Enerji tasarruflu lambaların gücü (tablo). Enerji tasarruflu lambaların ve akkor lambaların karşılaştırılması 2019

Enerji tasarruflu lambaların gücü (tablo). Enerji tasarruflu lambaların ve akkor lambaların karşılaştırılması 2019 Enerji tasarruflu lambaların gücü (tablo). Enerji tasarruflu lambaların ve akkor lambaların karşılaştırılması

Enerji tasarruflu lambaların gücü (tablo). Enerji tasarruflu lambaların ve akkor lambaların karşılaştırılması

Elektrik maliyetindeki artışMaliyetlerini azaltmanın yollarını bulma ihtiyacı. Bunun önemli bir kısmı aydınlatmaya harcanır, burada uzun bir zamandır akkor lamba bir ışık kaynağı olarak baskındır. Şimdi daha ekonomik ışık kaynakları var. Burada ana gösterge, enerji tasarruflu lambaların gücüdür. Konvansiyonel lambalarla karşılaştırılmasının tablosu, reklamlarda veya karşılaştırmalı özelliklerde verilmiştir.

Akkor lamba, kapalı bir ampulden oluşur.İçinde bir tungsten sarmal ile bir inert gaz ile doldurulur. Bir elektrik akımı içinden geçtiğinde, bir parlaklık oluşur. Buradaki elektriğin% 90'ı ısıya dönüşüyor. Aynı zamanda uzun sürmez ve küçük bir ışık gücüne sahiptir.

Akkor lambanın ışık çıkışı ve renk reprodüksiyonu, inert gazlara halojen buharları eklenerek arttırılmıştır. Aynı zamanda çalışma prensibi aynı kaldı ve güç tüketimi% 40 azaldı.

Floresan lambalar

Zaten alternatif bir ışık kaynağı olarakUzun bir süre boyunca, verimliliği% 70 olan bir flüoresan lamba (LL) kullanılır. İnert gaz ve cıva buharı ile doldurulmuş sızdırmaz bir cam tüpden oluşur. İçinde, lambanın balasttan ateşlendiğinde parlamaya başlayan cam yüzeye bir fosfor tabakası uygulanır. Günlük yaşamda, LL kullanımı çok uygun değildir, bunun sonucu olarak, tetiğin alt kaideye yerleştirilmesiyle daha kompakt hale getirilmiştir. Bu nedenle, lamba standart kartuşlarla birlikte çalışabilir. Sonuç olarak, lambayı yeniden işlemeden geleneksel bir akkor lamba yerine monte edilebilir, bu da bir erdemdir. Tasarlanan voltajı doğru tespit etmek önemlidir.

Kompakt bir flüoresan lamba, enerji tasarrufu (ESL) olarak adlandırılır ve yaygın olarak kullanılmaktadır.

Enerji tasarruflu lambaların özellikleri

Her tür lambaların verimi aşağıdaki göstergeler ile tahmin edilmektedir.

 1. Güç - bir saat içinde tüketilen elektrik miktarı, W.
 2. Işık verimliliği - 1 harcanan watt başına ışık miktarı, Lm / W. Enerji tasarruflu lambaların ışık akısı, standart ışık kaynaklarından 5 kat daha fazladır.
 3. Renk oluşturma indeksi - ışıklandırılmış gövdenin görünen ve doğal renkleri arasındaki yazışma seviyesi%.

enerji tasarruflu lambaların ışık çıkış gücü

Enerji Tasarruflu Lambalar: Türleri ve Güç

İlk defa floresan lambalar oluşturuldustandartlar olmadan, çünkü her bir ürünün diğerlerinden farklı olduğu, öncelikli olarak hafif reklam olarak kullanıldılar. Aydınlatma cihazları olarak kullanımları, özelliklerine göre gruplama ihtiyacını doğurmuştur, böylece uygun kablolama veya armatür için seçilebilir. Lambaların ana özellikleri işaretleme ile belirlenebilir.enerji tasarruflu lamba tipleri ve gücü

Yerli işaretlemenin ilk harfi rengi yansıtır: B - beyaz, U - evrensel, D - gün, C - geliştirilmiş renk yorumlama, vb.

Uluslararası markalamada kodİlk rakamın renk oluşturma indeksini yansıttığı renk (ev için 8'e eşit olmalıdır) ve diğer ikisi - yüzlerce derecedeki renk sıcaklığı (ev için 827, 830, 836).

Süpürgelikler E40 (yüksek güçlü lambalar için), E27 (standart), E14 olarak belirlenmiştir. (daha küçük çap - 14 mm). Enerji tasarruflu lambalar E14, 14 mm çaplı bir soket ile belirtilmiştir.enerji tasarruflu lambalar e14

ESL için pin iğneleri sıklıkla kullanılır: 2D, G23, 2G7, GU vb.

