Dünya Okyanusunun akıntıları. Soğuk ve sıcak akım nedir Tanım ve örnekler 2019

Dünya Okyanusunun akıntıları. Soğuk ve sıcak akım nedir Tanım ve örnekler 2019
12.05.2019

Dünya Okyanusunun akıntıları. Soğuk ve sıcak akım nedir Tanım ve örnekler 85

Dünya Okyanusunun akıntıları. Soğuk ve sıcak akım nedir? Tanım ve örnekler

Okyanus ya da deniz akıntıları - yataysu kütlelerinin yer değiştirmesi. Kural olarak, hareketleri kesinlikle tanımlanmış bir yönde gerçekleşir ve uzunluğu büyük olabilir. Aşağıda bulunan güncel harita, onları tam olarak görüntüler.

Su akışlarının önemli boyutları vardır: genişlikte onlarca, hatta yüzlerce kilometreye ulaşabilirler ve büyük bir derinliğe sahiptirler (yüzlerce metre). Okyanus ve deniz akıntılarının hızı değişir - ortalama olarak, saatte 1-3 bin metre. Ancak, yüksek hızlı olanlar da denilmektedir. Onların hızı 9 000 m / saate ulaşabilir.soğuk ve sıcak akım

Akıntılar nerede görünür?

Su akıntılarının sebepleriIsınmadan dolayı suyun sıcaklığında ani bir değişiklik, aksine soğutma. Ayrıca, farklı yoğunluklardan, örneğin birkaç akışın (deniz ve okyanusal) çarpıştığı yerde, yağışla, buharlaşmadan etkilenirler. Ancak temel olarak soğuk ve sıcak akım rüzgarların etkisinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, en büyük okyanus akıntılarının yönü, esasen gezegenin hava akımlarına bağlıdır.

Rüzgar etkisi altında oluşan akışlar

Sürekli olarak esen rüzgarlar ticaret rüzgarlarıdır. Hayatlarına 30. enlemden başlıyorlar. Bu hava yığınları tarafından oluşturulan akımlara ticaret rüzgarları denir. Önemli noktalar South Passat ve Kuzey Ticaret rüzgarları. Ilıman bölgede, batı rüzgarlarının etkisi altında benzer su akıntıları oluşur. Onlar, gezegenin en büyük akıntılarından birini oluştururlar. Kuzey ve güney yarımkürelerde su akışının iki döngüsü vardır: siklonal ve antisiklonik. Onların oluşumu Dünya'nın atalet kuvvetinden etkilenir.sıcak ve soğuk akım örnekleri

Akım çeşitleri

Karışık, nötr, soğuk ve sıcak akım- Bu gezegende dolaşan kitlelerin çeşitliliği. Akış suyu sıcaklığı çevredeki suyun sıcaklığından düşük olduğunda, soğuk bir akımdır. Aksine, sıcak bir versiyonuysa. Nötr akımlar çevresindeki suların sıcaklığından farklı değildir. Ve karışık her ölçüye göre değişiklik gösterebilir. Akımların sabit sıcaklık indeksinin bulunmadığını belirtmek gerekir. Bu rakam çok görecelidir. Çevredeki su kütlelerini karşılaştırarak belirlenir.

Tropikal bölgelerde, sıcak akımlar dolaşır.kıtaların doğu eteklerinde. Soğuk - batı boyunca. Ilıman enlemlerde, sıcak kıyılar batı kıyılarından ve doğu kıyılarındaki soğuk akıntılardan geçer. Çeşitliliği ve diğer faktörü tanımlayabilir. Yani, daha kolay bir kural var: Soğuk akımlar ekvatora gidiyor ve sıcak - ondan.

değer

Bu konuda daha ayrıntılı konuşmak gerekiyor. Soğuk ve sıcak akım, Dünya gezegeninde önemli bir rol oynar. Su dolaşan kütlelerin önemi, hareketlerinden dolayı güneş ısısının gezegende yeniden dağıtılmasıdır. Sıcak akımlar, en yakın bölgelerde havanın sıcaklığını arttırırken, soğuk akımlar onu azaltır. Su üzerinde şekillenen su akışları anakara üzerinde ciddi bir etkiye sahiptir. Sıcak akımların sürekli olarak aktığı alanlarda, iklim nemlidir, soğuk hava ise tam tersidir. Ayrıca, okyanus akıntıları okyanusların ichthyofauna göçüne katkıda bulunur. Etkileri altında, plankton hareket eder ve balık ondan sonra göç eder.kanarya akımı sıcak veya soğuk

Sıcak ve soğuk akım örnekleri verilebilir. İlk çeşitle başlayalım. En büyüğü su akıntısıdır: Körfez Akıntısı, Norveç, Kuzey Atlantik, Kuzey ve Güney Pasifik, Brezilya, Kuroshio, Madagaskar ve diğerleri. Okyanusların en soğuk akıntıları: Somali, Labrador, California.

