Doktorların gelişinden önce anafilaktik şokta acil bakım için algoritma 2019

Doktorların gelişinden önce anafilaktik şokta acil bakım için algoritma 2019
19.08.2019

Doktorların gelişinden önce anafilaktik şokta acil bakım için algoritma 39

Doktorların gelişinden önce anafilaktik şokta acil bakım için algoritma

Herkes nasıl yardım edeceğini bilmeliÇoğu durumda algoritması tekrarlayan anafilaktik şokla. Anafilaksi alerjik reaksiyonun en şiddetli tezahürüdür. Hızla ortaya çıkan, kan dolaşımının akut bozulmasına yol açar. Keskin kan basıncı düşer. Kalbin çalışması ezildi, solunum fonksiyonu bozuldu. Hayati organlara oksijen kaynağı eksikliği var. Her şeyden önce, beyin ve kalp. Mağdurun böyle bir durumu acil olarak adlandırılır, yani hayatı tehdit eder.

anafilaktik şok için acil tedavi algoritması

Bu nedenle, herkesin bilmesi gereken algoritmanın anafilaktik şoka yardımcı olması hemen yapılmalıdır!

Anafilaktik şok nedeni

Anafilaksi neredeyse anında ortaya çıkar.Kurbanın zaten hoşgörüsüz olduğu bir madde ile temastan sonra. Başka bir deyişle, bu ya da benzer yapı ile zaten temas halindeydi. Ve bu kişinin bağışıklık sistemi onu tanıyabilir.

Genellikle görgü tanığı doğrudan anı görüyoralerjeni olan bir kişinin teması. Reaksiyona öncülük eden çağrıya gelen doktorları açıkça belirtebilirler. Böylece, anafilaktik şok ile yardım vermek en etkilidir. Bu, mağdurun yaşamını ve sağlığını korumaya yardımcı olacaktır.

Herhangi bir sınıftan sağlık çalışanı çalışıyoranafilaktik şok için acil bakım sağlama algoritması zorunludur. Uzmanlıklarından (terapist, cerrah, dişçi vb.) Ve mezun oldukları tıp fakültesinden (kolej, kolej vb.) Bağımsız olarak bilmelidirler.

Fakat kurbanın olması gereken bir durumdayardım, kesinlikle herkes olabilir. Bir genç veya bir okul çocuğu bile. Kritik bir durumda kaybolmamak için, anaflaksi, şok belirtileri ve net bir eylem sırasına neden olabilecek nedenlerin bilinmesi gereklidir. Akut bakımdan anafilaktik şokun ortadan kaldırıldığını göz önünde bulundurun, algoritması kesinlikle gözetilmelidir.

Anafilaksi yaratabilecek maddeler-alerjenler

Vücuda giren maddelerAnafilaktik şokun olası gelişimi, şartlı olarak dört büyük gruba ayrılmıştır. Bunlar arasında ilaçlar, yiyecek, zehirli ısırgan böcekleri, ev kimyasalları ve hijyen ürünleri bulunur.

 • İlaçlar, yollarından bağımsız olarakUygulama (tabletler, enjeksiyonlar, inhalasyonlar, vb.), anafilaksiye kadar belirgin bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Bunlar arasında ilk sırada antibakteriyel ilaçlar, non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar, vitaminler ve başkaları sayılabilir. Burada diyet takviyeleri içerebilir.

anafilaktik şok acil yardım algoritması

 • En sık neden olan gıda ürünlerianafilaktik şok, balık ve diğer deniz ürünleri (sebze dahil), fındık, mantar, meyve vardır. Prensip olarak, bir hayvansal veya bitkisel protein içeren herhangi bir yiyeceğe alerjik bir reaksiyon olabilir.
 • Vücuttaki böcekleri ısırdığınızda da düşmekprotein doğanın maddeleri - zehirler. Bazılarının çok yüksek toksisitesi vardır, bu da hemen bir alerjik reaksiyonla birlikte diğer sistemlerde (sinir, solunum, kas) olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Bu, mağdurun durumunu daha da kötüleştirebilir. Daha sonra anafilaktik şok için tıbbi bakım, antidotların toksinlere sokulması ile birlikte yapılmalıdır.
 • Bizi çevreleyen ev kimyasalları ve hijyen araçlarıdaha az tehlikeli değildir. Birçok deterjan, temizlik ve diğer yardımcı kompozisyonlar biyolojik veya yüzey aktif maddeleri (BAS'lar ve sürfaktanlar) içerir. Şoklara neden olabilirler. Hijyen araçları (ev veya tıbbi eldivenler), yanı sıra kontrasepsiyon (prezervatifler, vajinal diyaframlar) de anafilaksi oluşturabilen lateks içerir. Dahası, ikincisi dolaylı olarak, bir ortaktan.

anafilaktik şok kliniği acil bakım

Mağdurun saldırının başlamasından önce bu fonlardan biriyle temas halinde olduğunu bildirirseniz, anafilaktik şoka yardımcı olur ve algoritması çok daha etkili olacaktır.

