Diyalektik kelimeler: örnekler ve anlam. Bir lehçe sözcüğü nedir 2019

Diyalektik kelimeler: örnekler ve anlam. Bir lehçe sözcüğü nedir 2019

Diyalektik kelimeler: örnekler ve anlam. Bir lehçe sözcüğü nedir 10 18.02.2019, 10:39

Diyalektik kelimeler: örnekler ve anlam. Bir lehçe sözcüğü nedir?

Rus dilinin söz dizimi çeşitlidir veçok ilginç. İçinde sadece dar bir halk halkasıyla bilinen çok fazla orijinal kelime var. Sözlükbilimde, kullanımda sınırlı olarak adlandırılırlar ve özel gruplarda izole edilirler. Bunlar profesyonel, eskimiş ve lehçe kelimeleri içerir.

İkincisi en çok kırsal kesimde duyuluyoralanları. Esas olarak canlı konuşulan bir dilde varlar ve genellikle orada bulunan gerçekleri yansıtırlar. Aynı konunun adı için, sakinler eşit olarak farklı seçenekler kullanabilirler: ve yaygın olarak kullanılan "yerel".

lehçe kelimeler örnekleri

Dialect kelimesi - nedir?

"Evin arkasında otlayan çobanlar var." Pek çok insan, bu cümleyi duyduktan sonra, neyin tehlikede olduğunu anlayacaktır. Bu anlaşılabilir bir şey. Rus köyünde Selytkom bazen bir tayı denir.

Diyalektikler aktif olan kelimelerdirbelirli bir yöre sakinleri tarafından kullanılır ve edebi dilin sözcük gruplarına ait değildir. Onların dağılımı birkaç kasaba veya bir bütün bölge ile sınırlı olabilir.

Rusya'da "yerel" kelimesine ilgi arttı18. yüzyıl V. Dal Potebnya, Shakhmatov, Vygotskii vd. Dahil sonra birkaç dilbilimcilerin ve dilbilimciler, beri, bu yönde büyük çabalar yaptık. Çeşitli varyantları ve diyalekt kelimesinin kullanım örneklerini değerlendirdiler. Literatürde, hem iç ve dış sözcük günümüzde bu tür dilsel coğrafya (farklı alanlarda, özellikle kelime), sosyal Diyalektoloji (hesap yaşı, mesleği, sosyal statü taşıyıcıları yerel lehçeler içine alır) gibi kavramları ile kesişir.

Rusça lehçeleri grupları

Rusya'da çeşitli lehçeler var. Lehçeli kelimeleri gruplara ayırmanın temel ilkesi bölgeseldir. Buna uygun olarak, güney ve kuzey lehçeleri ayırt edilir ve bu da birkaç lehçe içerir. Bunlar arasında, modern Rus dilinin oluşumunun temeli haline gelen ve dolayısıyla en çok edebi normlara yakınlaşan Orta Rus lehçeleri vardır.

Her grubun kendi lehçe kelimeleri vardır. İlişkilerinin örnekleri (ortak olanlar dahil): ev - kulübe (kuzey) - kulübe (güney); konuş - yem (kuzey) - gutarit (güney).

lehçe kelimeler kelimelerin örnekleri

Lehçeli kelimelerin oluşumu

Her lehçenin, bir kural olarak, kendiayırt edici özellikler. Ek olarak, fen bilimlerinde, eğitim biçiminde farklı olan diyalektik sözcükleri içeren birkaç gruba ayırmak gelenekseldir (örnekler, norm ile karşılaştırıldığında verilmiştir).

 1. Aslında sözcüksel. (: Ban sistemi bir kez aktive - yani terleme Smolensk bölgesinde) veya mevcut kökünden oluşan ve temel anlamını korur Ya (- - Vecchio, Voronezh alışveriş sapetka örneğin Pskov bölgesinde proteini) edebi dilinde kelimeleri ile hiçbir bağlantısı var.
 2. Sözcüksel ve sözcük oluşturma. Onlar sadece bir eki ile ortak sözcüklerden ayrılırlar: fakir adam - Don belada, konuşkan - Ryazan konuşmasında, vb.
 3. Fonemik. Mevcut edebi normdan fark bir fonemdir (ses): türkiye yerine anduk, pahmurny - i.e. bulutlu.
 4. Osemanticheskie. Ryazan bölgesinde çevik, erişte - - su çiçeği adına Smolensk bölgesinde çalışan: Ortak bir ses, yazı ve formda ancak farklı sözcük anlamıyla kelimeye Tamamen aynı.

