Eyvah Partnerinizinde Narsistik Kişilik Bozukluğu Olabilir Mi 2019

Eyvah Partnerinizinde Narsistik Kişilik Bozukluğu Olabilir Mi 2019

Eyvah Partnerinizinde Narsistik Kişilik Bozukluğu Olabilir Mi 21 28.02.2019, 03:10
Eyvah! Partnerinizinde Narsistik Kişilik Bozukluğu Olabilir Mi?

Eyvah! Partnerinizinde Narsistik Kişilik Bozukluğu Olabilir Mi?

Eyvah! Partnerinizin Narsistik Kişilik Bozukluğu Olabilir Mi? İlişkilerde Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Çoğu ilişkinin başında taraflar birbirlerinin olumsuz taraflarını göremez. Birbirlerine öyle bağlıdırlar ki etraflarında bulunan insanların yorumlarını kıskançlık olarak nitelendirirler. Ancak ilişkideki doyum noktasına yaklaşıldıkça pembe gözlükler bir kenara atılır ve asıl kişilikler görülmeye başlar. Bu durumda bir karar verilir ve ya devam edilecektir ya da yollar ayrılacaktır. Bu süreç 1 hafta da sürebilir sonsuza kadar da. Bu her ilişki için doğal bir süreçtir. Öte yandan ilişkilerde iki tarafın da aynı olması beklenemez. Bir taraf daha çok verici konumda iken diğer tarafın alıcı konumunda olmasıbeklenilebilir. Kişilerin yaşam biçimleri ve bir önceki ilişkilerine bağlı olarak egoları devreye girebilir. Ancak bazı ekstra durumlar vardır ki o zaman işler tamamen değişir. Eğer siz tamamıyla verici konumdaysanız ve bu durum farklı yönlere gidiyorsa bir sorun olabilir. Partnerinizin Narsistik Kişilik Bozukluğu Olabilir Mi? Psikolojik bir rahatsızlık olan Narsistik Kişilik Bozukluğu kendini farklı şekillerde gösterebilir.

İlişkilerde Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedir?

Narsizmin mitolojide oldukça anlamlı bir hikayesi bulunmakta. Bir mitolojiye göre eski zamanlarda Narkisos adında su perilerinin gözdesi genç bir adam varmış. Bir gün bir su perisi Narkisos’a yaklaşarak ondan hoşlandığını dile getirir ancak Narkisos onu reddeder. Bu durumdan oldukça etkilenen su perisi Tanrıdan Narkisos’u aynı şekilde cezalandırmasını talep eder ve tanrılar da bu isteğe kayıtsız kalmayarak Narkisos’un aynı şekilde karşılıksız bir aşk yaşayarak cezalandırılmasına karar verir. O günden sonra Narkisos her elini değdirdiğinde bir türlü ulaşamadığı gölgesine aşık olur ve en sonunda suya düşerek boğulup gider. Aynı mitolojide olduğu gibi gerçek hayatta da narsistik kişilik bozukluğuna sahip bireyler kurdukları ikili ilişkilerde karşı tarafa yatırım yapamayarak tam olarak aşık olamazlar. Bu sebep ile sürekli aşıkmış gibi davranarak farklı ilişkilere girerler. Ancak karşılarındaki kişiyi ele geçirdikleri ve doyum noktasına ulaştıkları anda oldukça değer vermiş gibi görülen bu kişileri bir anda değersizleştirme sürecine girerler.

Narsistik Kişilik Bozukluğu

Narsistik Kişilik Bozukluğu Olan Kişilerin Özellikleri

Narsistik kişilik bozukluğuna sahip bireyler, sadece ilişkilerinde değil sosyal ve iş yaşantılarında da çevresine karşı belirgin özellikler taşırlar. Bu davranış biçimlerini aşağıdaki gibi örneklendirebiliriz.

