Dünyanın En Sağlıklı 7 Yiyeceği 2019

Dünyanın En Sağlıklı 7 Yiyeceği 2019
Dünyanın En Sağlıklı 7 Yiyeceği


Dünyanın En Sağlıklı 7 Yiyeceği

Tükettiğimiz/yediğimiz neredeyse bir çok yiyeceğin sağlığımız için günlük hayatımıza devam edebilmemiz adına çok büyük faydaları var. Ancak bazı yiyecekler var ki daha sık tüketmemiz gerektiğini bizlere hatırlatan önemli faydalara sahipler.  İşte, Diyetisyen Sinem Akgün daha sık tüketilmesi gereken, dünyanın en sağlıklı 7 yiyeceği esraninportresi’nde listeledi bizler için.

Kuşkusuz toprağın sunduğu bütün yiyecekler pek çok faydayı barındırıyor. Bunların içinde bazıları sahip oldukları güçlü yanlarıyla bir kaç adım öne çıkıyor. Kimi vücut direncini güçlendirmek için mükemmel iken kimi uzun süre tok kalmanızı sağlıyor. Kimi vücudun protein ihtiyacını karşılarken, kimi sindirim sistemini düzenliyor.

Bütün bu yiyecekler toprağın bize verdiği yararlı gıdalar olsa bile yazının en başında bazı uyarılarda bulunmakta fayda var. Öncelikle ne kadar doğal ve faydalı olsalar da her yiyeceği fazla tüketmenin faydadan çok zararı olabileceği unutulmamalı. Ayrıca bu besinlerin kişinin bünyesine göre değişen olumlu/olumsuz sonuçları olabileceğini (alerjik reaksiyonlar vb) de akılda çıkarmamalı. Bu noktada aslında en doğru beslenme alışkanlıklarını kazanmak için mutlaka bir Diyetisyen tarafından oluşturulmuş bir beslenme programlarına uyum sağlamalıyız.

Uyarı :Burada verilen besinleri, düzenli kullandığınız ilaçlarınız, belirli bir rahatsızlığınız varsa hamilelik veya emzirme dönemindeyseniz, ayrıca alerjen tepkiler veren bir bünyeniz varsa doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız. Tereddüt ettiğiniz her noktada bir uzmana danışmalısınız. Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez.

Hadi başlayalım…

Dünyanın En Sağlıklı 7 Yiyeceği

1- Ispanak :

Kış mevsiminin en çok tercih edilen sebzelerinden biri. Yıkanıp hazırlaması biraz zahmetli olsa da lezzetli bir ıspanak yemeğinin tadı her şeye değer.

Ispanağın en güzel özelliklerinden bir tanesi düşük kalorili olması ve çiğ şekilde tüketildiğinde mide hacmini doldurarak düşük kalori ile öğün geçirmenizi sağlaması. Kilo vermek isteyenlerin haftada birkaç gün ıspanak tüketmesi önerilmektedir.

Yüksek oranda içerdiği antioksidan sayesinde vücutta dolaşan serbest radikalleri önleyerek, vücudun daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmasını sağlıyor.

2 yesil yaprakli sebzelerin sagliga faydalari_mini

Demir, A vitamin, folik asit açısından da oldukça zengin bir besin kaynağı olduğunu da eklemek gerek.

Ispanak, lahana, marul, roka veya brokoli gibi yeşil yapraklı sebzelerin sahip oldukları güçlü içerikleri, onları birer vitamin deposu yapıyor. İşte daha çok çiğ ve buharda pişmiş olarak tüketilmeleri önerilen—> yeşil yapraklı sebzelerin sağlığa faydaları

Dünyanın En Sağlıklı 7 Yiyeceği

2- Goji Berry

Bir dönem tüm Türkiye’de yoğun şekilde satışa sunulan bu meyve aslında sadece kilo verme konusunda işe yaramıyor.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan bu meyvenin gerçek halini bulmak biraz olsa da, gün içerisinde 1 avuç içi kadar tüketmek, yorgunluğun azaltılmasına, cildin daha sıkı ve sağlıklı görünmesine yardımcı oluyor.

Ayrıca A vitamini ve C vitamini açısından da oldukça zengin.

