İştahı Azaltan Yiyecekler: İştah Kesen Besinler 2019

İştahı Azaltan Yiyecekler: İştah Kesen Besinler 2019
İştahı Azaltan Yiyecekler: İştah Kesen Besinler


İştahı Azaltan Yiyecekler: İştah Kesen Besinler

İştahı Azaltan Yiyecekler: İştah Kesen Besinler

İştah kesen besinler

İştah kesen besinler

Kilo vermek ve sağlıklı zayıflamak için kişiye uygun bir beslenme planı oluşturulmalıdır. Bu nedenle bir diyetisyenden yardım alınması önerilir. Ancak diyet programına iştahı azaltan besinlerin eklenmesi kilo verme sürecinin daha rahat geçmesine yardımcı olacaktır. Özellikle su ve lif içeriği yüksek olan gıdalar iştah bastırıcı özelliklere sahiptir. İştahı bastıran ve yemek yeme isteğini azaltan gıdalar öğün aralarında tüketildiğinde daha etkili sonuçlar alınacaktır.

İştahı azaltmanın yolları: İştah kesici besinler:

İştah kesen yiyecekler: Badem

Badem çeşitli antioksidanlar, magnezyum ve tokluk hissini artıran vitaminleri içerir. Aynı zamanda protein içeriği de vardır. Sindirim sürecini geciktirmeye yardımcı lifler de içerir. Gün içerisinde öğün aralarında toplamda 1 avuç badem tüketilebilir. Alternatif olarak 1 kase suyun içerisine biraz badem eklenir. 1 gece bekletilir. Ertesi sabah süzülür ve tüketilir. Iştahı azaltan bu karışım aynı zamanda enerji seviyelerinin de artmasına yardımcı olur.

İştahı kesen içecekler: Kahve

Kahve klorojenik asit (bir çeşit antioksidan) ve ghrelin (iştah bastırıcı) gibi maddeler içerir. Bir fincan kahve tüketilmesi bir sonraki öğünde yemek yeme isteğini azaltır. Aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırır ve enerji verir.

İştah kesen bitki: Zencefil

Zencefil de kilo vermeye yardımcı besinlerden biridir. Sindirim sistemini geliştirir. Tüm besinlerin daha iyi emilmesini sağlar. 1 bardak kaynar suyun içerisine biraz zencefil eklenir. Demlenmesi için 10 dakika bekletilir. Ardından süzülür ve tüketilir. Şeker eklenmeden tüketilmelidir.

İştah kesici meyveler: Avokado

Avokado lif ve tekli doymamış yağ asitleri içerir. Bu içeriği ile açlığı bastırır ve sindirim sisteminin daha sağlıklı işlemesine yardımcı olur. Özellikle öğün aralarında yarım avokado ya da 1 bardak avokado suyu tüketilebilir. Sağlıklı yağlar içerdiği için kilo verme sürecini olumlu etkiler.

İştahı azaltan bitkiler: Kırmızı acı biber

Acı biber iştah azaltıcı etkileri ile kilo verme sürecinde yaygın olarak kullanılır. Aynı zamanda vücuttaki toksinlerin ve zararlı serbest radikallerin vücut dışına atılmasına yardımcı olur. Acı biber yemek ve salatalara eklenebilir. Alternatif olarak bir bardka kaynar suya 1 çay kaşığı acı biber eklenir. Demlenmesi için 10 dakika bekletilir. Süzülür ve tüketilir. Şekersiz tüketilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Şeker yerine tat katmak için limon suyu eklenebilir.

İştah azaltma yolları: Elma

Elma iştah kesici en etkili besinlerden biridir. Pektin içeriği ile iştahın azaltılmasına yardımcı olurken aynı zamanda sindirimi geliştiren lifler de içerir. Her gün öğün aralarında elma tületilebilir. Elma suyu tüketilmesi de önerilir.

İştah bastıran gıdalar: Yumurta

Yumurta en sağlıklı protein kaynaklarından biridir. Kolesterol düzeylerinin çıkmasına neden olur. Ancak bunu yapan yumurta sarısıdır. Yumurta akı tüketimi böyle bir etki yaratmaz. Aksine kas gelişimini artırır. Her sabah 2 yumurta akı ile omlet yapılabilir.

Su tüketimi

Su tüketiminin yeterli miktarda olması kilo vermeyi hızlandırır. Ancak su tüketiminin iştah azaltıcı özellikleri de vardır. Enerji seviyelerinin yükselmesine yardımcı olur. Özellikle öğünlerden önce su tüketilmesi yemek yeme isteğinin azalmasına yardımcı olacaktır.

Patates

Patates bol miktarda A vitamini ve C vitamini içerir. Bu içeriğinin yanı sıra sağlıklı nişastalar içerdiği için sindirim sistemi için de faydalıdır. Sindirim enzimlerinin aktivitesini yavaşlator ve daha uzun süre tokluk sağlar. Ancak patates kızartma olarak değil haşlama olarak tüketilmelidir.

Kuru erik

Kuru erik iştahı azaltan sağlıklı atıştırmalıklardan biridir. Kan şekerini de dengeler. Öğün aralarında tüketilebilir.

Limon suyu

Limon suyu açlık acısını azaltmanın en kolay yoludur. İştah bastırıcı özelliklerinin yanı sıra C vitamini içeriği ile bağışıklığı da artırır.