Diyalekt kelimelerle hayatı detaylandırma

Birçok bölgenin kendine özgü özellikleri vardır.Gündelik hayat, gümrük, en çok konuşulan kişiler arasındaki ilişkiler. Bu gibi durumlarda yaşamın tüm resmini yeniden yaratmak için diyalekt kelimelerle olabilir. Günlük yaşamın genel yolunda bireysel ayrıntıları vurgulayan kelimelere örnekler:

 • Pskov bölgesinde saman veya saman (ortak ad - baburka) demetleri döşemenin yolları: soya fasulyesi - küçük bir istif, büyük ölçekli otonek;
 • Yaroslavl bölgesindeki kolunun adı: 1 yıla kadar - 1 ile 2 yıl arasında bir enayi - 2 ile 3 yaş arası bir kardelen - bir tutam.

lehçe kelimelerinin örnekleri

Etnografik ya da coğrafi özelliklerin belirlenmesi

Başka bir seçenek, diyalekt kelimelerin (örnekler)ve onların önemi her zaman "dışarıdan gelenlerin" ilgisini çeker) yaşamın yapısını anlamaya yardımcı olur. Böylece, kuzeyde ev ve tüm çiftlik binaları aynı çatı altında dikildi. Dolayısıyla, bir evin farklı bölümlerini belirten "Yerel" kelimeleri çok sayıda: Köprü - gölgelik ve sundurma, yazlık - oturma odası, tavan - çatı katı, dalış - tavan arasında oturma odası, kulübe - bir ahır, Zhirkov - hayvanlar için ahır bir yer.

Meshchersky Krai'de ana ekonomik şubeormancılıktır. Diyalekt kelimelerin oluşturduğu büyük bir isimler grubuyla ilişkilidir. Kelimelerin örnekleri: talaş - talaş, iğneler - iğne, ormandaki yerleri kes - kesilmiş, güdük kütlesine giren bir kişi - bir penis.

eski ve lehçe kelimeler

Kurmacada lehçe kelimelerin kullanımı

Bir eser üzerinde çalışan yazarlarUygun atmosferin yeniden oluşturulması ve karakterlerin görüntülerinin açığa çıkarılması için mevcut tüm araçlar. Bu oyunda önemli bir rol lehçe kelimeler. bunların kullanım örnekleri Puşkin, Turgenyev, Esenin, M. Sholokhov, F. Abramov, V. Rasputin, V. Astafieva, Prishvin ve diğerleri eserlerinde bulunabilir. Çoğunlukla lehçe sözcükleri, çocukluğu köyde geçirilen yazarlar tarafından ele alınmaktadır. Kural olarak, yazarlar kendileri kelimelerin yorumlanmasını ve kullanım yerlerini içeren dipnotlar verirler.

Bir sanat eserinde diyalektizmlerin işlevi farklı olabilir. Ancak her halükarda metnin tekliğini verir ve yazarın fikrini gerçekleştirmeye yardımcı olurlar.

Örneğin, C.Yesenin, Ryazan lehçesi kelimelerinin kırsal yaşamı yeniden canlandırmanın başlıca aracı olduğu bir şairdir. Onların kullanım örnekleri: "eski moda eski shishun" - kadın giyim görünümünü, "fıçı şakası eşiğinde" - hamur için ahşap bir su ısıtıcısı.

lehçe sözcüğü nedir?V. Korolenko bir manzara taslağı oluştururken yerel kelimeler kullanır: "Girişte ..." bakıyorum - gorges. Veya I. Turgenev: "son ... alan (çalıların büyük çalılıkları) ortadan kalkacaktır."

Sözde "köy" yazarlarından biri varedebi bir imaj yaratmanın yolları - diyalekt kelimelerini içeren kahramanın konuşması. Örnekler: V. Astaf'eva, "bir (onlar) ... kara iznahratyat (yağma)" dan "vospod (Rab) sen (yardım) yarar" - V. Rasputin içinde.

