CDN: Nedir ve nasıl çalışıyor 2019

CDN: Nedir ve nasıl çalışıyor 2019 CDN: Nedir ve nasıl çalışıyor

CDN: Nedir ve nasıl çalışıyor?

Birçok kişi CDN kullanımı hakkında defalarca duymuştur. Bu nedir? Bu kısaltma kodunun çözülmesi, bölgesel olarak dağıtılan kullanıcıya bir içerik dağıtım ağı olarak İngilizce'den çevrilir.

cdn bu nedir

Hangi önemsiz avantajları var? Tartışmasız avantajlardan - içerik kaynağının boşaltılması ve önbelleğin tüketiciye en yakın coğrafi noktaya kaydedilmesi. Birçoğu bunun neden gerekli olduğunu merak edebilir. Cevap basittir - alıcı en kısa gecikme ile kişisel içerik almak için. Bu ağ hem basit http-trafik hem de akış için kullanılır. İkinci durumda, kullanıcı kalıcı bir görüntü alır ve medya akışı daha az uçar ve sıklıkla daha yüksek kalitede (çok bit hızında) oynatılır.

CDN üçüncü taraf ise, o zaman en iyi seçenekSadece en yüksek yükü göndererek, minimum rahat kanal genişliğini (kanallar pahalıdır) ve son ekipman ve bakım tasarrufu sağlar.

 jquery cdn

CDN: Bu nedir ve nasıl çalışır?

En acil soru, bu nasıl düzenlenmiştir? Aslında monosyllables'i cevaplamak imkansız. Bir cevap olarak, birkaç farklı seçenek var.

Peki bu CDN nedir? Daha tanıdık bir seçenekle başlayabilirsiniz (maksimum tasarruf). Ağ - Büyük sağlayıcıların bir koleksiyon kendi DC tutma (örneğin, "Megafon" Merkez Telgraf ve bölgesel firmaların dahil olduğu gibi). Omurga kendisi bir abone ve müşteri trafiğini itibaren bir kanaldaki tüm tıklamalar değildir.

Bu durumda sağlayıcılarla ara bağlantı son derecezayıf. Bu örneklerde, kural olarak, kişi ekipmanı olmadan yapamaz, çünkü her şey disk alt sistemine bağlıdır ve (“çelik” firma profilinin birçok ustasına rağmen) son derece sanallaştırılmıştır. Sanallaştırma işleminde bu değerli IOPS'lerin kaybolduğunu sıklıkla duyarsınız. SSD hiç kullanılmamaktadır, çünkü çok maliyetlidir.

cdn dosyaları

Hizmetler CDN (Jquery ve diğerleri), genellikle kendilerikendi sunucularında "evrensel" dir. Yayın akışları ve web önbellekleri, flv ve mp4 dosyaları için akış sunucuları için kullanılırlar. Bu tür sunucularda, bilinen tüm DNS kullanılır. Dengeleme, yalnızca DNS görünümünde bölgeler / sağlayıcılar vb. Tarafından gerçekleştirilir. Büyük grafik dosyalarının transferini kolaylaştıran, yaygın olarak bilinen Image CDN.

Yukarıdakilere uygun olarak, kaliteHizmet vasat düzeyde gerçekleşir. Böyle bir CDN, mp4 ve flv-data ya da büyük dosyaların dağıtımını (önbelleğini) uygulamak için her zaman mümkün değildir. Bu durumda bilgi aktarımındaki gecikmeler, büyük zaman aralıklarına kadar çok değişmektedir. Bu yayın akışı için, anlık ağ trafiği için olduğu gibi, bu ağ uygun değildir. Dolayısıyla CDN sitesi önemli ölçüde hızlandırılamaz.

Daha yüksek seviye

Daha güçlü CDN'ler (önde gelen çoğunlukta)Rus olmayan - Akamai, L3, CDNetworks), bu tür yatırımların beklentilerini anlayabilmeleri nedeniyle genellikle kendi altyapılarından tasarruf etmemektedir. Her şey farklı. Dolayısıyla, hem iç hem de resmi trafik için hizmet veren kendi ağlarına (omurga ağına) sahipler. Ayrıca, onların AS (otonom sistemler) var. Ayrıca yönlendirme sorunlarını ellerinde tutarlar. İnternet sağlayıcıları ile ilişkilere bakmak da iyi bir şekilde belirlenmektedir.

cdn buhar topluluğu

Burada dengeleme, herhangi bir tarih esasına göre inşa edilmiştir+ DNS + LVS. Ağ mimarisinden ve yukarıda bahsedilen yönlendirmeden, tüketiciden gelen taleplerin daha gelişmiş yollarla dengelenmesi de mümkündür. Bu sadece görünüm-DNS ile değil, aynı zamanda herhangi bir zamanda yapılır. Herhangi bir IP adresinde, farklı sunuculara istek göndermenizi sağlayan bir dengeleyici kurulur.

