Fren kaliperi arka kısmı ve onarımı. Piston kaliper freni arka 2019

Fren kaliperi arka kısmı ve onarımı. Piston kaliper freni arka 2019 Fren kaliperi arka kısmı ve onarımı. Piston kaliper freni arka

Fren kaliperi arka kısmı ve onarımı. Piston kaliper freni arka

Geleneksel davul sonraFrenler giderek aktif disk sistemleri haline geldi, üreticiler çok acil bir soruna çözüm aramak zorunda kaldılar. Gerçek şu ki diskte pedlerin genişlemesini sağlamak değil, aksine - bunların sıkıştırılması. Sonuç olarak, geleneksel yapıcı düzeni uygun olmadığını kanıtladı. Ancak, karar yeterince hızlı bulundu. "Fren kaliperi arka" olarak adlandırılan ilk etkili cihaz, geçen yüzyılın 50-60'larının başında ortaya çıktı. Nasıl çalışır ve bakım ve onarımının özellikleri nelerdir?

Aracın arka fren kaliperinin prensip şeması

Üretim teknolojilerinin sistematik gelişimiMakinenin Disk fren sistemleri bugün kaliper Arka fren iki farklı temel yapısal düzeni olabileceği anlamına gelmektedir:

 • sabit;
 • sözde "yüzen ayraç" tasarımı.

Her iki programın amacı aynıdır. Fren kaliperini, ayakkabıları tekerlek diskine doğru iten aktif bir elemana doğru geri döndürmenize izin verir. Ancak tasarımların her birinin kendine özgü özellikleri vardır.fren kaliperi arka

Fren kaliperinin sabit tasarımı

Böyle bir destek metalden oluşurpistonlar özel bir mafsal ve çalışma silindirleri üzerine monte merkezi birim, simetrik olarak fren diskinin her iki yanına yerleştirilen. yaylar vasıtasıyla yastıkları boşta durumda ondan biraz uzakta, disk durumuna paralel olarak düzenlenmektedir. Karmaşık hortum sistemine eşzamanlı girerek fren pedalı sıvısını basılması sıkıştırmak pistonlar ve şerit harekete geçirir.

Böyle bir yapıcı şema en çok dikkate alınırDisk sistemleri için etkilidir ve yüksek motor gücüne sahip araçlarda başarıyla kullanılmaktadır. Bu, çoğu off-road araçlara, yönetici arabalara ve spor arabalara monte edilmiş bu fren kaliperidir.

Kayan braket ile mekanizma

Temel yapıcı farkGeleneksel disk freninden gelen sistem, pedlerden birinin daima statik bir pozisyonda olmasıdır. Frenleme süreci şu şekildedir:

 • Pedala basıldığında, akışkan fren silindirinin pistonu üzerinde basınç uygular;
 • desteğin serbestçe çalışması sayesinde, fren kaliperi pistonu silindir muhafazasını terk eder ve ikinci fren pabucuna karşı baskı yapar;
 • Özel kılavuzlar boyunca hareketini sürdürür, kelepçe, diske ve ikinci fren pabucuna bastırır.

Bu şema genellikle çeşitli otomobil markalarında kullanılmaktadır.kaliper freni arka Özellikle, arka fren kaliperi ("Opel" bir istisna değildir) çoğu zaman "yüzen" bir yapısal şemaya sahiptir.

Bir desteğin çalışma koşulunun önemi

Sorunsuz bir operasyon olduğunu söylemeden gider.Aracın bu sistemi, aracın sahibinin, yolcuların ve hareket içindeki diğer katılımcıların güvenliğini doğrudan etkiler. Buna göre, bu unsurların durumu, kendilerine daha fazla dikkat gerektirir. Desteğin çalışmasındaki ilk arıza belirtilerinde, araç servisinin veya servis istasyonunun yüksek vasıflı uzmanlarıyla derhal irtibat kurmak gerekir!

