HTML kodu. HTML Renk Kodları 2019

HTML kodu. HTML Renk Kodları 2019 HTML kodu. HTML Renk Kodları

HTML kodu. HTML Renk Kodları

Şüphesiz sen böyle bir konseptle karşılaşırsınHTML kodu. Tarayıcınızın menüsünden görülen arkadaşlarınızdan duydum, vb. Ama ne oldu? Nasıl bir kod türünü ve hangi öğelerden oluştuğunu bulmaya çalışalım.

html kodu

Temel bilgiler

Tanımı ile başlayalım. HTML-kodu, HTML kullanılarak çalıştırılan herhangi bir web sayfasının biçimlendirmesidir.

Bu kod etiketlerden oluşur; bunun sayesindeTarayıcı, belirli bir sayfanın nasıl göründüğünü belirler. Yapısı iki kısma ayrılmıştır: baş - sayfanın adının yazıldığı belgenin başlığı ve belgenin kendisi hakkında bilgi ve gövde - sayfa parametrelerinin ayarlandığı belgenin gövdesi.

Sıfırdan yazılmış az veya çok uygun bir web sayfası oluşturmak için, bu dilde kullanılan etiketleri, parametrelerini ve ayrıca HTML renk kodlarını öğrenmelisiniz.

etiketler

renk kodları html

Etiket, HTML dilinin bir öğesidir. Bununla yazı tipini, rengini, metnin boyutunu belirleyebilir, tablo ve resim ekleyebilir, formatı oluşturabilir, başlıklar oluşturabilir, bağlantılar oluşturabilir ve sayfayı boyayabilirsiniz.

Etiketler her zaman açılı ayraçlar - <> ile çevrilidir ve bu, onları görüntülendiğinde sayfada görüntülenen ana metinden ayıran özelliktir. Eşleştirilmiş ve tek olmak üzere iki tür vardır.

Eşleşmiş olanlar, bir açma etiketi ve bir kapatma etiketinden oluşurken, ikincisinde ise sol köşe ayraçından sonra düz bir dilim var. Örneğin: <b> metin </ b>.

İki etiket arasında, web sayfasında görüntülenen bir metin, tablo, resim veya başka bir öğe bulunur.

Yalnız olanlar bir etiketten oluşur ve doğrudan eğik çizgi içermez. Örneğin: <hr>.

Etiketler, HTML için özel kodlar kullanılarak belirtilebilen parametrelere sahip olabilir.

Ayrıca çoğu karakter için şunu unutmayın: Köpekler, parantez, marka eşit veya daha az, eşit veya daha büyük işaretler, ve diğerleri - karakter kodu verilerini tanımlayan özel bir tablo vardır. Bu kod herhangi bir harf kendi işaretini veya üç basamaklı bir karakter kodu ile pound işareti mnemonic olabilir bundan sonra bir ve işareti ile başlar. Sonunda, noktalı virgül koymalısınız.

Temel Etiketler

HTML kodunun ne olduğunu anladık, şimdi kendi web sayfalarınızı oluştururken değil, en azından metinleri yazarken faydalı olabilecek ana etiketleri listelemeye çalışıyoruz.

eşleştirilmiş:

 • <body> - arka plan, bağlantı rengi, alanlar ve diğerleri gibi ana belge parametrelerini içerir;
 • <p> - bir paragrafı gösterir;
 • <b> - Metni kalın harflerle vurgular;
 • <i> - italik;
 • <u> - metni vurgular;
 • <s> - metni aşmak;
 • <sup> - metni üst simge olarak ayarlar;
 • <sub> - alt simge;
 • <font> - yazı tipinin yazı tipi boyutunu, yazı tipini, rengini ayarlar;
 • <div> - onunla, metninizi hizalayabilirsiniz;
 • <h> - başlık etiketi;
 • <a> - referansları ayarlamak için kullanılır;
 • <table> - <tr> (string) ve <td> (cell) etiketleriyle belgeye tablo eklemenize yardımcı olur.

html kodları

tek:

 • <br> - bekar metni takip eden metni yeni bir sayfaya aktarır;
 • <hr> - yardımı ile metinde yatay bir çizgi ekleyebilirsiniz.

Etiketlerin genellikle yeni bir satırdan yazıldığını belirtmek gerekir. Bu sadece kodlayıcının kendisi değil, aynı zamanda kodları HTML'de görüntüleyenlerin rahatlığı için de yapılmıştır.

Etiket Parametreleri

Bilmeniz gereken ana etiketleri sizinle birlikte inceledik. Elbette, hepsini listelemedik, ancak bu minimum bile ilk web sayfalarını oluşturmak için yeterli olabilir.

Ama bir etiket bilmek yeterli değil, çalışmak gerekiyorbelirtilebilen parametreler. Bu yazıda sadece kısa bir genel bakış yapacaktır, en sık kullanılanları tanımlayacağız. Herhangi bir HTML kodunu açarak onları görebilirsiniz.

Birçoğu çoğu web biçimlendirme komutunda kullanıldığından, bu parametrenin hangi etiket için uygun olduğunu da açıklamayız:

 • face - yazı tipi türünü belirtir;
 • size - boyutunu belirtir;
 • renk rengi belirtir;
 • hizalama - hizalama;
 • isim - isim;
 • href - bu parametre linkin adresini belirtir;
 • alt - alternatif metin;
 • genişlik - genişlik;
 • yükseklik - yükseklik;
 • arka plan - arka plan görüntüsü;
 • bgcolor - arka plan

Bu tüm parametreler değil, sadece en çok kullanılan ve bilinenleri listeledik.

