Bir efsane nedir Efsane kelimesinin anlamı 2019

Bir efsane nedir Efsane kelimesinin anlamı 2019 Bir efsane nedir Efsane kelimesinin anlamı

Bir efsane nedir? "Efsane" kelimesinin anlamı

Bugün klişeleri ve ifadeleri ne sıklıkla duyarız?Aslında bir efsanenin ne olduğunu düşünmeden "bir efsanenin doğuşu" gibi. Orijinal kaynaklara dönerseniz, kelime legenda Latin dilinden gelir. Dolayısıyla, efsanelerin Romalıların know-how'ı olduğuna inanmak için bir sebep vardır, ancak bu iddia tartışmalıdır. Tercüme "okuma", "okunabilir" gibi geliyor. Geleneksel tarzın bu biçimi hakkında XIX yüzyılın bilim adamının monografileri vardır, linguistik R.O. Shor.

Ve nerede okunuyor, sözlü söz konusu olduğundafolklor? Bu soru oldukça doğaldır. Onlara tarihsel, dini bilgiler anlaşıldığı gibi Nitekim bir zamanlar Roma efsanesi okuma yazma bilmeyen vatandaşlar için tasarlanmış. Bu insanların bilgi, ahlaki ilkeleri olsun.

Efsaneler ve efsaneler. Fark nedir?

bir efsane nedirÖdünç alınan "efsane" kelimesinin anlamı,Eski Rus sözcüğü yakındır "gelenek." ikinci kelime "aktarım" türetilmiştir ağız belirtmektedir. Gelenek genellikle belirli bir yerde, insanlara bağladılar. dini normlarına göre olayların ve insanların Legend aslen farklı değerlendirmesi.

Hıristiyan efsane geleneksel olarak içerirolayların Hıristiyan yaşam normlarına göre değerlendirilmesi. Geleneklerden daha geneldir. Hem anlatı hem de efsane için ortak olan ortak temeldir - belirli tarihsel olaylar. İkincisi, kural olarak, dramatik.

Efsanenin tam olarak anlaşılması

Neyin ne olduğunu daha ayrıntılı olarak cevaplamaya çalışalım.bir efsane. Dini efsane, daha önce de belirtildiği gibi, dramatik bir mucize (azizler tarafından gerçekleştirilen mucizelerin bir ortaçağ hikayesi) biçiminde olabilir. Bununla birlikte, diğer dinlerde efsaneler vardır: Budizm, Yahudilik, İslam. Tür daha geniş, ekstra ritüel bir anlam kazanmıştır. Konusu bir kahraman, tarihi bir figür veya bir olayın anlatısı oldu. Bu tür eserlerin örnekleri aşağıda ele alınacaktır.

Ünlü efsaneler

kelime efsanesinin anlamı Bir efsanenin ne olduğunu hatırlayalım. Bunun için bu türün en ünlü örneklerinden birkaçını veriyoruz. Bu, kahramanın Jason'ın, Colchis'e altın bir rune aramak için Argo gemisindeki yoldaşları ile yolculuğunun hikayesidir. Bu tarih asırlarca kurtuldu ve günlerimize ulaştı. Zamanın kalınlığı boyunca Truva Savaşı, kahramanları ve yüzleşme dramı hakkında da bir efsane geçti. Günümüzde bile, Achilles ve Hector, yaratıcı insanları bu efsanenin çeşitli biçimlerindeki sayısız remake'e ilham ediyor.

Kahramanın zaferiyle ilgili alegori ve öğretici öyküKral Girit sarayı labirentinde yaşayan canavar Minotaur'un üstündeki Theseus. kahraman Aeneas, Truva, Yunanlılar doğduğu şehir krallıklar yıkılmasından sonra kaçan - "Aeneid" Roma'nın cesur kurucuları bize anlatır.

Thermopylae vadisinde Perslere kahramanca bir kavga veren üç yüz Spartalı da bir efsane oldu.edebiyat dersinin efsanesi 5

Edebiyatta geniş bir şekilde bahsedilen efsane"Uçan Hollandalı." Kaptan gemisinde bir lanet getirdi, annesinin kemiklerine küfür etmeyecek, kimsenin karaya çıkmayacağı ve ruhunu sonsuza kadar göç etmeye mahk condm etti. Hint Okyanusu'nda görünen bu gemiyle buluşmak, denizcilerin ölümüne söz verdi ve diğer gemilere - bir enkaz.

