Bu bitkilere dikkat 2019

Bu bitkilere dikkat 2019 Bu bitkilere dikkat

Bu bitkilere dikkat!

Evde bakabileceğiniz bazı bitkiler evde soluduğunuz havayı temizliyor...

Birçok hastalığa sebebiyet veren faktörün evimizde dolaşan kirli hava olduğunu hepimiz biliyoruz. Çünkü çoğumuz beton ve toğla arasında yaşıyoruz. Bu ortamlarda çeşitli bakteri, küf, toz ve karbondioksit, işlerini çok güzel yapıyor ve etrafımızı sararak bizi zehirliyorlar.

NASA, evdeki havayı temizleyen bitkiler üzerine bir araştırma yaptı. Araştırmaya göre aşağıda sıraladığımız bitkiler evde dolaşan hava kirliliğini ortadan kaldırıyor.

Potted Chrysanthemums (Kasımpatı)

Evinizdeki amonyağı, benzeri formaldehidi ve ksileni alır götürür. Hem popüler, hem uygun fiyatlı hem de dışarıda da kullanabileceğiniz harika bir bitki.

Chlorophytum (Kurdele Çiçeği)

Kurdele çiçeği bitkilerle uğraşmaya zaman bulamayan, su vermeyi unutanlar için biçilmiş kaftan. Bakım koşulları açısından gerçekten çok kolay ve zahmetsiz. Büyük ihtimalle komşularınızın çoğunda da vardır, onlardan ufak bir sap isteseniz hemen ortamına uyum sağlar, kök tutar.

Kurdele çiçeği, evinizi temizlerken ortalığa yaydığınız tüm kimyasalları içine çekerek havayı temizler.

Dracaena (Madagaskar Dragon Ağacı)

Bu bitkinin 40'tan fazla çeşidi olduğundan, zevkinize göre olanı kolaylıkla seçebilirsiniz. Dracaena ortamın havasını benzen, trikloretilen ve ksilenden arındırmak için bire bir. Ama bunun yanında kedi ve köpekler için birazcık zehirli olabilmekte, bu yüzden bu bitkiyi alırken iyi düşünün.

Fikus

Fikus dünyadaki en popüler mini ağaçtır. Eğer büyükçe bir saksıya dikerseniz gerçekten devasa boyutlara ulaşabiliyor. Tabii ortalama boyutları 60 ila 120 cm kadar. Ayrıca ilkbahar ve yaz aylarında dışarı da çıkartıp nefes aldırabilirsiniz.

Spathiphyllum (Barış Çiçeği)

Her ne kadar güzel ve narin görünen bir çiçek olsa da bu bitkiyi öldürmek gerçekten çok zordur. Genel olarak yazın çiçek açar, gölgeli yerleri ve nemli toprağı sever. Barış çiçeği amonyak, benzen, formaldehit ve trikloretileni absorbe eder.

Nephrolepis Fern (Aşk Merdiveni)

Bu bitki nemli ortamları sever ve ışığı yansıtır. Bu sebeple bu küçük yeşil yardımcınız için en harika yer olarak banyoyu seçebilirsiniz. Bu bitki havadaki ksileni temizleme konusunda da harikadır.

Sansevieria (Yılan Bitkisi)

Bu bitkiyi özellikle ofis ve restoranlar olmak üzere pek çok yerde görebilirsiniz. Neden mi? Çünkü neredeyse masrafsız bu arkadaş. O kadar ki, ayda bir sulasanız yeter, biraz da kuru havayı ve hafif güneş ışığını sever kendisi. Ayrıca içerideki benzen, formaldehit, trikloretileni de siler süpürür.

Chamaedorea (Bambu Palmiyesi)

Bambu Palmiyesi havadaki formaldehiti temizlemede harika iş çıkarır. Öncelikle onu güneş ışığının altına pencere pervazına koymanız çok iyi olur. Bu bitki birazcık büyüyebilir (3 metre kadar) ve bol bol oksijen sağlar. Bunun yanında harika da görünür. Ortamdaki benzen, formaldehit ve trikloretileni de yok eder.

Aloe Vera

Bu bitkinin diğer adı her koşul bitkisi olabilir. Çünkü yanık ve donma yaralarını iyileştirebiliyor, havayı tertemiz yapıyor. Bir tek Aloe Vera bitkisi bile tek başına tüm evin havasını yenileyebilir. Özellikle ortamdaki formaldehiti ortadan kaldırır.

Bu bitkilere dikkat 2019

Bu bitkilere dikkat 2019

Related news

 • Keçe ile Hediye Paketi Nasıl Süslenir
 • Renkli Kalpler Patik Modeli Yapılışı Anlatımlı Türkçe Videolu
 • İngilterenin raporuna Türkiyeden ilk tepki: Ya görüşlerimiz hiç alınmıyor ya da
 • Baron Munchausenin Maceraları. İnanılmaz Bir Masalı Kısaca A İçeriği
 • İkiz besleme için yastık - anneye kolaylık

 • Bu bitkilere dikkat

  Bu bitkilere dikkat


  Bu bitkilere dikkat

  Bu bitkilere dikkat

  Bu bitkilere dikkat

  Bu bitkilere dikkat

  Bu bitkilere dikkat

  Bu bitkilere dikkat

  Bu bitkilere dikkat

  Bu bitkilere dikkat

  Bu bitkilere dikkat

  Bu bitkilere dikkat

  Bu bitkilere dikkat

  Bu bitkilere dikkat

  Bu bitkilere dikkat

  Bu bitkilere dikkat