Bitter çikolata

Bitter çikolata kalp ve damar dostu olarak bilinir. Bu etkilerinin yanı sıra yüksek miktarda kakao içerdiği için zayıflama sürecinde az miktarda tüketilmesi önerilir. iştahı azaltan özellikleri de olduğu için öğün aralarında tüketilebilir.

Yeşil çay

Yeşil çay anti bakteriyel özelliklere sahiptir. Hastalıklara karşı vücudu korur. Yeşil çayda bulunan kateşinler kan şekerinin yükselmesini yavaşlatırken aynı zamanda yağ hücrelerinin içinde glukoz dönüşümünü kontrol altına alır. İnsülin düzeylerinin dengelenmesini sağlar. Metabolizmayı hızlandırır ve karaciğer işleyişini düzenler. Tansiyon üzerinde de olumlu etkileri vardır.

Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi açlık hormonu denilen ghrelin hormonunu bastırır ve saatlerce tok kalınmasına yardımcı olur. Lif içeriği de yüksek olduğu için sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. özellikle kahvaltıda 1 kase yulaf ile 1 bardak yağsız süt tüketilmesi gün boyu açlığın kontrol altına alınmasına yardımcı olacaktır.

Somon balığı

Somon balığı içerisindeki omega 3 yağ asitleri sayesinde sağlıklı besinlerden biridir. Kilo verme sürecinde diyete eklenmesi önerilir. Somon balığına alternatif olarak diğer yağlı balıklar; orkinos ve ringa balığı da tüketilebilir.

Keten tohumu

Keten tohumu da yağlı balıklar gibi omega 3 yağ asitleri içerir. Keten tohumu esansiyel yağ asitleri ve çözünür lif açısından zengindir. Yağ yakımını hızlandırırken aynı zamanda iştahı da bastırır. Yemeklere eklenebilir ya da yoğurt ile birlikte ara öğünlerde tüketilebilir.

Tarçın

Tarçın kan şekerini dengeler ve vücudu canlandırır. Vücuttaki enzimleri aktive ederek insülin reseptörlerini teşvik eder. Insülin duyarlılığını artırmaya yardımcı antioksidanlar içerir. Tarçın çay şeklinde tüketilebilir ya da yemek ve salatalara eklenebilir.

Yeşil yapraklı sebzeler

Diyet programında yeşil yapraklı sebzelere mutlaka yer verilmelidir. Lahana, marul, ıspanak gibi kalorisi düşük ve yüksek lif içeren besinler özellikle önerilir.

Mantar

Mantar çorbası ve yemeği de iştahı basıtran besinler arasındadır. Aynı zamanda vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasına da yardımcı olur.

Hindistancevizi yağı

Bu yağ dolgunluk hissi veren laurik asit içerir. Aç karnına sabahları tüketilmesi önerilir.

Baklagiller

Fasulye, mercimek bezelye ve nohut gibi baklagiller de açlık hissinin azaltılmasına yardımcı olur. Sindirim sistemi için faydalı olan bu besinler aynı zamanda protein içerikleri ile kas gelişimini de artırır.

Yağsız yoğurt

Yoğurt en sağlıklı besinlerden biridir. Içerisindeki yararlı bakteriler ile genel sağlık için faydalıdır. Aynı zamanda kilo vermeye de yardımcı olur. İçerisindeki proteinler sayesinde doygunluk hissi yaratır.

Elma sirkesi

Elma sirkes bol miktarda mineral ve vitamin içerir. Sindirim sistemi için son derece faydalıdır. Aynı zamanda içerisindeki asitler sayesinde yağ yakımını hızlandırır ve iştahı azaltır. Yemek ve salatalara elma sirkesi eklenerek tüketilebilir. 1 bardak kaynar suyun içerisine 2 çay kaşığı elma sirkesi eklenir. Bu karışım sabahları aç karna tüketilmelidir.

Chia tohumları

Chia tohumları lif, protein ve açlığı bastırmaya yardımcı omega 3 yağ asitleri içerir.

Nane

Nane kokusu sadece zihni canlandırmaz aynı zamanda iştahı da azaltır. Yemeklerden önce ya da öğün aralarında nane çayı tüketilebilir.

Dulavratotu kökü

Dulavratotu kökü toksin arındırıcı etkileri ile bilinir. Kan temizleyici özellikleri vardır. Aynı zamanda iştahı da azaltır. C vitamini, E vitamini, folik asit, riboflavin ve niasin gibi çeşitli besin öğelerini içerir.

İştahı Azaltan Yiyecekler: İştah Kesen Besinler 2019

İştahı Azaltan Yiyecekler: İştah Kesen Besinler 2019

Related news İştahı Azaltan Yiyecekler: İştah Kesen Besinlerİştahı Azaltan Yiyecekler: İştah Kesen Besinler


İştahı Azaltan Yiyecekler: İştah Kesen Besinler


İştahı Azaltan Yiyecekler: İştah Kesen Besinler


İştahı Azaltan Yiyecekler: İştah Kesen Besinler


İştahı Azaltan Yiyecekler: İştah Kesen Besinler


İştahı Azaltan Yiyecekler: İştah Kesen Besinler


İştahı Azaltan Yiyecekler: İştah Kesen Besinler


İştahı Azaltan Yiyecekler: İştah Kesen Besinler