Güç, W harfinin önünde watt olarak belirtilir. Vidalı ve pimli tabanlarla 11w enerji tasarruflu lamba yaygındır.enerji tasarruflu lamba 11w

Düz bir şaltere sahip ESL, RS ile gösterilir.

Lambanın voltajı 12 V, 126 V, 220 V olarak belirtilmiştir.

ESL etiketleri genellikle tüm ana parametreleri gösterir. Bazı üreticilerin farklı bir düzeni olabilir, ancak burada anlaşılması kolay.

LED Işık Ampüller

Başka bir yeni enerji tasarrufu kaynağıAydınlatma, enerji verimliliğinde gerçek bir atılım yaratan LED lambaydı. Güç tüketimini daha da azaltmak, ışık çıkışını iyileştirmek, hizmet ömrünü uzatmak ve yangın güvenliğini arttırmak için izin verir. Tüm bu nitelikler, bir dizi bağlı LED olan yerleşik matris tarafından sağlanır. Işığın yoğunluğu miktarlarına bağlıdır.

Enerji tasarruflu lambaların ve akkor lambaların karşılaştırılması

Geleneksel olarak, lambalar güç tarafından seçilir, ancak şimdi ışık akısı tarafından değerlendirmek daha doğru olur, çünkü odanın aydınlatması ona bağlıdır.Enerji tasarruflu lambaların ve akkor lambaların karşılaştırılması

Tüketici aydınlatmayı değerlendirmek için alışıktır.akkor lambaların gücü. Bu nedenle, farklı türlerde ışık kaynakları tarafından yaratılan eşit aydınlatma ile enerji tasarruflu lambaların (masa) gücünü tahmin etmesine elverişlidir.güç tasarruflu lambalar tablosu

Tablo açıkça bağımlılığı göstermektedirışık kaynağı türünden güç tüketimi. Burada, ESL'lerin bir akkor lambayla aynı parlaklıkta önemli ölçüde daha az güce sahip olduğu açıktır. Bununla birlikte, farklı üreticilerin parlaklığı aslında bildirilenlerden farklı olabilir. Ayrıca, ışık miktarı, ampulün hacmine bağlıdır: ne kadar küçükse, ışık akısı o kadar düşük olur. Bir ESL mağazasının seçilmesi, beyan edilen özelliklere göre, ampülün büyüklüğüne göre değerlendirilmeli ve stoğun arttırılması yönünde bir düzeltme yapılmalıdır. Buna ek olarak, akkor lambanın her yönde düzgün bir aydınlatma oluşturduğu ve LED'in yönlü bir akışı olduğu dikkate alınmalıdır. Üzerine bir difüzör monte edilmişse, bu güçten bir miktar alır.

Küçük bir önemi yok, lambanın spektrumu. Artan parlaklık ile, aynı ışık akısı oluşturmak için güç tüketimi azalır.

ESL Seçimi

Enerji tasarruflu lambalar tarafından seçilirözellikleri. Enerji tasarruflu lambaların gerekli gücünü değerlendirmenin en kolay yolu. Diğer tür lambalarla karşılaştırma tablosu herhangi bir mağazada mevcuttur. ESL'nin gücü, bir akkor lambanınkinden 5 kat daha az olmalıdır. Örneğin, 100 watt'lık standart bir lamba yerine, 20 W'luk bir enerji tasarruflu lamba kullanılabilir.20W enerji tasarruflu lamba

Tüm ampullerin ışık spektrumu aynı tonda olmalıdır. Oturma odalarında tercih edilen yumuşak tonlar (sıcak parıltı).

Lambanın boyutu ve şekli her şeyden önce,kartuş tipi ve lambanın izin verilen boyutları. En ucuz ampuller U şeklindedir ve spiraller daha pahalıdır. Standart boyutlar genellikle büyük avize veya zemin lambaları için uygundur. Küçük lamba kapakları için, kompakt enerji tasarruflu lambalar E14 seçilir.

Bazen ilgili olabilecek yeni ESL göz kırpmaAnahtarda bir arka ışığın bulunmasıyla. Ardından göstergeyi çıkarmalı veya bir LED veya halojen lamba almalısınız. Düşük kaliteli bir üründen, daha yüksek fiyata rağmen, hemen reddetmeli ve garantili bir kalite ürünü satın almalısınız.

kısa huzmeli farlar

Standart lambaların parlaklığını ayarlamagücü değiştirerek üretilir. PD değerine düştüğünde (karartma eşiği), ışık söner. Her tür lambada, floresan hariç, PD sıfıra yakındır ve aydınlatma düzenlemesinde sorun yoktur.

