Elie Wiesel tarafından dünyaya açılan bir felaket 2019

Elie Wiesel tarafından dünyaya açılan bir felaket 2019
16.10.2019

Elie Wiesel tarafından dünyaya açılan bir felaket 59

Elie Wiesel tarafından dünyaya açılan bir felaket

Dünyanın bilgisine borçlu olduğu bir adamfelaket. Yahudi halkının Naziler tarafından baskıya uğradığı ilk verileri yayınlayanlardan biri olan bir adam. Elie Wiesel, dünyaya Nazilerin suçları hakkında gerçekleri açan "Gece" romanının yazarıdır. Auschwitz'in tüm dehşetlerinden kurtuldu, sadece icracılarını değil, tüm dünyayı, kayıtsızca ve sessizce kınadı.

Ünlü bir yazar olarak, o aldıNobel. iyilik inancını kaybedecek hiç bir ışık ışınının ve insanlığın bir numune - bu hayatının son günlerine kadar devam gibi O, literatüre katkısı, hem de dünyanın bir şampiyon teslim edilmez.

el vizelle

Wiesel Eli. biyografi

Elie Wiesel 30 Eylül 1928'de doğdu. Kuzey Transilvanya'da, Siget şehrinde, dindar Yahudi bir ailede. Geleneksel din eğitimi aldı. Kendisinin söylediği gibi, çocukluk ve gençlik "Talmud'da kaldı." Her gün İbranice çalıştı. Ebeveynler - Sarah ve Shlomo Wiesel - onu Yahudileri özverili bir şekilde sevmeyi öğretti. Ve tüm hayatını takip etti.

1941 yılında, ailenin yaşadığı şehirWiesel, Macaristan'a katılmıştır. O zamandan beri Naziler, kaderlerinin ne olduğu konusunda cahil kalan Yahudileri öldürdüler. 1943'te Naziler Macaristan'ı işgal etti.

Vizel Elie

Eli'nin memleketi Siget'te, söylentiler vardı.Varşova gettosundaki Yahudilerin ayaklanması. Çok az kalmış ve sabırlı olmalıydı. Bu, Vizel Eli'nin yazdığı gibi - "Ormanın Geçidi" kitapları ve "Gece" adlı kitabı hayatının bu dönemi hakkında çok şey anlatıyor.

Fakat 1944'te Naziler yerine getirmeye başladı.onun korkunç tasarımı. Sadece 1944'te Macaristan'da 800 binden fazla Yahudi öldürüldü. Kalanlar Polonya'daki bir toplama kampı olan Auschwitz'e sürüldü. Kampa vardıklarında, o ve babası annelerinden ve üç kız kardeşinden ayrıldı.

Annesi Sarah ve küçük kız kardeşi Ciporahapsetme hayatta kalmadı. Wiesel Eli ve babası Monovitz'in çalışma kampına gönderildi. Sekiz ay hapis cezasına çarptırılan Vizel, bir sektörden diğerine sonsuz bir şekilde nakledilmelerine rağmen babasına yakın kalmayı başardı.

Ölüm yürüyüşü

1944 kışında Auschwitz tahliye edildi, çünküSovyet birlikleri ilerliyordu. Mahkumlar Almanya'daki bir toplama kampı olan Buchenwald'a doğru sürüldü. Birçok insan, açlıktan ve soğuktan, gardiyanların tükenmesinden ve acımasızlığından öldü. Kamp 11 Nisan 1945'te serbest bırakıldı. Eli'nin babası, bir hafta boyunca kampın kurtuluşuna kadar, tükenme ve dayak yaşamadan yaşayamadı. O anda, Vizel'in inançları titriyordu. Ama yenilenmiş bir güçle sonradan ona döndü.

vizel el biyografisi

Özgürlüğün üçüncü gününde, Wiesel Eli aldıEn şiddetli zehirlenme, iki hafta boyunca hayat ve ölüm arasında hastanedeydi. Ayağa kalktığında, kendine bakmak ve aynaya gitmek istedi. Wiesel'in yazdığı gibi, yüzünü kampa girdiğinden beri görmedi. Aynanın derinliklerinden ölü adam ona baktı. Daha sonra Eli, kız kardeşlerini Hilda ve Beatrice'i Paris'teki barınaklardan birinde buldu.

Erken meslek

1948'de Sorbonne'a girdi - ParisÜniversite. Psikoloji, felsefe ve edebiyat okudu. Üniversiteden mezun olduktan sonra gazeteci olarak çalıştı ve kısa bir süre sonra bir yıl geçirdiği Hindistan'a gitti. 1955'te Amerika Birleşik Devletleri'ne taşındı ve 1963'te vatandaşlık aldı.

Edebiyat kariyeri Wiesel Yidiş'te başladı,daha sonra İbranice'de yayınlandı. Sonra Fransızca ve son yıllarda - İngilizce yazdı. "Ve dünya sessizdi" - 1956 yılında Yidiş'te Arjantin'de Elie Wiesel tarafından yayınlanan ilk kitap. 2 yıl sonra Fransızcaya çevrildi ve "Gece" başlığı altında yayınlandı.

Sessizlik Yahudileri

Kitap dünya ününü getirdi. Dünya onu duydu. Duymamak imkansızdı. Kitapları Nazilerin dehşetini kınayan Wiesel Elie, kayıtsız ve sessiz olanların yaşaması için Holokost'un anısını korudu. Dünya toplumunu Sovyet Yahudilerine yardım etmeye başlamadan önce, Demir Perde'nin arkasındaki kaderlerini rahatlatmaya başladı.