Büyük akımlar

Gezegenin en büyük sıcak akımı Körfez Akıntısı'dır. Her saniyede 75 milyon ton su taşıyan, meridyen dolaşımlı bir akarsu. Körfez Deresinin genişliği 70 ila 90 km'dir. Onun sayesinde Avrupa rahat ve ılıman bir iklime kavuşuyor. Bundan sonra, birçok açıdan soğuk ve ılık akımın gezegendeki tüm canlı organizmaların yaşamını etkilediği anlaşılmaktadır.

Bölgesel, soğuk su yollarından, en büyüğüBatı rüzgarlarının değeridir. Güney yarım kürede, Antarktika kıyılarına yakın bir ada veya kıtasal kümelenme yoktur. Gezegenin büyük bir kısmı tamamen suyla doldurulur. Burada, Hint, Pasifik ve Atlantik okyanusları ayrı bir devasa rezervuarda birleşerek bir akarsuya dönüşüyor. Bazı bilim adamları varlığını tanıyor ve ona Güney diyorlar. Burada en büyük su akışı oluşur - Batı rüzgarlarının seyri. Her saniyede Körfez Akıntısından üç kat daha büyük bir su akışı taşır.mevcut harita

Kanarya Akımı: Sıcak mı soğuk mu?

Akımlar sıcaklıklarını değiştirebilir. Örneğin, akış soğuk kütleler ile başlar. Sonra ısıtır ve ısınır. Böyle bir sirküle eden su kütlesinin varyantlarından biri, Kanarya Akımıdır. Atlantik Okyanusu'nun kuzeydoğusundan kaynaklanmaktadır. Avrupa’nın İber yarımadasındaki soğuk bir dere tarafından yönetiliyor. Afrika'nın batı kıyısından geçerek ısınır. Bu pasaj, denizciler tarafından uzun süredir seyahat için kullanılıyor.

Dünya Okyanusunun akıntıları. Soğuk ve sıcak akım nedir Tanım ve örnekler 2019

Dünya Okyanusunun akıntıları. Soğuk ve sıcak akım nedir Tanım ve örnekler 2019

Related news

 • Muhallebili İncirli Kek Videosu
 • Cephenin Ağzı: Çikolatada Helva Kompozisyon, kalori içeriği, yorumlar
 • İrritabl bağırsak sendromundan nasıl kurtulur Hastalığın tedavisi
 • Kız İsteme Nasıl Olur
 • HDPli Beştaş hakkında 25 yıl hapis istemi

 • Dünya Okyanusunun akıntıları. Soğuk ve sıcak akım nedir Tanım ve örnekler 32

  Dünya Okyanusunun akıntıları. Soğuk ve sıcak akım nedir Tanım ve örnekler


  Dünya Okyanusunun akıntıları. Soğuk ve sıcak akım nedir Tanım ve örnekler 87

  Dünya Okyanusunun akıntıları. Soğuk ve sıcak akım nedir Tanım ve örnekler 28

  Dünya Okyanusunun akıntıları. Soğuk ve sıcak akım nedir Tanım ve örnekler 17

  Dünya Okyanusunun akıntıları. Soğuk ve sıcak akım nedir Tanım ve örnekler 69

  Dünya Okyanusunun akıntıları. Soğuk ve sıcak akım nedir Tanım ve örnekler 47

  Dünya Okyanusunun akıntıları. Soğuk ve sıcak akım nedir Tanım ve örnekler 100

  Dünya Okyanusunun akıntıları. Soğuk ve sıcak akım nedir Tanım ve örnekler 64

  Dünya Okyanusunun akıntıları. Soğuk ve sıcak akım nedir Tanım ve örnekler 65

  Dünya Okyanusunun akıntıları. Soğuk ve sıcak akım nedir Tanım ve örnekler 31

  Dünya Okyanusunun akıntıları. Soğuk ve sıcak akım nedir Tanım ve örnekler 95

  Dünya Okyanusunun akıntıları. Soğuk ve sıcak akım nedir Tanım ve örnekler 93