Demirören Medya: Kimse bu ilkeli duruşumuzu kişiselleştirmesin 2019

Demirören Medya: Kimse bu ilkeli duruşumuzu kişiselleştirmesin 2019

Demirören Medya: Kimse bu ilkeli duruşumuzu kişiselleştirmesin 1 12.03.2019, 01:36

Demirören Medya: Kimse bu ilkeli duruşumuzu kişiselleştirmesin

10:59 30.11.2019(Güncellendi 11:07 30.11.2019)URL'yi kısaltın

Demirören Medya İcra Kurulu Başkanı Mehmet Soysal, medyada dijitalleşmeye yönelik eleştirilerini sürdürdü. Basın örgütlerinin bu konuda hareketsiz kaldığını vurgulayan Soysal, "Artık emeğe saygı ve hakların korunması lazım. Ve hiç kimse bu ilkeli duruşumuzu da kişiselleştirmesin" dedi.

Mehmet Soysal, Milliyet'te  başlığıyla yayımlanan yazısında "Geleneksel medyanın güçlü kurumları tarafından üretilen pahalı içeriklere ücretsiz erişim modeli akıllara ziyan bir durum. Ve bu pahalı içerikleri pazarlayan internet siteleri ise daha başka bir problem. Yasaların boşluğundan hemen herkes istifade ediyor" ifadesini kullandı.

"MESAM, MÜYAP gibi meslek kuruluşları tüm sanatçıların, bestekârların, söz yazarlarının haklarını koruyor. Geleneksel medya kuruluşları beş saniyelik bir müziğin dahi parasını ödüyorlar. Ödemedikleri zaman ise bu kuruluşların yöneticileri açılan maddi veya manevi davalarla adliye koridorlarında adeta süründürülüyor" diyen Soysal, sözlerine şöyle devam etti:

Deniz Zeyrek
Twitter
- Bizzat bu durumu yaşayan biri olarak diyoruz ki gazeteciler, yayıncılar da bir araya gelerek meslek kuruluşlarını kurmalı. Basın Konseyi, Gazeteciler Cemiyeti bu konuda oldukça hareketsiz bir pozisyonda. Dünyaya ve ülkeye yön verdiğini zanneden geleneksel medya kendi haklarını savunamaz hale getirilmiş. Siyasete yön vermek, dizayn etmek, bakanlara akıl vermek, politikaları eleştirmekten başını kaldırıp içinde bulunduğu zararı asgariye indirecek hiçbir adımı atmamış. Yasal hakları için bir araya gelip TBMM'de bir kanun çıkartamamış. Telif hakları konusunda çekingen davranmış. Uzmanlar ise, "Yasaların yetersizliği bir yana, gazetecilik etiği de dijital evrenin haberciliğe girmesiyle artan ‘kopyalama' sorununu çözmeye yetmemektedir.

— Türkiye'de internet haberciliği ağırlıklı olarak ‘kopyalama' ya da gazetelerin adlandırmasıyla ‘içerik korsanlığı'na dayanmaktadır. Elbette bunda dijital evrendeki erişim ve kopyalamanın kolaylığı, yayın ve dağıtımın hızı da etkilidir" diyorlar. "Ancak internet haberciliğinin, bu teknik avantajlarıyla geleneksel medyaya karşı üstünlük sağlarken, bir yandan da hâlâ geleneksel medyanın ürettiği içeriğe dayanması tam bir paradoksa işaret eder" vurgusunu yapan uzmanlar şunu belirtiyor: İnternet haberciliği, kopyalama ya da korsanlık yerine içerik üretse hem gazetecilik hem de kamuoyunun bilgilenmesi adına daha yararlı ve etkili bir mecra haline gelecektir. Ama bu haliyle geleneksel medyanın farklı teknolojik alandaki uzantısı durumundadır.

Sosyal medya, gözaltı
'ARTIK EMEĞE SAYGI VE HAKLARIN KORUNMASI LAZIM'

Soysal, uzmanların yasal bir düzenlemenin olmadığına dikkat çektiğini belirtti. Uzmanların tik kılavuzlarda internet gazeteciliğiyle ilgili özel ilkelerin bulunmadığını, 1998'de uygulamaya konulan Türkiye Gazeteciliği Hak ve Sorumluluk Bildirgesi'nde internet haberciliğiyle ilgili ilkenin yer almadığını söylediğini aktaran Soysal, sözlerini şöyle noktaladı:

— Uluslararası otorite isimler ise özet olarak şunu söylüyorlar: Temel metinlerde internet gazeteciliğiyle ilgili ilkelerin olmayışı internet haberciliğinin kuralsız, ilkesiz işlemesine ahlaki gerekçe olamaz. İşte, demek istiyoruz ki artık emeğe saygı ve hakların korunması lazım. Ve hiç kimse bu ilkeli duruşumuzu da kişiselleştirmesin.

Demirören Medya: Kimse bu ilkeli duruşumuzu kişiselleştirmesin 2019

Demirören Medya: Kimse bu ilkeli duruşumuzu kişiselleştirmesin 2019

Related news

 • Sommelier - bu nedir Sommelier mesleği: açıklama, özellikler, fonksiyonlar
 • Son dakika: Bakan Albayrak’tan KOBİlere destek kredisi açıklaması
 • Polisitemi hastalığı nedir
 • Şiş Köfte Yapımı
 • Çok İzlenen Videolar

 • Demirören Medya: Kimse bu ilkeli duruşumuzu kişiselleştirmesin 52

  Demirören Medya: Kimse bu ilkeli duruşumuzu kişiselleştirmesin


  Demirören Medya: Kimse bu ilkeli duruşumuzu kişiselleştirmesin 39

  Demirören Medya: Kimse bu ilkeli duruşumuzu kişiselleştirmesin 8

  Demirören Medya: Kimse bu ilkeli duruşumuzu kişiselleştirmesin 58

  Demirören Medya: Kimse bu ilkeli duruşumuzu kişiselleştirmesin 81

  Demirören Medya: Kimse bu ilkeli duruşumuzu kişiselleştirmesin 11

  Demirören Medya: Kimse bu ilkeli duruşumuzu kişiselleştirmesin 75

  Demirören Medya: Kimse bu ilkeli duruşumuzu kişiselleştirmesin 7

  Demirören Medya: Kimse bu ilkeli duruşumuzu kişiselleştirmesin 53

  Demirören Medya: Kimse bu ilkeli duruşumuzu kişiselleştirmesin 80

  Demirören Medya: Kimse bu ilkeli duruşumuzu kişiselleştirmesin 1

  Demirören Medya: Kimse bu ilkeli duruşumuzu kişiselleştirmesin 41

  Demirören Medya: Kimse bu ilkeli duruşumuzu kişiselleştirmesin 80

  Demirören Medya: Kimse bu ilkeli duruşumuzu kişiselleştirmesin 2

  Demirören Medya: Kimse bu ilkeli duruşumuzu kişiselleştirmesin 1