Diyabetik ensefalopati: semptomlar, bulgular, önleme ve tedavi özellikleri 2019

Diyabetik ensefalopati: semptomlar, bulgular, önleme ve tedavi özellikleri 2019
18.09.2019

Diyabetik ensefalopati: semptomlar, bulgular, önleme ve tedavi özellikleri 8

Diyabetik ensefalopati: semptomlar, bulgular, önleme ve tedavi özellikleri

Diyabetik ensefalopati bir lezondurBeyindeki bazı yapılar. Bu, metabolizma ve vasküler sistemde ortaya çıkan ve diyabet gibi bir hastalıkla ortaya çıkan bozuklukların bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Bu hastalık, bağımsız bir patoloji değildir çünkü yalnızca vücudun işleyişinde mevcut bozuklukların bir sonucu olarak gelişebilir.

Kimler daha sık hastalanır?

diyabetik ensefalopati

İstatistiksel çalışmalara göre, en sık görülen diyabetik tip I Tip I diyabetlilerden muzdariptir. Ve, istatistiksel örneğe bağlı olarak, bu hastalığın sıklığı% 80'e ulaşabilir.

DE'nin bir özelliği, diğer ensefalopati türleri ile olan farklılaşmasının karmaşıklığıdır.

nedenleri

Diyabetik ensefalopati çeşitli temel nedenlerle ortaya çıkabilir:

 • Mikroanjiyopati. Bu, duvarların kararlılığında bir ihlalin olduğu ve küçük damarların damarlarının ve kılcal damarların geçirgenliğinin olduğu bir süreçtir.
 • Sinir lifleri ve hücrelerinde hasarlanma sürecine yol açan metabolik bozukluklar.

Patolojik nedenler

diyabetik ensefalopati kodu mcb

hastalığın gelişme nedeniyle olan ana nedenlerin yanında, diyabete katkı patolojik faktörler de vardır ve DE gelişmesine yol açar. Bunlar arasında şunlar bulunur:

 • Hastanın yaşı (yaşlılık ve yaşlılık).
 • Fazla vücut ağırlığına yol açan obezite varlığı.
 • Lipid metabolizmasının yanı sıra aterosklerotik bulgular ihlali.
 • Kalıcı artmış kan şekeri seviyeleri.

Ana çarpıcı faktör

diyabetik ensefalopati tedavisi

Ama yine de diyabetik oluşumdaEnsefalopati (ICD-10), mikroanjiyopati ana katildir. Sonuç olarak sinir lifleri ve hücreleri oksijen ve enerji açlığı geçirirler. Bu açlıktan dolayı organizma, işleyişi için hayati maddelerin anaerobik üretim yoluna geçmeye zorlanır. Bu işlem çok etkili değildir ve bunun sonucu olarak beyin hücrelerinde toksinler ve diğer zararlı maddeler birikir. Bu onların etkisi altında ve beyninde geri dönüşü olmayan bir hasar var.

Vücudun mevcut metabolik bozukluklarıOrtaya çıkan durumu şiddetlendirir ve sinir liflerinin yeniden yapılandırılmasını katalize eder. Bu da, sinir impulslarının iletimini yavaşlatma sürecine katkıda bulunur.

Klinik bulgular

Diyabetik klinik belirtileriEnsefalopatiler (ICD-10) gelişimleri için uzun zaman gerektirir. Bu nedenle DE çoğu yaşlılık çağındaki hastalarda teşhis edilir. Nadir durumlarda, ensefalopati beynin bir inme, akut hipo veya hiperglisemik koşullara karşı hızla gelişebilir.

semptomlar

diyabetik ensefalopati semptomları

Ne yazık ki, diyabetik ensefalopati değilTeşhis ve ayırt etmeyi zorlaştıran herhangi bir spesifik semptom eşlik eder. Bu tip ensefalopatiye, aynı zamanda ateroskleroz veya hipertansiyonun özelliği olan semptomlar eşlik edebilir.