Tabii ki, "evrensel" konuşma düğümleri yokHayır, kesinlikle tüm hizmetlerin sanallaştırılması. İçeriği indiren ve anında içerik dağıtan sunucular var. Ayrıca, akışa ve dağıtıcı bileşenlere ihtiyaç duyan büyük miktarda veriyi depolamak için ara yerler vardır.

cdn url

Ayrıca, sunucular var: İstemcinin akışı yayınladığı başlangıç, ara ve terminal çoğullayıcıları. Çıkışın hls, hds veya sliverlight-stream gerektirmesi durumunda, son-sunucular genellikle çok yüksek kaliteli ve hızlı yükleme içeriği için web önbellekleri olarak kabul edilir.

Böyle bir mimari hizmetin dayanmasına izin verecekmüşteriler ve müşterilerde gecikme riski olmadan büyük yükler. Özel bir CDN söz konusu olduğunda, ekipmanın kapasitesini maksimum yükte kullanmak daha yeterlidir ve aynı zamanda yeterli bir hizmet seviyesi sağlar (gecikme yayılması, akışların bozulması vb.).

Hangi sunucular kullanılıyor?

Teknik açıdan bakıldığında, bu hizmetler kullanılır.web önbellekleri nginx, çünkü sunucu proxy istekleri ve önbellekleme için gereken her şeye sahiptir. o, oradaki önbellekten bazı bilgileri miktarlarının, "temizlik" içerik indirirken istatistik toplama için r. H. özel modülleri yazmak mümkündür için (örneğin, ve, Mongo-tabanını gönderin). Genellikle üretici tarafından servis için sağlanmıştır. Yani, L3 kendisi için nginx (kendi web sunucusu CDNJS) için yaratıldı.

fırkateyn cdn

Akış sunucuları genellikle bir şeydirkendi (genellikle red5 veya benzeri bir şey gibi hazır modeller) veya Wowza Media Server. Müşterinin akışları yayınladığı sunucular genellikle Adobe FMS'dir. Kural olarak, bunlar Oyun CDN içerir.

Depolama sunucuları da nesne olabilirmogilefs, hadoop ve Lustre ya da Gluster gibi çok büyük FS'ler gibi depolar artık popülerlik kazanıyor. OpenStack-storage Swift (Dosyalar CDN), henüz kesinleşmiş olmadıkları ve bazı "nemlilik" nedeniyle geniş onay almadıkları gerçeğine rağmen yaygındır.

Transcoders Ağır samopisnaya çemberleme klasik varyant Ffmpeg (yazılım izci sıra yöneticisi atamaları, vs.) vardır.

istatistik

Çok fazla tarife belirleme yöntemlerine vefaturalama şemaları. Ama kaçınılmayacak anlar var. trafik miktarı ekipman ve paralelizasyon sürecini shortchanging bir dizi maliyetine bütün bir yazı ayırmaya büyük ve mantıksız olduğu için, temelde imkansız netflow kullanarak Muhasebe istatistikleri. İstatistikler günlükler tarafından üretilmektedir. Terminal düğümden başlayarak, tekrarlanan istekleri çöküşü (1 veya IP alt 1 CDN URL), sonra özel bir sunucuda harman toplu günlükleri, teknik ve fatura ihtiyaçları için istatistik var türetmek.

cdnjs

Daha detaylı istatistikler

İstatistikler CDN'de nasıl çalışır? Bu ayrıntılı nedir? Aşağıdaki bileşenleri içerir:

 • genellikle bir program oluşturmak için bir fırsat varzaman birimi başına istek sayısı, istemci sayısı (akış için kullanılır), zaman birimi başına düşen hataların sayısı (örneğin, iş parçacığı kopmalarının sayısı veya http sunucuları için hata sayısı 404, 500 ve 502);
 • Coğrafi istatistikler üzerinde grafiklerin düzeni;
 • zaman içinde bir noktada önbellekleme veya çoğullama (akış için) katsayısı;
 • iç kullanım için genellikle kullanılırhız, sınırlar, ara sunucular ve geçici kaynak istatistikleri için sınırlı olmayan yanıtların yanıt süresine ilişkin istatistiksel verilerin toplanması.

