Fondöten Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler 2019

Fondöten Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler 2019
Fondöten Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler


Fondöten Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Benzer İçerikler

Yorumlar

2

Fondöten, doğru bir şekilde kullanılması gereken makyaj malzemelerinden biridir. Daha genç ve daha dinç gösteren kusursuz bir tene sahip olmanıza yardımcı olurken, fondöteni yanlış uygulamak tam tersi bir etkiye de sebep olabilir. O yüzden aşağıda sizler içinderlediğimiz hataları yapmamaya özen gösterin.

Çok fazla uygulamayın. Eşit bir uygulama mükemmeldir ama tüm yüzünüze aşırı miktarda fondöten ile kaplamak size yapay bir görünüm kazandırır. Bu aynı zamanda gözeneklerin kapanmasına, cildinizin nefes almamasına sebep olarak erken yaşlanmaya öncülük eder. Dolayısıyla “ne kadar çok fondöten, o kadar iyi kapama” değil, “ne kadar iyi uygulama, o kadar mükemmel sonuç”tur.

İhtiyaçlarınıza uygun bir fondöten kullanın. Fondöten satın almadan önce cildinizin ne tür bir fondötene ihtiyaç duyduğunu öğrenmek önemlidir. Yağlı bir cilt tipine mi sahipsiniz? Eğer öyleyse komedojenik olmayan, yağsız ve yağ emen formüllere sahip bir ürünü kullanmanız önemlidir. Cildiniz hassassa boyasız ve kokusuz mineral bazlı fondötenlere yönelin. Kuru bir cilde sahipseniz kremsi ve nemlendirici fondötenlerden kullanın.

Doğru rengi seçin. Yandan çekilmiş fotoğrafınızda boyun renginizle yüz renginiz arasında ciddi renk fark olduğunu görmek utanç 

verici bir durumdur. Çok açık renkli bir fondöten sizi hastaymışsınız gibi gösterebilir. Öte yandan, çok koyu renkli bir fondöten de kötü bir şekilde bronzlaştığınız algısı yaratabilir. Doğru fondöten tonunu seçmek için fondöteni çenenize, burnunuza ve elmacık kemiklerinize uygulayın (bileğiniz veya elinize değil). Doğru ton cildinizde yokmuş gibi durmalı. Ardından gün ışığına çıkın ve fondötenin ışıkta nasıl göründüğünü kontrol edin. Eğer hâlâ görünür değilse, doğru tonu seçtiniz demektir.

Fondöteni parmaklarınızla uygulamayın. Bunu yaparsanız lekeli ve benekli sonuçlar elde edersiniz. Aynı zamanda, yüzünüze parmaklarınızla devam dokunmak cildiniz için zararlıdır. Bunun yerine bir makyaj süngeri veya fondöten fırçası kullanın. Böylece aynı zamanda her uygulamada daha az fondöten kullanmış olacaksınız. Fırça kullanıyorsanız fondöteni dairesel hareketlerle uygulayın, ardından gerekirse iyice harmanlayın. Daha eşit bir uygulama için göz kapaklarınız, gözaltlarınız ve burun delikleri de dahil olmak üzere tüm yüzünüze uygulayın.

Fondöteni boynunuza da yedirin. Özellikle tüm yüzünüze fondöten uyguluyorsanız, bu adımı kaçırmayın, aksi hâlde yüzünüz daha açık renkte görünecektir. Öncesinde belirttiğimiz gibi öncelikle sünger veya fırça yardımıyla fondöteni yüzünüze sürün, ardından çenenizden boynunuza doğru iyice yedirin.

Sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösteren formülleri kullanmayın. Kadınların fondöteni kullanmasının en önemli sebeplerinden biri daha genç bir görünüm kazanmaktır ama yanlış bir formülü seçmek yaşlanmayı hızlandırabilir. Toz fondöten cildinizi kurutabilir ve yaş sorunu olmayan kişilerde bile yanlış bir seçim olabilir. Krem formülde olan fondötenler yumuşak kıvamı ve kapatıcı özelliğiyle harika bir fikir gibi görünebilir ancak yüksek pigmentasyona sahip olmaları sebebiyle cildiniz ürünün nemini emdikten sonra ağır bir katman hâlinde kalabilir. Kırışık önleyici

 amaçlarla kullanılan fondötenlerin likit olması doğru bir seçim olacaktır. Cildinizin kuru ve solgun görünmektense, daha dolgun ve yumuşak gösteren nemlendiricili gliserin veya hyaluronik asit içeren ürünlere yönelin.

Nemlendiriciniz kurumadan fondöten kullanmayın. Fondöteni uygulamadan önce cildinizin nemlendiriciyi emmesine izin verin. Aksi hâlde, benekler oluşacaktır.

Fondöten öncesi astarı kullanmayı unutmayın. Acelenizin olduğu durumlarda astarı atlamak doğru bir seçim gibi görünebilir. Ne de olsa, herhangi bir rengi yoktur, belki de öncesinde nemlendiricinizi sürmüşsünüzdür, o

 yüzden hepsini birlikte kullanmanın gerekli olmadığını düşünebilirsiniz ama yumuşak, uzun süreli kalıcı makyaj için bu önemli bir adımdır. Fondöteninizin bozulmasından korkuyorsanız silikon bazlı makyaj astarı kullanabilirsiniz.

Fondöteni uygulamadan önce kapatıcı kullanmayın. İlk olarak gözaltı kapatıcı kullanmak ihtiyacınızdan daha fazla fondöten kullanmanıza sebep olabilir. Bunun yerine, fondöteni sürdükten sonra hafif bir kapatıcıyı ince bir fırçayla gözaltınıza uygulayın, ardından yedirin.

Tüm bu noktalara dikkat ettiğiniz sürece fondöten sonrasında bebek gibi pürüzsüz bir cilde sahip olacaksınız.

Fondöten Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler 2019

Fondöten Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler 2019

Related news Fondöten Kullanırken Dikkat Etmeniz GerekenlerFondöten Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler


Fondöten Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler


Fondöten Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler


Fondöten Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler


Fondöten Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler


Fondöten Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler