Havuç ne gibi bir toprak yapar Havuç ve pancar, soğan ve dereotu için zemin 2019

Havuç ne gibi bir toprak yapar Havuç ve pancar, soğan ve dereotu için zemin 2019

Havuç ne gibi bir toprak yapar Havuç ve pancar, soğan ve dereotu için zemin 86 09.02.2019, 13:49

Havuç ne gibi bir toprak yapar? Havuç ve pancar, soğan ve dereotu için zemin

Havuçlar ana ürün listesine dahil edilir,Rus çiftçileri ve bahçıvanlar yetiştiriyor. Bütün kökler gibi, bitki özellikle gelişim şartlarına talep değildir, ancak zengin bir hasat için başlangıçta havuç seven toprağın ne tür ile tanımlanmış daha olmayacak ve belirli bir alanın sorgu olanakları ile ilişkilidir. Buna ek olarak, turuncu kök ekin diğer bitkilerle birlikte de var olabilir. Özel olarak, havuç yatak genellikle, pancar ile birleştirilir toprak besin gereksinimleri ile hemen hemen aynı olan. İşte onların ekimi tavsiye dikkat tekrar soğan ve dereotu, ancak, dahil etmek mümkündür.

Havuç toprakları

havuç ne gibi bir toprak yapar

Havuç büyümek için en uyguntortu gevşek ve kumlu tip geçirgen topraklardır. İyi kök gelişiminin diğer bir faktörü, daha fazla havuç besleyecek olan humus varlığı olacaktır (tercihen% 4 içeriği). Bu bitki asitlik bakımından ne tür bir toprak ister, tahmin etmek kolaydır. Bu yüzde çok az olmalıdır. Normdan sapma olması halinde, havuç hastalıklara karşı koyma kabiliyetini kaybeder. Havadaki havada önce mahsullerin hangi sitede yetiştirildiğini de dikkate almak önemlidir. Uygulamada görüldüğü gibi, köklü ürünler, domates, patates, lahana, fasulye ve yeşilliklerin verimli olduğu yerlerde iyi gelişme gösterirler. Havuçların sadece 4 yıl sonra eski toprağa ekilebileceğini de belirtmek gerekir.

Optimum büyüme koşulları

Havuç fotofilik bitki türlerine ait değildir,Bununla birlikte, minimum aydınlatma seviyesi sağlanmalıdır. Eğer bu bitkiyi gölgede büyütürseniz, meyvenin gelişimi yavaş olacak ve verimin kendisi belirgin bir şekilde azalacaktır. Havuç için toprak açık zeminde hazırlanırsa, keskin değişimler ve eğimlerin bulunmaması gerekir. Toprak tabakasının optimum yoğunluğu cm3 başına 0.65 gramdır. Yoğun ve düzgün bir şekilde yetiştirilmemiş topraklarda, havuç standart dışı dallı meyvelerin meyvelerini taşır; verim düştükçe lezzet de değildir.

Nem göstergeleri de önemlidir. Pek çok sebze bitkisinin aksine, havuç aşırı nemi tolere edemez. Bu, bu koşullar altında hastalıklara maruz kalan kök sistemini etkiler. Bu planda havuç için hangi toprağın gerekli olduğunu belirlemek, hemen yeraltı suyu masasına dönebilir. Yüksekse, yataklar uygun olmalıdır - en az 35 cm yükseklikte.

Havuç için zemin hazırlama

havuç ne tür toprak

Köklenme için toprak Ağustos ayında hazırlanmalıdır. 1 m'de2yaklaşık 3 kg talaş tüketilmesi gerekir;Kullanmadan önce, bir üre çözümünde ısrarıldı. Hesaplama şu şekilde yapılmalıdır: 1 kova suya 1 eşleme kutusu üre ve bunun yanında yarım kepçe kum ve havalandırılmış turba. Ayrıca granüler süperfosfat (2 maç kutusu), kireç (100 gr), potas gübreleri (1 kutu) ve yarım boksit sodyum nitrat eklenmelidir. Akılda tutulması gereken bir nokta da, açık havada yapılan havuç topraklarında ekimden önce yeterince sindirilmelidir. Bu, tam derinlikte bir süngü ile yapılmalı, daha sonra yüzeyi tırmıklar ile düzleştirmeli, kül serpiştirilmeli ve hafifçe nemlendirilmelidir.

Kumlu topraklarda 1 m başına turba, humus ve tınlı toprak tozu eklemeniz önerilir2. Zayıf topraklar sonbahardan döllenmelidir.potasyum klorür ve süperfosfat ilavesi ile humus. Az ya da çok hasat almanın tek yolu budur. Ve şimdi, farklı topraklarda havuç için kullanılan gübrelerin ayrıntılı bir tarifi üzerine devam edelim.