Anafilaktik şok gelişme hızı

Anafilaktik şok çok sinsi bir durumdur. İşaretleri birkaç saniye ya da dakika içinde ve alerjenle temas ettikten birkaç saat sonra ortaya çıkabilir. Doğrudan, anaflaksiye neden olan maddenin doğasına, vücuda girme biçimine ve bu maddeye duyarlı olan insan bağışıklık sisteminin duyarlılaşma seviyesine bağlıdır.

Anafilaktik şok çocuklar için acildirÖnemli bir faktör sayısıalerjen gövdesinde ve bağışıklık sisteminin reaktivitesinde. Gelişen bir yanıtla, bu iki faktör, şiddetli anafilaktik şokun ne olacağını belirler.

Işık formu

Baş dönmesi, histe kendini gösterir.ısı, zayıflık Kulaklarında bir uğultu olabilir. Bilinçten etkilenmiş, ama şaşırmış olabilir. Korku duygusu ile sorunlu olabilir. Kan basıncını ölçerken, rakamlar belirli bir kişi için normal "çalışma" değerlerinden biraz daha düşüktür.

Ortalama derece

Daha şiddetli semptomlarla karakterizedir. Aynı zamanda karışıklık belirlenir. Mağdur geciktirildi, şaşırttı. Fakat iletişim kurduğunuzda, oldukça anlaşılır yanıt verme yeteneğini korur. Kan basıncı seviyesi "işçi" den üçte bir oranında azalır.

Ağır akım

Anafilaktik şokun bu formu ile, bilincikurban kayboldu. Ter ile kaplı deri soluk, üst dudağın üzerinde siyanoz (siyanoz) ile belirlenir. Tonometrenin göstergesi ya minimumdur ya da hiç yoktur. Çarpıntı sessiz, yavaş. Nefes almak zordur.Anafilaktik şok için ilk yardım

Kurbanın yakınında bulunanlar bu belirtileri biliyorsa, tam olarak anafilaktik şok için ilk yardım sağlanabilir. Ve bu bir kişinin hayatını kurtaracak ve sağlığını koruyacaktır.

Anafilaksinin atipik seyri

Tüm anafilaksi vakalarının yaklaşık üçte biri"hayali esenlik" aşamasından geçer. Bu, hafif veya orta dereceli bir reaksiyondan sonra genel durumdaki önemli bir gelişme ile kendini gösterir. Uygun tedavi olmadığında, birkaç saat ve bir güne kadar, keskin bir bozulma olabilir. Bu çok üzücü sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle, sadece anafilaktik şok için acil yardım oluşturmanın bütün algoritmasını açıkça gerçekleştirmiş olmakla, bu seçeneği atlamaktan korkmak mümkün değildir.

Eylem sırası

Mağdur bilinçli ve bir şey yediyse veyaiçti, kusmayı uyarabilirsin. Saldırı, ev kimyasallarının etkilerine tepki olarak ortaya çıktıysa, kurbanı binadan çıkarmalı ve temiz hava akışını sağlamalısınız. Eğer bir böceği ısırırsanız, stinger cildin içinde kalırsa, onu çıkarmaya çalışmayın - bir kapsülün içinde zehirle ezilme riski vardır.

Yaralanma alanının üstünde bir turnike uygulayarak bir uzvuna daha iyi uygulanır ve yere soğuk uygulanır. Soğuk da vücudun diğer kısımlarına ısırırken kullanılabilir.anafilaktik şok için tıbbi bakım

Anafilaktik şok. Kliniği. Ilk yardım

Peki, bilmen gereken ne var? Yukarıda listelenen kişide anafilaktik şoktan şüpheleniliyorsa, algoritması net bir eylem sırası ile temsil edilen ilk yardım, alerjen eyleminin derhal ortadan kaldırılmasıyla başlar.

