Dünyaya en yakın yıldız Proxima Centauridir 2019

Dünyaya en yakın yıldız Proxima Centauridir 2019

Dünyaya en yakın yıldız Proxima Centauridir 22 17.01.2019, 00:25

Dünya'ya en yakın yıldız Proxima Centauri'dir

Eski zamanlardan beri insanlar kendiCennet, nerede binlerce yıldız gördü. Onu büyüledi ve düşünmesini sağladılar. Yüzyıllar boyunca, onlar hakkında bilgi birikmiş ve sistemleştirilmiştir. Ve yıldızların sadece aydınlık noktalar olmadığı, ancak gerçek kozmik nesnelerin muazzam boyutta olduğu açık olduğunda, bir kişinin kendisine uçmak için bir rüya gördü. Ama önce ne kadar olduklarını belirlemek gerekiyordu.

Dünya'ya en yakın yıldız

Teleskopları ve matematiksel formülleri kullanmabilimadamları uzaydan hesaplayabildiler (güneş sisteminin nesneleri hariç) komşu komşularımız. Peki, hangi yıldız Dünya'ya en yakın? Küçük bir Proxima Centauri olduğu ortaya çıktı. Güneş sisteminden dört ışıkyılı daha uzakta bulunan üçlü sisteme girer (gökbilimcilerin sıklıkla başka bir ölçüm birimi kullandıklarına dikkat edilmelidir - parsek). Buna proksima adı verildi, bu da Latince "en yakın" anlamına geliyor. Evren için bu mesafe önemsiz gibi görünse de, şimdiye kadar uzay gemisi yapımı seviyesine ulaşabilmek için birden fazla nesil nesil alacaktır.

en yakın yıldızları yeryüzüne

Proxima Centauri

Gökyüzünde bu yıldız sadeceteleskop. Güneş'ten yüz elli kez daha parlıyor. Boyut olarak, sonuncusu çok daha aşağıdır ve yüzey sıcaklığı yarısı kadardır. Gökbilimciler, bu yıldızın kahverengi bir cüce olduğunu düşünürler ve etrafındaki gezegenlerin varlığı pek mümkün değildir. Bu nedenle, orada uçmak mantıklı değil. Alpha Centauri'nin üçlü sisteminin kendisi de hak etmeye karşın - evrende bu tür cisimler pek yaygın değildir. Onların içindeki yıldızlar birbirini tuhaf yörüngelerde birbirlerine çevirirler ve komşusu "yutar" olurlar.

Uzak alan

En uzak olanı hakkında birkaç kelime söyleyinşu an evrendeki nesne keşfedildi. Özel optik cihazları kullanmadan görünenlerin arasında - kuşkusuz Andromeda Bulutsusu'dur. Parlaklığı kabaca dörtte bir değere karşılık gelir. Gökbilimcilerin hesaplamalarına göre, bu galaksinin Dünya'ya en yakın yıldızı bizden kaynaklanıyor, iki milyon ışıkyılı uzaklıkta. Müthiş bir miktar! Sonuçta, bunu iki milyon yıl önce olduğu gibi görüyoruz - geçmişe bir bakış olmasının yolu böyle! Ama yine de "komşularımıza" dönelim. Bize en yakın galaksi, Yay takımyıldızlığında görülebilen bir cüce. Samanyolu'nun pratik olarak onu emdiği çok yakınımızda! Doğru, hala seksen bin ışıkyılı uzaklıkta. Uzaydaki mesafeler bunlar! Magellan Bulutunda ve konuşmaya değmez. Samanyolu'nun bu uyduyu, yaklaşık 170 milyon ışıkyılı geride bırakıyor.

hangi yıldız yeryüzüne en yakın?