DE şüphesi olan bir hasta şu semptomlardan muzdarip olabilir:

 • Baş ağrısı - küçük bir rahatsızlık olarak ve raspiraniya veya sıkma hissi şeklinde farklı bir şiddette ve tezahür edebilir.
 • Asteni sendromu, zayıflık, sinirlilik, bozuk konsantrasyon, zihinsel kararsızlık ve artan duygusallık şeklinde ifade edilebilir.
 • Nörolojik doğanın tezahürleri - hasta belirsiz bir yürüyüşe sahip olabilir, kulaklarda baş dönmesi ve gürültü hissedebilir.
 • Beynin daha yüksek fonksiyonlarının çalışmasında ihlaller. Hastanın hafıza bozukluğu ve sığ motor becerileri, bilgiyi algılamada zorluk, okuma becerisinin kaybolması, depresyon ve apati ortaya çıkabilir.
 • Diyabetik ensefalopatinin başka bir semptomu da senkop ve konvulsif sendromdur. Dahası, konvülsiyonlar hem lokalize hem de genelleştirilmiş olarak kendini gösterir.

Kural olarak, hasta her zaman onun durumunu yeterince değerlendiremez, bu nedenle ciddi bir tanı arama kullanmak yanı sıra akraba ve arkadaşlarının yardımı gereksiz olmayacaktır.

DE'nin tezahürleri

mikrobik diyabetik ensefalopati

Hastalığın ilk aşamasında, belirtileri az belirgindir. Bu nedenle, ilk semptomlar göründüğünde hastanın cevap vermesi genellikle zordur.

Diyabetik ensefalopati uzmanların birincil belirtiler ancak algılanabilir hafıza bozuklukları, uykuya dalma ile ilgili sorunlar, hem de psiko-duygusal durum değişiklikleri inanıyoruz.

Bu ihlaller beynin gerçeği ile açıklanabilir.Enerji ve oksijen eksikliği durumunda çalışmak zorunda. Böyle durumlarda sinir hücreleri tam olarak çalışamaz ve telafi edici artrit mekanizmaları ortaya çıkmaya başlar. Bununla birlikte, eğer bu mekanizmalar uzun bir süredir söz konusu ise, beyinde toksin birikim sürecine yol açarak başarısız olurlar.

Diyabetiklerde ensefalopatinin gelişim aşamaları

Hastalığın çeşitli aşamaları vardır ve hasta ilk aşamada herhangi bir semptom hissetmez. Hastalık gelişir ve ikinci aşamaya geçerse, ilk işaretler ortaya çıkar:

 • İlk aşamada. Pratik olarak hiçbir tezahür yok. Kararsız kan basıncı, hafif rahatsızlıkların ortaya çıkması, baş dönmesi semptomları vejetatif vasküler distoninin tezahürü ile karıştırılır. Bu aşamada en çok ziyaret edilen uzman bir nörologdur.
 • İkinci aşamada. Baş incinmeye başlar, yönelim bozulur, nörolojik durum daha belirgin hale gelir.
 • Üçüncü aşamada, belirtiler telaffuz edilir. Serebral dolaşım önemli ölçüde kötüleşir. Baş ağrıyor, bir yürüyüş, bir sersemlik, genel incelik, uykusuzluk bir şaşkınlık var. Genellikle sis öncesi durumu vardır.diyabetik ensefalopati mcb 10

Söz konusu rahatsızlığın Sendromları

ICD'de 10 kodlu diyabetik ensefalopati ana sendrom olarak adlandırılabilecek çeşitli sendromlar şeklinde kendini gösterir:

 • Asteni sendromu. Genel halsizlik, uyuşukluk ve hızlı yorgunluk hali ile karakterizedir. Sıklıkla bu sendrom ilklerden biridir. Ayrıca, astenik sendromu olan hastanın sakatlığı yaşadığı, aşırı derecede irritabl ve duygusal olarak kararsız olabilir.
 • Sefalik sendromu. DE'ye, değişen yoğunluktaki bir baş ağrısı eşlik edebilir. migren duyumlar, üçüncü benzeyen - - kafasında ağırlık duygusu şeklinde kendini gösteren Eğer hastalar kendilerini açıklaması güvenirse diğerleri ise, o zaman bazı insanlar, basınç veya "halka" türüne sıkma şeklinde kendini gösterebilir. Bazı hastalar genellikle baş ağrısının oldukça kolay olduğunu belirtmektedir.
 • Vejetatif distoni. Bu sendrom, DE'nin tezahürü vakalarının büyük çoğunluğunda meydana gelir. Distoni kendini ısı hissi, bayılma ve ön-stupor durumu şeklinde gösterir. (Hasta gözbebeği farklı boyuta sahip olduğunda) Buna ek olarak, otonomik distoni konverjans bozukluklar (göz küresinin hareket güçlüğü), piramidal bozukluklar (örneğin, felç), anizokori gibi hastalıklar ile karakterize edilebilir. Hasta, örneğin, belirsiz yürüyüş veya baş dönmesi gibi vestibüler-ataksik semptomlardan da muzdarip olabilir.
 • Bilişsel bozukluklar. 10 diyabetik ensefalopatinin bu sendromu, hafıza bozukluğu, genel inhibisyon, bilgiyi emememe ile karakterizedir. Depresif ve kayıtsız koşulların gelişimine katkıda bulunabilir.
 • Son aşama. Hastalığın bu aşaması, sinir sisteminin tüm bölümlerinin belirgin bozukluklarıyla karakterize edilebilir. Hasta, motor aktivite ihlali baş ağrısı ve konvülsif bozukluklar, farklı vücut parçaları, karaciğer manifest ağrı, böbrek ve diğer organların bozukluğu duyarlılık önemli nöbetleri sahiptir.diyabetik ensefalopati kodu

tedavi

Diyabetik ensefalopatinin tedavisi üç ana alana ayrılabilir:

 1. Yeterli miktarda kan şekerinin korunması. Kan glikoz seviyesini istenilen seviyede tutmak DE'nin tedavi ve önlenmesinde ana yöntemdir. Doktorlara ayrıca profilaktik tedaviyi ihmal etmemeleri tavsiye edilir. Bu sinir sistemi ve trofik dokulara kan akışını geliştirmenizi sağlar.
 2. Metabolik bozuklukların tedavisi. tedavi doktor Bu tip antioksidanlar (örneğin, "Espa-Lipon"), vitamin A, D, C ve B de (vs, "pirasetam") cerebroprotectors hastaları belirlemek önerilir.
 3. Mikroanjiyopatinin tedavisi. Damar hastalıkları, vücuttaki kan akışını normalleştiren ve kanın viskozitesini azaltan "Pentoksifilin" ile düzeltilir. Bu ilaç mükemmel şekilde toksinleri hastanın beyninden çıkarma görevi ile baş eder.

Bununla birlikte, doktorlar her yerde anjiyopatinin "Cavinton", "Sermion", "Vinpocetine" ve diğerleri gibi ilaçların tedavisinde kullanıyorlar.

Diyabetik ensefalopati: semptomlar, bulgular, önleme ve tedavi özellikleri 2019

Diyabetik ensefalopati: semptomlar, bulgular, önleme ve tedavi özellikleri 2019

Related news

 • Su Haberleri, Güncel Su haberleri ve Su gelişmeleri
 • Lenin’in naaşı için 13 milyon rublelik bütçe
 • Karlılık Türleri ve Göstergeleri
 • Corey Price
 • Göbek eritme egzersizleri ile Etiketlenen Konular

 • Diyabetik ensefalopati: semptomlar, bulgular, önleme ve tedavi özellikleri 44

  Diyabetik ensefalopati: semptomlar, bulgular, önleme ve tedavi özellikleri


  Diyabetik ensefalopati: semptomlar, bulgular, önleme ve tedavi özellikleri 86

  Diyabetik ensefalopati: semptomlar, bulgular, önleme ve tedavi özellikleri 77

  Diyabetik ensefalopati: semptomlar, bulgular, önleme ve tedavi özellikleri 66

  Diyabetik ensefalopati: semptomlar, bulgular, önleme ve tedavi özellikleri 91

  Diyabetik ensefalopati: semptomlar, bulgular, önleme ve tedavi özellikleri 10

  Diyabetik ensefalopati: semptomlar, bulgular, önleme ve tedavi özellikleri 2

  Diyabetik ensefalopati: semptomlar, bulgular, önleme ve tedavi özellikleri 1

  Diyabetik ensefalopati: semptomlar, bulgular, önleme ve tedavi özellikleri 19

  Diyabetik ensefalopati: semptomlar, bulgular, önleme ve tedavi özellikleri 89

  Diyabetik ensefalopati: semptomlar, bulgular, önleme ve tedavi özellikleri 27