En tipik arızalar

Kaliper freni arkasına maruz kalan en yaygın arıza tipleri şöyledir:

 • Pistonun korozyonu ve korozyonu. Sonuç olarak, fren pedalına basıldığında fren sıvısının basıncı, pistonun hareket etmesine neden olmak için yeterli değildir.
 • Sızdırmazlık manşonlarının sızdırmazlığı. Bu, ayakkabıların yetersiz bir şekilde sıkıştırılmasını sağlar. Ek olarak, sisteme hava girebilir, bu da aracın tüm tekerleklerinin yetersiz şekilde frenlenmesine neden olur.
 • Anter sıkıntısı. Bu durumda, piston ve silindir arasında toz ve kir birikmekte, bu da pistonun zor darbesine ve aynı zamanda sıvı kayıplarına yol açmaktadır.
 • Hareketli brakete zarar veya yetersizsıkma. En tehlikeli arızalardan biri. Örneğin, arka taraftaki fren kaliperi braket tarafından hasar görürse, fren aniden kesildiğinde düşebilir. Sıvı anında dışarı akar, bu da kaçınılmaz olarak kalan tekerleklerde bir sistem arızasına yol açacaktır.

Böylece, kumpasların doğru çalışmasının dikkatli kontrolü, sağduyu, kendi güvenliği ve kendini koruma içgüdüsü gibi temel düşünceler tarafından belirlenir.

fren kaliperi kaliper pistonu

Profesyonel Teşhis

Sorunlardan kaçınmanın en etkili yolu,Yukarıda listelenen, uzman araçlar ve ekipman kullanan yüksek nitelikli uzmanlar tarafından yapılan profesyonel bir teşhis. Teşhis süreci, kural olarak, iki aşamalı çalışmayı içerir:

 • Her bir tekerleğin freninin performansını kontrol etmek. Nitelikli uzmanların gözetimi altında özel bir bilgisayar standında tutulur.
 • Pergellerin görsel muayenesi. Bu işlem arka tekerleklerin sökülmesini gerektirir. Zımba, gövde, silindir ve anterlerin durumunu kontrol edin. Hasar bulunursa, parçalar derhal değiştirilmelidir.

fren kaliperi arka lachette

Kendi kendine teşhis

Eğer bir profesyonel yürütmek mümkün değilseTeşhis fren kaliperi geri (sol veya sağ - önemli değil) kendiniz kontrol edebilirsiniz. Ancak, böyle bir olayın sonuçları yaklaşık olabilir, bu da sorunları zamanında ortaya çıkarmayacağınız anlamına gelir.

Bununla birlikte, arka tekerleklerin fren sisteminin çalışabilirliğinin kontrol edilmesi aşağıdaki gibi gerçekleştirilir:

 • iyi kapsama alanı ve mümkün olan en düşük trafik yoğunluğu ile yolun düzgün bir kısmı seçilir;
 • Otomobil 30 km / s hıza çıkmaktadır;
 • belirtilen hıza ulaşıldığında, debriyaj sıkılır (veya otomatik viteste nötr mod etkinleştirilir) ve fren pedalına aniden zemine basılır.

Makine rota kararlılığını koruyorsa, o zamanSistem sırayla. Girmeye başlarsa, genellikle desteğin bir arızasını belirtir. Hangi taraftaki fren kaliperinin arızalı olduğunu tespit edin, yeterince kolay. Makine daima ters yönde "açar".

fren kaliperi sağ arka

Onarım ve değiştirme

Tanı çalışması ve tamir gibiFren kaliperini yüksek vasıflı uzmanlara emanet etmeniz önemle tavsiye edilir. Gerekli derin teorik bilgi birikimine ve zengin pratik deneyime sahip olmanın yanı sıra, geniş bir özel alet ve ekipman cephaneliğine de sahiptirler.

Tipik olarak arka fren stuporunun tamir edilmesiyapı elemanlarının montaj yerine anter ve manşetleri, fren sıvısının ilave ve güçlendirici içerir. Ama bu - kendine sürücünün işleyebilir sözde bakım. Ama dirsek üzerinde ya da çalışma silindirinin, hasar kılavuzları konut çatlaklar, pistonlar deformasyon uzmanların müdahalesini gerektirir.