Ardından, "ambulans" numarasını tuşlayın. Sabit cihazlar için, ilk yardım servisinin numarası hala geçerlidir - 03. Bir cep telefonundan arama yapıldığında, telekom operatörüne bağlı olarak numara değişebilir. Acil servis numaralarını şebekenin yardım masasında belirtmeniz ve bunları telefonun belleğine "kısayol tuşları" olarak eklemeniz önerilir.

Zaten uzun bir zaman ve başarıyla Rusya topraklarında tek bir kurtarma hizmeti için bir merkez var. 112 nolu çağrı numarası, herhangi bir operatörün abonesi tarafından ve bir negatif hesap bakiyesiyle kullanılabilir.

Aşağıdaki eylem, aynı andaBir çağrı, mağdurun durumunun ciddiyetinin bir değerlendirmesi ve bu durumun anafilaktik bir şok olup olmadığının belirlenmesidir. Yanıt olumlu ise, anafilaktik şok için acil bakım için algoritma tarafından öngörüldüğü gibi eylemler devam eder.

Mağdurun bilincini değerlendirmek için -soruları cevaplayın: ne hakkında şikayet edersiniz ve ne oldu (bu durumun sebebi nedir). Hafif ve orta şiddette, kurban genellikle sebebini açıkça isimlendirebilir.

Ayrıca, serbest solunumun ne olduğu tahmin edilmektedir. Üst solunum yolu daha iyi açıklık yaka (kravat gevşetmek) unbutton etkilenen edilmelidir için, atkı vb. D. bilinçsiz ise bazen dilini çıkarın. hava akışına Bu mekanik bariyer, alt çene çekilerek çıkarılır ileri bir el ile köşe kaptı edilebilir.

Acil ve acil servis veya MES operatörlerine ne yardımcı olabilir?

Bir arama yapmak ve tugayı çağırmak "ambulans"yardım eden kişi, sorun ortaya çıkmadan önce artık yalnız hissetmeyecektir. Bu zaten biliyor ve doktorlar, kurtarma için acele ve ambulans servisi veya Acil Durum Bakanlığı sevk memuru. Tugayı beklerken, memur yardımcısının mağdurun durumunu sakinleştirmesi, konsantre etmesi ve tanımlaması için yardımcı olacaktır.

anafilaktik şok algoritması ile yardım Her bir memur çalışma belgelerindebir anımsatıcı olmalı "Anafilaktik şok nasıl tanımlanır? Acil yardım, sağlanması için bir algoritma. " Bunun üzerine, görev dağıtıcı eylemlerin doğruluğunu izleyecek ve durum değişikliklerine yol açacaktır. Aşırı durumlarda, şiddetli bir anafilaktik şok şekliyle, kardiyopulmoner resüsitasyon tekniğini anlatacağım. Yürütülmesinin doğruluğunu kontrol eder.

Anafilaksi bebek özellikleri

Çocuklarda anafilaktik şok, acil bakım,onun oluşturulmasının algoritmasının birtakım farklılıkları vardır. Çocuğun vücudunda, sıvının nispi içeriği daha büyüktür, lif daha kırılgandır, kendi kendini düzenleme mekanizmaları henüz tam olarak olgunlaşmamıştır. Bütün bunlar daha hızlı ödem gelişmesine yol açar.

Ayrıca çocuklar bu durumdan çok korkuyorlar. Bu da, zaten sıkıştırılmış solunum yollarını ve kan damarlarını daraltan kandaki stres hormonlarının konsantrasyonunu arttırır. Buna göre, anafilaktik şoku olan çocuklara yardım etmek, yetişkinlere yardım etmekten farklıdır. Çocuk, kısmi iyileşme, solunum sisteminin normal çalışması için doktorların gelişinden önce güvence altına alınmalıdır.

Şok ve ilk yardımdaki çocuklarda klinik belirtiler

Çocuklarda tanımak genellikle zor değildiranafilaktik şok. Çocuklara ilk yardım da zorluklara neden olmaz. Çocuk cildi incelir, soğuk bir ter görülürse, sık sık zayıf doldurma ve gerginlik hissi hissedilir.

Basitçe açıklanmaktadır. Şok durumunda, kan dolaşımı merkezileştirilir, burada kan daha önemli organlara - beyin, kalp, akciğerler, böbrekler - yeniden dağıtılır. Bu, bir insanı bilinçte tutmak ve bedenin yok olmasını engellemek için tasarlanmış bir tür “yaşam desteği dörtlüsüdür”.

Çocuklar için ilk yardım ilkeleriüç basit kurala indirgenir: doğru koymak, ılık ve sakin. Çocuklar ciddi bir anaflaksi seyri ile karakterize edilmezler, çünkü bilinçli olmalarına rağmen, bunlar biraz engellenir.

