FISTIKLI KURABİYE 2019

FISTIKLI KURABİYE 2019 FISTIKLI KURABİYE

FISTIKLI KURABİYE

Ayın şefi etkinliğini hepiniz duymuşsunuzdur. 2.si yapılıyor. Ben geçtiğimiz ayki etkinliğe lavanta bulamadığım için katılamadım. Ama bu aykini kaçırmak istemedim. Gerçi sanırım Alev’e tarifim ulaşmamış sayfada göremiyorum ama ben buradan yine de yayınlamak istiyorum. İnsanın yaratıcılığını ortaya koyabileceği bir etkinlik.  Alev‘ciğim kolay gelsin şekerim. 

Merak edenleriniz varsa içimdeki kelebeklerden dün akşam itibariyle kurtuldum. İşte canımı sıkan birşey ortadan kalkınca bir baktım kelebeklerde uçup gitmişler. Meğer benim kelebekler, depresyonu o mesele oluşturuyormuş… iyiyim, keyfim yerinde. hele de bugün cuma olduğundan mutluluk dansı yapmaktayım.. :))) Hobarey ho hooo

Aslında birkaç ebe sobe durumum var cevaplanmayı bekleyen, sonraaaaa bir kitabım var size yazmayı beklettiğim. 2-3 Filmim var tanıtımını yapmak istediğim.. Hepsi sırayla olacak. Ama şu ebe sobelerden birini yanıtlayayım istedim. Nalan’ımın başlattığı bir oyun. Canımın içi tatlıhatıralar beni hatırlamış davet etmiş. Beni oyuna davet eden başka dostlarda varsa beni affetsinler. Yazmamışım bir kenara…

Oyun şöyle: kendinizi birşeylere benzeterek tarif ediyorsunuz.

Yemek olsam ne olurdum?

İşteee benim için can alıcı soru.. :))) Sanırım kurabiye olurdum. Tatlı tuzlu farketmez. Her öğün yiyebilirim. Öğünmü dedim her dakika :)))

Müzik aleti olsam ne olurdum?

Piyano olurdum … Dinlediğimde büyük keyif alırım. Bir de müzikle aram ne kadar kötü olsada piyano çalması en kolay alet gibi görünür :)) Anlamlı şeyler çalmaktan bahsetmiyorum :) Çünkü başına oturduğunuzda havaya girmemeniz söz konusu değil. :)

Araba olsam ne olurdum?

Aslında hiç arabalarla aram iyi değil. Ama beğendiğim tek bir araba var o da Chrysler  PT Cruiser. Bu arabayıda beğenmemin nedeni ne kadar modern çizgilere sahip olsada bana eski dönemleri hatırlatması.. 

Aylardan hangisi olurum?

Mayıs olurdum. Deniz mevsimi başladığından, sıcacık olduğundan, bahar olduğundan.. pek severim Mayısı … 

Ayakkabı olsam nasıl bişi olurdum?

Crocs olurdum. Rahatlık benim için çok çok önemli … Ama şu sıralar ayağımdan topuklu ayakkabı çıkmıyor. :(

Kıyafet olsam ne olurdum?

Elbette ki pijama. Kareli önden düğmeli pijama olurdum. Bayılırım pijamanın her türüne her rengine …

Renk olsam hangi renk olurdum?

Aslında iki renk olurdum. Kararsız kaldım. Mor olurdum ama siyahta olmak isterdim. :))) Morlu siyah :))) Bu daha iyi :))

Benim cevaplarım böyle. Benim sobe yapmam lazım ama dostların hepsi ebelenip sobelendi sanırım. Ben sobelenmeyen dostları ebeliyorum.. :))

Alev’im için zencefilli, mandalinalı, fıstıklı kurabiye yaptım. Biz bayıldık. Bir sürü kurabiye kitabı karıştırdım. Birşey bulamadım. Ben de uydurayım dedim. İşte uydurma tarifim…  

Malzemeler:

100 gr. tereyağ (oda sıcaklığında yumşak)
1 su bardağı şeker
1 yumurta
1 çay kaşığı kabartma tozu
3-4 mandalinanın kabuğu
1 çay bardağı şam fıstığı
baş parmağın eklem yerinden büküldüğündeki kadar büyüklükte taze zencefil. ( bu nasıl bir ölçü birimidir yahu ) :)
Yeteri kadar un

Hazırlanışı:

1- Mandalina kabuklarını rendenin ince tarafıyla rendeliyoruz. şekeri ekleyip elimizle mandalina kabuklarıyla şekeri ovuyoruz. Ovalama işlemiyle şeker turuncu bir renk olacak. (bu yöntemi Cenk’in kurabiyelerinden birinde gördüm o günden beri böyle yapıyorum)
2- Bu karışıma küp küp parçalara bölünmüş yumşak tereyağını ekliyoruz. iyice karıştırıyoruz.Yumurtayı, zencefili (zencefilin kabuğunu soyup ince tarafıyla rendeliyoruz), kabartma tozunu ekliyoruz.
3- Yavaş yavaş un ekleyerek yoğuruyoruz. Kulak memesi yumşaklığında oluncaya kadar un ekleyip yoğurmaya devam ediyoruz. En son şam fıstıklarını kabuklarını soyup bütün halde katıyoruz. Ceviz büyüklüğünde parçalar alıp yağlı kağıt serilmiş tepsiyi önceden ısınmış 180 derecede fırınlıyoruz. Üstleri kızarıncaya kadar pişiriyoruz. ben birazcık fazla pişirmişim :))
Afiyet olsun.

FISTIKLI KURABİYE 2019

FISTIKLI KURABİYE 2019

Related news

 • Kelebek Etkisi
 • Keşkül Tarifi – Sütlü Tatlı Tarifleri
 • Tahinli Bükme Çörek Tarifi
 • Knot brachmock. Adım adım talimat. Yararlı ipuçları
 • 5 Dakikada Yapılan Gizli Bayan Saç Modelleri

 • FISTIKLI KURABİYE

  FISTIKLI KURABİYE


  FISTIKLI KURABİYE

  FISTIKLI KURABİYE

  FISTIKLI KURABİYE

  FISTIKLI KURABİYE

  FISTIKLI KURABİYE

  FISTIKLI KURABİYE

  FISTIKLI KURABİYE

  FISTIKLI KURABİYE

  FISTIKLI KURABİYE

  FISTIKLI KURABİYE

  FISTIKLI KURABİYE

  FISTIKLI KURABİYE

  FISTIKLI KURABİYE

  FISTIKLI KURABİYE