Canan Mat, Otizmin Anlaşılması için Destek İstiyor 9 17.01.2019, 08:35

Canan Mat, Otizmin Anlaşılması için Destek İstiyor

Birleşmiş Milletler tarafından Otizm Farkındalık Günü olarak kabul edilen 2 Nisan’da otizmli çocukların eğitim ihtiyaçlarına, erken tanıya ve bilinçli davranışların önemine dikkat çekiliyor.

“Otizm Oranı Artmaya Devam Ediyor”

Türkiye’de yaklaşık 680 bin otizmli çocuğun bulunduğuna ve her 64 çocuktan birinin otizmli olarak doğduğuna dikkat çeken Türkiye Otizm Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Canan Mat, hamilelikte tespit edilemeyen nedenlerden dolayı otizmin meydana geldiğini ancak otizm oranının artmaya devam ettiğini söyledi.

canan matKendisi de otizmli bir çocuk annesi olan Türkiye Otizm Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Yazar Canan Mat, otizmin anlaşılması ve otizmli çocukların yeterli eğitim desteği alabilmesi için herkesin destek vermesi gerektiğini belirtti.

“Ebeveynlerin Bilinçlendirilmesi Çok Önemli”

Otizmin tedavisi olmayan bir hastalık olduğuna vurgu yapan Canan Mat; erken tanı ve sürekli eğitimin büyük öneme sahip olduğunun altını çizdi. Otizmli çocukların doğru eğitimle ihtiyaçlarını karşılayabilecek ve başarılı bir sosyal iletişim kurabilecek düzeye geldiklerini söyleyen Mat, bu konuda ailelerin farkındalığının ön plana çıktığını söyledi.

Türkiye Otizm Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Mat, ebeveynlerin, çocuğun 0-1 yaş arasında gösterdiği davranışlardan şüphelenmesiyle otizmin erken fark ettiğini söyleyerek, bilinçlenmenin bu noktadaki önemine dikkat çekti.

Otizme Mavi Işık Yakın

Erken tanı, otizm için büyük önem arz ettiği gibi; ebeveynlerin çocuklardaki farklılıkları görebilmesi için farkındalık çalışmalarının artırılması hedefleniyor. Nisan ayı boyunca otizm ile ilgili farkındalığı artırmaya yönelik çalışmalar yapılacağı gibi, kampanyaya destek vermek isteyenler, #otizmemaviisikyak hashtag’ini kullanarak, sosyal medyada paylaşım yapabilecek.

Canan Mat, Otizmin Anlaşılması için Destek İstiyorfotograflar Fotograf galeriler

Related news

 • Tolzingon ilacı: kullanım talimatları
 • Balsam odası. Bitki dikmek ve büyümek nasıl
 • Ebedi Güzelliğin Sırları

 • Canan Mat, Otizmin Anlaşılması için Destek İstiyor 81

  Canan Mat, Otizmin Anlaşılması için Destek İstiyor


  Canan Mat, Otizmin Anlaşılması için Destek İstiyor 58

  Canan Mat, Otizmin Anlaşılması için Destek İstiyor 55

  Canan Mat, Otizmin Anlaşılması için Destek İstiyor 20

  Canan Mat, Otizmin Anlaşılması için Destek İstiyor 97

  Canan Mat, Otizmin Anlaşılması için Destek İstiyor 22

  Canan Mat, Otizmin Anlaşılması için Destek İstiyor 59

  Canan Mat, Otizmin Anlaşılması için Destek İstiyor 13