Gürcü çayı: açıklama, çeşitlilik 2019

Gürcü çayı: açıklama, çeşitlilik 2019 Gürcü çayı: açıklama, çeşitlilik

Gürcü çayı: açıklama, çeşitlilik

Çay - onu sevmeyen kim? Bu kokulu ve ısınan içeceğin bir fincanını içmeden en az bir gün hayal etmek zor. En yaygın çay türleri Çin ve Hintlilerdir. Bu ülkelerin ürünlerini özel bir kalite için sevdiler. Rusya topraklarında daha az yaygın olan yurtdışında yakın - Gürcistan'ın dereceleridir.

Gürcistan'da Büyüyen Çay

Çarın hükümdarlığı döneminde bileçayının imparatorluğunda yetişmek, çünkü çay içmenin modası uzun zamandır ülkede kök salmıştır. Ve birçokları kendi tarlalarına sahip olmayı hayal ettiler. Sanayi miktarlarında Gürcü çayı, önce Gürcistan topraklarına giren ve yerel bir kadınla evlenen esir bir İngiliz tarafından yetiştirilmeye başlandı. Bundan önce, çay çalıları yetiştirmeye yönelik tüm girişimler ya zengin toprak sahipleri ya da kilise çalışanları tarafından başarı ile taçlandırılmamıştı.

1864'teki çay sergisinde, "Kafkas Çayı" ilk kez halkın beğenisine sunuldu, ancak kalitesi düşük olduğundan, Çin'den bir ürün eklemek gerekiyordu.

Gürcü çayı

Gürcü çayı kalitesinin arttırılması

Yirminci yüzyılın başlarında ciddiyetle çalışmaya başladıçay yaprakları yetiştirme ve hasat teknolojisi üzerinde. Yüksek dereceli Gürcü çayı oluşturuldu. Onlar "Amca'nın Çay", "Zedoban", "Bogatyr" ve "Kara-Dere" dir. Kompozisyonlarında daha fazla çay tomurcuğu (uçları) eklenmiştir. Ve teknolojiyi geliştirerek, en iyi Çin çeşitleriyle kalite için bir savaşta rekabet edebilirler.

Hint Gürcü çayı

Sovyet çayı

Sovyet iktidarı için zaman geldiğinde, çayGürcü özel vizyon alanındaydı. 1920'de Gürcistan'ın neredeyse her bölgesi üretimi arttırmak ve yabancı içeceklerden tamamen vazgeçmek için tarlalar yarattı. Tüm bilimsel organizasyonlar, çay toplama teknolojisini, kalitesini ve miktarını geliştirmek için kurulmuştur. 1970'e gelindiğinde, kokulu yaprakların koleksiyonları maksimum zirvede idi - şimdi bunları başka ülkelere ihraç etmek için bile gönderebilirsiniz.

karışık Hint ve Gürcü çayı

Çaydaki bozulma kalitesi

Ancak, olduğu gibi, koleksiyonda bir artış güçlüdürkalite düşürüldü. Gürcü çayı artık uygun şekilde toplanmıyor, sayıyı takip ediyor ve çay toplama makineleri taze yaprakları seçmiyor, ama her şeyi bir kişinin elleri gibi değil, üst üste alıyorlar. Bundan dolayı kuru eski yapraklar bileşime düştü, böbrek sayısı da azaldı.

Tabaka kurutma teknolojisi değiştirildi - iki kez kurutmak yerine, sadece bir kez kurutuldu, daha sonra çay ısıl işlem gördü, bu da lezzet ve tadı kaybetti.

Yaşamın son yıllarında adlandırılmış üretimSovyetler Birliği yarı yarıya düştü ve o zaman bile tüm ürünler tüketicilere ulaşmadı - yarım basitçe geri dönüşüme girdi. Bu nedenle, bir zamanlar ünlü olan Gürcü çayı, sadece en iyisinin yokluğunda uygun, düşük dereceli bir ürün ünvanı verildi.

Krasnodar çayı

İnsanlar çay almayı bıraktı.büyük bir gücün toprakları. En popüler Hint çayıydı, Gürcistan ise mağaza ve depoların raflarında toz toplamaya devam etti. Bir alternatif ile hızlı bir şekilde ortaya çıkmak gerekiyordu, çünkü bütün tarlalar gitmişti, işçilerin hiçbir ücret ödemesi yoktu. Çay isyanı yaklaşıyordu.

Ancak, ortaya çıktığı gibi, tüm dahice basit! Kelimelerle: "Eh, bizim yerimiz kaybolmadı!" - Fabrikada Hint ve Gürcü çayı karıştırdı. Bu sayede SSCB'nin en iyi ürünlerinden biri olan "Krasnodar çayı" oluşturuldu. Tadı, saf Gürcü'den olumlu yönde farklıydı ve fiyat, yabancı içeceklerden daha düşüktü.

Gürcü çayı şimdi

Gürcü çayı çeşitleri

Şimdiye kadar, hiçbiriSovyet döneminin Gürcü çayı. Plantasyonların yeniden inşası terk edildi ve ihmal edildi, çay çalıları kayboldu. Şu anda üretilen bu çeşitler, üretimin başlangıcında yetiştirilen, ancak SSCB'nin son yıllarında üretilenlerden çok daha iyi olan ilkinden daha kötüdür.

Şu anda en güzel iki tür var.hangi üreticileri - Samana ve Gurieli. Bu çaylar iyi haklı orta kalite veya birinci sınıf ürünün başlığını aldı bugün piyasada kanıtlanmış (daha yüksek olan karıştırılmamalıdır). O tadı, Hint, Çin ve İngiliz çeşitleri biraz daha kötü, ama bu çayların fiyatı şimdiki zaman daha caziptir.

Gürcistan çayının yeniden canlanması yeni başladı, kısa sürede ürünün en yüksek kalitedeki yerini alacağı ve hayatımıza altın bir tat ve aroma akışıyla gireceği umuluyor.

Gürcü çayı: açıklama, çeşitlilik 2019

Gürcü çayı: açıklama, çeşitlilik 2019

Related news

 • Küresel moda - Stalker: Çernobilin Gölgesi ve diğer kısımları
 • Banana Dream
 • Dandy öneki. TVye nasıl bağlanılır
 • Ayva Marmelatı Videosu
 • Türkçe Anlatımlı Fıstıklı Burgu Modeli Videolu Anlatımı

 • Gürcü çayı: açıklama, çeşitlilik

  Gürcü çayı: açıklama, çeşitlilik


  Gürcü çayı: açıklama, çeşitlilik

  Gürcü çayı: açıklama, çeşitlilik

  Gürcü çayı: açıklama, çeşitlilik

  Gürcü çayı: açıklama, çeşitlilik

  Gürcü çayı: açıklama, çeşitlilik

  Gürcü çayı: açıklama, çeşitlilik

  Gürcü çayı: açıklama, çeşitlilik

  Gürcü çayı: açıklama, çeşitlilik

  Gürcü çayı: açıklama, çeşitlilik

  Gürcü çayı: açıklama, çeşitlilik

  Gürcü çayı: açıklama, çeşitlilik