yerden söndürülebilir.

Mağazalardaki bu geçiş anahtarları üç tip halinde sunulur: tek anahtar, iki ve üç anahtar.

Tasarım, cihaza bağlı olan aydınlatma lambalarının sayısına bağlı olarak değişir. Anahtarları kontrol etmenin yanı sıra, dokunmatik olan daha gelişmiş modeller de vardır.

Çapraz kesim anahtarları

İki çift geçişli anahtar için bağlantı şeması

Çapraz anahtarlar oluşturmak için kullanılıryaşam alanlarında elektrik aydınlatma kullanımı için konforlu koşullar. Ayrıca, bu özel anahtarları kullanırken, çok katlı binalarda ortak alanları aydınlatmaya giden elektrikten tasarruf edebilirsiniz. Örneğin, birkaç daireli apartman binasında ve ayrıca öğrenci yurtlarında ve binalara çok sayıda kapı bulunan oldukça uzun koridorların tasarlandığı diğer binalarda, kiracılar caddeden binaya gelen ışığı yakarlar. Çapraz anahtar takılması durumunda, konuk odanın koridorundaki ışığı kapatabilir. Böylece, aydınlatma koridorları için önemli miktarda elektrik tasarrufu sağlanır.

Tüm anahtarlar aynı kaynağa bağlıIşık, ilk ve sonuncu hariç geçişlidir. Ağ geçidindeki farkları, ilkinin muhafazanın içinde daha az sayıda kontak olması. Bir anahtarlı bir çapraz anahtarın üç yerine dört kişi vardır.

Devre kesici tipi iki anahtarlı anahtar

iki ampul için çift anahtar devresi

Çift geçiş devresi arasındaki ana farknormalden geçiş, ilk cihazın doğrudan üç tele bağlı olmasıdır. İşinin prensibi, gerilimi bir temastan diğerine yönlendirmektir. Aydınlatma cihazı, geçiş tipindeki anahtarların her ikisi de aynı konumda olduğunda çalışır, tuşlardan biri iki aygıtın herhangi birinde konumunu değiştirdiğinde ışık söner.

Bir ışık cihazının kontrolü sadece iki anahtar ile gerçekleştirilemez. Elektrik devresine herhangi bir sayıda anahtar bağlanabilir.

Tek geçişli geçiş anahtarıüç terminal ile donatılmıştır. İki anahtarlı anahtarlar, kasalarında 5 terminal içerir. Diğer anahtarlara bağlantı için iki çift gereklidir ve beşinci terminal yaygındır.

Biz iç yapısı çok daha zordur ancak cihazın iç devresi elinde olan çalışmasının ilke zor değil anlamak için üç anahtar ile açın.

Geçiş anahtarlarının montajı

Geçişli bir çift anahtarın şeması çok değilKlasik ışık anahtarlarının montajından çok farklıdır. Bununla birlikte, geçiş elektrik cihazlarında mahfazaya üç kablo bağlanır. Anahtarlar arasındaki jumper için ikisi gereklidir ve üçü santralden elektrik akımı almak için kullanılır. Geçici tipin iki veya daha fazla anahtarını bağlamak için, kabloların bağlandığı bir anahtar kutusu da satın almanız gerekir.

Bir döngü içinde elektrikli cihazların kurulumu içinİki kontrol noktasına sahip çift anahtar, büyük miktarda kablo gereklidir. Her cihaz, altı çekirdekli elektrik kablosuyla çalışır. Klasik bir anahtar ve bir geçiş anahtarından iki anahtar arasındaki ana fark, ikincisinin ortak bir terminali olmamasıdır. Anahtar tipi anahtarın mahfazası iki bağımsız anahtardan oluşur. Böyle bir cihazı bağlamak için şema aşamada gerçekleştirilir:

 • İlk önce podzroetniki'yi daha önce bir perforatörle kesilen duvardaki deliğe sokun. Ütüler boyunca üç telli kablolar bağlanır.
 • Her aydınlatma cihazı için sıfır faz kablosu ve topraklama yapılmalıdır. Ardından cihazları kablolara bağlayın.
 • Anahtarlama kutusunda, faz kabloları ilk anahtardan iki kontağa bağlanmalıdır. İkinci ışık anahtarına tellerin ışık cihazından bağlanması gerekir.
 • Aydınlatma cihazından gelen nötr tel, binanın santralindeki özel bir yere bağlanmalıdır.

