Hamile Kedi Nasıl Beslenir 2019

Hamile Kedi Nasıl Beslenir 2019
Hamile Kedi Nasıl Beslenir


Hamile Kedi Nasıl Beslenir?

Burak Sözer
Hamile Kedi Nasıl Beslenir?

Kediler hamilelik süresi içerisinde oldukça hassas bir yapı sergiler. Kedilerin gebelik süresi içerisinde davranışlarında ve beslenmelerinde birtakım değişiklikler göze çarpar. Kedi sahiplerinin bu süreçte beslenme konusunda bilmesi gereken önemli noktalar vardır. 

Kedilerin genel olarak hamilelik süresi ortalama 60-70 güne arasında değişir. Bu nedenle bu 10 günlük süreçte kedi sahiplerinin dikkatli olması gerekir. Çünkü kedi 61. günde veya 70. günde doğum yapabilir. Hamile kalmış olan bir kedi 2-3 hafta içerisinde kızışma belirtilerini geride bırakır ve çiftleşme isteğini kaybeder. Kedilerin bu sürede göğüs uçlarında şişme ve büyüme görülür. Kedilerin karnındaki belirgin şişlik 4.haftaya kadar kendisini göstermez. 4.haftadan sonra kedilerin karnı büyümeye ve memeleri belirginleşmeye başlar. 

Hamile kediler, bu süre zarfında normal kilolarından yaklaşık yüzde 25 daha kilolu olur. Kedinin hamilelik süresi içerisinde kilo aldığı da düşünülürse bu dönemde beslenmesine özellikle dikkat edilmelidir. Hamilelik dönemlerinde kedilerin daha besleyici gıdalar alması gerekir. Vitamin ve mineral desteği bu süreçte çok önemlidir. 

Kedilerin hamile kalmasının ardından beslenmesinde aşırı bir yükleme yapılmamalıdır. Bu dönemde kilo alan ve çok sık hareket etmeyen kediler, yanlış beslenme ile daha da fazla kilo alabilmektedir. Hamilelik döneminde kedilerin daha güvenli ve sıcak bir bölgede yaşaması gerekir. 

Vitamin ve mineral desteği için özel olarak üretilen ve hamile kedilere verilmesi gereken mamalar, bu dönemde en ideal beslenme yöntemidir. Öğünlerin sayısına ve ölçüsüne mutlaka dikkat edilmelidir. Kedilerin hamilelik döneminde daha fazla yeme isteği olduğu bilinir. Bu nedenle öğünler kedi sahipleri tarafından mutlaka kontrol edilmelidir. 

Su, kedilerin hamilelik dönemlerinde ihmal edilmemesi gereken besinlerin başında gelmektedir. Kediler hamile olduklarında daha fazla su içerler. Hamile bir kedinin doğum yapmasının ardından beslenme düzeni yine değişmelidir. Doğum yapmış bir kediye normal düzeninde olan öğünün 3 katı kadar yemek verilebilir. Yemeklerin yağlı olmamasına dikkat edilmelidir. Hamilelik döneminde olduğu gibi balık, beyaz et ve vitaminli mamalara devam edilebilir.


Hamile Kedi Nasıl Beslenir 2019

Hamile Kedi Nasıl Beslenir 2019

Related news Hamile Kedi Nasıl BeslenirHamile Kedi Nasıl Beslenir


Hamile Kedi Nasıl Beslenir


Hamile Kedi Nasıl Beslenir


Hamile Kedi Nasıl Beslenir


Hamile Kedi Nasıl Beslenir


Hamile Kedi Nasıl Beslenir