Gözlerdeki Kaşıntı Nasıl Geçer: Göz Kaşıntısına Doğal Çözüm 2019

Gözlerdeki Kaşıntı Nasıl Geçer: Göz Kaşıntısına Doğal Çözüm 2019
Gözlerdeki Kaşıntı Nasıl Geçer: Göz Kaşıntısına Doğal Çözüm


Gözlerdeki Kaşıntı Nasıl Geçer: Göz Kaşıntısına Doğal Çözüm

Gözlerdeki Kaşıntı Nasıl Geçer: Göz Kaşıntısına Doğal Çözüm

göz kaşıntısına doğal çözüm

göz kaşıntısına doğal çözüm

Göz kaşıntısı neden olur?

Göz kaşıntısı enfeksiyon ya da göze yabancı cisim kaçması nedeni ile oluşabilir. Kaşıntı eğer enfeksiyondan kaynaklanıyorsa mutlaka doktora gidilmelidir.

Gözlerdeki kaşıntıya ne iyi gelir: Göz kaşıntısı için bitkisel çözüm

1.) Göz kaşıntısı ve yanması ne iyi gelir: Soğuk Su

– Soğuk su gözlerdeki kaşıntının azaltılması için en etkili çözümdür. Kızarıklık ve şişlikler için de önerilir.

– Günde birkaç kez gözler soğuk su ile yıkanabilir.

– Soğuk suyun yanı sıra ince bir havlu yardımı ile buz kompresi de uygulanabilir. 15 dakika kadar uygulanması yeterlidir. Günde birkaç kez yapılmalıdır.

2.) Göz kaşıntısını ne geçirir: Salatalık dilimleri

– Salatalık dilimleri de gözlerdeki kaşıntının azaltılmasına yardımcı olur.

– Bir adet salatalık püre haline getirilir. Ardından soğutulur ve göz kapaklarına uygulanır. Püre yerine salatalık suyu da kullanılabilir. 10 ya da 15 dakika bekletilir. Daha sonra alan su ile durulanır.

– Bu uygulamanın düzenli olarak yapılması gözlerdeki tahrişin ve kızarıklıkların azaltılmasına yardımcı olur.

3.) Göz kaşıntısını ne giderir: Aloe vera

– Aloe vera cilt sorunlarında kullanılmasının yanı sıra gözlerdeki kaşıntı ve iltihap için de önerilir. İçerdiği enzimler ile tahrişi hafifletir. Aynı zamanda kaşıntıyı kısa sürede azaltır.

– Biraz aloe vera suyu ya da aloe vera jeli göz kapaklarına doğrudan uygulanır. 5 ya da 10 dakika kadar bekletilir. Daha sonra alan soğuk su ile durulanır. Uygulama günde birkaç kez düzenli olarak yapılmalıdır.

4.) Göz kaşıntısına iyi gelen bitkiler: Hint yağı

– Hint yağı da gözlerdeki kaşıntının azaltılmasında son derece etkilidir.

– Saf hint yağından birkaç damla kadar gözlere damlatılabilir. Tahrişi azaltırken aynı zamanda göz sağlığının korunmasına da yardımcı olur.

5.) Göz kaşıntısına iyi gelen şeyler: Gül suyu

– Gül suyu içerdiği enzimler ile cildi korur ve cilt yapısının iyileşmesine yardımcı olur. Gözlerdeki ağrı ve kaşıntı için önerilen en etkili çözümlerden biridir.

– Biraz gül suyu pamuk yardımı ile gözlere uygulanır. Pamuk 5 dakika kadar gözlerde bekletilir. Ardından alan ılık su ile durulanır.

– Uygulama her gün düzenli olarak yapılmalıdır.

6.) Göz kaşıntısı nasıl önlenir: Soğuk ekmek

– Ekmek bir süre buzdolabında bekletilir. Ardından ezilir ve hamur haline getirilerek etkilenen göze kompres olarak uygulanır. Bir süre gözlerde bekletilir. Bu uygulama kısa sürede kaşıntının azalmasını sağlar.

7.) Göz kaşıntısı nasıl giderilir: Su ile elma sirkesi

– Elma sirkesi içerdiği asitler ile bakterilerin ölmesine yardımcı olur. Gözlerdeki bakterileri de öldürerek kaşıntıyı azaltır.

– Biraz elma sirkesi ile su karıştırılır. Ardından pamuk yardımı ile gözlere uygulanır. Pamuk gözlerde 10 dakika bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır.

– Uygulama günde 2 kez düzenli olarak yapılabilir.

8.) Soğuk kaşık

– Soğuk kaşık gözlerin yatışmasına yardımcı olur. Kaşıntıyı azaltmada da son derece etkilidir.

– Kaşık buzdolabında bir süre bekletilir. Daha sonra gözlere uygulanır. 10 dakika kadar göz kapağı üzerinde bekletilmesi önerilir.

9.) Papatya

– Papatya sakinleştirici ve yatıştırıcı özellikleri ile bilinir. Gözlerdeki tahriş ve kaşıntı için son derece etkilidir.

– Biraz papatya çay şeklinde demlenir. Soğuması beklenir ve daha sonra pamuk yardımı ile gözlere uygulanır. Bir süre gözlerde bekletilir. Daha sonra alan su ile durulanır. Uygulama günde 3 kez düzenli olarak yapılabilir.

10.) Çay poşetleri

– Çay içerdiği tanen ile göz enfeksiyonu durumunda yaygın olarak kullanılan bir çözümdür. Aynı zamanda bakterileri ve zararlı mikroorganizmaları öldürmeye yardımcı olur. Tahrişi de azaltır.