CDN ile etkileşim için yerel APIGerekli mekanizma - onsuz, hizmetin kendisi olamaz. Çoğu zaman yardımı ile tüm önbelleği veya belirli nesneleri temizleyebilir, düğümdeki CDN'de önbelleğe almak için kaynaktan bir dosya yüklemeyi yapılandırabilir veya başlatabilirsiniz. Örnek olarak, dünya çapında bir oyun ağını işleten CDN SteamCommunity'den alıntı yapabilirsiniz.

En popüler CDN sağlayıcılarının kısa bir özeti

Her gelişmiş kullanıcının öğrenmesi yararlıdırİçerik dağıtım ağlarının (Jquery CDN ve benzeri) en popüler hizmetlerinden birkaçı. Bazıları geniş uygulama bulurken, diğerleri büyüme ve gelişme aşamasındadır.

CloudFlare Ağı

Bugüne kadar, bu en tanınmış veortak servis CDN URL'si. CloudFlare ağında ücretli bir tarife paketi satın almak veya ücretsiz tarife kullanmak mümkündür. Şirket on beş yıldan fazla bir süredir piyasada faaliyet gösteriyor ve bu kez kendini kusursuz bir üne kavuşturuyor. Hizmetin en önemli avantajlarından biri olan CloudFlare, rakip şirketlerle olduğu gibi belirli bir bant genişliği belirlemiyor.

MaxCDN Ağı

Ayrıca en popüler CDN servislerinden biri olanNetDNA şirketi (dağıtılmış dağıtımda lider). Temel özellikler MaxCDN - hizmetler kolayca en yaygın içerik yönetim sistemleri ile entegre (WP, Joomla, Drupal, Magento, ve diğerleri.). Bu ağda (Fırkateyn CDN) test sürümü bir hafta boyunca ücretsiz olarak sağlanır, henüz ücretsiz tarife yoktur. Ancak, kullanım maliyeti oldukça uygun.

TinyCDN Ağı

Solasno kullanıcı yorumları, en iyilerinden birihizmetler. Amazon Web Servisleri (bu alandaki en tanınmış şirketlerden biri) dayanmaktadır, çünkü en güvenilir olanlarından biridir. Bunları kullanmak için fiyat, rakip şirketlerden daha yüksek değildir. TinyCDN'de, test için ücretsiz bir sürüm vardır ve 30 gün boyunca hizmeti kullanma fırsatı sunar.

Google Sayfa Hızı

Google Page Speed ​​için web yöneticisi öyle değilHedef kitle geliştiriciler olduğu için bilinir. Gelişimi, Google'dan diğer ürünlerin yanı sıra sıçramalar ve sınırlar ile gerçekleşir. Kendi deneylerinizi işinizde istiyorsanız, bu hizmeti mutlaka deneyin. Çeşitli ağlarda başarıyla kullanılabilir ve bu konuyla ilgili incelemeler çoğunlukla olumludur.

CDN: Nedir ve nasıl çalışıyor 2019

CDN: Nedir ve nasıl çalışıyor 2019

Related news

 • Karı koca için ikili dövmeler: özellikler ve fikirler
 • Kümbet Pasta
 • Fiyonklu Uzun Lif Modeli
 • Dünyanın en güçlü canlısı
 • Hiç Değişmeyecek Olan Moda:Babetler

 • CDN: Nedir ve nasıl çalışıyor

  CDN: Nedir ve nasıl çalışıyor


  CDN: Nedir ve nasıl çalışıyor

  CDN: Nedir ve nasıl çalışıyor

  CDN: Nedir ve nasıl çalışıyor

  CDN: Nedir ve nasıl çalışıyor

  CDN: Nedir ve nasıl çalışıyor

  CDN: Nedir ve nasıl çalışıyor

  CDN: Nedir ve nasıl çalışıyor

  CDN: Nedir ve nasıl çalışıyor

  CDN: Nedir ve nasıl çalışıyor

  CDN: Nedir ve nasıl çalışıyor

  CDN: Nedir ve nasıl çalışıyor

  CDN: Nedir ve nasıl çalışıyor

  CDN: Nedir ve nasıl çalışıyor

  CDN: Nedir ve nasıl çalışıyor

  CDN: Nedir ve nasıl çalışıyor