 • Bu kişiler övgüden beslenir. Etrafındaki insanların onlara iltifat etmesi onlar için büyük bir ödüldür. Hatta bu durum o kadar ileri boyutlara gelmiştir ki bulundukları ortamlarda her fırsatta kendilerine iltifat edilmesi için ortam oluştururlar.
 • Hedeflerine ulaşana kadar her girdikleri ortamda farklı ideal ve görüşlerden bahsederler. Bu sebep ile asıl kişilikleri hedeflerine ulaştıkları zaman ortaya çıkar.
 • Kıskançlık, kin ve öfke en çok hissettikleri duygular arasındadır.
 • Duygularını hep en dorukta yaşarlar. Bu kişilerin cinsel alanda farklı düzeylerde sapkın fantezileri olur.
 • Empati kurmak onlar için düşünülecek son şeydir. Çünkü kendi menfaatleri konusunda başkalarının ne hissettiklerini umursamazlar.
 • Güç, para ve şöhret hayal dünyalarını süsleyen en önemli varlıklardır.
 • Kendilerini herkes ile eşit göremezler. Örneğin bir kuyrukta sırasını bekleyemez kendisine bir ayrıcalık yapılması gerektiğini düşünürler.

BUNU DA GÖRMELİSİNİZ :Takıntılı Kişilikler ve Davranışları

Narsistik Kişilik Bozukluğu

Narsist İlişkilerde Yapılması Gerekenler

Öncelikle bu kişilerle uzun ve sağlıklı birilişkiyaşamanız oldukça zordur. Ancak bu durumdan vazgeçmek istemiyor ve karşınızdaki kişiyi düzeltmek istiyorsanız karşı tarafa olan davranışlarınızda biraz dikkatli olmanız gerekir. Örneğin narsist bireylerin özgüven beslendiğini belirtmiştik. Bu kişilerden kazandıkları şeyin gerçekten zor bir başarı olduğunu gördüğünüz zaman övgü ile bahsedin. Öte yandan empati kurmasını sağlayabilmek için kendi çıkarları ile yüzleşmesini deneyin. Ayrıca kendi sınırlarınızı belirlemeniz önemli. Sizi bencilce kullanıp atmasına izin vermeyin. Bunun için kavga etmek yerine sağlıklı bir biçimde neler hissettiğinizi ve ona muhtaç olmadığınızı belirtebilirsiniz. Son olarak bir psikiyatriden yardım almaktan çekinmeyin.

Eyvah Partnerinizinde Narsistik Kişilik Bozukluğu Olabilir Mi 2019

Eyvah Partnerinizinde Narsistik Kişilik Bozukluğu Olabilir Mi 2019

Related news

 • Çok İzlenen Videolar
 • Nid For Speed: Oylanan Köprü üzerindeki kodların kullanımı
 • Göç Zamanı 15.Bölüm Final izle
 • Kız İstemede Kahve Önce Kime Verilir
 • At Sütü Nerede Satılır, Fiyatı Ne Kadar, Kımızın Faydaları Nelerdir
 • 2015 ÖRGÜ TIĞ İŞİ MUTFAK TAKIMI

 • Eyvah Partnerinizinde Narsistik Kişilik Bozukluğu Olabilir Mi 38

  Eyvah Partnerinizinde Narsistik Kişilik Bozukluğu Olabilir Mi


  Eyvah Partnerinizinde Narsistik Kişilik Bozukluğu Olabilir Mi 36

  Eyvah Partnerinizinde Narsistik Kişilik Bozukluğu Olabilir Mi 5

  Eyvah Partnerinizinde Narsistik Kişilik Bozukluğu Olabilir Mi 55

  Eyvah Partnerinizinde Narsistik Kişilik Bozukluğu Olabilir Mi 63

  Eyvah Partnerinizinde Narsistik Kişilik Bozukluğu Olabilir Mi 29

  Eyvah Partnerinizinde Narsistik Kişilik Bozukluğu Olabilir Mi 12

  Eyvah Partnerinizinde Narsistik Kişilik Bozukluğu Olabilir Mi 14

  Eyvah Partnerinizinde Narsistik Kişilik Bozukluğu Olabilir Mi 82

  Eyvah Partnerinizinde Narsistik Kişilik Bozukluğu Olabilir Mi 81

  Eyvah Partnerinizinde Narsistik Kişilik Bozukluğu Olabilir Mi 57

  Eyvah Partnerinizinde Narsistik Kişilik Bozukluğu Olabilir Mi 62

  Eyvah Partnerinizinde Narsistik Kişilik Bozukluğu Olabilir Mi 3