Parametre eşittir işaretinden sonra ve sonratırnak işaretleri içinde anlamı belirtilir. Biz de onlara sormak hakkımız değil sadece temel parametreleri bilmek için özel ders kitapları ya da kılavuzları kullanmak sayfaları gelişiminde tavsiye ama.

Renk tablosu

html kodları

Yani, ana etiketler ve onların parametreleri ile, anladık, şimdi HTML renk kodlarına bakalım. Metinlerin, sayfanın veya bazı bireysel öğelerinin rengini belirtebilmeniz onların yardımı ile olur.

Yeni başlayan web yöneticileri neyin var olduğunu bilmeliHer gölgenin kodlarının verildiği özel renkler tablosu. Sadece bir masa yardımıyla değil, sadece isimlerini İngilizce olarak belirterek sadece 16 temel renk vardır. Ayrıca, istediğiniz gölgeyi belirterek onlara açık ve koyu kelimeler ekleyebilirsiniz.

Ayrıca, 216 çeşit her türlü çıkış içeren güvenli renkler tablosu bulunmaktadır.

Tabloları kullanmanın çok yararlı olduğunu unutmayın.daha uygun. Onaltılık bir renk kodu verilir. Bu durumda, hemen bu gölgeyi görebilirsiniz. Her kod bir ızgara işareti ile başlar, ardından ana renklerin yoğunluğunu karakterize eden üç çift işaret vardır: kırmızı, yeşil ve mavi.

Bu kod, istenen etiketin parametrelerini kopyalamak ve değiştirmek için yeterlidir.

Sayfa kodu nasıl görüntülenir?

html kodları

Web sayfaları oluşturmakla ilgileniyorsanız, muhtemelen, beğendiğiniz sitenin veya sık sık ziyaret ettiğiniz sitenin HTML kodunu görmek isteyebilirsiniz.

Ama bu nasıl yapılabilir? İki yol var, oldukça basit ve anlaşılabilir. İlki ihtiyacınız olan sayfayı açmak ve Ctrl + U’ya basmaktır. Yeni pencerede, görebileceğiniz ve okuyabileceğiniz sayfanın kaynak kodu görünecektir.

İkinci yol sol fare düğmesine basmak veaçılır listede "Kaynak kodu" öğesini seçin. Ama yine de, sıcak tuşların kullanımı çok daha kolay ve daha kullanışlı olduğundan, ilk yöntemi kullanmanızı öneririz.

Kodu okurken, aynı zamanda"Yorum" etiketinde yazılan yorumları şöyle görün: <! >. Bu durumda, yorumun kendisi ünlem işaretinden sonra yazılır. Tarayıcıda görüntülenmiyor. Ve temel olarak, diğer programcıların ve web tasarımcılarının aşağıdaki bilgi bloğunun arkasında ne olduğunu anlayabilmeleri için yazılmıştır, neden bu veya bu kod parçası belirtilmiştir.

bulgular

html site kodu

Kodları HTML'de yazmak, olabildiğince zor değilİlk görüşte görünüyor. Özellikle iddiasız ve iddiasız web siteleri oluşturmak istiyorsanız, HTML, vb dayalı elektronik ders kitapları. Temel etiketler ve işaretleme prensibi çalışmak çok zaman almayacaktır. Kendi projelerinizi oluşturmaya başlamak için birkaç gününüz olacak.

Bu dili okumaya karar verirseniz unutmayınİşaretler, o zaman dikkatli ol. Çoğu sorun dikkatsizlikten dolayı ortaya çıkar: açıklanmamış eşlenmiş etiketler, yanlış yazılmış parametreler, yazım hataları - tüm bunlar, yeterince uzun süre arayabileceğiniz bir hataya dönüşme tehdididir. Ancak genel olarak, sayfaların HTML işaretlemelerini incelemek oldukça ilginçtir.

HTML kodu. HTML Renk Kodları 2019

HTML kodu. HTML Renk Kodları 2019

Related news

 • İdrara Neden Sık Çıkılır: Sık İdrara Çıkmanın Nedenleri
 • Çevrimiçi bir CRM sistemi nedir
 • Mevsim Geçişlerinde Önemli Karar Almayın
 • Çamaşırlar nasıl beyazlatılır
 • İki Renkli Örgü Hırka Deseni Yapılışı

 • HTML kodu. HTML Renk Kodları

  HTML kodu. HTML Renk Kodları


  HTML kodu. HTML Renk Kodları

  HTML kodu. HTML Renk Kodları

  HTML kodu. HTML Renk Kodları

  HTML kodu. HTML Renk Kodları

  HTML kodu. HTML Renk Kodları

  HTML kodu. HTML Renk Kodları

  HTML kodu. HTML Renk Kodları

  HTML kodu. HTML Renk Kodları

  HTML kodu. HTML Renk Kodları

  HTML kodu. HTML Renk Kodları

  HTML kodu. HTML Renk Kodları

  HTML kodu. HTML Renk Kodları

  HTML kodu. HTML Renk Kodları

  HTML kodu. HTML Renk Kodları

  HTML kodu. HTML Renk Kodları

  HTML kodu. HTML Renk Kodları

  HTML kodu. HTML Renk Kodları

  HTML kodu. HTML Renk Kodları

  HTML kodu. HTML Renk Kodları

  HTML kodu. HTML Renk Kodları

  HTML kodu. HTML Renk Kodları

  HTML kodu. HTML Renk Kodları

  HTML kodu. HTML Renk Kodları