Bir multimetre ile arabada röle nasıl kontrol edilir: adım adım talimat 2019

Bir multimetre ile arabada röle nasıl kontrol edilir: adım adım talimat 2019
18.05.2019

Bir multimetre ile arabada röle nasıl kontrol edilir: adım adım talimat 94

Bir multimetre ile arabada röle nasıl kontrol edilir: adım adım talimat

Pil bir araba veya motosiklet üzerindeykenKötü bir şekilde şarj edilir veya şarj edilir, bu nedenle konuşmak için, öncelikle jeneratör rölesine dikkat etmek gerekir. Tabii ki, bu sorun birçok başka sebepten kaynaklanıyor olabilir, ancak daha çok röle içinde. Fakat röle bir multimetre ile nasıl kontrol edilir? Bu konuda ve konuşun.

röleyi kontrol etmek için bir multimetre olarak

Bu öğe pil korumak için tasarlanmıştır veömrünü uzun yıllar boyunca uzatır. Ve tüm bunların kompaktlığına rağmen. Aniden araç gece haber beyaz çizikler ve bir başlangıç ​​kötü işten sonra başlamak zor olduğunu keşfetti Yani, eğer başlık altında tırmanmak zamanı. Bu nedenle, starter rölenin bir multimetre ile nasıl kontrol edileceğini bilmek önemlidir, çünkü olduğu gibi bırakırsanız, pil oldukça hızlı bir şekilde "ölecektir".

tanım

Röleyi multimetre ile kontrol etmeden önce,genel olarak ne olduğunu anlamak gerekiyor - bir röle. Bu cihaz, aracın jeneratörünün akımını düzenlemek için tasarlanmıştır, bu da aküyü şarj etmesini engeller. Bu nedenle, bu eleman nedeniyle, piller daha uzun süre dayanır.

Röle bir dengeleyicidirGerilim, 14,5 volttan daha büyük bir voltaja izin vermez. Bu cihaz son derece hassastır ve her tür makine için zorunludur. Bununla birlikte, birkaç tip röle vardır.

türleri

Eğer güçlü bir şekilde genelleme yaparsak, o zaman sadece iki tür vardır veAynı prensipte çalışırlar - voltajı gereken değere arttırır veya azaltır - 14,5 volt. İlk görüş, rölenin fırça tertibatı ile hizalanmasıdır. Genellikle jeneratörü kendisine bağlar ve rölenin kendisi fırçaların yerleştirildiği yuvada bulunur.

röle bir multimetre ile nasıl kontrol edilir

Ayrıca, röle, makinenin gövdesine bağlanan ayrı bir cihaz olarak yapılabilir ve bundan çıkan teller, generatöre ve daha sonra bataryaya gider.

Her iki tip röleler için kılıflar yapıştırıcı ile doldurulur veyasızdırmazlık maddesi ve hiç tamir edilmez. Biz retraktörü röle multimetre kontrol edin ve kapalı olduğu anlaşılırsa Yani, yeni bir tane satın almak için garantili olacağız. Neyse ki, özellikle yerli VAZ arabaları için, ucuz. Bu nedenle, eski kolupat yerine yeni bir röle almak daha rahat ve daha kolaydır.

Eğer "öldü", o zaman pil gidecekaşırı şarja. Bu, rölenin değişme zamanı olduğunu gösterir. Fakat bunun için röleyi bir multimetre ile nasıl kontrol edeceğimizi bilmek önemlidir, çünkü onun içinde olduğunu ve jeneratörün herhangi bir bölümünde olmadığını bilmemiz gerekir. En azından kontrol etmek için iki seçenek vardır: arabadan çıkarmadan ve çıkarmadan.

Jeneratör rölesini bir multimetre ile, makineden çıkarmadan nasıl kontrol edebilirsiniz?

Kontrolör arızası belirtileri açıkçagörünür. Özellikle pencere sıfırın altındaysa. Batarya her zaman düşük şarjlı veya şarjlı olacaktır. İlk durumda, zayıf pil şarjı, marş motorunu döndürme yolu ile kolayca belirlenebilir. O sadece onu bükecek ve boşuna olacak. Bazen anahtarı çevirdiğinizde hiçbir şey olmaz ve paneldeki ampuller söner.

röle çeken multimetreyi kontrol edin

Bataryanın şarj edilmesi neredeyse hiçFarklı. Aynı şey olacak, artı pil kutularından elektrolit kaynayacak. Şarjın elektrolit bankalarında azaltılabileceğini belirleyin. Buharlaşmanın bir sonucu olarak, akünün üstünde beyaz bir kaplama da oluşabilir. Akünün altındaki vücudun parçaları da beyaz bir kaplamaya sahip olabilir. Genellikle, bu tür belirtilerle birlikte sürücüler, bataryanın bozulduğunu düşünürler, fakat aslında her şey onunla aynı doğrultudadır ve konu röle regülatöründedir ve her şeyden önce dikkat edilmesi gereken bir şeydir. Fakat bunun için röleyi bir multimetre ile nasıl kontrol edeceğinizi bilmelisiniz.

Bunu yapmak zor değil. Bunu yapmak için multimetreyi alın ve voltmetre moduna ayarlayın. Yardımı ile akü terminallerindeki voltajı motor çalışırken ölçebiliriz. Örneğin, gerilim pilin şarj edilmesi ve nedenleri undercharge aramak zorundadır 12 V ise aralık 12,4-12,7 V olmalıdır gerilimi kapalı, normal motor at unutmayın.

