Güneş yanığı 2019

Güneş yanığı 2019 Güneş yanığı

güneş yanığı

Güneş yanığı, deri iltihaplanmasıdır. Ultraviyole (UV radyasyonu) aşırı etkisinden kaynaklanır. Bu tür iltihaplanma, suni güneş altında solaryumda çok fazla zaman geçirmekten kaynaklanabilir. Ultraviyole radyasyonun ve gözlerin olumsuz etkileri.

Bazı durumlarda güneş yanığıciddi ve geri dönüşümsüz sonuçlar. Böylece, erken yaşta elde edilen, gelecekte cilt kanseri riskini büyük ölçüde artırır. tekrarlanan aşırı UV ışınlarına maruz kalmanın bir sonucu çiller, yara izleri, kuru cilt ve cildin erken yaşlanmasına neden olabilir Buna ek olarak, aynı zamanda makula dejenerasyonu ve katarakt riskini arttırır.

Bilindiği gibi, ultraviyole ışınlarıüç çeşit. UV - C ozon tabakası tarafından geciktirilerek Dünya'ya ulaşmaz. Yakın zamana kadar, cilt kanserinin ultraviyole ışınlarına neden olabileceği düşünülmüştür. B. Bununla birlikte, bazı çalışmalara göre UV-A'nın negatif etkisi de not edilmiştir.

Yüz ve vücutta güneş yanığı riski daha fazlasabah on ve öğleden sonra üç arasında yüksektir. Özellikle aktif emisyonlar sonbaharda, geç ilkbaharda ve yaz aylarında görülmektedir. Bu kadar güçlü bir kış güneşinin bile gözleri ve cildi olumsuz etkileyebileceğine dikkat edilmelidir.

Radyasyonun yoğunluğu enlem ve boy ile belirlenir. Yani, ekvatora daha yakın ve deniz seviyesi ne kadar yüksekse, o kadar güçlüdür.

Dahası, ışınlarBazı yüzeyler, örneğin su, kar veya kum. Bu nedenle, yüz ve vücutta “yansıyan” yanık alma riski, sahile, yüzücülere, kayakçılara veya balıkçılara güneşlenen insanlarda artmaktadır.

Bazı durumlarda, ultraviyole ışınlama değilşiddetli semptomlara sahiptir. Bununla birlikte, güneş ışığına uzun süre maruz kalmak cilt durumunu etkiler. Böylece, kırışıklık, kanser veya çiller riski artar.

Bir güneş yanığının karakteristik belirtileri vardır. Işınlama alanında iltihap ve kızarıklık gelişir ve herhangi bir dokunuş ağrıyı kışkırtır. Yanıktan birkaç gün sonra, ciltte şişme, kabarcık veya kabuklar oluşabilir. Bazen bir kızarıklık var.

Semptomların şiddeti ve şiddeti esas olarak cildin tipinden, güneş ışığına maruz kalma yeri ve süresinden ve kremin yanıklardan korunma derecesinden etkilenir.

Şiddetli maruziyet vakaları derhal gerekliyardımcı olur. Bu durumda karakteristik semptomlar şunlardır: ateş, titreme, baş dönmesi, hızlı nabız, dehidratasyon, hızlı nefes alma, ağrılı kabarcıkların oluşumu ve hatta bilinç kaybıyla birlikte bir şok hali.

Şiddetli güneş yanığı olduğundan şüphelenildiğindebir doktor çağırmak gereklidir. Görünüşünden önce, artmış titreme önlemek için kurban soğuk su verilmemelidir. Soğuk kompresler uygulamalısınız, ağrıyı azaltmak ve sıcaklığı düşürmek için giysileri ıslatabilirsiniz. Sabunu kullanmadan serin bir banyo almanız önerilir, bu da cildi daha da tahriş edebilir. Silinmeden sonra biraz vücut ya da yüze ıslanmasına izin verilmez.

Doktor herhangi bir hafifletici ilaç verebilirlosyonlar veya kremler. Bazı ilaçların, alerjik bir reaksiyonu provoke edebilen bir benzokain bileşeni içerdiğine dikkat edilmelidir. Buna ek olarak, bazı merhemler, oksijenin cilde erişimini engelleyebildiğinden, iyileşmeyi biraz yavaşlatırlar.

Radyasyondan kabarcıklar ortaya çıkarsa, etkilenen bölgeye bir bandaj uygulamak gerekir.

Şiddetli ağrı, kurbana neden rahatsızlık ağrı ilaç almak için izin zaman.

Güneş yanığı 2019

Güneş yanığı 2019

Related news

 • Fıstıklı Hanım Göbeği Örgü Modeli
 • Pilavlı Hamsi Tarifi
 • İşte Benim Stilim Serpil Gülşah Yılmaz’ Kimdir
 • Etli Lahana Sarması Tarifi – Etli Yemek Tarifleri
 • Köpekler için Verakol hazırlanması: kullanım talimatları

 • Güneş yanığı

  Güneş yanığı


  Güneş yanığı

  Güneş yanığı

  Güneş yanığı

  Güneş yanığı

  Güneş yanığı

  Güneş yanığı

  Güneş yanığı

  Güneş yanığı

  Güneş yanığı

  Güneş yanığı

  Güneş yanığı

  Güneş yanığı

  Güneş yanığı

  Güneş yanığı

  Güneş yanığı

  Güneş yanığı

  Güneş yanığı

  Güneş yanığı

  Güneş yanığı

  Güneş yanığı

  Güneş yanığı

  Güneş yanığı

  Güneş yanığı

  Güneş yanığı

  Güneş yanığı

  Güneş yanığı

  Güneş yanığı