Orta Çağlar şövalye ve kahramanca efsaneler ile dekore edilmiştir. George'un muzaffer George'un mucizevi zaferiyle ilgili, kahramanlar hakkında da Rus efsaneleri vardır.

Fransızlar ulusal kahramanlarıyla gurur duyuyorlar - Knight Roland.

İngiliz folklorunda, Kral Arthur efsanesi, yuvarlak masanın şövalyelerini kendi etrafında birleştiren, bilinir.

Okul programı

efsane edebiyatı Genel olarak eğitim kurumları bir tür olarakedebiyatta bir efsane çalışılmıştır. Programdaki 5. sınıf hem en ünlü eserleri hem de yerel efsaneleri içerir. Bu tür folklor, çocukların algısına uyarlanmıştır. Efsane, küçük folklor biçimlerine gönderme yapan bir edebiyat türüdür. Çocuk algısı için önemli olan kapasitif, daha ziyade laktiktir. Ek olarak, bu tarz geleneksel olarak sevgi ve nefret, iyi ve kötü, adalet kavramlarını etkileyen etkileyici sanatsal araçlar kullanır. Bir peri masalı gibi.

Efsanenin türü, XIX yüzyılda Titanlar tarafından geliştirilmiştir.Literatür: L. N. Tolstoy, F. M. Dostoyevskiy, I. S. Turgenev. Örneğin, Leo Nikolayevich'in kalemi "Cehennem Yıkımı ve Restorasyonu", "Noel Efsanesi" kompozisyonuna aittir. Fyodor Mikhailovich anıtsal bir çalışma yazdı - "Büyük Engizisyonun Efsanesi". Ivan Sergeevich - "Doğu efsanesi", "Aziz Efsanesi .. Julian en tanınmış. "

Sonuç

Bu tür çok dinamik. Bu nedenle, bir efsanenin ne olduğu hakkında konuşurken, bugün bu türün ikinci bir doğum yaşadığını belirtmek gerekir. Bilinmeyen, bilinmeyenlerle karşı karşıya kalan toplum, yeni efsaneler yaratmaya başlar. Örneğin, insanları, Loch Ness'in canavarı hakkında, medeniyetin yok edilmesini engelleyen piramitler ve diğer nesneler hakkında, kahraman insanlarla-çağdaşlarımız hakkında, kaçırılan yabancılarla ilgili. Ayrıca efsaneler, gerçek bir usta tarafından yazılmış olsalar da, edebi eserlerden de doğarlar. Örneğin, Tolkien'in “Yüzüklerin Efendisi” adlı romanı İngilizler tarafından bir destan olarak algılandı. Bu üçlemede ana hatlarıyla anlatılan hikayeler, efsaneler haline geldi.

Bir efsane nedir Efsane kelimesinin anlamı 2019

Bir efsane nedir Efsane kelimesinin anlamı 2019

Related news

 • Pozitif Psikoloji Nedir
 • Tığ İşi Fıstık Dolgulu Yelpaze Oyası Yapılışı Açıklamalı Videolu
 • Kremalı Sebze Çorbası Videosu
 • Herkes böyle bir istirahat hayal eder
 • Peremeç Tarifi

 • Bir efsane nedir Efsane kelimesinin anlamı

  Bir efsane nedir Efsane kelimesinin anlamı


  Bir efsane nedir Efsane kelimesinin anlamı

  Bir efsane nedir Efsane kelimesinin anlamı

  Bir efsane nedir Efsane kelimesinin anlamı

  Bir efsane nedir Efsane kelimesinin anlamı

  Bir efsane nedir Efsane kelimesinin anlamı

  Bir efsane nedir Efsane kelimesinin anlamı

  Bir efsane nedir Efsane kelimesinin anlamı

  Bir efsane nedir Efsane kelimesinin anlamı

  Bir efsane nedir Efsane kelimesinin anlamı

  Bir efsane nedir Efsane kelimesinin anlamı

  Bir efsane nedir Efsane kelimesinin anlamı