Kişileri ikiye değiştirirkenİki ampule geçiş yapar, ortak devreleri çift olarak bağlanır ve bağlanır. Böylece, armatür normal şekilde çalışır.

Geçiş anahtarlarının bağlanması işlemi

çift ​​bezi anahtarı devresi

Cihazları şemaya uygun şekilde bağlamak içinÇift şalterden geçerken, her bir telin bir santimetresini yalıtımdan terminal bloklarına ve anahtar muhafazasına bağlamak için serbest bırakmanız gerekir. Kutuda, faz telini ilk anahtarın giriş kontağına bağlamak gerekir. İlk anahtarın girişine iki çıkış kablosu bağlanır. Çıkış kontakları, ikinci cihazdan çıkan aynı tellere bağlanmalıdır. İkinci anahtardaki giriş kontağı lambaya bağlanmalıdır. Aydınlatma elektrikli cihazından sıfır faz elektrik kalkanının sıfıra bağlanmalıdır.

Geçiş anahtarının iki lambaya bağlanması

Çift geçiş anahtarının bağlantı devresini doğrudan iki ışık kaynağına göre düşünelim. Başlangıç ​​olarak, böyle bir elektrik devresinin düzgün çalışması için hangi görevlerin yapıldığını belirlemelisiniz:

 1. Yüksek gerilim kabloları döşeniyor.
 2. Anahtarların kurulacağı yeri belirleyin.
 3. Bağlantı kutusunu monte etmek için bir yer seçimi.

Devreyi doğru şekilde bağlamak içinEvdeki elektrik ışıklarının iki kontrol noktasından çift geçişli bir anahtarın uygun bir panoya, birbirinden belirli bir mesafede iki anahtarın ve bir elektrik kutusuna yerleştirilmesi gerekir.

Bundan sonra, kabloları elektrik devresindeki tüm cihazlarla bağlamak gereklidir. Teller koruyucu kablo kanallarına veya oluklara serilmelidir.

Devrenin düzgün çalışması için,Bir ışık kaynağına bağlı olan telleri bağlamak için bir bağlantı kutusu ve anahtarlar. Kutudan gelen faz, anahtarın girişine bağlanmalıdır. İki çıkış, ikinci anahtarın çıkışından kablolara bağlanmalıdır. İkinci anahtarın giriş ortak terminali ışık kaynağının çıkışına bağlanmalıdır.

Iki çift bağlantı devre başka bir çıkışIşık cihazından geçiş anahtarları, kutudaki nötr kabloya bağlanmalıdır. Kullanılan kablonun kesiti, elektrikli ekipmanın gücüne göre seçilmelidir.

Aydınlatma paralel bağlanır. Bu yöntem, bir tanesi patlarsa ampullerin çalışmaya devam etmesini sağlar.

Üç yollu anahtarlarla aydınlatma bağlantısı

çift-çete devre kesici bağlantı şeması

Çift bağlamak içingeçiş anahtarları "Legrand" aynı cihazlar iki anahtar olarak kullanılır. Çapraz bağlantı anahtarları ek bir eleman olarak kullanılır. Bu tür cihazlar aynı anda dört girişe sahiptir: iki giriş ve iki çıkış. Tüm bu sonuçlar eşzamanlı olarak değiştirilmiş elemanlardır. Böyle bir şemada kablolama dört çekirdekli olmalıdır.