Diyalekt kelimelerin anlamları sözlükte bulunabilir: açıklayıcıda bir obl işareti olacaktır. - bölgesel veya arama. - lehçe. En büyük özel kelime Rusça Halk Lehçeleri Sözlüğü'dür.

Diyalektizmin edebi dile girişi

Bazen kelimesi bir kez ortaya çıkıyor.Sadece belirli bir grup insan kullanılır, yaygın olarak kullanılan kategoriye girer. Bu, özellikle "yerel" kelimelerde uzun bir süreçtir, fakat aynı zamanda zamanımızda da ortaya çıkar.

Yani, birkaç kişi bunun yeterli olduğunu düşünecekOrijinli ünlü kelime "hışırtı", diyalektiktir. Bu, IS Turgenev'in "Avcı'nın Notları" ndeki işaretini gösterir: "Söyledikleri gibi sazlar paslanır", yani. Orel eyaletinde. Yazarın sözü ilk kez onomatopoeia olarak kullanılır.

Edebiyatta kullanılan lehçe kelimesinin örnekleriYa da daha az ortak değil - bir tiranlıkA. Ostrovsky günlerinde Pskov ve Tver illerinde diyalektikti. Oyun yazarı sayesinde ikinci bir doğum aldı ve bugün kimsenin bir sorusu yok.

Bunlar izole örnekler değildir. Diyalekt kelimelerde baykuş gibi olur, tular, yakalar.

Zamanımızda diyalektik kelimelerin kaderi

lehçe kelimeler örnekleri ve anlamı

Son yıllarda artış ile bağlantılı olarakülke içindeki göçmen süreçler, diyalektler daha çok eski nesil tarafından konuşulmaktadır. Nedeni basit - dilleri, Rusya'nın belirli bölgelerindeki halkın bütünlüğünün güçlü olduğu koşullarda oluşturuldu. Sadece şimdi Rus halkının etnografik ve kültürel gelişimi ve kimliğini okuyan yöntemlerden birini oluyor lehçesi kelimeleri eğitim bireysellik ve özgünlük vurgulamak insanların ürettiğini büyüktür. Modern nesil için geçmişin yaşayan bir anısıdır.

Diyalektik kelimeler: örnekler ve anlam. Bir lehçe sözcüğü nedir 2019

Diyalektik kelimeler: örnekler ve anlam. Bir lehçe sözcüğü nedir 2019

Related news

 • Havalimanı (Komsomolsk-on-Amur): Nasıl Gidilir
 • Nikah Elbisesi Hangi Renk Olmalı
 • Farklı modellerde VAZ araçlarında debriyajın nasıl ayarlanacağı
 • Halilhodzic: Aramayı durdurmak utanç verici
 • Ben Lecomte
 • Meyhane Pilavı Tarifi

 • Diyalektik kelimeler: örnekler ve anlam. Bir lehçe sözcüğü nedir 77

  Diyalektik kelimeler: örnekler ve anlam. Bir lehçe sözcüğü nedir


  Diyalektik kelimeler: örnekler ve anlam. Bir lehçe sözcüğü nedir 79

  Diyalektik kelimeler: örnekler ve anlam. Bir lehçe sözcüğü nedir 35

  Diyalektik kelimeler: örnekler ve anlam. Bir lehçe sözcüğü nedir 13

  Diyalektik kelimeler: örnekler ve anlam. Bir lehçe sözcüğü nedir 40

  Diyalektik kelimeler: örnekler ve anlam. Bir lehçe sözcüğü nedir 93

  Diyalektik kelimeler: örnekler ve anlam. Bir lehçe sözcüğü nedir 87

  Diyalektik kelimeler: örnekler ve anlam. Bir lehçe sözcüğü nedir 49

  Diyalektik kelimeler: örnekler ve anlam. Bir lehçe sözcüğü nedir 94

  Diyalektik kelimeler: örnekler ve anlam. Bir lehçe sözcüğü nedir 28

  Diyalektik kelimeler: örnekler ve anlam. Bir lehçe sözcüğü nedir 65