Bebeğe bir pozisyon vermek gereklidir.Bacaklar yükseltildi, böylece kan göğsüne ve beynine daha fazla akar. Bu, beyin, kalp ve akciğer damarlarına yeterli kan akışını sağlayacaktır. Bu, neredeyse optimal bir kan akışına katkıda bulunacak ve bu gibi ciddi komplikasyonları, yetersiz oksijen (hipoksi), organların lümenlerinde trombüs oluşumu olan organların dokularına zarar olarak önleyecektir.

Ayrıca sık sık olduğu da belirtilmelidir.anafilaktik şoka eşlik eden kan basıncında keskin bir düşüş. Bu durumda yardım oluşturma algoritması, çevre erişiminin korunmasını öngörür. Bu, ortalama bir dereceden ve daha yüksek oranda anafilaksi gelişmesiyle, periferal venlerin düştüğü ve daha sonra hekimlerin kendi içlerinde infüzyon yapmalarının problemli olduğu anlamına gelir. Omuzun hafif bir gerginlikle örtüşmesi, turnike damarların inmesini engelleyecek ve damlalığı daha kolaylaştıracaktır.anafilaktik şok çocuklara yardım

Çocuk soğuk bir ter ile şokla kaplıdır. Bu büyük bir ısı kaybına yol açar. Kırıntı korunmalı ve onun için rahat bir sıcaklık yaratılmalıdır. Cildin optimum sıcaklığının korunması, kan akışından interstisyel ortama ve geriye normal akışkan akışını sağlayacaktır. Bu da, genel ve yerel şişlikleri azaltır.

Bir çocuğu yalnız bırakamazsın! Korkmuş çocuk zaten stresli ve nefes almakta zorlanıyor ve onun için anlaşılmaz bir durumda, durumu daha da kötüleştirecek.

İşaretlerden en az birinin herhangi bir tezahürü ileHemen bir ambulans çağırın. Hastaneye yatış için mutlak endikasyon bir doktor "hızlı" anafilaktik şok tarafından teşhis edilir. Acil çocuk bakımı, aramaya başladı, yoğun bakım ünitesinde devam ediyor. Bu dinamik gözlem ve yeterli tedavi için gereklidir. Özellikle atipik bir anafilaksi kursu olasılığı dikkate alınır.

Var olduğu akut bir gelişmekte olan durumSadece sağlığa değil, aynı zamanda mağdurun yaşamına da tehdit, çoğu zaman kurban yakın olan insanlar arasında panik neden olur. Bu, anafilaktik şok için acil bakım sağlamak için algoritmada bir başka öğenin kullanılmasını öngörür. Zor durumda olan bir kişinin kurtarılması, sakinleştirilmesi, nefesin yeniden düzenlenmesi ve doğru ve doğru bir şekilde hesaplanması ve hesaplanması gerekir.

Doktorların gelişinden önce anafilaktik şokta acil bakım için algoritma 2019

Doktorların gelişinden önce anafilaktik şokta acil bakım için algoritma 2019

Related news

 • Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz 98.Bölüm izle
 • 1-2 Yaş Selanik Örnekli Kız Çocuk Hırkası Yapılışı
 • Ürünlerdeki dövülmüş ürünler: sanatsal stillerde çeşitlilik ve yansıma
 • Tıraşlı tapınak. Kim gidecek ve kim yapmayacak
 • Kayseri Köftesi

 • Doktorların gelişinden önce anafilaktik şokta acil bakım için algoritma 90

  Doktorların gelişinden önce anafilaktik şokta acil bakım için algoritma


  Doktorların gelişinden önce anafilaktik şokta acil bakım için algoritma 5

  Doktorların gelişinden önce anafilaktik şokta acil bakım için algoritma 18

  Doktorların gelişinden önce anafilaktik şokta acil bakım için algoritma 1

  Doktorların gelişinden önce anafilaktik şokta acil bakım için algoritma 57

  Doktorların gelişinden önce anafilaktik şokta acil bakım için algoritma 50

  Doktorların gelişinden önce anafilaktik şokta acil bakım için algoritma 95

  Doktorların gelişinden önce anafilaktik şokta acil bakım için algoritma 30

  Doktorların gelişinden önce anafilaktik şokta acil bakım için algoritma 84

  Doktorların gelişinden önce anafilaktik şokta acil bakım için algoritma 18

  Doktorların gelişinden önce anafilaktik şokta acil bakım için algoritma 12