1965 yılında, Wiesel Sovyetler Birliği'ne geldi,Yahudi halkının rahatsızlığını şahsen görmek dileğiyle. Toplulukların temsilcileriyle buluşur. Eli Wiesel'in Birlik'te duyduğu ve gördüğü izlenimi altında, "Sessizlik Yahudileri" kitabı yazılmıştır. Sovyet Yahudilerinin hayatı hakkında heyecan verici bir kitap. Kitabın başlığı çift anlamlıdır.

el vizel yazarın kitapları

Çalışmayı okumaya başlamak, kitabın hakkında olduğunu düşünüyorsun.Kaderi hakkında sessiz olan insanlar. Fakat okuma sonunda, bu kelimelerin öncelikle serbest ülkelerde yaşayan Yahudilere, diğerlerinin acıları karşısında pasifliğe ve huzursuzluğuna yöneldiğini anlıyorsunuz. Wiesel sessiz değil - konferanslar veriyor, makaleler yazıyor, Sovyetler Birliği'nin politikasını protesto etmek için uluslararası örgütlere çağrıda bulunuyor.

Wiesel'in Yaratıcılığı

50'lerin sonunda, Eli edebi oldufaaliyet. Elie Wiesel tarafından yazılan eserlerin önemli bir kısmı Yahudi halkının korkunç ve unutulmaz Holocaust'una ithaf edilmiştir. romanlarında, onların sorunlarını ve münhasıran Yahudi kaderi kahramanları.

Kabala'nın prizmasıyla hayatı algılar veTalmud. Yahudilerin Naziler tarafından yok edilmesi, onların vahşetlerinin anlamsızlığı hakkında, bu olayları dini bir bakış açısından kavramanın imkansızlığı hakkında birçok kitap yazılmıştır. Mesajlarında şiddetin kabul edilemezliği ve insan haklarının ihmali, ayrımcılık ve kayıtsızlıktan bahsediyor.

Derslerinin ve makalelerinin çoğu mültecilere ayrılmıştır.inançsız insanlar, isim ve vatan. Varoluşun sınırında olan insanlar. Göçmen ve mültecilerin işlerine Elie Wiesel'in büyük bir katkısı tanıtıldı. Kamu ve siyasal örgütler bu insanların sorunlarına dikkat ederler. Wiesel, insan katılımı ve güveni için daha iyi bir kader için umutsuz umut veriyor.

el vizel 2

Elie Wiesel. Yazarın kitapları

 • Gece, 1958.
 • Ormanın Kapısı, 1966.
 • "Şafak Vakti", 1960 yıl.
 • Gün, 1961.
 • "Sessizlik Yahudileri", 1966.
 • "Kudüs Dilenci", 1968.
 • "Hasidik eğlence", 1971.
 • "Kolviyak'ta Yemin", 1973.
 • "Zalman veya İlahi Madness", 1968.
 • Beşinci Oğul, 1983.
 • "Uzakta alacakaranlıkta", 1987.

el vizelle

Sosyal etkinlikler

Yahudi çalışmaları profesörü olarak Wiesel Eli, öğrettiGeorgetown, Boston ve Yale üniversitelerinde. Dünyada çok gezdi ve konferans verdi, konferanslarda konuştu. Kamu faaliyetlerinde aktifti.

 • 1980-1986 - Los Angeles Holokost Müzesi Başkanı.
 • 1985 - ABD Kongresi'nin madalyasını aldı.
 • 1986 - Nobel Ödülü sahibi.
 • 2006 - Honorary Knight unvanını aldı.

New York'ta 2 Temmuz 2016'da Elie Wiesel öldü -tüm yaşamını insan hakları mücadelesine adayan bir hümanist ve aydınlatıcı. Bütün insanlığa özgürlüğün değerini aktarmaya çalıştı. Haklarını savunabilme bilgisi veya yeteneği olmayanların kanunsuzluğuna karşı savundu.

Elie Wiesel tarafından dünyaya açılan bir felaket 2019

Elie Wiesel tarafından dünyaya açılan bir felaket 2019

Related news

 • Fantezi Kıyafetleri Günlük Giymek İçin Stil İpuçları
 • Gitme Kal Diyemedim: David Letterman
 • Karnabahar çift kazanda
 • Pekmezin Can Dostu, Gribin Düşmanı Tahin ile En Pratiğinden 13 Leziz Tarif
 • Tığ İşi Kurdela Yapılışı Türkçe Anlatımlı Videolu

 • Elie Wiesel tarafından dünyaya açılan bir felaket 100

  Elie Wiesel tarafından dünyaya açılan bir felaket


  Elie Wiesel tarafından dünyaya açılan bir felaket 15

  Elie Wiesel tarafından dünyaya açılan bir felaket 70

  Elie Wiesel tarafından dünyaya açılan bir felaket 70

  Elie Wiesel tarafından dünyaya açılan bir felaket 76

  Elie Wiesel tarafından dünyaya açılan bir felaket 52

  Elie Wiesel tarafından dünyaya açılan bir felaket 51

  Elie Wiesel tarafından dünyaya açılan bir felaket 54

  Elie Wiesel tarafından dünyaya açılan bir felaket 96

  Elie Wiesel tarafından dünyaya açılan bir felaket 69

  Elie Wiesel tarafından dünyaya açılan bir felaket 75

  Elie Wiesel tarafından dünyaya açılan bir felaket 65