Bu durumda, her zamankiIşık kontrolünün başlangıç ​​ve bitiş noktalarında devre kesiciler. Kalan yerlerde çapraz komütatörler bağlanmalıdır. Bu şemada, herhangi bir sayıda anahtar kullanılabilir ve kurulum prosedürü daha karmaşık hale gelecektir. Ekipmana bağlantı gerektiren çok sayıda telin karışmaması için farklı renklerde işaretlenmesi gerekir.

İlk anahtarın iki çıkış kontağı olmalıdır.sonraki çapraz anahtarın çıkışlarına bağlanabilir. Ardından, ışık kaynağına bağlı bir ortak pime sahip olan bir sonraki anahtara bağlanmanız gerekir.

Faz iletkeni, ilk anahtarın kontak girişine bağlanmalıdır, armatürden gelen ikinci tel, bağlantı kutusundaki sıfır fazına bağlanmalıdır.

Tüm geçiş anahtarları üç fazlı kablolar, çapraz anahtarlar - dört tel ile güçlendirilmiştir.

İki anahtarlı çapraz anahtar bağlantısı

çift ​​devreli devre devresi

Odalar ayrıca elektrikligeçiş anahtarı ile birlikte geçiş anahtarı "Legrand" geçiş devresi, ayrıca iki anahtar ile. Bu seçenek, ışığı üç veya dört noktadan kontrol etmenizi sağlar. Anahtarlar arasında çapraz anahtar çift anahtar bulunur. Bunun için 8 telin bağlanması gerekir (her anahtarın 4'ü).

Böyle bir dizi kabloyu monte etmek içinFazların daha uygun dağılımı için kutuların kullanılması tavsiye edilir. 60 mm çapa sahip standart bir kutuda, içinde 4 telden fazla kablo bulunmadığı belirtilmelidir. Çok sayıda kabloyu bağlamak için, çapı en az 100 mm olan bir kutu satın almalısınız.

Geçiş ve çapraz anahtarların fiyatı

iki yerde çift devre kesici devresi

En bütçeli geçiş anahtarları fiyatlarıModeller bir parçadan 150 ruble başlar. Çapraz anahtarlar iki kat pahalı, en ucuz cihaz 350 rubleye mal oluyor. Cihazın maksimum maliyeti 1000 ruble.

Geçiş ve çapraz tip ışık anahtarlarıotomatik algılayıcılarla donatılmış yeni cihazlara yol vererek, yavaş yavaş eski haline gelir. Sensör, belirtilen yarıçapta hareketi kilitlediğinde otomatik olarak açılırlar.

Çift geçişli bir çift devre kesicinin atama ve devresi 2019

Çift geçişli bir çift devre kesicinin atama ve devresi 2019

Related news

 • Çok İzlenen Videolar
 • Nikah Elbisesi Hangi Renk Olmalı
 • Sürücü belgesini değiştirmek için başvuru nasıl yapılır
 • CHP’li Tekin: Binali Yıldırımın adaylığının nedeni benim
 • Vitamin deposu iri greyfurt faydaları

 • Çift geçişli bir çift devre kesicinin atama ve devresi 65

  Çift geçişli bir çift devre kesicinin atama ve devresi


  Çift geçişli bir çift devre kesicinin atama ve devresi 72

  Çift geçişli bir çift devre kesicinin atama ve devresi 33

  Çift geçişli bir çift devre kesicinin atama ve devresi 5

  Çift geçişli bir çift devre kesicinin atama ve devresi 46

  Çift geçişli bir çift devre kesicinin atama ve devresi 24

  Çift geçişli bir çift devre kesicinin atama ve devresi 77

  Çift geçişli bir çift devre kesicinin atama ve devresi 32

  Çift geçişli bir çift devre kesicinin atama ve devresi 74

  Çift geçişli bir çift devre kesicinin atama ve devresi 15

  Çift geçişli bir çift devre kesicinin atama ve devresi 79