El Terlemesi 2019

El Terlemesi 2019 El Terlemesi

El Terlemesi

-- Sponsorlu Bağlantılar --
El terlemesi, kişileri günlük hayatta çok rahatsız eden bir durumdur. Önemli görüşmelerde, toplantılarda, özel buluşmalarda, toplu taşıma araçlarında kendini sıkça gösteren bir rahatsızlıktır. Nedenleri psikolojik ya da fizyolojik olabilir. Bunun öğrenmenin en iyi yolu tedavi yoluna gitmektir. İnsan vücudunda bulunan ter bezlerinin yarısı avuç içinde bulunur kalan yarısı ise vücuda yayılmıştır. Yani en çok ter bezi avuç içinde bulunur aslında bundan dolayı terlemesi doğaldır. Terlemeye neden olacak stres, kaygı, heyecan gibi durumlarda ilk olarak eller terlemeye başlar. Genel olarak psikolojik nedenlerle oluştuğu için beraberinde yanaklarda kızarma ve kalbin hızlı atması gibi belirtiler de görülebilir. El terlemesinin sağlık açısından bir zararı yoktur ancak kişinin sosyal hayatına olumsuz etki eder. Ellerin ve parmakların kaygan hale gelmesi nedeniyle el terlemesine olan kişiler; arkadaşlarıyla dans edemezler, kapı tokmaklarını ve kollarını kullanamayabilirler, çalışırken ellerin kayması sebebiyle klavye ve kalem kullanmakta zorluk çekerler, tedirginlik nedeniyle iş görüşmelerinde sorun yaşayabilirler. Tedavilerin yanı sıra bu kişiler yanlarında sürekli mendil taşıyarak sorunun önüne geçmeye çalışırlar ama bu diğer insanlar tarafından fark edilebilir ve sorunlara neden olabilir.

El Terlemesinin Nedenleri

Psikolojik nedenler: Kaygı, heyecan, stres, aşırı sevinç gibi duygusal durumlar el terlemesini tetikler.
Kilo problemi:Kilolu kişiler, zayıf kişilere göre daha çok terlerler. En çok ter bezi avuçlarda bulunduğu için de bu terleme el bölgesinde görülür.
Proteinli ağırlıklı diyetler: Yüksek oranda protein almak vücuttan toksik maddeleri atacağından; toksik maddelerin atılması da terleme yoluyla olacağından, protein diyetleri el terlemesini tetikler.
Genetik nedenler: Ailesinde daha öncesinde el terlemesi sorunu yaşayan kişilerin bu sorunla karşılaşma olasılığı daha yüksektir.
B12 vitamini eksikliği:Vitamin eksiklikleri vücutta çeşitli etkiler yaratabilir. El terlemesine de B12 vitamini eksikliği neden olur.
El Terlemesinin Tedavi Yöntemleri

Losyonlar: İlk olarak terlemeyi önleyici kimyasal losyonlar kullanılabilir böylece herhangi bir tıbbi müdahaleye gerek kalmayabilir. Kremler, ter bezlerinin tıkanmasını sağlar ve terin dışarı çıkışını engeller. Her gün uygulanması gereklidir. Bu sebeple bıktırıcı ve yıpratıcı bir tedavi yöntemidir.
İyontoforez tedavisi: Bu tedavi geçici bir tedavi yöntemidir. Bir hafta içinde 2-3 kez uygulanabilir. Tedavinin seans süresi 25 dakika civarındadır. Seans süresince ellere elektrik verilir ve verilen bu elektrik ter bezlerinde şok etkisi yaratır. Botoksa göre daha kısa süren bir terlememe süreci görülür. Bir iki gün kadar geçtikten sonra tekrar edilmelidir.
Botoks tedavisi: Ellerin tamamında botoks uygulaması yapılabilir ama diğer yöntemlere oranla tercih edilmeyen ve önerilmeyen bir yöntemdir. Ter bezlerini geçici olarak felç eder ve terlemeyi bir süreliğine engeller. Avuç bölgesinde 25 civarında noktaya botoks uygulaması yapılır. Botoks tedavisi geçici olduğu için 3 ayda bir tekrar edilmelidir ama pahalı bir tedavi olduğu için pek tercih edilemez.
Klipsli Ets ameliyatı: Bu ameliyat, terleme bezleri üzerinde uygulanan bir ameliyattır. Tüm tedavi yöntemlerini uygulamanıza rağmen artarak devam eden bir el terlemeniz varsa kalıcı çözüm olarak klipsli ets ameliyatı tercih edilebilir.
Psikolojik tedavi:El terlemesinin en genel nedenleri psikolojiktir. Eğer bu durum psikolojik açıdan tedavi edilirse; sorun ortadan kalkabilir ve tıbbi tedavilere gerek kalmayabilir. Bir psikoloji uzmanından yardım alarak başlayabilirsiniz.
Tedaviye başlamadan önce bilinmelidir ki her tedavide olduğu gibi el terlemesi tedavisinde de kesin çözümler elde edilemeyebilir. Bu durum kişiden kişiye farklılık gösterebilir.
El Terlemesi 2019

El Terlemesi 2019

Related news

 • Salaş Hırka Modelleri ve Kombinleri
 • Bilgisayar Oyunları Çocukları Nasıl Etkiler
 • Sık Yapılan Moda Hataları
 • Ezme Karnabahar Salatası Tarifi
 • Yağ Yakan 6 Kış Gıdaları

 • El Terlemesi

  El Terlemesi

  El Terlemesi

  El Terlemesi

  El Terlemesi

  El Terlemesi

  El Terlemesi

  El Terlemesi

  El Terlemesi

  El Terlemesi

  El Terlemesi

  El Terlemesi

  El Terlemesi

  El Terlemesi

  El Terlemesi

  El Terlemesi

  El Terlemesi

  El Terlemesi

  El Terlemesi

  El Terlemesi

  El Terlemesi