Davranışımızın itici gücü olarak değer yönelimleri 2019

Davranışımızın itici gücü olarak değer yönelimleri 2019
21.09.2019

Davranışımızın itici gücü olarak değer yönelimleri 42

Davranışımızın itici gücü olarak değer yönelimleri

Felsefenin gelişmesinin şafağında bile insanlar düşünmüşlerdirbireyin temel değer yönelimlerini neyin şekillendirdiği, hiyerarşisinin ne olduğu ve değerlerin kişinin tutumlarını nasıl etkilediği hakkında. Paradoksal göründüğü kadarıyla, bu tartışmalar şu ana kadar tamamen ortadan kalkmıyor. Bizim değer yargıları içsel veya bir kişinin yüzdesi kendi seçer ve hangi hangi eğitimin bir sonucu olarak toplum tarafından dayatılan Are - değer sistemi bireyin adına toplum ve sosyal taklit baskısı ürünüdür?

Bir kişinin terk ettiğini ispatlamak gerekli değildir.hayvan çevre. Ve bu nedenle hayvan dünyadan o değeri yönünü belirleyen tutum bir yeri vardır: o, her şeyden önce, yaşam ve doğurma korunmasıdır. sadist arzulardan tutkusuna kadar, başkalarını aşağılamak - erkek sürüsü yaşayan primatların evrimleştiği gibi, aynı zamanda çeşitli biçimlerde ifade edilebilir elektrikler değeri, bir istek var. Biz hayvan dünyasında alfa, beta ve gama bireyler bahsediyoruz eğer, o zaman neden dürüst olur ve aynı mekanizmalar tahrik olduğunu düşünmeyin ve türlerin temsilcileri Homo sapiens? Benzer şekilde, böyle devam (kaos ve anarşi aksine hayatı düzene arzusunu) dolaylı estetik değerler (cinsel ortaklıklar için cazip düşünülmelidir kim), ekonomik (hayati eşyaların depolandığı onların torunlarına iletmek için), politik belirleyen doğurma içgüdüsüyle, tarafından tahrik ve edilir .

Bununla birlikte, bir kişi bir "zoon politikon", bir hayvantoplumsaldır ve bu nedenle toplum değerlerini ve değerlerini bireye empoze eder. Bu, en azından toplumda bazı sınıflar ve katmanlar bulunduğu gerçeğinden ve bu sınıfların ve katmanların temsilcilerinin değerlerinden anlaşılabilir. Sen hippiler değeri yönelimleri ve köylüler ve işçiler, dindar insanlar ve ateistlerin değerlerin "yuppielerin" bahsedebiliriz. Değerlerin oluşumu, bir insanın çocukluktan bu yana yetiştirildiği paradigma olan "bilinçsiz kitle" tarafından da etkilenir.

Nispeten kararlı durumdayızmaddi ve manevi mallarla olan ilişkiler, değerler, idealler, bu da hayatta bir kılavuz rolü oynuyor ve davranışlarımıza rehberlik ediyor? Eğitim bir bütün olarak toplum, çevre, yetiştirme ve bir kişinin kişisel deneyimlerinden etkilenir. Birçok değer yönelimi, toplumdaki atitjudom'da egemen olan kolektif bilinçdışı tarafından oluşturulmuştur. Büyüdükçe, çocuk toplulukta beyan edilen değerleri toplumun çoğunluğunun ilan ettiği değerlerden hızla ayırmaya başlar. Yani, geçen yüzyılın 70 yıl, "Gelişmiş sosyalizm" saltanatı, gençlik "doublethink" çağrısında bulundu. Her toplumda, bireyleri cezbettiği bir dizi değer vardır. Her insanın benzer yaşam değerlerine sahip olması gerekir: başarı, servet, güzellik, mutluluk. Maddi mallarla olan ilişkide olduğu gibi, değer yönelimleri "kazanıp alınabilir" ve "çalmak ve içmek" olabilir. Ne de olsa, "hayatta başarı" nedir: kendini gerçekleştirmek veya para kazanmak ve hiçbir şey yapmamak için? "Zenginlik" nedir: Kişisel rahatlık veya gözlerinize toz atma? "Güzel" nedir: stil veya pahalı kitsch?

Değer ne kadar sürdürülebilirdir?oryantasyon? Bizi davranış planında bulurken, yaşlarına göre değişirler. Fakat yine de, hepimiz iyi niyetle hareket ediyoruz. Burada sadece "iyi" farklı usullerle anlaşılıyor. İyi, bizim için iyi ve karlıdır (diğerleri için kötü olsa da), ya fedakârlık yoluyla olsa da başkalarına yararlı mıdır? Din insanları merak etmek, "insanları insandan insana iyilik için çabalamaya ve iyi yapmaktan" değil de, "iyi" kavramını nerede buluyoruz sorusunu merak etmiyoruz.

Davranışımızın itici gücü olarak değer yönelimleri 2019

Davranışımızın itici gücü olarak değer yönelimleri 2019

Related news

 • Düğünde kendi sözlerinizle güzel tebrikler yazıyoruz
 • İlber Ortaylı, kütüphanesini Cumhurbaşkanlığı Külliyesine bağışladı
 • BATTANİYE TARİFİ VE BEBEK ÖRGÜLERİNE BAKMAK İSTER MİSİNİZ
 • Kremalı ıspanak çorbası tarifi
 • Mantarlar nasıl doğru turulur

 • Davranışımızın itici gücü olarak değer yönelimleri 13

  Davranışımızın itici gücü olarak değer yönelimleri


  Davranışımızın itici gücü olarak değer yönelimleri 34

  Davranışımızın itici gücü olarak değer yönelimleri 89

  Davranışımızın itici gücü olarak değer yönelimleri 27

  Davranışımızın itici gücü olarak değer yönelimleri 22

  Davranışımızın itici gücü olarak değer yönelimleri 54

  Davranışımızın itici gücü olarak değer yönelimleri 91

  Davranışımızın itici gücü olarak değer yönelimleri 63

  Davranışımızın itici gücü olarak değer yönelimleri 3

  Davranışımızın itici gücü olarak değer yönelimleri 38

  Davranışımızın itici gücü olarak değer yönelimleri 44

  Davranışımızın itici gücü olarak değer yönelimleri 56

  Davranışımızın itici gücü olarak değer yönelimleri 21

  Davranışımızın itici gücü olarak değer yönelimleri 91