Üreticiye ve modele bağlı olarakaraba, arka tekerleklerin disk fren sistemi kaliperleri onarımı hatırlanması gereken farklılıklar ve bazı nüansları olabilir. Yani, örneğin, fren kaliperi "Lacetti" kumpas ve tasarımında, hem prensip olarak hem de parçaların düzenlenmesi, Toyota Land Cruiser'de kurulu benzer bir üniteden önemli ölçüde farklıdır. Ve bu sistemin hatasız ve hatasız çalışması herhangi bir araç için hayati bir faktör olduğundan, arka fren kaliperinin bakım ve onarımı yüksek derecede hazırlık ve uygun nitelik gerektirir.

arka fren kaliperinin onarımı

Parçayı sökme ve kendi ellerinizle değiştirme

Ancak, arka fren kaliperini değiştirmek için acil ihtiyaç ile kendi başına yapılabilir. Bunu yapmak için, aşağıdaki eylemleri gerçekleştirmeniz gerekir:

 • ön tekerleklerin altında takozlar (fren pabucu, bina tuğlaları veya başka nesneler) yüklemeniz gerekir;
 • daha sonra aracın arkasını kaldırmak için bir kriko kullanın;
 • Güvenlik amacıyla, durakları arabanın arkasına yerleştirmek gerekli olacaktır;
 • daha sonra ilgili tekerleği sökebilirsiniz;
 • ayrıca manuel fren aktivatörünü (varsa) ayırın;
 • koruyucu kapakları kılavuzlardan çıkarın;
 • Kılavuzları altıgenle sökün, kaliper dikkatlice çıkarın.

Önemli bir nokta. Parçaların tamamen çıkarılmasına ihtiyacınız varsa, muhtemelen fren hortumunun bağlantısını kesmeniz gerekecektir. Sıvının sızmasını önlemek için, bir parça kauçuk, selofan veya hortumun deliğini tıkayan yoğun bir bez bulundurmalısınız. Yeni bir eleman kurduktan sonra onu bağlama ihtiyacını unutmamalıyız. Aksi halde sistem çalışmayacaktır.

arka fren kaliperi

Önleme ve onarım periyodikliği

Modern fren kaliper birYeterince güçlü ve güvenilir bir cihaz, başarısız ve ciddi hasar almak nispeten nadirdir. Bununla birlikte, güvenlik nedenlerinden ötürü, bu önemli birimin teşhis edilmesinin en az 6 ayda bir yapılması tavsiye edilir. Ve bu tür işlere nitelikli uzmanlara güvenmek en iyisidir. Bu, elbette, belirli mali maliyetleri gerektirir, ancak karşılığında güvenlik ve hatta insan hayatını kurtarabilir!

Böylece, aracın fren kaliperinin nasıl düzenlendiğini ve nasıl bağımsız olarak teşhis edilebileceğini öğrendik. İyi şanslar!

Fren kaliperi arka kısmı ve onarımı. Piston kaliper freni arka 2019

Fren kaliperi arka kısmı ve onarımı. Piston kaliper freni arka 2019

Related news

 • Murphy Kanunları
 • Kalıcı Dudak Kalemi Nasıl Gizlenir
 • Reflüye İyi Gelen Bitki Çayları
 • Projenin ayırt edici özellikleri
 • Havuçlu Yoğurt Mezesi Videosu

 • Fren kaliperi arka kısmı ve onarımı. Piston kaliper freni arka

  Fren kaliperi arka kısmı ve onarımı. Piston kaliper freni arka


  Fren kaliperi arka kısmı ve onarımı. Piston kaliper freni arka

  Fren kaliperi arka kısmı ve onarımı. Piston kaliper freni arka

  Fren kaliperi arka kısmı ve onarımı. Piston kaliper freni arka

  Fren kaliperi arka kısmı ve onarımı. Piston kaliper freni arka

  Fren kaliperi arka kısmı ve onarımı. Piston kaliper freni arka

  Fren kaliperi arka kısmı ve onarımı. Piston kaliper freni arka

  Fren kaliperi arka kısmı ve onarımı. Piston kaliper freni arka

  Fren kaliperi arka kısmı ve onarımı. Piston kaliper freni arka

  Fren kaliperi arka kısmı ve onarımı. Piston kaliper freni arka

  Fren kaliperi arka kısmı ve onarımı. Piston kaliper freni arka