– Çay demlenir ve soğuması beklenir. Ardından fazla suyu sıkılır ve çay poşetleri gözlere kompres olarak uygulanır. Bir süre gözlerde bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır. Uygulamanın düzenli olarak yapılması kaşıntının kısa sürede azalmasına yardımcı olur.

– Siyah ya da yeşil çay kullanılabilir.

11.) Süt ve bal karışımı

– Ilık süt gözleri yatıştırırken aynı zamanda tahrişi de azaltır. Bal ise içerdiği enzimler sayesinde gözlerdeki kaşıntıyı azaltır. Bakterileri de öldürür.

– Biraz bal ile ılık süt karıştırılır. Ardından gözlere kompres olarak uygulanır. 5 ya da 10 dakika kadar gözlerde bekletilir. Daha sonra alan ılık su ile durulanır. Uygulama her gün düzenli olarak 2 ya da 3 kez yapılabilir.

12.) Karbonat

– Karbonat da gözlerdeki kaşıntı için etkili çözümlerden biridir.

– Bir bardak suyun içerisine bir çay kaşığı karbonat eklenir. İyice karıştırılır ve bu su ile gözler yıkanır. Daha sonra normal su ile durulanır.

– Alternatif olarak biraz su ile karbonat karıştırılır. Elde edilen hamur gözlere uygulanır. Bir süre bekletilir ve su ile durulanır. Uygulama günde 2 kez düzenli olarak yapılmalıdır.

– Uygulamalar sırasında karışımların göze kaçmamasına özen gösterilmelidir.

13.) Patates

– Patates içerdiği enzimler ile gözlerdeki tahrişi azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda kızarıklıkları ve olası enfeksiyonları da engeller.

– Patates dilimler halinde kesilir. Ardından gözlere kompres olarak uygulanır. Patates suyu da pamuk yardımı ile göz kapaklarına uygulanabilir. Bir süre bekletilir. Daha sonra alan ılık su ile durulanır.

– Uygulamaların günde birkaç kez düzenli olarak yapılması önerilir.

14.) Altın mühür bitkisi

– Altın mühür bitkisi de içerdiği enzimler ile gözlerdeki kaşıntı ve yanma hissini azaltmaya yardımcı olur. Tahrişi hafifletir.

– İki çay kaşığı altın mühür bitkisi bir bardak kaynar suyun içerisine eklenir. 10 dakika kadar demlenmesi beklenir. Ardından süzülür ve bu su pamuk yardımı ile gözlere uygulanır. Bir süre bekletilir. Ardından ılık su ile durulanır.

15.) Kişniş

– Kişniş de gözlerdeki kaşıntıyı azaltmak için kullanılan en etkili çözümlerden biridir.

– Çay şeklinde demlenir. Soğuduktan sonra pamuk yardımı ile gözlere kompres olarak uygulanır. 5 dakika gözlerde bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır. Uygulama her gün birkaç kez düzenli olarak yapılabilir.

16.) Hint bektaşi üzümü suyu

– Hint bektaşi üzümü suyunun düzenli olarak tüketilmesi göz sorunlarının azaltılmasına yardımcı olur. İçerdiği C vitamini ile bağışıklığı artırır ve gözlerdeki kaşıntının da azalmasını sağlar. Her gün 1 bardak kadar tüketilmesi tavsiye edilir.

17.) Güneşe karşı koruma

– Gözlerdeki kaşıntının azaltılması için güneşe karşı koruma sağlanmalıdır. Güneşten korunmak için güneş gözlüğü ya da şapka kullanılması önerilir.

18.) Su tüketimi

– Gözlerde kaşıntı olması durumunda tüketilen su miktarının artırılması önerilir. Her gün 15 ila 17 bardak kadar su tüketilebilir. Suyun yanı sıra sebze suları da önerilir.

Diğer öneriler:

– Beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Vitamin ve mineral açısından zengin olan sebze ve meyveler bol bol tüketilebilir.

– Stresten uzak durulmalıdır.

– Gözlerin gün içerisinde sık sık dinlendirilmesi önerilir. Özellikle uzun süre televizyona ve bilgisayara bakılmaması önerilir.

– Gözlere el ile temas edilmemeli; eller gün içerisinde sık sık antiseptik bir sabun ile yıkanmalıdır. Bu şekilde bakterilerin üremesi engellenebilir.

– Eğer gözlerdeki kaşıntı geçmiyorsa; kızarıklık ve sulanma da söz konusu ise mutlaka en kısa zamanda bir doktora gidilmelidir.

Gözlerdeki Kaşıntı Nasıl Geçer: Göz Kaşıntısına Doğal Çözüm 2019

Gözlerdeki Kaşıntı Nasıl Geçer: Göz Kaşıntısına Doğal Çözüm 2019

Related news Gözlerdeki Kaşıntı Nasıl Geçer: Göz Kaşıntısına Doğal ÇözümGözlerdeki Kaşıntı Nasıl Geçer: Göz Kaşıntısına Doğal Çözüm


Gözlerdeki Kaşıntı Nasıl Geçer: Göz Kaşıntısına Doğal Çözüm


Gözlerdeki Kaşıntı Nasıl Geçer: Göz Kaşıntısına Doğal Çözüm


Gözlerdeki Kaşıntı Nasıl Geçer: Göz Kaşıntısına Doğal Çözüm


Gözlerdeki Kaşıntı Nasıl Geçer: Göz Kaşıntısına Doğal Çözüm