Dokunmatik ekran nedir 2019

Dokunmatik ekran nedir 2019 Dokunmatik ekran nedir

Dokunmatik ekran nedir?

Mobil iletişim cihazlarının alanı gelişiyorbenzeri görülmemiş hız. Yeni olanlar ortaya çıktıkça "monoblok, sürgü ve kapaklı" terimlerine alışmak için zamanımız yok. Örneğin, kullanıcıların isteklerine bakılmaksızın, üreticiler donanım düğmelerini reddederek her şeyi zorla ekranlara aktarırlar. Şimdi, butonlarla karşılaştırıldığında, sensörler ile karşılaştırıldığında, seçim ihmal edilebilir. İyi ya da kötü - zaman anlatacak, ama, kesinlikle, bir dokunmatik ekranın ne olduğunu bilmek, herkes gerekir.

Bu olağandışı terim ikiİngilizce kelimeler - "Dokunma" ve "Ekran", sözlü çeviri içinde "dokunmatik ekrana duyarlı" olarak okunabilir. "Dokunmatik ekran: ne olduğu" sorusunu soran herkes, her zaman bu teknolojinin uygulama alanını temsil etmez. Şehirlerde yaşayan dokunmatik ekranlı cihazlar günde birkaç kez görülebilir: ödemeleri kabul etmek için banka kutuları, referans terminalleri, cep telefonları, vb. Ekranın belirli bölümlerini tıkladığınızda, başlatılan programın algoritmalarına göre, dokunma kaydedilir ve işlenir. Artık internette dokunmatik ekranın ne olduğu hakkında pek çok bilgi var. Aslında, bu tür ekranların çalışma prensibi oldukça basittir ve hatta elektrik mühendisliğinden uzak bir kişi bunu anlayabilmektedir. Ancak, terim aynı olmasına rağmen, üretimde kullanılan teknoloji dokunmatik ekranın türünü belirler.

Elbette, bir seçim yapmış olan herkesModern bir telefon, dokunmatik ekranın çeşitli özelliklerine dikkat edildi - dirençli veya kapasitif. "Dokunmatik ekran nedir" sorusunu anlayan herkes, aralarındaki farkı anladığı için en iyi modeli kolayca seçer.

Herhangi bir dokunmatik ekranın temeli matristir.Sıvı kristaller (aslında monitörde bulunan daha küçük bir kopya). Arka tarafında ışık yayan ışıklandırma diyotları ve ön yüzünde tıklamaları (dirençli teknoloji) ve dokunma (kapasitif çeşitlilik) sağlayan katmanlar vardır.

Dokunmatik ekranın ne olduğunu öğrenen bir kişiŞüphesiz, cihazların yarısından fazlasının dirençli dokunmatik ekranlar kullandığını biliyor. Bu tasarım ve ucuzluğunun göreceli sadeliğinden kaynaklanmaktadır. Piyasayı dolduran Çinli "akıllı telefonların" çoğu, dirençli teknoloji kullanılarak yapıldı. Ayrıca, en az değil, ekranların bu sürümü ilk ortaya çıktı.

Direnç tipi sensör ikiSıvı kristal ekranın üstünde bulunan ince bir iletken malzeme ızgarası olan şeffaf plastik plakalar. Aralarında bir dielektrik tabaka (ayrıca şeffaf). Matris üzerindeki görüntü iyi görüntülendiğinden, programlar grafiksel etkileşimli bir arayüz gösterir. Kullanıcı, programın talebine cevap olarak, arayüzün belirli bir noktasını (örneğin, gösterilen buton) tıklar. Sonuç olarak, plastik dielektrik uzaklaşır ve plastik plakalar dokunur. Birinin elektroduna beslenen akım diğerinin ızgarasına düşer. Kayıt kontrolörü, akımın görünümünü yakalar ve ızgaraya uygun olarak, depresyon noktasını belirler. Koordinatları çalışan programa aktarılır ve gömülü algoritmalara uygun olarak işlenir.

sonuçlar:

 • Basit dokunuş yeterli değildir, sadece basmanız yeterlidir;
 • İzolasyon tabakasının kütlesinin zaman içinde yeniden dağılımı nedeniyle, ekranın kalibrasyonu gereklidir;
 • Ekranın her bölümünün tıklanma sayısı sınırlıdır (3 ila 35 milyon).

Kapasitif ekranlar başka şekilde yapılandırılmıştır. İçlerinde, elektrotlar köşelere bağlandığında, ekranın üst yüzeyine şeffaf bir akım ileten kaplama uygulanır. Bir kişi (büyük kapasite) dokunduğunda, böyle bir tabakaya vücutta bir akım sızıntısı meydana gelir. Dokunma noktasının koordinatları hesaplanır ve işlenir. Bu teknoloji ile oluşturulan dokunmatik ekranlar, 200 milyondan fazla dokunuşa dayanır.

Dokunmatik ekran nedir 2019

Dokunmatik ekran nedir 2019

Related news

 • Promoter nedir
 • Köpek köpeği için takma ad: hangisi seçilecek
 • Mekik Oyası Kelebek Modeli Açıklamalı Yapımı Anlatımlı Türkçe Videolu
 • Yekaterinburgdaki European Dental Center: açıklama, adres, incelemeler
 • M500 çimento: tipleri ve kapsamı

 • Dokunmatik ekran nedir

  Dokunmatik ekran nedir


  Dokunmatik ekran nedir

  Dokunmatik ekran nedir

  Dokunmatik ekran nedir

  Dokunmatik ekran nedir

  Dokunmatik ekran nedir

  Dokunmatik ekran nedir

  Dokunmatik ekran nedir

  Dokunmatik ekran nedir

  Dokunmatik ekran nedir

  Dokunmatik ekran nedir

  Dokunmatik ekran nedir

  Dokunmatik ekran nedir

  Dokunmatik ekran nedir

  Dokunmatik ekran nedir

  Dokunmatik ekran nedir

  Dokunmatik ekran nedir

  Dokunmatik ekran nedir