Karartma ESL

ESL için yanma, nominal değerin% 10'undan daha az olmayan bir güçte tutulur, fakat dimmerin çalıştırılması için, en az% 30'luk bir seviyeye ayarlanmalıdır ve lamba açıldıktan sonra azaltılabilir.

Parlaklık kontrollerini uygulamak tavsiye edilirtriyaklar, akımı düzeltmeden, diyot köprülerinden güç kayıplarının olmaması durumunda tasarruf etmeyi mümkün kılar. Buna rağmen, dimmer ek bir yüktür. Ek olarak, "soğuk başlatmalardan" flüoresan lambalar hızlı bir şekilde sıra dışıdır. Normal lambalar için karartmanın derinliği çok düşüktür ve onu genişletmek ve gerekli güvenlik marjını sağlamak için, özel bir elektronik doldurma özelliğine sahip özel pahalı lambalar satın almalısınız.

Kısılabilir LED ampuller

LED lamba parlaklığa göre değişir.geçen akımın büyüklüğünün. Bunun için, ışık çıkışının maksimum olduğu en uygun mod vardır. Burada, güç değiştirildiğinde, parlaklık tonunun buna göre değiştiğini hesaba katmak gerekir. Aynı tutmak için, pals akımı adımında bir değişiklik ile sabit bir akım genliğini koruyan kısılabilir LED lambalar ve dimmerler kullanılır. Doğal olarak, bu fiyat artışına yansımıştır.

Üreticiler, tüketicilerin ihtiyaçlarını mümkün olduğunca karşılayan ürünler üretmeye çalışırlar. Philips, normalde geleneksel dimmerlerle çalışan lamba modelleri yayımladı.

Sonuç

Garantili enerji tasarruflu lambalarkalite beyan edilen parametrelere uyuyor ve uygun şekilde çalıştırıldığında elektrik tasarrufu sağlıyor. Enerji tasarruflu lambaların gücünü seçmek kolaydır; standart akkor lambaların karşılaştırmak için uygun olduğu yer olan uygunluk tablosu. Odaların aydınlatmasını kontrol etmek için kısılabilir lambalar ve uyumlu parlaklık kontrolleri kullanılmalıdır.

Enerji tasarruflu lambaların gücü (tablo). Enerji tasarruflu lambaların ve akkor lambaların karşılaştırılması 2019

Enerji tasarruflu lambaların gücü (tablo). Enerji tasarruflu lambaların ve akkor lambaların karşılaştırılması 2019

Related news

 • Alfemo Alaçatı genç kız odası
 • Sirkeyle Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir
 • Sosyal psikoloji konusu ve görevleri
 • Ateş Nasıl Düşürülür: Ateş Yükselmesine Bitkisel Çözüm
 • Cevizli Kurabiye Tarifi Videosu

 • Enerji tasarruflu lambaların gücü (tablo). Enerji tasarruflu lambaların ve akkor lambaların karşılaştırılması

  Enerji tasarruflu lambaların gücü (tablo). Enerji tasarruflu lambaların ve akkor lambaların karşılaştırılması


  Enerji tasarruflu lambaların gücü (tablo). Enerji tasarruflu lambaların ve akkor lambaların karşılaştırılması

  Enerji tasarruflu lambaların gücü (tablo). Enerji tasarruflu lambaların ve akkor lambaların karşılaştırılması

  Enerji tasarruflu lambaların gücü (tablo). Enerji tasarruflu lambaların ve akkor lambaların karşılaştırılması

  Enerji tasarruflu lambaların gücü (tablo). Enerji tasarruflu lambaların ve akkor lambaların karşılaştırılması

  Enerji tasarruflu lambaların gücü (tablo). Enerji tasarruflu lambaların ve akkor lambaların karşılaştırılması

  Enerji tasarruflu lambaların gücü (tablo). Enerji tasarruflu lambaların ve akkor lambaların karşılaştırılması

  Enerji tasarruflu lambaların gücü (tablo). Enerji tasarruflu lambaların ve akkor lambaların karşılaştırılması

  Enerji tasarruflu lambaların gücü (tablo). Enerji tasarruflu lambaların ve akkor lambaların karşılaştırılması

  Enerji tasarruflu lambaların gücü (tablo). Enerji tasarruflu lambaların ve akkor lambaların karşılaştırılması

  Enerji tasarruflu lambaların gücü (tablo). Enerji tasarruflu lambaların ve akkor lambaların karşılaştırılması

  Enerji tasarruflu lambaların gücü (tablo). Enerji tasarruflu lambaların ve akkor lambaların karşılaştırılması

  Enerji tasarruflu lambaların gücü (tablo). Enerji tasarruflu lambaların ve akkor lambaların karşılaştırılması