Hafta sonunun en sakin adresi: Misi 2019

Hafta sonunun en sakin adresi: Misi 2019


Hafta sonunun en sakin adresi: Misi 6 27.01.2019, 22:48

Hafta sonunun en sakin adresi: Misi

Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı köy merkeze sadece 12 km uzaklıkta, adeta bir adım ötede kocaman bir cennet… Çok eski bir Rum köyü olan Mysia Osmanlı Dönemi ile Misi adını almış. Köyün sokakları Rum ve Osmanlı evlerinin adeta bir harmonisi gibi rengarenk…
Sırf bu sokaklar bile rotayı Misi’ye çevirmek için yeterliyken sahip olduğu diğer özeliklerle dingin köşe arayanların favorisi. 1989 yılından beri sit alanı olarak kabul edilip koruma altına alınan köy Nilüfer çayı kenarına kurulu. Su kenarında ise ağaçların serin gölgesinde bir sürü güzel restoran dizili. Misi, bir hafta sonu gününün zevkle geçireleceği rotayken daha da sakinliğe ihtiyacı olanların hafta içi yapacakları kaçamakla da tam bir dinlenme köşesi…
Tüm bunların yanı sıra Misi’yi esas sıradışı yapan sahip olduğu çocuk kütüphanesi ve fotoğraf müzesi. Nilüfer Belediyesi’nin çok kötü durumdaki bir konağı restore ederek dev bir çocuk kütüphanesi yapmış olması gerçekten örnek bir hareket. İçerisi her yaştan çocuğa hitap edecek şekilde dizayn edilmiş. Küçük yaş gruplarının kendilerine özel yapılmış renkli odaları, okuma köşeleri, büyükler için ders çalışma köşeleri, yetişkinler için gazete okuma köşesi, yazarlar ile söyleşi ve imza odası… Çocukların kitaplardan ayrılmak istemeyecekleri harika bir ortam yaratılmış.
Kütüphane konağının aşağısında ise bir de belediye fotoğraf müzesi yapmış. Fotoğrafın tarihine, eski fotoğraf makinelerine kadar fotoğraf hakkında çok şey bulabileceğiniz müzenin alt katında ise sıksık değişen fotoğraf sergileri yapılıyor. Yöreye ait yaşamı daha da yakından görmek isteyenler için bir de Etnografya evi var. Gölge sanatçısı Şinasi Çelikkol tarafından 2011 yılında açılan ev yöresel kıyafetler, hediyelik eşyalar, el işlemeleri içeriyor.
Köyü gezdikten sonra hemen yakındaki Dağyenice piknik bölgesinde gölet kenarında zaman geçirebilir ve muhtelem manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Misi Köyü yerel lezzetlerinin yanında bölgeye özgü aromalı misket üzümünden yapılan şarabı ve pekmezi ile de meşhurdur. İstanbul’dan günübirlik bile gidebileceğiniz uzaklıktaki köyü, Bursa’nın diğer güzelleri Tirilye ve Gölyazı gezisi ile birleştirip bir gece konaklamalı olarak da yapabilir, hem doğanın hem de tarihin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Hafta sonunun en sakin adresi: Misi 2019

Hafta sonunun en sakin adresi: Misi 2019

Related news

 • Başka bir uluslararası tatil ne yapabiliriz - Dostluk Günü
 • Acımasız olan nedir
 • Ayakkabı eşleştirme boyutları: Rusya-ABD ve Avrupa ülkeleri. Nasıl doğru hesaplanır
 • B12 İğnesi Ne Zaman Etkisini Gösterir Nereden Vurulur Fiyatı

 • Hafta sonunun en sakin adresi: Misi 37

  Hafta sonunun en sakin adresi: Misi


  Hafta sonunun en sakin adresi: Misi 11

  Hafta sonunun en sakin adresi: Misi 93

  Hafta sonunun en sakin adresi: Misi 91

  Hafta sonunun en sakin adresi: Misi 84

  Hafta sonunun en sakin adresi: Misi 72

  Hafta sonunun en sakin adresi: Misi 30

  Hafta sonunun en sakin adresi: Misi 88