Diyetisyen Murat Topoğlu Kinoa İle Zayıflama 2019

Diyetisyen Murat Topoğlu Kinoa İle Zayıflama 2019
Diyetisyen Murat Topoğlu Kinoa İle Zayıflama


Diyetisyen Murat Topoğlu Kinoa İle Zayıflama

Kinoa ile zayıflama,2013 yılının kinoa yılı ilan edilmesi ile bitkinin adının duyulmasının ardından en çok merak edilen konulardan biri haline gelmiştir. Türkiye’de yaygın olmayan bu bitki ünlü diyetisyen Murat Topoğlu tarafından da bire bir olarak önerilmiştir.

İÇERİK ÖZETİ

Kinoa Nedir?

Güney Amerika kökenli bir tahıl olan kinoa son derece yüksek besin değerlerine sahiptir. Bilim adamları tarafından protein oranı en yüksek besin olarak tanımlanan kinoaMurat Topoğlu zayıflamalistelerinde de yerini alarak tanınmaya hızla devam etmiştir.Kinoa ile zayıflamakonusunun gündeme gelmesinin ardından toz formları satılmaya başlamış ve bu formları da uzmanlar tarafında önerilmiştir. Bulgur ve pirinç gibi bir tahıl olmak ile birlikte buğdaya benzer ancak kesinlikle buğday ailesinden gelmemektedir.

Kinoanın Faydaları Nelerdir?

Bilim adamları dünya üzerinde insan vücudu için gerekli olan bütün aminoasitleri içeren kinoa üzerinde araştırmalar yaptıktan sonra bu yararlı bitkiyi astronotların menülerine ekleme kararı almıştır. Bu da kinoanın ne kadar faydalı, yüksek enerji değerli ve sağlık içerikli olduğunun en önemli kanıtlarından biridir.

Kinoa bitkisinin içinde bol miktarda protein, demir ve kalsiyum bulunur. Yoğun lifli yapısı sayesinde sindirimi kolay, yağ oranının sıfıra yakın olması nedeni ile de son derece hafif bir besindir. Günlük enerji ihtiyacının büyük bir kısmını yalnızca kinoa tüketerek karşılayabilirsiniz.  Ayrıca besleyici özelliğinin yanı sıra kinoa, yağ yakıcı bir etkiye de sahiptir. Bu özelliği tok tutma yeteneği ile birleştiğindekinoa ile zayıflamametotlarının son derece olumlu sonuçlar vereceği şüphesizdir.

Kinoanın Zayıflamaya Etkisi Nedir?

Murat Topoğlu zayıflamakonusunda kinoanın etkili olabileceğini katıldığı bir televizyon programında belirtmiştir. Bir bardak suya karıştırılacak toz formunda kinoa ile gün boyunca tokluk hissi yaşayabilirsiniz. İyi bir ara öğün olarak tavsiye edilen kinoa tozuMurat Topoğlu diyetlerinde de yerini almaya başlamıştır.

Kinoa Nasıl Zayıflatır?

Protein oranı oldukça yüksek olan kinoa protein diyetlerinin vazgeçilmez bir tamamlayıcısı olarak zayıflama konusunda başı çeker hale gelmiştir. İçeriğindeki besin miktarı nedeni ile yalnızca haşlanarak salatalara eklenmesi durumunda bile bir öğünü tamamlayabilen bir bitkidir. Bunun yanı sıraMurat Topoğlu zayıflamaile ilgili yaptığı açıklamalar arasında kinoa tozunun günde bir sefer tüketilmesinin kilo vermeye yardımcı olacağını da belirtmiştir.

Kinoanın uzmanlar tarafından bu şekilde tavsiye edilmesi bitkiye olan ilgiyi arttırmış ve Türkiye’de de küçük bir alanda kinoa üretimi yapılmaya başlanmıştır.Kinoa ile zayıflamaMurat Topoğlu ile birlikte birçok uzmanın da listelerine girmeyi başarmıştır.

Murat Topoğlu Neden Kinoayı Öneriyor?

Kinoa her açıdan son derece yararlı bir besindir. Pişirmesi kolay, tadı güzel ve besin değeri de son derece yüksektir. İçeriğindeki protein sayesinde tokluk hissini uzatır ve lifli yapısı kolayca sindirilmesine olanak tanır. Ayrıca bu şekilde önemli yağ yakıcı etkisi de bulunmaktadır. Murat Topoğlu diyet listelerinde aranan birçok özellik kinoada bulunduğundan uzman diyetisyen de bu bitkinin hastaları ve izleyicileri tarafından tüketilmesini önermektedir.

Protein ağırlıklı şok diyetleri ile ön plana çıkanMurat Topoğlu zayıflamakonusunun protein değeri yüksek yiyeceklerden geçtiğini ve karbonhidratlardan ancak bu şekilde uzak durulabileceğini birçok defa ifade etmiş olup diyet listelerine de bunu yansıtmıştır. Bu nedenle bu denli yüksek protein içeriği bulunan, kalsiyum ve demir ile birlikte yüksek miktarda lif içeren kinaoyı da zayıflamak ve sağlıklı beslenmek için önemli bir unsur olarak tavsiye etmiştir.

Murat Topoğlu Kinoanın Nasıl Tüketilmesini Öneriyor?

Faydaları saymak ile bitmeyen ve ünlü diyetisyenMurat Topoğlu zayıflamareçeteleri arasında giren kinoa bitkisinin tüketilmesi de son derece kolaydır.

