Gözleriniz İçin Faydalı Besinler 2019

Gözleriniz İçin Faydalı Besinler 2019
Gözleriniz İçin Faydalı Besinler


Gözleriniz İçin Faydalı Besinler

Gözleriniz İçin Faydalı Besinler

Gözleriniz İçin Faydalı Besinler Nelerdir? Portakal, İstridye, Kabuklu Yemişler, Salatalık ve Balık. Daha fazlası kadin.com 'da

Gözleriniz dünyaya açılan pencerelerinizdir. Pencerelerinizi ne denli temiz tutarsanız dünyayı o derece parlak görürsünüz. Yaş almaya başladığınız her sene görme işlevlerinizde bir azalma gelmeye başlayabilir. Gözünüz için gerekli vitaminlerin vücudunuza tam anlamıyla alınmaması ya da göz sağlığınızı rutin bir şekilde kontrol etmemeniz gelecek kötü zamanların habercisi niteliğinde olacaktır. Böyle sorunlara imkan vermemek için göz sağlığınızı korumada etkili faydalı besin çeşitleri neler öğrenerek işe başlayabilirsiniz.

Daha Sağlıklı Gözler İçin Doğal Besinler

Havuç

Göz sağlığı konu olduğunda akla gelen il sebze olan havuç, yüksek düzeyde içerdiği beta-karoten ve A Vitamini sayesinde gözleriniz için gerçek bir süper kahramandan farksızdır. Günlük bir orta boy kadar tüketilen havuç, günlük alınması gereken A vitamini ihtiyacının neredeyse 2,5 katı kadarını karşılamaya yetecektir.

Portakal

Kış meyvelerinin en sevilenlerinden biri olan portakal, C vitamini bakımından en güçlü besinler arasında yer almaktadır. Bağışıklık sistemini desteklemesi ile de bilinen portakal, içerdiği askorbik asit yardımı ile tam bir antioksidan görevi görerek katarakt ve maküler dejenerasyon (sarı benek hastalığı) hastalığına karşı gözleri koruması ile bilinmektedir.

İstiridye

Her ne kadar dillere destan olmuş en belirgin özelliği afrodizyak bir özelliğe sahip olması olsa da faydalarını bununla sınırlamak yanlış olacaktır. Oldukça zengin bir çinko kaynağı olan istiridye, bu açıdan göz sağlığı için de vazgeçilmez besinlerin arasında yer almaktadır. Gözlerin güçlenmesini ve gece görüşünün artmasını sağlayan çinko katarakt gelişimini de yavaşlatmaktadır.

Kabuklu Yemişler

E vitamini açısından oldukça faydalı olan kabuklu yemişler, sarı nokta hastalığı ve katarakt gibi göz hastalıklarının oluşmasını engelleme açısından da etkilidirler. Kontrollü bir şekilde tüketildiklerinde sağladıkları faydalardan yararlanmamak için hiçbir sebep yoktur.

Gözleriniz İçin Faydalı Besin Çeşitleri

Yumurta

Yumurtanın içeriğinde bulunan lutein, zeaksantin gibi önemli organik bileşenler gözler için önemli bir antioksidan olma özelliğine sahiptir. Yüksek bir protein kaynağı olan yumurta, sadece göz değil, beden sağlığı için de büyük fayda göstermektedir.

Sarımsak

Sarımsağın içerisinde bulunan alisin maddesi antibakteriyel etkiler göstermesi açısından önemlidir. Gözlerde oluşma ihtimali yüksek olan iltihaplanma ve mikrop kapması gibi rahatsızlıklara karşı sarımsak tam bir önleyici güç görevini üstlenmektedir.

Salatalık

Kadınların göz çevresi bakımında da sık sık faydalandıkları salatalık yenildiği takdirde de göz açısından faydalı etkiler sağlamaktadır. Sadece göz altı torbalarının ya da morlukların giderilmesinde değil, gözlerin dinlenmesinde ve yatışmasında da etkili olan salatalık güçlü bir C vitamini ve kafeik asit kaynağıdır.

Gözleriniz İçin Faydalı Besin Çeşitleri

Balık

Faydalı olan DHA yağ asitlerine sahip olan balıklar göz sağlığı için de çok önemli etkilere sahiptirler. Gözdeki retinal fonksiyonların gelişmesinde,gözkuruluğunun önlenmesinde ve görme yetisinin arttırmada etkili olan DHA yağ asitleri, somon, sardalye, uskumru, orkinos, ringa ve ton balığı gibi yağlı balıklarda bol miktarda bulunmaktadır. Balıkları sadece vücut sağlığı için değil içindeki bu yağlardan ötürü göz sağlığı için de mutlaka tüketmeniz gerekmektedir.

Gözleriniz İçin Faydalı Besinler 2019

Gözleriniz İçin Faydalı Besinler 2019

Related news Gözleriniz İçin Faydalı BesinlerGözleriniz İçin Faydalı Besinler


Gözleriniz İçin Faydalı Besinler


Gözleriniz İçin Faydalı Besinler


Gözleriniz İçin Faydalı Besinler


Gözleriniz İçin Faydalı Besinler