Normal stresler

Yani motoru çalıştır, ayarlaMultimetre 20 volt voltmetre modu ve test uçlarını terminallere bağlar. Voltaj 13.2-14 V civarındaysa, o zaman her şey akü ile aynı anlama gelir. Motor hızını 2000-2500'e artırın. Bu durumda voltaj, normal sınırlar içinde olan yaklaşık 13.6-14.3 V'a kadar artmalıdır. Şimdi 3500 hızını artırmak ve gerilim bozulmamış röle ile çalışma voltajı bataryada olmalıdır yaklaşık 14-14,5 V. konusu markaların ulaşması bekleniyor.

bir multimetre ile marş rölesi nasıl kontrol edilir

Multimetre üzerindeki anormal değerler

Değerler, belirtilenlerden farklıysadaha büyük veya daha az yan, bu rölenin arızalandığını gösterir. Örneğin, voltaj motor devirinde bir artışla 12 V'a düşerse, açıkça bir şeyler yanlıştır. Ayrıca, voltajın 15-16 V'a yükseltilmesi, röle kontrol cihazının arızalandığını gösterir.

Her zaman voltaj yükselmesi göstermezröle hatası, ama çok sık. Bazen jeneratörün kendisi arızalanabilir. Her halükarda, gerilim dalgalanmaları meydana geldiğinde, regülatörün değiştirilmesi gerekli olmaktadır ve eğer problem devam ederse, jeneratörü değiştirmek ve sistemi tamamen test etmek gereklidir.

Kombine röle regülatörünün kontrolü

Fırça düzeneği röle ile hizalanmışsaJeneratörün inceleme için çıkarılması gerekecektir. Başlamak için, şimdi birçok yabancı araçlarda ve hatta yerli araçlarda kullanılan röle regülatörünün kombine devresinin kontrol edilmesi gerekir.

Bunu yapmak için çıkıp sökmeniz gerekir.Jeneratör, ihtiyaç duyduğumuz düğüm, fırçaların geçtiği jeneratör şaftına bağlı olduğu için. Biz cıvata, fırça takımını sökün ve temiz çekin, fırça jeneratör "pencere" bakıyoruz. Genellikle grafit tozdur.

multimetre röle üreteci nasıl kontrol edilir

Şimdi özel bir şema ileDüzenlenmiş bir yük ile bir güç kaynağı kullanılması. Aynı zamanda bir bataryaya da ihtiyacımız var, çünkü güç kaynağı veya şarj cihazı bu olmadan çalışmaz. Bu nedenle, şarj cihazını bataryaya ve röle regülatörüne paralel olarak bağlayınız ve ikinci bir voltaja da 12 voltluk bir ampul bağlayınız.

Bu bağlantı ile ışık yanacak - buNormalde, fırça düğümü bir iletken olduğundan ve sessiz durumda voltaj 12.7 V'dir. Artık şarj cihazındaki voltajı 14.5 V'ye yükseltmemiz gerekir. Bu göstergeye ulaşıldığında lamba sönmelidir. Sonuçta, 14,5 V voltaj artışının "kesilmesi" dir. Lamba sönerse, rölenin çalıştığı ve temel olarak çalışan bir cihaz olduğu anlamına gelir.

Aksi takdirde, voltaj 15-16 V'a ulaşırsa ve ışık yanarsa, rölenin kesme yapmadığı anlamına gelir. Bu durumda, yenisiyle değiştirilmelidir.

Şimdi röle regülatörünü bir multimetre ile nasıl kontrol edeceğinizi biliyorsunuz ve bunu kendiniz yapabilirsiniz.

Bir multimetre ile arabada röle nasıl kontrol edilir: adım adım talimat 2019

Bir multimetre ile arabada röle nasıl kontrol edilir: adım adım talimat 2019

Related news

 • DİKİŞSİZ İNCİLİ YAPRAKLI KADIN PATİĞİ AÇIKLAMALI
 • Onkel Otelleri Beldibi Resort 5 (Türkiye, Kemer): Açıklama, Hizmetler ve misafir yorumları
 • Cinsel yaşamın düşmanı ne
 • Banyoda neyin onarılacağı ve nasıl doğru bir şekilde devreye sokulacağı ile
 • Asrin Plajı (Türkiye) - Avsallar köyünde ekonomik dinlenme

 • Bir multimetre ile arabada röle nasıl kontrol edilir: adım adım talimat 33

  Bir multimetre ile arabada röle nasıl kontrol edilir: adım adım talimat


  Bir multimetre ile arabada röle nasıl kontrol edilir: adım adım talimat 66

  Bir multimetre ile arabada röle nasıl kontrol edilir: adım adım talimat 22

  Bir multimetre ile arabada röle nasıl kontrol edilir: adım adım talimat 71

  Bir multimetre ile arabada röle nasıl kontrol edilir: adım adım talimat 77

  Bir multimetre ile arabada röle nasıl kontrol edilir: adım adım talimat 76

  Bir multimetre ile arabada röle nasıl kontrol edilir: adım adım talimat 26

  Bir multimetre ile arabada röle nasıl kontrol edilir: adım adım talimat 34

  Bir multimetre ile arabada röle nasıl kontrol edilir: adım adım talimat 99

  Bir multimetre ile arabada röle nasıl kontrol edilir: adım adım talimat 53

  Bir multimetre ile arabada röle nasıl kontrol edilir: adım adım talimat 32

  Bir multimetre ile arabada röle nasıl kontrol edilir: adım adım talimat 50

  Bir multimetre ile arabada röle nasıl kontrol edilir: adım adım talimat 31

  Bir multimetre ile arabada röle nasıl kontrol edilir: adım adım talimat 5