Ejderha Gözü - lezzetli ve kullanışlı exotica 2019

Ejderha Gözü - lezzetli ve kullanışlı exotica 2019
23.08.2019

Ejderha Gözü - lezzetli ve kullanışlı exotica 37

"Ejderha Gözü" - lezzetli ve kullanışlı exotica

Lychee çok lezzetli egzotik bir meyvedirÇin erik olarak da adlandırılan Çin'den. Başka bir takma ad - "ejderhanın gözü" - meyve belirli bir formdan dolayı kazanmıştır. Meyvesi ikiye böldükten sonra, ortadaki siyah kemikli beyaz bir eti göreceksiniz, ki bu ejderhanın gözüne çok benziyor.

Bitkinin açıklaması

ejderhanın gözü

Bu dökmeyen bitki tropik bölgelerde yetişir veastropika. Yaprak plakaları dar ve hafif dalgalı kenarlarla uzar. Çiçekler küçük, salkımlarda toplanır. Her bir salkımda, genellikle 3-15 tane meyvelerde küçük bir demet meyve toplanır. Doğada, yüzlerce çeşit litchi vardır. En değerli, yanlışlıkla çekirdeksiz olarak adlandırılan küçük tohum çeşitleridir. Meyvenin normal gelişimi için "ejderhanın gözü" tozlaşmalıdır. Genel olarak kabul edilen bir görüş, kesinlikle çekirdeksiz bir çeşit lustayı çıkarmanın imkânsız olduğu görüşündedir.

Ağaçlar kayda değer bir yüksekliğe ulaşabilir -Yirmi metrenin üzerinde, çok yavaş büyümelerine rağmen. Her bir ağacın verimi, büyüme dönemiyle bağlantılı olarak yaşamın ilk yirmi yılı boyunca artar. Meyve taşıyan bitki, çeşitliliğe ve kökenine bağlı olarak dördüncü ile onuncu yıl arasında başlar.

ejderhanın göz meyvesi

Meyveleri olgunlaştırdığında, kök kısmı ile birlikte doğruca ağaçtan kesilirler. Bu hasat yöntemi, ağacı mümkün olduğu kadar ayırır ve bir sonraki mevsimde aktif olarak meyve taşımasını engellemez.

"Ejderhanın Gözü" ve kullanışlı özellikleri

ejderha gözü meyve

Hindular uzun zamandır bu meyveyi en güçlü olarak gördülerAfrodizyak. “Bir dut - üç meşale” yazan bir deyiş bile vardır (meşale zaman bağlamında kullanılır - bir meşale yaklaşık yarım saat eşittir).

Meyve "ejderhanın gözü" sıvının% 80'ini içerir,Magnezyum, kalsiyum, potasyum gibi vitaminler ve eser elementler bakımından zengindir. Çeşitliliğe bağlı olarak, lychee yüzde 6 ila 18 oranında şeker içerir. Ayrıca bu meyvede kan damarlarını genişleten, kan dolaşımını artıran bir çok nikotinik asit bulunur. Gerçekte, lychee dünyada içeriği bakımından ilk sırayı alır (100 gr için 0,53 mg), bu derecedeki ikincisi elmanın arkasında (0.23 mg), ardından da armut (0.15 mg) olur.

Ejderhanın gözünü denedin mi?

Evde, lychee çok popüler - bunun dışındaGeleneksel Çin şarabı, meyve suları, gazlı içecekler ve aynı zamanda bir kutuda tüketin. Bazen bakmakta olan Çin büyükannesi, torunlarını "ejderha gözü" meyveleriyle dolu börekleri dökmeden önce beslerler. Buna ek olarak, bu meyve balık yemekleri ile mükemmel bir şekilde kombine edilir ve et için sosların hazırlanmasında kullanılır.

 • Nasıl seçilir? Meyvesi kırmızı yapmaya çalışın - olgunlaşan lychees bir bordo renk tonu ve olgunlaşmamış - sarı.
 • Nasıl depolanır? Oda sıcaklığında üç günden fazla değil. Ama eğer meyve, temizlendikten sonra, dondurucuya konduğunda, iki aydan fazla saklanabilir.
 • Nasıl pişirilir? Tabii ki, bu meyveyi yapmak için birçok yol var, ama taze yemek için en iyisi. "Ejderhanın gözü" bir çok pektin içerir, bu yüzden ondan jöle yapabilirsin. Meyvenin yararlı özelliklerinin maksimum miktarını muhafaza etmesini istiyorsanız, bunu 60 santigrat dereceden fazla ısıtmayın.
Ejderha Gözü - lezzetli ve kullanışlı exotica 2019

Ejderha Gözü - lezzetli ve kullanışlı exotica 2019

Related news

 • Evrensel arazi aracı GAZ-34039 - tırtıl traktör
 • Bebeğinizin cinsiyetini 10. haftasında öğrenin
 • Edinilen reçete
 • İran, Polisario Cephesini silahlandırdığı suçlamasını reddetti
 • Fıstık Ezmeli Damla Çikolatalı Kurabiye

 • Ejderha Gözü - lezzetli ve kullanışlı exotica 30

  Ejderha Gözü - lezzetli ve kullanışlı exotica


  Ejderha Gözü - lezzetli ve kullanışlı exotica 71

  Ejderha Gözü - lezzetli ve kullanışlı exotica 47

  Ejderha Gözü - lezzetli ve kullanışlı exotica 85

  Ejderha Gözü - lezzetli ve kullanışlı exotica 72

  Ejderha Gözü - lezzetli ve kullanışlı exotica 19

  Ejderha Gözü - lezzetli ve kullanışlı exotica 80

  Ejderha Gözü - lezzetli ve kullanışlı exotica 98

  Ejderha Gözü - lezzetli ve kullanışlı exotica 22

  Ejderha Gözü - lezzetli ve kullanışlı exotica 100

  Ejderha Gözü - lezzetli ve kullanışlı exotica 70

  Ejderha Gözü - lezzetli ve kullanışlı exotica 11

  Ejderha Gözü - lezzetli ve kullanışlı exotica 18

  Ejderha Gözü - lezzetli ve kullanışlı exotica 30

  Ejderha Gözü - lezzetli ve kullanışlı exotica 40