Dünya'ya en yakın yıldızlar

Nispeten Güneş'in yakınında elli bir yıldızlı sistem var. Ancak sadece sekiz tane yazacağız. Bu yüzden tanışın:

 1. Zaten Proxima Centauri'den bahsettiniz. Mesafe dört ışık yılı, M5.5 sınıfı (kırmızı veya kahverengi cüce).
 2. Alpha Centaurus A ve B'nin yıldızları 4.3 ışıkyılı ile bizden çıkarılır. Sınıf D2 ve K1 nesneleri sırasıyla. Alpha Centauri, Güneş'imize benzer şekilde Dünya'ya en yakın yıldızdır.
 3. Barnard'ın yıldızı - "Uçan" olarak da adlandırılır.çünkü büyük (diğer uzay nesnelerine kıyasla) hız ile hareket eder. Güneş'ten 6 ışık yılı uzaklıkta yer almaktadır. M3,8 sınıfının nesnesi. Gökyüzünde Ophiuchus takımyıldızında bulunabilir.
 4. Wolf 359 - bizden 7,7 ışıkyılı uzaklıkta. Ejderhanın takımyıldızında 16. büyüklüğün nesnesi. Sınıf M5,8.
 5. Laland 1185 - sistemimizden 8.2 ışıkyılı ile çıkarıldı. Bu takımyıldızı Ursa Binbaşı bulunur. M2,1 sınıfının nesnesi. Yıldızın büyüklüğü 10.
 6. Tau Ceti - bizden 8.4 ışıkyılı uzaklıkta yer almaktadır. M5,6 sınıfı.
 7. Sistem Sirius A ve B - sekiz buçuk ışıkyılı tarafından kaldırıldı. Yıldız sınıfı A1 ve DA.
 8. Yay takımyıldızı Ross 154. Güneş'ten 9.4 ışıkyılı uzaklıkta yer almaktadır. Sınıf M 3,6'nın yıldızı.

Bizden on ışık yılı yarıçapında bulunan sadece kozmik nesnelerden bahsedilmektedir.

dünyaya en yakın yıldız

Güneş

Ancak gökyüzüne baktığımızda en çok bunu unutuyoruzDünyaya en yakın yıldız, her şeyden önce Güneş'dir. Bu sistemimizin merkezidir. Onsuz, Dünyadaki yaşam imkansız olurdu ve gezegenimiz bu yıldızla birlikte oluşuyordu. Bu nedenle özel ilgiyi hak ediyor. Bunun hakkında biraz. Bütün yıldızlar gibi, Güneş temelde hidrojen ve helyumdan oluşur. Ve ilk sürekli olarak en son dönüyor. Termonükleer reaksiyonlar sonucunda daha ağır elementler de oluşur. Ve daha büyük olan yıldız, daha çok biriktirir.

Yaş olarak, Dünya'ya en yakın yıldız artık genç değil, yaklaşık beş milyar yaşında. Güneş kütlesi 2.1033g, çap - 1 392 000 kilometre. Yüzeydeki sıcaklık 6000 K'ya ulaşır. Yıldızın ortasında yükselir. Güneşin atmosferi üç bölümden oluşur: taç, kromosfer ve fotofer.dünyaya en yakın yıldız

Güneş aktivitesi Dünya'nın ömrünü önemli ölçüde etkiler. Biyosferin iklimi, hava durumu ve durumuna bağlı olduğu iddia edilmektedir. Güneş aktivitesinin on bir yıllık periyodikliği hakkında bilinir.

Dünyaya en yakın yıldız Proxima Centauridir 2019

Dünyaya en yakın yıldız Proxima Centauridir 2019

Related news

 • Etki alanı: ne, seçerken ana öneriler
 • Yanıktan bir blister ortaya çıktı. Ne yapmalıyım
 • St. Petersburgdaki Finlyandsky tren istasyonu. Tarih ve modernlik

 • Dünyaya en yakın yıldız Proxima Centauridir 30

  Dünyaya en yakın yıldız Proxima Centauridir


  Dünyaya en yakın yıldız Proxima Centauridir 52

  Dünyaya en yakın yıldız Proxima Centauridir 69

  Dünyaya en yakın yıldız Proxima Centauridir 34

  Dünyaya en yakın yıldız Proxima Centauridir 2

  Dünyaya en yakın yıldız Proxima Centauridir 50

  Dünyaya en yakın yıldız Proxima Centauridir 78

  Dünyaya en yakın yıldız Proxima Centauridir 31