Gastroenterit Nasıl Geçer: Bağırsak Enfeksiyonuna Bitkisel Çözüm 2019

Gastroenterit Nasıl Geçer: Bağırsak Enfeksiyonuna Bitkisel Çözüm 2019
Gastroenterit Nasıl Geçer: Bağırsak Enfeksiyonuna Bitkisel Çözüm


Gastroenterit Nasıl Geçer: Bağırsak Enfeksiyonuna Bitkisel Çözüm

Gastroenterit Nasıl Geçer: Bağırsak Enfeksiyonuna Bitkisel Çözüm

bağırsak enfeksiyonuna bitkisel çözüm

bağırsak enfeksiyonuna bitkisel çözüm

Gastroenterit nasıl bulaşır?

Gastroenterit bir çeşit enfeksiyondur. Sindirim sistemindeki bir bozukluk nedeni ile oluşan bu hastalık birçok belirti gösterir.

Gastroenterit belirtileri:

– Karın ağrısı

– Karın krampları

– İshal ya da mukuslu dışkı

– Mide bulantısı

– Kusma

– Vücut ağrısı

– Düşük dereceli ateş

Belirtilerin azaltılması için bazı doğal çözümler uygulanabilir. Ancak belirtiler 10 günden uzun sürüyorsa mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

Gastroenterite ne iyi gelir: Gastroenterite doğal çözüm

1.) Gastroenterit tedavisi için yatak istirahati

– Gastroenterit tedavisinde ilk yapılması gereken şey yatak istirahatidir. Bu şekilde vücudun bağışıklık sistemi güçlenir ve hastalığın iyileşme süreci hızlanır.

2.) Karın ağrısı nasıl geçer: Doğal elektrolit alımı

– İshal gibi belirtiler vücudun su kaybetmesine neden olur. Bu nedenle mutlaka doğal elektrolit alımı sağlanmalıdır. Bir bardak suyun içerisine 1 çay kaşığı tu eklenerek tüketilebilir. Ayrıca limon suyu da eklenebilir. Günde 2 bardak kadar tüketilmesi önerilir.

3.) Karın ağrısına buz uygulaması

– Karın bölgesindeki kramp ve sancıları azalması için buz kompresi de önerilir. Plastik bir torbaya birkaç buz küpü konulur. Ardından ince bir havlu ile sarılır ve karın bölgesine 10 dakika kadar kompres olarak uygulanır. Kısa sürede rahatlama sağlar.

4.) Bağırsak enfeksiyonuna ne iyi gelir: Karbonat

– Karbonat içerdiği enzimler ile gastroenterit tedavisi için önerilir. Anti bakteriyel özellikleri ile var olan bakterilerin ölmesini sağlar.

– Bir bardak ılık suyun içerisine bir çay kaşığı karbonat eklenerek karıştırılır. Her gün düzenli olarak tüketilir. Mide ve bağırsakların yatıştırılmasını sağlar.

5.) Gastroenterite papatya çayı

– Papatya anti mikrobik ve anti inflamatuar özelliklere sahiptir. Yatıştırıcı ve sakinleştirici özellikleri de vardır. Sindirim sisteminin daha düzgün çalışmasını sağlar.

– Bir bardak kaynar suyun içerisine biraz papatya eklenir. Demlenmesi için 10 ya da 15 dakika kadar beklenir. Ardından süzülür ve içerisine limon suyu eklenerek tüketilir. Bal da eklenebilir.

6.) Gastroenterit için nane

– Nane içerdiği mentol ile birçok sindirim sorunu için önerilir. Mide ve bağırsakları yatıştırırken aynı zamanda kusma ve mide bulantısı gibi belirtileri de azaltır.

– Bir bardak kaynar suyun içerisine nane eklenir. Demlenmesi için 10 dakika beklenir. Ardından süzülür ve tüketilir.

– Nane ile birlikte keklik, limon suyu ve bal da kullanılabilir.

7.) Mide krampları için limon suyu

– Limon suyu asidik yapısı ile mide ve bağırsaklar için son derece etkilidir. Bakterilerin ölmesini sağlar ve kısa sürede belirtileri azaltır. C vitamini açısından zengin içeriği ile aynı zamanda bağışıklığı da güçlendirir.

– Bir bardak ılık suyun içerisine biraz limon suyu eklenerek her gün düzenli olarak tüketilebilir. Gün içerisinde bir bardak tüketilmesi önerilir.

8.) Mide sancısı için muz

– Muz potasyum açısından zengin bir içeriğe sahiptir. Mideyi yatıştırmaya yardımcı olur.

– Her gün düzenli olarak 1 ya da 2 adet muz tüketilebilir.

9.) Et suyu çorbalar

– Sıvı tüketiminin artırılması için et suyu çorbalar tüketilebilir. Ancak kremasız ve yağsız çorbalar önerilir.

10.) Pirinç suyu

– Pirinç su içerisinde kaynatılır. Ardından süzülür ve soğuması beklendikten sonra tüketilir. İçerisinde biraz zencefil eklendiğinde mide bulantısını da azaltır.

11.) Elma suyu

– İshal durumunda sıvı kaybının azaltılması ve dışkının sertleşmesi için elma suyu tüketilebilir. İçerdiği lif ile sindirim sistemini de geliştirir.

12.) Zerdeçal

– Zerdeçal anti bakteriyel ve iyileştirici özellikler içerir. Düzenli olarak tüketildiğinde sindirim sistemindeki bakterilerin ölmesine yardımcı olacaktır.