havuç toprağı nedir

Havuç tozu için mineral gübreler

En uygun toprak gübreleri listesindehavuç için hemen turba, kompost ve humus yapabilirsiniz. Temel, mineral katkı maddesidir ve sayesinde havuç için hangi toprağa ihtiyaç duyulduğu sorusu kaybolacaktır. Doğru şekilde hazırlanmış bileşim, herhangi bir toprağa gerekli iz elementlerini verecektir. Yani, mineral gübre 1 çay kaşığı içerir. karbamit veya sodyum nitrat, 1 yemek kaşığı. l. toz formunda toz haline getirilmiş süperfosfat ve potasyum klorür. Bu gübreyi uygularken, toprak yaklaşık 30 cm derinlikte kazınmalı ve daha sonra yataklar sıkıştırılmalı ve kesilmelidir. Toprağın türüne bağlı olarak aşağıdaki katkı maddeleri de kullanılmalıdır:

 • Turp toprağı kaba taneli bir kumun (tercihen nehir) yarım kovası, 4 kg kompost ve bir kova çimdir.
 • Kil toprağı - kaba taneli kum ve 4 kg humus içeren turba.
 • Hafif tüylü toprak - turba ve humusdan (kumsız) benzer bir kil bileşimi.
 • Kumlu topraklar - yarı humus kovası, turba turba ve 2 yemek kaşığı, 1 yemek kaşığı. l. Humik maddeler ve mikro elementli özel gübre.
 • Chernozem toprak - gübreler olmadan yapabilirsiniz, ancak 2 yemek kaşığı giriş. l. toz süperfosfat gereksiz olmayacaktır.

Pancar için toprak

havuç için ne tür topraklara ihtiyacın var?

Pancarın başarılı bir şekilde büyümesi,humusa doymuş. Fakat uygun gübreleme koşulları altında havuçların ne tür bir aşkı sevdiğini hatırlayabiliyorsunuz - uygun koşullara sahip herhangi bir toprakta gelişmesi mümkün. Pancarlarla aynıdır. Büyümesini engelleyen tek tip killi topraktır. Bol miktarda sulama yapmaksızın, köklü bitkiler çok acı verici olacak, bu nedenle nem seviyesini kontrol etmek önemlidir. Genel olarak, pancar, özellikle toprak talep etmez - asitlik çok yüksek olmaması şartıyla, mikro elementlerle yeterince ılımlı bir şekilde sağlanır. Örneğin, zayıf asitli topraklarda iyi bir hasat mümkündür.

Toprağı hazırlamak için, sonbahardan itibaren yapılması gerekirderin kazma. Bu durumda, tedavi iki aşamada gerçekleştirilmelidir: önce - gizlice, bir ay sonra - sabanı sürmek. İlkbaharla, zemin gevşetilmeli ve tesviye edilmelidir. Havuç ve pancar için su basen toprak ek yüzey kazma gerektirir. Bu durumda yeraltı suyunun yakın geçişi nedeniyle yataklar da yüksek tutulur.

Pancar altındaki toprak için gübreler

Toprağın besleyici temini, ilkbaharda mineral gübrelerin yardımıyla yapılır. 1 m'de2yaklaşık 35 g toz süperfosfat,15 g amonyum nitrat ve aynı miktarda potasyum klorür. Zayıf toprağın organik katkı maddeleri ile doldurulması önerilir, ancak bu sonbaharda zaten. Böyle bir gübre uzun ömürlü olduğundan, pancar ekmek yalnızca 2 yıl sonra mümkün olacaktır. Aksi takdirde, köklü bitkiler yeterince yiyecek bulamazlar.

Havuç ve pancar seviyor toprak tür hakkında konuşan,bu köklerin döllenmesine yaklaşımlarındaki farklılıkları not etmek önemlidir. Yani, havuç durumunda gübrenin temel bileşenlerinden biri gübredir. Pancar için tavsiye edilmez. Fakat bu bitki, havuç gibi orta derecede aydınlatmayı tercih eder ve gölge hoşlanmaz.

Soğan için toprak

havuç toprağı açık havada

Güneşli yerler soğan için uygundur. Bununla birlikte, onunla birlikte bahçenin umutsuzluğundan ışık gölgede ayarlanabilir, ana şey alçak gölgelerden kaçınmaktır. Toprağın ısınma fırsatı ve bereketli olması çok önemlidir. Soğan için en uygun seçenek, orta derecede nemli, nefes alabilen ve asidik olmayan bir tentelidir. Yine havuçun hangi toprağı sevdiğini ve hangi koşullarda daha iyi geliştiğini sorabiliriz. Ana düşman asit topraktır. Benzer şekilde, soğan ile, yüksek asitliğe sahip arazinin kullanımdan 2-3 yıl önce kireçlendirilmesi gereken ekim için.

Dikim yeri seçilirken, bu bitki tamamenBir ürün rotasyonu demek istedik. En uygun öncüllere domates, salatalık, lahana ve uygun gübrelerin kullanıldığı diğer bitkiler bulunur. Mahalle hakkında konuşursak, soğan için bu rolü havuç bulmamak daha iyi. Havuç için hangi toprağın soğan ile uyumu bağlamında basit hesaplanması - uygun gübreyle tınlı kalabilirsiniz. Sonuç olarak, kombinasyon zararlılara karşı iyi verim ve karşılıklı koruma sağlayacaktır.