Dünyanın En Sağlıklı 7 Yiyeceği

Kinoa :

Son dönemde çok sık tüketilmeye başlanan bu tahıl ise, buğdaya karşı hassasiyeti olan, buğdayı zor sindiren insanların yardımına koşuyor.

Kolesterolü düşürmede, zayıflama da etkili. Bol miktarda aminoasit içeriyor ve günlük protein ihtiyacınızı karşılamada etkili rol oynuyor. Diyabeti olan hastalarda düşük glisemik indeksi sayesinde tüketilmesi önerilen tahıllar arasında yer alıyor.

1 kilo verdiren besinler kinoa_mini

Lif kaynağı olması sayesinde de bağırsaklar ve mide sağlığı için de mutlaka tüketilmesi öneriliyor.

Dünyanın En Sağlıklı 7 Yiyeceği

Badem :

Güzel bir atıştırmalık olan kuruyemişler içerisinden benim de en sevdiğim olan bademde sıra. Yağlı olması ve kalori açısından yüksek değerlere sahip olması sebebiyle tüketim miktarına dikkat etmekte yarar var. Özellikle zayıflamak isteyenler ara öğünlerine koymalı ama 10 taneden fazla da tüketmemeli.

Kötü kolesterolün düşürülmesinde ve kalp sağlığının korunmasında etkili olan badem, beyin fonksiyonlarının daha iyi çalışmasını, daha sağlam diş ve kemiklere sahip olmamızı sağlıyor.

Domates :

Rengini veren laykopen sayesinde en yararlı sebzelerden birisidir. Kalp ve beyin sağlığı üzerine yapılan bir çok araştırma uzun süreli domates tüketiminin kalp krizi riskini ve felç riskini %20 oranında azalttığını gösteriyor.

Kanseri önlemede ve bağışıklık sistemini güçlendirme de etkin rol oynuyor. Zayıflamak isteyenler ise sıklıkla tüketebilir, çünkü kalorisi oldukça düşük!

Dünyanın En Sağlıklı 7 Yiyeceği

Baklagiller :

Kış aylarında sıklıkla tüketilen  ve bitkisel protein kaynakları olan sağlıklı tohum baklagiller, özellikle zayıflama diyetlerinde karbonhidrat içerdiği için bir miktar kısıtlansa bile kolesterolünüze, kalp sağlığınıza ve bağırsaklarınıza iyi gelecek nadir yiyeceklerden.

4 kilo verdiren besinler mercimek_mini

Yoğun lif içeriği sayesinde mide ve bağırsak sağlığını destekliyor ve tümör hücrelerinin oluşumunu engelliyor.

Düşük glisemik indeksi sayesinde diyabet hastalarının da tüketebileceği bu minikleri haftada 1-2 kere sofranızda bulundurmaya çalışın.

Dünyanın En Sağlıklı 7 Yiyeceği

Greyfurt :

Zayıflama diyetlerinde sık sık önerilen meyvelerin arasında yer alır. Bunun sebebi yağ yakımında etkili olmasından kaynaklıdır. Ancak greyfurt sadece yağ yakmanızı sağlamaz.

Bağışıklık sistemi üzerinde mucizevi denilebilecek düzeyde faydaları bulunmaktadır. Cilt sağlığını koruma da etkin olması nedeniyle bir çok kremin içerisinde özü yer alır.

1 dunyanin en saglikli 7 besini_mini

Yorgunluk belirtilerinin azalmasına yardımcı olur ve kendinizi daha enerji dolu hissetmenizi sağlar.

Diyetisyen Sinem Akgün’ü diyetisyensinemakgun adıyla Facebook da dytsinemaksgun adıyla instagramda bulabilirsiniz.


Dünyanın En Sağlıklı 7 Yiyeceği 2019

Dünyanın En Sağlıklı 7 Yiyeceği 2019

Related news Dünyanın En Sağlıklı 7 YiyeceğiDünyanın En Sağlıklı 7 Yiyeceği


Dünyanın En Sağlıklı 7 Yiyeceği


Dünyanın En Sağlıklı 7 Yiyeceği


Dünyanın En Sağlıklı 7 Yiyeceği


Dünyanın En Sağlıklı 7 Yiyeceği


Dünyanın En Sağlıklı 7 Yiyeceği


Dünyanın En Sağlıklı 7 Yiyeceği