– Bir bardak kaynar suyun içerisine biraz zerdeçal eklenir. Demlenmesi için 10 ya da 15 dakika bekletilir. Ardından süzülür ve içerisine biraz limon suyu ile bal eklenerek tüketilir. Günde 2 bardak kadar tüketilmesi önerilir.

13.) Sarımsak

– Sarımsak da sindirim sorunlarında önerilen bir besindir. Keskin kokusu ve tadı ile mide bulantısı ya da kusma gibi belirtilerin azaltılmasını sağlar. Ayrıca anti bakteriyel ve anti mikrobiyal özellikleri de vardır. Mide ve bağırsakların yatıştırılmasını sağlar. Olası krampları ve sancıları engeller.

– Bir bardak ılık suyun içerisine biraz sarımsak ezmesi eklenerek tüketilebilir. Yemek ve salatalara da eklenmesi tavsiye edilir.

14.) Yoğurt

– Yoğurt içerdiği enzimler ile bağırsaklardaki bakterilerin ölmesine yardımcı olur.

– Bir kase yoğurdun içerisine yaban mersini, elma ve muz eklenerek tüketilebilir.

15.) Yaban mersini

– Yaban mersini ishal belirtilerini azaltmaya yardımcı olur. Genel sağlık açısından da faydalı olan antioksidanları içerir.

– Her gün bir bardak yaban mersini suyu düzenli olarak tüketilebilir.

16.) Sıcak kompres

– Sıcak kompres karın ağrılarını ve sancılarını azaltmaya yardımcı olur. Kısa sürede rahatlama sağlar.

– Sıcak su torbası ya da sıcak suya batırılan havlunun fazla suyu sıkıldıktan sonra etkilenen alana kompres olarak uygulanabilir. Bir süre bekletilmelidir. Uygulamanın günde birkaç kez yapılması önerilir.

17.) Zencefil

– Zencefil anti inflamatuar özellikler ile bilinir. Mide bulantısını azaltır. Anti bakteriyel özellikleri olan bal ile birlikte kullanılabilir.

– Bir bardak kaynar suyun içerisine biraz zencefil eklenir. Demlenmesi için bekletilir. Daha sonra süzülür ve içerisine bal eklenerek tüketilir.

– Gün içerisinde az miktarda zencefil de çiğnenebilir.

18.) Hindistan cevizi suyu

– Hindistan cevizi suyu da mide ve bağırsakların yatışmasına yardımcı olur. Her gün düzenli olarak 1 ya da 2 bardak tüketilebilir.

19.) Chia tohumları

– Chia tohumları ishal belirtilerinin azalmasına yardımcı olurken aynı zamanda sıvı kaybını engeller. Dışkının normal sertliğe ulaşmasına yardımcı olur.

– Bir kase kaynar suyun içerisine chia tohumları eklenir. Bir süre bekletilir ve süzülerek içilir.

20.) Kimyon tohumu çayı

– Mide bulantısı ve kusma için en etkili çözümlerden biri de kimyon tohumu çayıdır. Karın ağrısı ve krampların da azalmasını sağlar.

– Bir bardak kaynar suyun içerisine biraz kimyon tohumu eklenir. Demlenmesi için 10 ya da 15 dakika bekletilir. Ardından süzülür ve tüketilir.

21.) Mercanköşk bitkisi

– Mercanköşk bitkisi mide ve mide kaslarının yatışmasına yardımcı olur.

– Bir bardak kaynar suyun içerisine bir çay kaşığı mercanköşk bitkisi eklenir. Yaklaşık 10 ya da 15 dakika demlenmesi beklenir. Ardından süzülür ve çay şeklinde tüketilir. Günde 3 bardak kadar içilebilir.

22.) Limon suyu

– Bir bardak kaynar suyun içerisine birkaç damla limon yağı eklenir. Ilınması beklenir ve tüketilir. İçerisine biraz bal da eklenebilir.

Diğer öneriler:

– Mide bulantısı ve kusma belirtilerinin azaltılması için tuzlu su tüketilmelidir. Ayrıca kızarmış ekmek, kraker, sade pişirilmiş pirinç çorbası, yoğurt gibi besinler beslenme düzenine eklenmelidir.

– Kızartma ve yağlı besinlerden uzak durulmalıdır. Ayrıca işlenmiş gıdaların tüketilmesi de önerilmez.

– Belirtiler çok şiddetli ise ya da uzun zamandır devam ediyorsa mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

Gastroenterit Nasıl Geçer: Bağırsak Enfeksiyonuna Bitkisel Çözüm 2019

Gastroenterit Nasıl Geçer: Bağırsak Enfeksiyonuna Bitkisel Çözüm 2019

Related news Gastroenterit Nasıl Geçer: Bağırsak Enfeksiyonuna Bitkisel ÇözümGastroenterit Nasıl Geçer: Bağırsak Enfeksiyonuna Bitkisel Çözüm


Gastroenterit Nasıl Geçer: Bağırsak Enfeksiyonuna Bitkisel Çözüm


Gastroenterit Nasıl Geçer: Bağırsak Enfeksiyonuna Bitkisel Çözüm


Gastroenterit Nasıl Geçer: Bağırsak Enfeksiyonuna Bitkisel Çözüm


Gastroenterit Nasıl Geçer: Bağırsak Enfeksiyonuna Bitkisel Çözüm


Gastroenterit Nasıl Geçer: Bağırsak Enfeksiyonuna Bitkisel Çözüm


Gastroenterit Nasıl Geçer: Bağırsak Enfeksiyonuna Bitkisel Çözüm