Murat Topoğlu diyetlerinde belirtildiği üzere kinoanın toz haline getirilmiş formlarını satın alarak günde bir kez bir bardak suya karıştırıp içebilirsiniz. Hiçbir şekilde kötü bir tadı olmayan bu bitkinin içimi de bu nedenle son derecede kolaydır.Murat Topoğlu kinoayı bu nedenler ile önermektedir.

Kinoa Zayıflama Listelerine Nasıl Eklenir?

Toz halinin dışında tahıl olarak tüketilmesi de oldukça olumlu sonuçlar yaratır. Buğday veya pirinç ile hazırlanabilecek her türlü yemeğin kinoa ile de hazırlanması mümkündür.

Tadı baskın veya çirkin değildir. Bu nedenle yalnızca haşlanarak hedik gibi de tüketilebilir. Salatalara eklenebileceği gibi yemeklerin yanına garnitür olarak da koyulabilir.Kinoa ile zayıflamateknikleri sayesinde sofralarınıza da yeni bir soluk getirebilirsiniz.

Kinoanın Diğer Etkileri Nelerdir?

Kinoa zayıflamaya etki etmesinin dışında sağlık konusunda birçok alanda da olumlu sonuçlar yaratan bir besindir. Protein oranı diğer tahıllara kıyas ile iki kat fazla olan bu bitkinin kolesterol oranı da sıfırdır. Ayrıca vücut için gerekli bütün aminoasit bileşenlerini içerdiğinden vücudun birçok sisteminde fayda yaratır. Kinoa lifli bir bitki olduğundan sindirimi kolaydır ve bağırsak faaliyetlerini de oldukça hızlandırır. Bu şekilde toksinlerin ve ödemin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Metabolizma hareketlerini de lifli yapısı ve yağ yakıcı özelliği sayesinde hızlandıran kinoa içerisinde neredeyse hiç yağ barındırmaz. İçeriği kadar kullanımı da kolay olan kinoa demir içeriği sayesinde kansızlığın da giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Murat Topoğlu kinoayı önerirken en çok tok tutma yeteneğinden bahsetmiştir. Glütensiz bir ürün olduğundan çölyak hastaları tarafından da tüketilebilen bu bitkininMurat Topoğlu diyetlerine ekleniş şekli proteinlerin yerine kullanılması veya bizzat Murat Topoğlu’nun belirttiği gibi ara öğünlerde tok kalmak amacı ile sıvı olarak tüketilmesi olabilmektedir.

Kinoa Nereden Alınır?

Esas olarak güney Amerika bölgesinde yetiştirilen kinoa bitkisi ülkemizde de üreticinin dikkatini çekmeye başlamış ve küçük alanlarda yetiştirilmeye başlanmıştır. Üretiminin bu kadar az olması kinoa fiyatlarının diğer tahıllara kıyas ile yüksek olmasına neden olmuştur. Büyük market zincirlerinde bulabileceğiniz gibi kinoayı aktarlara da sorabilirsiniz. Çoğunlukla ithal olarak bulunabilen kinoanın fiyatı ne kadar yüksek olursa olsun besin değerleri ve olumlu etkileri nedeni ile harcanan parayı hak etmektedir. Kinoa üretiminin yaygınlaşması ile fiyatlarında normale dönmesi beklenirken Türkiye’de Murat Topoğlu gibi önemli uzmanlar tarafından öneriliyor ve diyet listelerine ekleniyor olması kinoa bitkisine olan talebi de iyice arttırmıştır.

Kinoanın Toz Formu Kendisi Kadar Sağlıklı Mıdır?

Özellikle kinoanın internette satılan toz formunun bitkinin özelliklerini taşıyıp taşımadığı da merak edilen bir diğer konu. Bu konuya açıklık getiren iseMurat Topoğlu zayıflamareçeteleri olmuştur.Murat Topoğlu kinoayı toz şekilde tüketildiğinde de aynı şekilde etkili bulduğunu açıklamış ve merak konusunun bir parça ortadan kalmasına imkân sağlamıştır. Murat Topoğlu kinoa ile zayıflamanın mümkün olduğunu da yine aynı şekilde belirtmiştir. Kinoayı büyük marketlerden bularak satın alabilir ve yiyecek listelerinize güvenle ekleyebilirsiniz. Ayrıca diyetinizi daha kolay bir biçimde yönetmeyi tercih ediyor iseniz toz haline getirilip tek içimlik paketler haline getirilmiş kinoayı da kolayca edinebilirsiniz. Bu ürünleri satın alırken özelliklerini iyice incelemeyi ve bakanlıklardan onaylı olup olmadıklarını kontrol etmeyi de unutmamalısınız.  Onay almamış ürünlerin sahte olma ihtimaline karşı dikkatli ve tedbirli olmasınız.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Betül Yücel

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

Diyetisyen Murat Topoğlu Kinoa İle Zayıflama 2019

Diyetisyen Murat Topoğlu Kinoa İle Zayıflama 2019

Related news

 • Kan çoğaltma ile Etiketlenen Konular
 • Boyun ağrılarına manuel dokunuş
 • Şifonyer Nerede Kullanılır
 • Havuçlu Pasta Tarifi
 • Güneş Yanığına Ne Yapılır: Güneş Yanığı İçin Doğal Yöntemler

 • Diyetisyen Murat Topoğlu Kinoa İle Zayıflama


  Diyetisyen Murat Topoğlu Kinoa İle Zayıflama


  Diyetisyen Murat Topoğlu Kinoa İle Zayıflama


  Diyetisyen Murat Topoğlu Kinoa İle Zayıflama


  Diyetisyen Murat Topoğlu Kinoa İle Zayıflama


  Diyetisyen Murat Topoğlu Kinoa İle Zayıflama


  Diyetisyen Murat Topoğlu Kinoa İle Zayıflama