Soğan için toprak ıslahı

Organik kökenli gübreler sonbaharda uygulanmalıdır: 1 m25 kg kompostu humus ve 1 kg kül ile doldurun. Ayrıca, bu katkı mineral bileşenlerle birleştirilebilir. Pancar gibi soğanlar taze gübreyi sevmez, bu nedenle havuç yakınlarda ekilirse hariç tutulmalıdır. Bir yayın ne tür topraklardan hoşlandığına, zaten açıktır - bu tortu, bu yüzden kompleks gübrelere odaklanmamız gerekir. Örneğin, toz haline getirilmiş süperfosfat 20 g ve sonbaharda ve ek olarak yay potasyum 10 g bir kombinasyonu kullanılarak bir bileşim ve amonyum nitrat güçlendirmek için. Soğanın kök sistemi, temel maddeleri gerekli maddeleri alamadığı için, mineral bileşenleri sığ yapmanız önerilir.

Dereotu için zemin

havuç ve pancar ne tür toprağı seviyor?

Dereotu gevşek nötr toprağa uygundur veşiddetli tavsiye edilmez. Hazırlayın yatak sonbaharda başlaması gerektiğini - bu erken bahar dikim için gerekli koşulları yaratacaktır. Ayrıca, zemin 20 cm derinliğe kadar yeniden paketlenmelidir. iniş köküne yakın planlı ise, toprağın tipi havuç veya pancar sevdiğini dikkate almak gereklidir. satırlar arasında bırakarak 20 cm. Toprak önerilen nemlendirip ekimden önce olduğu ve küçük bir mühür gevşek toprak serpmelidir ise dereotu da 2 santimetre oluklar ile düz bir yüzey tercih edilmektedir. su zemine onları taşıyabilir Gelecekte, tohumlar, suya gerek yoktur.

Dereotu altındaki toprak için gübre

soğan dereotu gibi havuç ne yapar

Ekilmeden önce bile, gübrelemeye yer verilmelidir: 1 m başına bir yarım kova humus2nitrofoski ilavesi ile. Diğer bileşikleri seçerek, bir tür arsada büyümeyi planlayan türden havuç, soğan, dereotu ve pancar gibi şeyleri düşünmek gerekir. Gerçek şu ki, dereotu, kireçli toprağa ve katkı maddelerine tortu vermez, ki bunlar genellikle kök bitkileri için toprağa yakıt doldurmada kullanılan kül formunda katkı maddeleridir. Optimum besleme için, yataktaki komşulara zarar vermeyecek ve aynı zamanda dereotu iyi bir gelişme sağlayabilecek evrensel gübre tarifleri aranmalıdır. Örneğin, soğan için tavsiye edilmeyen humus, suyla seyreltilmiş bir sığırkuyruğu ile değiştirilebilir. Diğer bileşenlerle de yapabilirsiniz - her zaman bir alternatif vardır.

Havuç ne gibi bir toprak yapar Havuç ve pancar, soğan ve dereotu için zemin 2019

Havuç ne gibi bir toprak yapar Havuç ve pancar, soğan ve dereotu için zemin 2019

Related news

 • Moskovada camiler doldu, Müslümanlar bayram namazı için sokaklarda saf tuttu
 • Göğüs Saerma Videosu
 • Kansızlık saç dökülmesine sebep oluyor
 • Gişe rekortmeni Türk filmleri televizyonda ilk kez Show Tvde ekrana geliyor
 • Lirinin yöntemi - tanımı ve yorumlanması
 • Balkabağın faydaları nelerdir

 • Havuç ne gibi bir toprak yapar Havuç ve pancar, soğan ve dereotu için zemin 93

  Havuç ne gibi bir toprak yapar Havuç ve pancar, soğan ve dereotu için zemin


  Havuç ne gibi bir toprak yapar Havuç ve pancar, soğan ve dereotu için zemin 79

  Havuç ne gibi bir toprak yapar Havuç ve pancar, soğan ve dereotu için zemin 29

  Havuç ne gibi bir toprak yapar Havuç ve pancar, soğan ve dereotu için zemin 28

  Havuç ne gibi bir toprak yapar Havuç ve pancar, soğan ve dereotu için zemin 58

  Havuç ne gibi bir toprak yapar Havuç ve pancar, soğan ve dereotu için zemin 99

  Havuç ne gibi bir toprak yapar Havuç ve pancar, soğan ve dereotu için zemin 4

  Havuç ne gibi bir toprak yapar Havuç ve pancar, soğan ve dereotu için zemin 78

  Havuç ne gibi bir toprak yapar Havuç ve pancar, soğan ve dereotu için zemin 80

  Havuç ne gibi bir toprak yapar Havuç ve pancar, soğan ve dereotu için zemin 84

  Havuç ne gibi bir toprak yapar Havuç ve pancar, soğan ve dereotu için zemin 53

  Havuç ne gibi bir toprak yapar Havuç ve pancar, soğan ve dereotu için zemin 47

  Havuç ne gibi bir toprak yapar Havuç ve pancar, soğan ve dereotu için zemin 81

  Havuç ne gibi bir toprak yapar Havuç ve pancar, soğan ve dereotu için zemin 18