Endometrioz nedir

Endometrioz nedir?

Endometriozun ne olduğunu bilirsiniz, çünkü bu patoloji aylık işkence ve kısırlığa neden olabileceği için her kız için arzu edilir.

Rahim endometriyum ile dahili olarak astarlanır;bir kadının vücudundaki hormonal değişikliklerle ilişkili siklik değişiklikler yapmaya tabidir. Bu şişen ve oluşmaz gebelik, bu tabaka kanama (aybaşı akıntıları) neden yırtılır ise boyut olarak artar yumurta bağlanması için hazırlanır.

Endometrioz nedir?

Normalde, endometrium yalnızca uterusta bulunur,Fakat diğer organlara bulaşabilir ve gerekli olmadığı yerlere, örneğin yumurtalıklarda, tüplerde veya karın boşluğuna yapışabilir. Daha sonra uterusun karakteristik olan değişiklikler başka yerlerde meydana gelir ve kan görünümüne ve çevredeki dokuların iltihabına neden olur. Bu duruma endometrioz denir.

İstatistikler kaç kadın anlatamıyorbu patolojiye sahip ol. Bazı veriler yarısının endometrioz olduğunu söylüyor ancak birçok insan bunu bilmiyor. Yeni tanı yöntemleri geliştirildiğinde, tespit edilebilirlik sıklığı artmaya başladı.

Doğal olarak, ergenlik başlamadan önce, bu hastalığı olan kızlar tanıdıkları değildir. En yüksek insidans 30-40 yaş arasında değişir. Menopoz başlangıcıyla, tüm belirtiler solup eğilimi gösterir.

Genellikle serviksin endometriyozu vardır,predispozan arka plan erozyon olabilir, bu hasar görmüş yüzeydedir ve endometriyal hücreler "yerleşebilir". Ovaryumun yüzeyi endometrial kist olarak görülebilir. Genellikle rutin muayene sırasında bulunur. Çoğu kadında, durum yıllarca sürer ve kronik endometrioz olarak tanımlanır.

Hastalığın nedenleri

Şimdiye kadar, gelişim mekanizmasının ne olduğu belli değilbu patoloji. Genetik yatkınlık, hormonal faktörler ve endometriozisin travmatik doğası olduğu (abortus ve pelvik cerrahi) olduğu varsayılmaktadır. Aynı zamanda, kan retrogradı, daha sonra yumurtalığa bağlı olan endometriyum hücreleriyle birlikte karın boşluğuna düşebilir. Cinsel aktivitenin erken başlaması, bir intrauterin cihazın kullanılması, bağışıklık sisteminin ve metabolizmanın ihlali anlamına gelir.

Hastalığın belirtileri

Hastalığın ortaya çıkışı hangi organın etkilendiğine bağlıdır. Orada çevre dokuların kan ve iltihabı var.

Ancak ortak belirtiler göz önünde bulundurulabilir:

 • menstruasyon döngüsünün ihlal edilmesi;
 • ağrılı adet kanaması ve alt karın bölgesinde, menstruasyon döneminden birkaç gün önce arkada veya altta ağrı görünümü;
 • bağırsakta bozulma (kabızlık) ve mesanenin bozulması;
 • İnfertilite genellikle yumurtalıklarda lezyonların varlığı ile ilişkilidir;
 • sinirlilik, depresyon, yorgunluk, siyatik.

Bazı kadınlar bağırsak endometriozisi yaşadı. Bu durumda, dışkı ile birlikte lekelenme vardır, bu yüzden doktorlar bağırsak patolojisinden şüphelenir.

Ve tecrübeli jinekologlar neyin olduğunu bilirakciğerlerin endometriozisi. Periyodik olarak hemoptizi, tüberküloz ile ilişkili olabilir, ancak ayrıntılı bir inceleme, olması gereken akciğerlerde endometrioid dokunun varlığını doğrulayacaktır.

Hastalığın teşhisi

Tanının karmaşıklığı, patolojik odakların lokalizasyonunun çeşitliliği nedeniyle bu patolojinin semptomatolojisinin oldukça geniş olmasıdır.

Ultrasonda olası inflamasyon odaklarını tespit edin. Ancak rahim boşluğunu ve karın boşluğunun tüm organlarını laparoskopik yöntemle inceledikten sonra tanı koymak mümkündür. Bundan sonra, bir mikroskop altında patolojik odak dokusunun incelenmesi de gerekecektir.

Hastalığın tedavisi

Tıbbi önlemler konservatif ve operatif olabilir.

İlaçlar hacimde reçete edilebilirEndometriozis asemptomatik ise, lezyonlar uterusun içinde yer alır ve hala çocuk sahibi olabilecek kadınlarda infertilite tedavisi gereklidir.

Tabii ki, patolojik formasyonu tamamen ortadan kaldıran radikal bir yöntem laparoskopik bir işlemdir.Related news

 • Elmalı Lahana Salatası
 • Tarçınlı Sarmal Çörekler
 • Beyni çalıştıran öneriler
 • Kilo Verdiren Meyveler: Zayıflatan Meyveler
 • Rüya yorumu yapın, bize açıklayın Neden rüya ... zombiler

 • Endometrioz nedir

  Endometrioz nedir


  Endometrioz nedir

  Endometrioz nedir

  Endometrioz nedir

  Endometrioz nedir

  Endometrioz nedir

  Endometrioz nedir

  Endometrioz nedir

  Endometrioz nedir

  Endometrioz nedir

  Endometrioz nedir

  Endometrioz nedir

  Endometrioz nedir